* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41212
Висновок документа
Для ФОП на загальній системі термін сплати зобов’язань з ЄСВ за себе, визначених у додатку ЄСВ 1 до декларації, — протягом перших 10 календарних днів травня
Для кого роз’яснення?
Для діючих ФОП, які одночасно:
— чи то весь рік, чи то його частину перебували на загальній системі оподаткування;
— фактично сплачують ЄСВ за себе. Тобто НЕ користуються можливістю не сплачувати ЄСВ за себе під час дії воєнного стану в Україні + протягом 12 місяців після його скасування, яка передбачена п. 919 розд. VIII Закону № 2464*.
Загадки сплати ЄСВ за себе
Власне чому виникла необхідність в цьому роз’ясненні? Зрозуміти це легше на контрасті з порядком сплати ФОП на загальній системі ПДФО.
Як сплачується ПДФО. Якщо узагальнено, то алгоритм такий. Протягом року ФОП сплачує авансові платежі з ПДФО, пораховані ним самостійно як 18 % від фактичного чистого доходу за відповідний квартал у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат. Строки сплати: до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня (за IV квартал авансовий платіж не розраховується та не сплачується) (п.п. 177.5.1 ПКУ).
А остаточний розрахунок здійснюється за даними річної декларації, яка подається до 1 травня року (п.п. 177.5.3 ПКУ).
При цьому нюанс такий, що критичною є сплата ПДФО-зобов’язання, розрахованого саме в річній декларації. Ця сума стає узгодженою — через подання декларації. І саме за її несвоєчасну сплату штрафують.
А от
Суми авансових платежів з ПДФО не є узгодженим податковим зобов’язанням
ФОП їх не декларує. Податківці до обрахунку авансів теж не причетні. Тож несплачені аванси не можуть стати податковим боргом. Окремого штрафу за їх несплату в ПКУ теж немає. Як наслідок, податківці визнають свою штрафну безсилість (категорія категорія 104.13 БЗ).
Тобто з ПДФО-авансами фактично історія така:
— сплатиш — добре. Буде за тобою рахуватись переплата, яку буде враховано на етапі остаточно розрахунку за річною декларацією (більше деталей знайдете в статті «Як заповнити декларацію ФОП-загальносистемника за 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5);
— не сплатиш — теж нічого страшного не станеться. Бо знову-таки, критичною є сплата саме за річною декларацією.
Як сплачується ЄСВ за себе. Здавалося б, база для ПДФО і для ЄСВ за себе у ФОП-загальносистемника одна й та сама (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Але чомусь законодавці прописали в Законі № 2464 іншу логіку сплати.
Просто встановлено, що ЄСВ, нарахований за календарний квартал, сплачується до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464). І ніякої тобі згадки, що це авансові платежі, ніякої згадки про остаточний розрахунок. До речі, граничний строк подання декларації з додатком ЄСВ 1 настає набагато пізніше дати сплати ЄСВ, нарахованого за останній квартал року.
Тобто формальна логіка Закону № 2464 взагалі така, що ФОП спочатку нараховує (визначає базу нарахування), обраховує та сплачує ЄСВ щокварталу, а потім просто звітує про свої попередні дії в додатку ЄСВ 1 до декларації.
Але це трохи дивно з погляду те, що
база для нарахування ЄСВ буквально запозичується у ПДФО
Так, у випадку, що нас цікавить, ЄСВ нараховується «на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток)» (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
А до цього ми з’ясували, що остаточний розрахунок з ПДФО здійснюється саме за даними річної декларації. І принциповими є саме дані річної декларації.
Тож все життя податківці з Мінфіном намагаються все це діло якось схрестити. Історія знала різні підходи, але яка ситуація саме зараз?
Наразі в п.п. 4 п. 2 розд. IV Інструкції № 449* сказано, що обчислювати підприємницький ЄСВ слід виходячи з даних річних податкових декларацій. При цьому враховуються місяці, протягом яких такий підприємець отримував дохід (прибуток).
Що це означає? Фактично Мінфін каже, що вимоги Закону № 2464 розуміти необхідно все ж таки так, що ФОП обчислює ЄСВ саме за даними річної декларації.
Добре. Але тоді одразу постають два питання:
1) який тоді статус квартальних платежів з ЄСВ. Адже ми їх маємо сплатити ще до складання річної декларації, тобто ще до того, як зможемо обчислити належну суму ЄСВ до сплати;
2) в який строк ФОП має сплачувати ЄСВ, порахований за даними річної декларації. Адже, ям ми з’ясували вище, Законом № 2464 взагалі не передбачено ніякого остаточного розрахунку.
Так от, відповідь на друге питання податківці якраз-таки і дають у поточному роз’ясненні, яке ми аналізуємо. Але давайте по черзі.
Роз’яснення податківців
Дивіться, що кажуть у своїх роз’ясненнях податківці.
Чи застосовується відповідальність до ФОП на загальній системі оподаткування за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, якщо за наслідками звітного кварталу ним сплачено єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску за кожен місяць, у якому отримано дохід (прибуток), але менше ніж з розміру чистого доходу, визначеного за такий квартал згідно з даними Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат? | Ні. Нормами чинного законодавства не передбачено застосування відповідальності до фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів) за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, якщо за наслідками звітного кварталу ним сплачено єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску за кожен місяць, у якому отримано прибуток, але менше ніж з розміру чистого доходу, визначеного за такий квартал згідно з даними Типової форми (категорія 201.09 БЗ) |
Яким чином та в який термін проводиться остаточний розрахунок єдиного внеску ФОП на загальній системі оподаткування, якщо суми єдиного внеску сплачені поквартально, а термін подання додатка ЄСВ 1 у складі річної податкової декларації про майновий стан і доходи — до 1 травня року, наступного за звітним? | Суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), сплачені фізичними особами — підприємцями на загальній системі оподаткування… поквартально, враховуються такими платниками при остаточному розрахунку за календарний рік у додатку ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».., який формується у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи та подається до 1 травня року, що настає за звітним. Термін сплати зобов’язань з єдиного внеску, визначених у додатку ЄСВ 1, — протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку (категорії 201.04.02 БЗ) |
Тобто податківці фактично роблять синхронізацію сплати ЄСВ зі сплатою ПДФО. Такі ж умовно аванси і такий же умовно остаточний розрахунок за наслідками року.
Єдина відмінність тут — пряма вимога Закону № 2464, що «сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток)». Вона податківцям подобається. І вони не збираються нею нехтувати.
Тож податківці кажуть, що якщо ФОП сплатить квартальні платежі не виходячи із фактичного чистого доходу за даними Типової форми, але не менше ніж 22 % від поточного розміру мінзарплати за кожен місяць кварталу, в якому була хоча б копійка чистого доходу, то претензій до такого платника податківці не матимуть. В іншому разі будуть штрафи (за Законом № 2464 і за КУпАП).
Тобто
для щоквартальної сплати головне — за кожен прибутковий місяць кварталу сплатити не менше 22 % від поточного розміру мінзарплати
А от остаточний розрахунок за ЄСВ (виходячи з фактичних даних щодо чистого доходу за місяці року) слід здійснити (сплатити) не пізніше 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання декларації (тобто не пізніше 10 травня). Деталі щодо ЄСВ-декларування знайдете у статті «ЄСВ-звітність для ФОП-загальносистемників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5 (ср. ).
Наостанок зазначимо, що це все, звісно, добре. Адже можна суттєво відстрочити сплату ЄСВ (щокварталу сплачувати лише мінімальну суму, а доплачувати вже за наслідками річного декларування). Але, на жаль, це дещо не відповідає формальним вимогам Закону № 2464 (див. вище).
Поведінку місцевих податківців передбачити важко, а штрафи за несвоєчасну сплату ЄСВ дуже болючі (причому штрафи за Законом № 2464 вже відновлені з 01.08.2023, а адмінштрафи і не ставилися на воєнну паузу).
Тож якщо ви хочете робити саме так, як кажуть податківці в згаданих ліберальних БЗ, то ми б все ж порадили вам отримати відповідну письмову індивідуальну податкову консультацію (ІПК) з цього приводу.