* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41266
Висновок документа
Обов’язок подавати декларацію з акцизного податку суб’єктами господарювання, які здійснюють виключно оптову торгівлю алкогольними напоями та РЕС**, відсутній
** Рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Ця консультація є відповіддю на запитання: «Чи зобов’язані СГ, які не є виробниками чи імпортерами, але мають діючі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, подавати декларацію з акцизного податку?».
Суть проблеми. Ми цілком згодні з висновком фіскалів, який вони зробили, відповідаючи на це питання (див. вище). Але нагадаємо читачам суть проблеми.
У ст. 49 ПКУ, присвяченій податковим деклараціям, п. 49.21 ПКУ встановлює, що платники, визначені п.п. 212.1.15 ПКУ, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Тобто формально згідно з цією нормою, якщо у платника є ліцензія на здійснення будь-якої діяльності з підакцизною продукцією, то він зобов’язаний щомісячно подавати до ДПС декларацію з акцизного податку, незалежно від того, чи здійснював платник госпдіяльність у конкретному місяці.
Але формальне виконання цієї норми призводило до того, що податківці отримували (та мали б і далі отримувати) купу порожніх декларацій з акцизного податку. Адже є низка випадків, коли у госпсуб’єкта ліцензія на діяльність з підакцизними товарами є, а оподаткованих будь-якими видами акцизного податку операцій немає. Тобто такий госпсуб’єкт не є платником акцизу***, то і підстав, і сенсу для подання акцизної декларації — немає ніяких!
*** А в згаданому вище п. 49.21 ПКУ, вважаємо, мова йде не просто про «платників», а саме про платників акцизного податку.
Коли саме декларація оптовиками не подається. Яскравим прикладом тут якраз слугує оптова торгівля алкогольними напоями, яка згідно з нормами Закону № 481 (зокрема його ст. 15) потребує обов’язкової наявності ліцензії. Але під оподаткування жодними видами акцизу операції саме з оптового продажу алкоголю не підпадають. Податківці ж у своїй відповіді роблять акцент на тому, що
декларація має подаватись саме платниками акцизу, а «відповідно до ст. 212 ПКУ госпсуб’єкти, які здійснюють виключно оптовий продаж алкогольних напоїв, не є платниками акцизного податку»
У податківців заразом з «алкоголем» запитали й щодо випадків з оптовою торгівлею РЕС, і вони «в купі» відповіли ліберально.
Але, зверніть увагу, що у запитанні було акцентовано, що такі госпсуб’єкти не є виробниками чи імпортерами алкогольних напоїв та РЕС! Адже імпорт таких товарів вимагає попереднього придбання акцизних марок зі сплатою акцизного податку. Винятком тут є імпорт алко-напоїв, що не підлягають маркуванню (зокрема — вин (крім ігристих), пива тощо),— у такому разі імпортер сплачує увесь акциз на митниці і контроль за його сплатою здійснює Держмитслужба. Тож у таких випадках у декларації відображати нічого (див. БЗ 114.07) і такому імпортеру — оптовому торговцю теж немає ніякого сенсу подавати порожню акцизну декларацію. Але таке неподання краще узгодити із податківцями…
Щодо імпорту алко-напоїв (навіть маркованих) «акцизна історія» для оптовика-імпортера зазвичай завершиться на митниці. А от що стосується РЕС, то при подальшій реалізації імпортованих РЕС (як уроздріб, так і оптом) імпортер цих товарів має сплатити ще й 5 %-й роздрібний акциз!
Таким чином, відповідь у цій БЗ, звісно, не стосується випадків, коли госпсуб’єкт здійснює також імпорт та/або виробництво маркованих (!) алкогольних напоїв чи РЕС!
Отже, врешті-решт здоровий глузд перемагає і податківці поступово звільняють і себе, і платників від зайвої роботи із деклараціями. Та й конфліктних ситуацій, пов’язаних зі штрафуванням за неподання акцизних декларацій у тих випадках, коли їх не варто подавати взагалі, на практиці поменшає.
Якщо ж у «власників» оптових ліцензій на згадані товари надалі відбудуться якісь оподатковувані (звичайним чи роздрібним) акцизом операції, то подати декларацію вони вже будуть зобов’язані…
А тютюнові? Дивує лише те, що в цій консультації чомусь мова не йде про тютюнові вироби (цигарки, сигарети, тютюн, ТВЕН тощо — див. п.п. 14.1.152 ПКУ). Адже якщо госпсуб’єкт (який не є ні виробником, ні імпортером) здійснює лише оптову торгівлю тютюновими виробами, то акциз з таких продажів теж не сплачується! І нам не надто зрозуміло:
чому ж фіскали РЕС у цій консультації згадали, а тютюнові — ні?
Виходить, тим госпсуб’єктам — оптовим торговцям тютюновими виробами, які отримали лише «оптову» ліцензію, все одно необхідно подавати порожні декларації з акцизного податку?!.
Ми вважаємо, що теж ні. Адже вони не є платниками акцизного податку, а тому у них відсутній обов’язок не тільки сплачувати цей податок, а й подавати акцизну декларацію. Якщо ж ви маєте сумніви, що вам вдасться переконати у цьому податківців, то або подавайте порожні декларації, або надішліть до ДПС запит на отримання ІПК з цього приводу, у якому, зокрема, згадайте й цю консультацію з БЗ, яку ми сьогодні розглядали…
Кілька нагадувань-винятків. У рамках «акцизно-деклараційної» теми, яку ми сьогодні зачепили, нагадаємо ще кілька прикладів-винятків з правила п. 49.21 ПКУ. Тобто — коли у госпсуб’єкта наявна ліцензія на операції з підакцизними товарами, щодо яких від не є платником акцизу і які не зобов’язують його подавати до органів ДПС декларацію з акцизного податку.
Отже, акцизні декларації також не мають подаватися:
— госпсуб’єктами, які мають лише ліцензію на зберігання пального виключно для власних потреб (якщо вони не перевищили обсяги пального, які є критичними для невизнання акцизного складу) — детальніше див. «Є ліцензія на зберігання пального: чи подавати декларацію?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 20, а також БЗ 114.07;
— госпсуб’єктами, які отримали ліцензії на операції з пальним, але ще не зареєстровані платниками пального акцизу і не розпочали діяльність з пальним — див. консультацію в БЗ 114.07, а також — наш аналіз її змісту і, зокрема, чи можна поширити висновок цієї консультації на інші схожі ситуації, в статті «Платникам акцизу (і не тільки «пального»): коли подавати декларацію» // «Податки & бухоблік», 2023, № 104.
Водночас майте на увазі: щодо виробників електроенергії підхід фіскалів інший — тут вони наполягають на поданні декларації одразу, починаючи з дати отримання ліцензії на виробництво електричної енергії.
Ми здебільшого згадали ті випадки, щодо яких є офіційні роз’яснення податківців. Але це — далеко не всі з можливих випадків, тож будьте обізнані і уважні у цих питаннях…