Теми статей
Обрати теми

Є ліцензія на роботу з підакцизним: коли декларацію можна не подавати?

Павленко Олексій, податковий експерт
За матеріалами категорії 114.07 Бази знань*

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41266

Висновок документа

Обов’язок подавати декларацію з акцизного податку суб’єктами господарювання, які здійснюють виключно оптову торгівлю алкогольними напоями та РЕС**, відсутній

** Рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Ця консультація є відповіддю на запитання: «Чи зобов’язані СГ, які не є виробниками чи імпортерами, але мають діючі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, подавати декларацію з акцизного податку?».

Суть проблеми. Ми цілком згодні з висновком фіскалів, який вони зробили, відповідаючи на це питання (див. вище). Але нагадаємо читачам суть проблеми.

У ст. 49 ПКУ, присвяченій податковим деклараціям, п. 49.21 ПКУ встановлює, що платники, визначені п.п. 212.1.15 ПКУ, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Тобто формально згідно з цією нормою, якщо у платника є ліцензія на здійснення будь-якої діяльності з підакцизною продукцією, то він зобов’язаний щомісячно подавати до ДПС декларацію з акцизного податку, незалежно від того, чи здійснював платник госпдіяльність у конкретному місяці.

Але формальне виконання цієї норми призводило до того, що податківці отримували (та мали б і далі отримувати) купу порожніх декларацій з акцизного податку. Адже є низка випадків, коли у госпсуб’єкта ліцензія на діяльність з підакцизними товарами є, а оподаткованих будь-якими видами акцизного податку операцій немає. Тобто такий госпсуб’єкт не є платником акцизу***, то і підстав, і сенсу для подання акцизної декларації — немає ніяких!

*** А в згаданому вище п. 49.21 ПКУ, вважаємо, мова йде не просто про «платників», а саме про платників акцизного податку.

Коли саме декларація оптовиками не подається. Яскравим прикладом тут якраз слугує оптова торгівля алкогольними напоями, яка згідно з нормами Закону № 481 (зокрема його ст. 15) потребує обов’язкової наявності ліцензії. Але під оподаткування жодними видами акцизу операції саме з оптового продажу алкоголю не підпадають. Податківці ж у своїй відповіді роблять акцент на тому, що

декларація має подаватись саме платниками акцизу, а «відповідно до ст. 212 ПКУ госпсуб’єкти, які здійснюють виключно оптовий продаж алкогольних напоїв, не є платниками акцизного податку»

У податківців заразом з «алкоголем» запитали й щодо випадків з оптовою торгівлею РЕС, і вони «в купі» відповіли ліберально.

Але, зверніть увагу, що у запитанні було акцентовано, що такі госпсуб’єкти не є виробниками чи імпортерами алкогольних напоїв та РЕС! Адже імпорт таких товарів вимагає попереднього придбання акцизних марок зі сплатою акцизного податку. Винятком тут є імпорт алко-напоїв, що не підлягають маркуванню (зокрема — вин (крім ігристих), пива тощо),— у такому разі імпортер сплачує увесь акциз на митниці і контроль за його сплатою здійснює Держмитслужба. Тож у таких випадках у декларації відображати нічого (див. БЗ 114.07) і такому імпортеру — оптовому торговцю теж немає ніякого сенсу подавати порожню акцизну декларацію. Але таке неподання краще узгодити із податківцями…

Щодо імпорту алко-напоїв (навіть маркованих) «акцизна історія» для оптовика-імпортера зазвичай завершиться на митниці. А от що стосується РЕС, то при подальшій реалізації імпортованих РЕС (як уроздріб, так і оптом) імпортер цих товарів має сплатити ще й 5 %-й роздрібний акциз!

Таким чином, відповідь у цій БЗ, звісно, не стосується випадків, коли госпсуб’єкт здійснює також імпорт та/або виробництво маркованих (!) алкогольних напоїв чи РЕС!

Отже, врешті-решт здоровий глузд перемагає і податківці поступово звільняють і себе, і платників від зайвої роботи із деклараціями. Та й конфліктних ситуацій, пов’язаних зі штрафуванням за неподання акцизних декларацій у тих випадках, коли їх не варто подавати взагалі, на практиці поменшає.

Якщо ж у «власників» оптових ліцензій на згадані товари надалі відбудуться якісь оподатковувані (звичайним чи роздрібним) акцизом операції, то подати декларацію вони вже будуть зобов’язані…

А тютюнові? Дивує лише те, що в цій консультації чомусь мова не йде про тютюнові вироби (цигарки, сигарети, тютюн, ТВЕН тощо — див. п.п. 14.1.152 ПКУ). Адже якщо госпсуб’єкт (який не є ні виробником, ні імпортером) здійснює лише оптову торгівлю тютюновими виробами, то акциз з таких продажів теж не сплачується! І нам не надто зрозуміло:

чому ж фіскали РЕС у цій консультації згадали, а тютюнові — ні?

Виходить, тим госпсуб’єктам — оптовим торговцям тютюновими виробами, які отримали лише «оптову» ліцензію, все одно необхідно подавати порожні декларації з акцизного податку?!.

Ми вважаємо, що теж ні. Адже вони не є платниками акцизного податку, а тому у них відсутній обов’язок не тільки сплачувати цей податок, а й подавати акцизну декларацію. Якщо ж ви маєте сумніви, що вам вдасться переконати у цьому податківців, то або подавайте порожні декларації, або надішліть до ДПС запит на отримання ІПК з цього приводу, у якому, зокрема, згадайте й цю консультацію з БЗ, яку ми сьогодні розглядали…

Кілька нагадувань-винятків. У рамках «акцизно-деклараційної» теми, яку ми сьогодні зачепили, нагадаємо ще кілька прикладів-винятків з правила п. 49.21 ПКУ. Тобто — коли у госпсуб’єкта наявна ліцензія на операції з підакцизними товарами, щодо яких від не є платником акцизу і які не зобов’язують його подавати до органів ДПС декларацію з акцизного податку.

Отже, акцизні декларації також не мають подаватися:

— госпсуб’єктами, які мають лише ліцензію на зберігання пального виключно для власних потреб (якщо вони не перевищили обсяги пального, які є критичними для невизнання акцизного складу) — детальніше див. «Є ліцензія на зберігання пального: чи подавати декларацію?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 20, а також БЗ 114.07;

— госпсуб’єктами, які отримали ліцензії на операції з пальним, але ще не зареєстровані платниками пального акцизу і не розпочали діяльність з пальним — див. консультацію в БЗ 114.07, а також — наш аналіз її змісту і, зокрема, чи можна поширити висновок цієї консультації на інші схожі ситуації, в статті «Платникам акцизу (і не тільки «пального»): коли подавати декларацію» // «Податки & бухоблік», 2023, № 104.

Водночас майте на увазі: щодо виробників електроенергії підхід фіскалів іншийтут вони наполягають на поданні декларації одразу, починаючи з дати отримання ліцензії на виробництво електричної енергії.

Ми здебільшого згадали ті випадки, щодо яких є офіційні роз’яснення податківців. Але це — далеко не всі з можливих випадків, тож будьте обізнані і уважні у цих питаннях…

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі