Теми статей
Обрати теми

Як заповнити декларацію ФОП-загальносистемника за 2023 рік

Клец Віталіна, податковий експерт
Бланк декларації про майновий стан і доходи оновили всього рік тому. Але, як виявилося, цього було недостатньо, тож з 2024 року знову маємо оновлений бланк. Зміни для більшості платників — косметичні, але все одно пропонуємо пригадати правила заповнення декларації та строки її подання.

Хто має подати декларацію?

Декларацію про майновий стан і доходи (далі — декларація) подають ФОП, які у 2023 році перебували на загальній системі оподаткування, причому неважливо: увесь рік чи кілька днів року. Принагідно нагадаємо, що ФОП, які зареєструвалися у 2023 році і одразу обрали групу 1 або 2 єдиного податку (ЄП), стали платниками ЄП не одразу з дня держреєстрації, а з початку наступного місяця (п. 298.1.2 ПКУ). Тож за період до переходу на ЄП вони теж формально повинні подавати декларацію.

Також якщо ФОП у 2023 році уже подавав декларацію з типом «звітна» як «довідкова» (для призначення пенсії чи лікарняних), він все одно зобов’язаний подати річну декларацію з типом «Звітна».

А якщо ФОП «спав» чи зареєстрував припинення?

Якщо ФОП у період перебування на загальній системі взагалі не отримував доходу, податківці дозволяють йому не подавати декларацію, але тільки за умови, що у нього немає:

1) ніяких інших (у т. ч. громадянських) доходів, отриманих у 2023 році в Україні або за кордоном (категорія 104.09 БЗ);

2) сільгоспділянок (інакше доведеться подавати декларацію + МПЗ-додаток до неї);

3) діючих ліцензій на операції з підакцизними товарами, а також за відсутності торгівлі пальним та спиртом етиловим (більше деталей знайдете у статті «Чи подавати пусту звітність ФОП за 2022 рік» // «Податки & бухоблік», 2022, № 97.

Також річну декларацію за рік може не подавати той ФОП, який у 2023 році зареєстрував припинення (знявся з держреєстрації) і подав «ліквідаційну» декларацію.

Як та куди подавати?

Декларацію можна подати:

особисто (або через представника);

онлайн (якщо у ФОП є удосконалений/кваліфікований електронний підпис);

поштою (з повідомленням про вручення й описом вкладення) не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку її подання (п. 49.5 ПКУ).

Декларація подається/надсилається до податкового органу за місцезнаходженням ФОП, зазначеним у ЄДР* (тобто за податковою адресою ФОП). За тим самим принципом сплачуємо ПДФО та ВЗ.

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

А якщо ФОП у 2023 році переїжджав, то тут є два варіанти:

— ФОП, який не вносив зміни до ЄДР щодо свого місцезнаходження, звітує і сплачує ПДФО-аванси та ВЗ у свою стару податкову. Його нова адреса нікого не бентежить до тих пір, поки він не вніс її в ЄДР;

— ФОП, який вносив зміни до ЄДР щодо свого місцезнаходження, декларацію має подавати податківцям за новою адресою. ПДФО-аванси такий ФОП мав до кінця року сплачувати у стару податкову, а з січня ПДФО за рік та ВЗ — вже в нову. Більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Нове місце — нові клопоти, або Як ФОП працювати після переїзду» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71.

Встигнути до…

Подати декларацію за 2023 рік слід до 1 травня 2024 року (п.п. 49.18.4 ПКУ, п. 6 розд. І Інструкції № 859*, категорія 104.09 БЗ).

* Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859.

Тож

за 2023 рік треба відзвітувати не пізніше 30.04.2024

Що ж стосується сплати ПДФО та ВЗ за 2023 рік, то їх можна сплатити не пізніше 10.05.2024. Не забудьте, що сплачені протягом року ПДФО-аванси до подання декларації враховуються як переплата. Тому за рік треба доплатити лише різницю між ПДФО, зазначеним у декларації, і сплаченими авансами.

До речі, якщо ФОП не сплачував ПДФО-аванси, штрафів за це немає (з цим погоджуються навіть фіскали — категорія 104.13 БЗ).

За якою формою звітуємо

Звітувати слід за формою з урахуванням змін наказу Мінфіну від 28.08.2023 № 467. Електронний ідентифікатор форми F0100214.

Що змінилося порівняно з минулим роком?

Основні зміни зачепили саме громадян (не ФОП), які зобов’язані подавати декларацію про доходи. Наприклад, для них дещо змінили правила підрахунку податкової знижки, детально виписали правила декларування доходу від продажу майбутніх об’єктів нерухомості, додали можливість отримати надміру сплачений ПДФО не тільки на банківський рахунок, а й на рахунки, відкриті в небанківських надавачів платіжних послуг (наприклад, в установах електронних грошей, філіях іноземних платіжних установ, інших фінустановах) тощо.

Але сьогодні ми говоримо про заповнення декларації саме підприємцями. То що змінилося для них?

1. Титульна частина. В ній рядок 6 розбили на два окремих поля: 6 та 7, а рядок 9 взагалі виключили (відмітка про ЄСВ-додатки, яка, власне, й не була потрібна, бо ця сама інформація зазначається в кінці декларації).

2. У розділі IV виділили окремий рядок 20.3 для відображення підприємницького мінімального податкового зобов’язання (МПЗ), а також дещо змінили формули для визначення рядків 20.1 та 20.2.

3. У розділ VI декларації (виправлення помилок) додали окрему графу МПЗ, щоб ФОП могли самостійно виправляти не тільки помилкові ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а ще й МПЗ.

4. У додатку ЄСВ1 провели косметичну правку — у рядку «Усього» таблиці тепер будемо рахувати не тільки загальну суму ЄСВ, а й загальну суму доходу, з якого цей ЄСВ розраховано. До речі, саме так і було до 2023 року.

5. У додатку Ф2 трішки підрихтували назви розділів та виправили назву рядка 2.1 (для ФОП це ніякого значення не має), а також узагалі виключили рядки 1.3 та 1.4, тобто тепер у декларації зовсім не будемо показувати сплачені протягом року аванси з ПДФО. Вони просто числитимуться як переплата на особовому рахунку ФОП у податковій і автоматично зменшуватимуть суму ПДФО за рік, яку ФОП визначає в річній декларації про доходи.

Ну а в разі переплати треба буде подавати заяву на повернення надміру сплаченого ПДФО. Повернути його, як раніше, просто зазначивши суму переплати в декларації, вже не вийде, бо рядок 1.4 (переплата) виключили з декларації.

6. Виправили формулу в МПЗ-додатку для розрахунку доплати до МПЗ по кожній земельній ділянці (графа 14 розділу І).

В іншому все залишилося, як і минулого року. Але перш ніж дати покрокові інструкції заповнення декларації, давайте згадаємо, що ще, окрім власне декларації, щороку подає пересічний ФОП-загальносистемник?

Базовий пакет річної звітності ФОП

До декларації є аж цілих 9 додатків:

Ф1 — про інвестиційні активи (до нього внесли косметичні правки);

Ф2 — про підприємницький дохід ФОП (його трішки підправили);

Ф3 — про податкову знижку (його виклали в новій редакції);

Ф4 — про продаж рухомого чи нерухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості, речових прав (цей додаток також виклали в новій редакції);

ЄСВ1 — про ЄСВ, який ФОП сплачував за себе у 2023 році (до нього внесли косметичні правки);

ЄСВ2 — для фізосіб, які уклали договір про добровільне ЄСВ-страхування;

ЄСВ3 — для відображення ЄСВ, який треба доплатити чи навпаки повернути за результатами перевірки;

КІК-додаток — для тих, у кого є частка в іноземній компанії (його теж виклали в новій редакції);

МПЗ-додаток — для власників або користувачів сільгоспугідь.

Багато? Не хвилюйтеся. Половина з них взагалі не призначені для ФОП. Базовий варіант річної звітності пересічного ФОП-загальносистемника виглядає куди скромніше:

це декларація + додаток Ф2 (про підприємницькі доходи) + додаток ЄСВ1 (про ЄСВ «за себе») + МПЗ-додаток (якщо ФОП використовує в бізнесі сільгоспугіддя)

І прямо зараз ми розберемося з тим, як заповнити декларацію та додаток Ф2 (про додаток ЄСВ1 та МПЗ читайте в окремих статтях цього номера). Починаємо з додатка Ф2, бо саме з нього дані переносяться до декларації.

Таблиця 1. Підказки по заповненню додатка Ф2 за 2023 рік

Код рядка / номер графи

Що зазначають

Шапка

Зазначаємо ІПН ФОП, а також ставимо відмітку «Х» у полі «Звітна», а у «Звітний (податковий) період» записуємо «2023»

Розділ I «Доходи від провадження господарської діяльності»

Графи 2 і 3

Зазначаємо ті види діяльності, якими ФОП фактично займався у 2023 році

Графа 4

Переносимо сюди річний підсумок з графи 4 Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі — Типова форма ОДВ).

А якщо протягом 2023 року видів діяльності декілька? ПКУ не вимагає вести облік доходів за кожним видом діяльності окремо.

Є вимога лише про те, що облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності (абз. 2 ст. 177.10 ПКУ).

Тому дохід від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції має бути вказано такий, що відповідає фактичним обліковим даним ФОП (при цьому слова в графах 2 та 3 «крім доходів від виробництва власної сільськогосподарської продукції», вважаємо, не означають, що такий дохід не слід показувати в розділі I додатка Ф2).

А от доходи від іншої діяльності можна «розкидати» між видами діяльності «на око» (головне, щоб сумарне значення відповідало фактичним даним обліку)

Графа 5*

Річний підсумок по графі 6** Типової форми ОДВ.

Графа 6*

Річний підсумок по графі 7*** Типової форми ОДВ + річний ЄСВ «за працівників» із графи 8*** Типової форми ОДВ

Графа 7*

Річний підсумок по графі 9*** Типової форми ОДВ + (річний підсумок по графі 8 — річний ЄСВ «за працівників» із графи 8) Типової форми ОДВ

Графа 8*

Річний підсумок по графі 10 Типової форми ОДВ

* Якщо видів діяльності декілька, можна розподілити між ними річну суму витрат пропорційно доходу (або за даними вашого аналітичного обліку).

** Пам’ятайте: якщо ви купили товари у 2023 році, але ще їх не продали, їх не варто ставити у графу 6 Типової форми ОДВ. Детальніше про це — в статті «Як обліковувати «перехідні» витрати у ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32.

*** У графи 7, 8 та 9 Типової форми ОДВ можна включати витрати в день сплати коштів, навіть якщо вони належать до майбутніх чи минулих періодів. Детальніше про це — в статті «Нетоварні «перехідні» витрати у ФОП-загальносистемника: нюанси обліку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 34.

Нагадуємо, що у 2022 році ФОП міг включити у витрати вартість майна і грошей, які він добровільно перерахував ЗСУ, Нацгвардії, СБУ та ще багатьом отримувачам для оборони держави, охорони здоров’я тощо (п. 22 підрозд. І розд. ХХ ПКУ). На жаль, у 2023 році немає дозволу на включення до витрат такої благодійної допомоги.

Графа 9

Тут підраховуємо суму чистого доходу за 2023 рік (графа 4 - графа 5 - графа 6 - графа 7 - графа 8).

А що робити, якщо у вас збиток? Правила такі:

1. Якщо у ФОП вийшов збиток за підсумками року, цю графу він залишає пустою. Цей збиток не можна ні перенести на наступний рік, ні врахувати будь-яким іншим чином, на жаль, він просто «згорає».

2. А от якщо протягом року у ФОП одні місяці були прибуткові, а інші — збиткові, це нестрашно. Такі прибутки та збитки «згорнуться» у графі 9, коли він буде розраховувати річну суму чистого доходу. Бо це — різниця між річним доходом та річними витратами (п. 177.2 ПКУ), а місячні підсумки чистого доходу тут ніякої ролі не відіграють.

3. Якщо у ФОП — декілька видів діяльності, радимо не допускати прибутків по одним і збитків по іншим! Бо фіскали не дозволять врахувати збитки, а змусять вказати у цій графі «0,00» за тими видами діяльності, які виявилися збитковими. Більше деталей знайдете у статті «ФОП на загальній системі: вчимось обліковувати збитки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 66

Розділ II «Інформація щодо нарахованої амортизації»****

Графа 3

Річний підсумок графи 10 амортизаційного додатка до Типової форми ОДВ по групах ОЗ

Графа 4

Річний підсумок графи 12 амортизаційного додатка по групах ОЗ

Графа 5

Річний підсумок графи 11 амортизаційного додатка по групах ОЗ.

Перевірте себе! Рядок «усього» графи 5 повинен збігатися з:

1) річним підсумком графи 10 Типової форми ОДВ;

2) рядком «усього» графи 8 розділу І додатка Ф2

**** 1. Право на амортизацію мають лише ті ФОП, які ведуть амортизаційний додаток до Типової форми ОДВ. Зразок заповнення цього додатка ви знайдете в статті «Вантажні перевезення у ФОП: облік» // «Податки & бухоблік», 2023, № 86.

2. Якщо ОЗ придбане у 2023 році, то в графу 10 амортдодатка (і, звісно, в графу 3 розділу ІІ додатка Ф2) потрапляє його первісна вартість (розд. III Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261).

3. Можна амортизувати навіть ті ОЗ, які ФОП придбав до 01.01.2017, та вантажівки, придбані до 23.05.2020. Потрібно лише оформити Рішення про віднесення до витрат амортизації — і з того ж місяця можна включати амортизацію до витрат (УПК, затверджена наказом Мінфіну від 10.02.2022 № 66).

Розділ ІІІ «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору»

Рядки 1.1, 2.1

Розраховуємо суму ПДФО та ВЗ за 2023 рік.

Рядок 1.1 = чистий дохід із «Усього» графи 9 розділу I додатка Ф2 х 18 %;

Рядок 2.1 = чистий дохід із «Усього» графи 9 розділу I додатка Ф2 х 1,5 %

Рядки 1.2, 2.2

Заповнюють тільки ті ФОП, які у 2023 році реєстрували припинення (знімалися з реєстрації) та подавали «ліквідаційну» декларацію про доходи, а потім знову зареєстрували ФОП і тепер знову звітують за 2023 рік.

У рядок 1.2 ставимо ПДФО, а в рядок 2.2ВЗ з «ліквідаційної» декларації

Рядок 1.3

Розраховуємо суму ПДФО за весь 2023 рік (ряд. 1.1 - ряд. 1.2).

Увага! ПДФО-аванси, сплачені у 2023 році, не віднімаємо!

Ба більше, в новому бланку декларації їх уже взагалі не показуємо! Якщо раніше для цього були хоча б рядки у додатку Ф2, то зараз і їх вичистили (старі рядки 1.3 та 1.4 виключили з розділу ІІІ додатка Ф2).

Втім, не хвилюйтеся, ця інформація і так багато років була чисто довідковою. Податківці знають про суму сплачених протягом року ПДФО-авансів — вони автоматично бачать їх як переплату, яка зменшує річний ПДФО підприємця.

Ну і за підсумками року, звичайно, ФОП повинен доплатити лише різницю між річною сумою ПДФО, визначеною в цьому рядку, та сумою ПДФО-авансів, фактично сплачених у 2023 році.

А якщо виявиться, що ФОП сплатив авансів більше, ніж його річний ПДФО, у нього вийде переплата, яку можна або зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ПДФО, або повернути як надміру сплачену (п.п. 177.5.3 ПКУ)

Рядок 2.3

Розраховуємо суму ВЗ, що підлягає сплаті до бюджету за 2023 рік (рядок 2.1 - рядок 2.2)

Розділи IV і V заповнюють «незалежні професіонали» (приватні нотаріуси, адвокати тощо)

Таблиця 2. Підказки по заповненню декларації про доходи

Номер поля / код рядка

Що зазначають

Розділ I «Загальні відомості»

Поля 1 — 9

Зверніть увагу на:

поле 1: тут ставимо позначку «х» у комірці «Звітна» і зазначаємо звітний період «2023»;

поле 3, де треба зазначити П. І. Б. (згідно з паспортом) і податковий номер ФОП. Якщо у ФОП відмова від ІПН, зазначаємо серію (за наявності) і номер паспорта;

поле 6, де треба поставити «х» біля «резидент» (навіть якщо ФОП більш ніж пів року проживає за кордоном, він все одно вважається резидентом);

поле 7, де треба відмітити, хто заповнив декларацію (сам ФОП чи його представник). До речі, раніше поля 6 та 7 були злиті воєдино, а в новому бланку їх розділили на два окремих, що ніяк не змінює суті;

поле 8: тут ставимо позначку «х» праворуч від слова «підприємець»;

поле 9 залишаємо порожнім, якщо ФОП заповнював декларацію самостійно (інакше — зазначаємо дані представника)

Розділ II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу»

У цей розділ включаємо всі доходи, отримані у 2023 році, які оподатковуються ПДФО і ВЗ: як підприємницькі, так і ті, які ФОП отримав як громадянин (в Україні чи за кордоном).

Заповнюємо цей розділ тільки після того, як заповнили додаток Ф2.

У графі 3 — «грязна» суму доходів (без віднімання ПДФО і ВЗ), у графах 4 та 5 — уже сплачений/утриманий ПДФО та ВЗ, а у графах 6 та 7 — ПДФО та ВЗ, який ще треба сплатити

Рядок 10.1 — 10.10

Вказуються громадянські доходи

Рядок 10.11 (підприємницький дохід ФОП!)

Це наш головний рядок. Заповнюємо його після того, як заповнили додаток Ф2. Не забудьте зробити помітку в кінці декларації про подання цього додатка.

Графа 3 = рядок «усього» графи 9 розділу І додатка Ф2.

Графа 6 = рядок 1.3 розділу ІІІ додатка Ф2, а графа 7 = рядок 2.3 того ж розділу

Рядок 10.12

Чистий доход «незалежного професіонала» («незалежні професіонали» також переносять дані з додатка Ф2)

Рядок 10.13

Інші доходи громадянина, з яких ПДФО сплачує особисто громадянин або утримує податковий агент: додаткове благо, безповоротна фіндопомога, яку податківці вважають «громадянським» доходом, лікарняні ФОП, компенсація за працевлаштування ВПО

Рядок 10.13.1

Зазначаємо суму боргу за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), яку прощено до закінчення строку позовної давності, якщо ви бажаєте отримати розстрочення ПДФО. Детально про заповнення цього рядка ми розповідали в статті «Борг (кредит) списаний, прощений, анульований» // «Податки & бухоблік», 2023, № 19

Рядок 10.14

Сума скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії

Рядок 10.15

Дохід, отриманий від партнерства, трасту, фонду (утворення без статусу ЮО), яке не є контрольованою іноземною компанією, у зв’язку з розподілом прибутку або його частини

Рядок 10

Сума рядків 10.1 + 10.2 + 10.3 + 10.4 + 10.5 + 10.6 + 10.7 + 10.8 + 10.9 + 10.10 + 10.11 + 10.12 + 10.13 + 10.14 + 10.15

Розділ ІІІ «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу»

Рядок 11.1

Заповнюють тільки ті ФОП, які у 2023 році працювали на спрощенці. Вказуємо «єдиноподатковий» дохід, у т. ч. зароблений на спецЄП. Ця інформація зазначається довідково!

Рядок 11.2

Доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна, що не підлягають оподаткуванню згідно з пп. 173.2 і 172.1 ПКУ (дані переносимо з рядка 3 розд. ІІІ додатка Ф4)

Рядок 11.3

Доходи, які не є об’єктом оподаткування ПДФО і ВЗ: цивільні доходи, перераховані у ст. 165 ПКУ. Наприклад, декретні, допомога, отримана за кордоном особами, які скористалися тимчасовим захистом, бюджетні гранти тощо

Рядок 11

Загальна сума неоподатковуваних доходів (ряд. 11.1 + ряд. 11.2 + ряд. 11.3)

Розділ IV «Загальна сума річного доходу»

Рядок 12

Показують загальну суму річного доходу (рядок 10 + рядок 11)

Розділ V «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору»

Рядок 13

Переносять дані з гр. 6 ряд. 10 розд. ІІ декларації

Рядок 14

Якщо у вашого ФОП немає сільгоспугідь, цей рядок пропускаєте.

Якщо ж сільгоспугіддя є, то рахуєте мінзобов’язання. Далі порівнюєте його з сумою податків, сплачених протягом 2023 року. Якщо податків сплачено більше, нічого не робимо. Якщо менше — доплачуємо до МПЗ. Всі розрахунки робимо в спеціальному МПЗ-додатку.

Дані з графи 3 рядка 03 розділу ІІ МПЗ-додатка переносимо у цей рядок.

Докладніше про це читайте в окремому матеріалі цього номера

Рядок 15

Заповнюють тільки ті ФОП, у яких є земельні ділянки, розташовані не за податковою адресою ФОП, і МПЗ перевищує суму сплачених податків. По кожній з них треба визначити позитивне значення МПЗ — пропорційно до питомої ваги площі кожної ділянки. А сплачувати його треба не у свою податкову, а окремо — за місцезнаходженням цих сільгоспугідь. Тому ФОП повинен зменшити суму загального позитивного значення МПЗ у деці, яку подає своїм податківцям, виокремивши з нього частинки позитивного значення МПЗ за ті угіддя, які розташовані не за його податковою адресою. Ось ці суми перевищення і показуємо в рядку 15

Рядок 16

Цей рядок заповнюєте, якщо декларуєте податкову знижку. Переносимо дані з додатка Ф3 до декларації

Рядок 17

Заповнюють, якщо ФОП у звітному році здійснював оподатковувану операцію з продажу (міни) нерухомості, сплатив за нею ПДФО, але нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу (міни) не відбулося, і тепер він хоче повернути таку суму ПДФО

Рядок 18

Заповнюють, якщо ФОП отримував іноземні доходи і скористався механізмом відходу від подвійного оподаткування таких доходів шляхом заліку податку, сплаченого за кордоном, у рахунок податку, що підлягає сплаті в Україні (п.п. 170.11.4 ПКУ). Значення ряд. 18 не може перевищувати значення ряд. 13 декларації

Рядок 19

Показуємо суму ПДФО з доходу, отриманого від особи-орендаря, що не є податковим агентом, за оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, розташованих НЕ за податковою адресою орендодавця (графа 3 рядка 10.6.1). На цю суму зменшиться податкове зобов’язання з ПДФО (ряд. 20.1 декларації), тому що цей ПДФО сплачуємо за місцем розташування земельної ділянки

Рядок 20.1*

Розраховуємо річну суму ПДФО після всіх вирахувань. Пам’ятайте: сплачені ПДФО-аванси не віднімаємо!

У цей рядок записуємо позитивне значення різниці між рядком 13 та сумою рядків 16, 17, 18 та 19.

Майте на увазі: на відміну від минулого року, ПДФО рахуємо окремо від МПЗ (навіть якщо ФОП повинен визначати МПЗ). Бо для підприємницького МПЗ тепер є окремий рядок — 20.3

Рядок 20.2

Заповнюємо, якщо має місце переплата з ПДФО. Майте на увазі: це не переплата ПДФО-авансів, а саме переплата, яка виникає у зв’язку з використанням податкової знижки, сплати податків за кордоном тощо.

Тож у цьому рядку зазначаємо суму ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету за підсумками 2023 року. В нього записуємо від’ємне значення різниці між рядком 13 та рядками 16, 17, 18 та 19 (без знака «-»)

Рядок 20.3*

Це новий рядок! У ньому розраховуємо МПЗ, яке ФОП повинен сплатити у свою податкову. Розраховують його тільки ті ФОП, які використовують сільгоспугіддя, за формулою: рядок 14 - рядок 15.

МПЗ, яке потрапило в рядок 15, сплачуємо у податкову за місцезнаходженням сільгоспугідь (бо ці угіддя розташовані не за податковою адресою ФОП, тобто не за місцем його прописки)

* Отже, сума ПДФО, яку потрібно фактично доплатити у свою податкову за підсумками року = рядок 20.1 + рядок 20.3 - вже сплачені ПДФО-аванси. Цю суму ФОП у декларації не показує, але тримає на думці точнісінько, як у тому прикладі, де «два пишемо, а один на думці».

Рядок 21.1

Переносимо дані з гр. 7 ряд. 10 розд. ІІ декларації

Рядок 22.1

Переносимо дані з ЄСВ-додатка (графа 6 рядка «усього» додатка ЄСВ1).

Якщо у 2023 році ФОП не сплачував ЄСВ «за себе», користуючись воєнною можливістю несплати, вважаємо, що він може зовсім не подавати додаток ЄСВ1. Податківці наче збиралися з цього приводу дати окремі роз’яснення. Втім якщо хочете перестрахуватися, подайте додаток ЄСВ1 з нулями в графах 4 та 6, а в рядку 22.1 проставте «0,00».

Більше деталей щодо ЄСВ — в окремому матеріалі номера

Розділ VI «Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах»

У цьому розділі ви можете виправити помилки, яких припустилися при заповненні податкових декларацій за минулі податкові періоди і виявили після закінчення граничного строку їх подання. Тепер тут можна виправити не тільки суму ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а ще й МПЗ.

Нагадуємо, що зараз не потрібно сплачувати ані самоштраф, ані пеню при виправленні як воєнних, так і довоєнних періодів (п. 69.38 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Подробиці див. у статті «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68 (ср. )

Розділ VII «Реквізити банківського рахунку…»

Цей розділ ФОП заповнюють, якщо претендують на повернення переплати, що утворилася з ПДФО (якщо заповнений ряд. 20.2 розділу V декларації). Надміру утриманий (сплачений) ПДФО (ВЗ) повинні повернути протягом 60 календарних днів після отримання від вас декларації про доходи (п. 179.8 ПКУ).

Причому тепер його можуть повернути не тільки на банківський рахунок, а й на рахунок, відкритий у небанківського надавача платіжних послуг (платіжні установи, установи електронних грошей та оператори поштового зв’язку, які отримали ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій)

Розділ VIII

Наводимо відомості про рухоме та нерухоме майно, що знаходиться у власності фізичної особи станом на 31.12.2023 як на території України, так і за її межами.

Зверніть увагу: під кодом 1 «земельні ділянки» не зазначаємо сільгоспугіддя, бо для них є окремий код — 12 «земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь»

Приклад

ФОП увесь 2023 рік працював на загальній системі. «Громадянських» доходів не отримував. Найманих працівників не має. Сільгоспділянок не має. ЄСВ «за себе» не сплачував. Вид діяльності — 47.19.

У Типовій формі обліку доходів і витрат такі річні підсумки: графа 4 (доходи) — 5 млн грн, графа 6 (собівартість товарів) — 4 млн грн, графи 8 та 9 (оренда, придбані послуги, оплачені податки) — 500 тис. грн, графа 10 (амортизація) — 80 тис. грн, така ж сума зазначена в амортизаційному додатку до Типової форми ОДВ. Чистий дохід за 2023 рік = 5 000 000 - 4 000 000 - 500 000 - 80 000 = 420 000 грн.

У 2023 році ФОП сплатив ПДФО-авансів на суму 70 тис. грн.

Почнемо з додатка Ф2, він матиме такий вигляд:

img 1

Рис. 1. Розділи І — ІІІ додатка Ф2

Ці дані переносимо до рядка 10.11 декларації:

img 2

img 3

img 4

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі