Теми статей
Обрати теми

Аванс отримано на спецЄП, а повернуто на ЄП 5 %: що робити?

Казанова Марина, податковий експерт
ТОВ зараз є платником єдиного податку за ставкою 5 %. До 01.08.2023 застосовувало спецЄП. У червні 2023 року (тобто в періоді перебування на спецЄП) було отримано аванс від покупця, але послуга під цей аванс не була надана. Замовник зараз просить повернути кошти. Як суму повернення показати в декларації? Яка сума єдиного податку буде до сплати?

Сума авансу, яку наш платник ЄП поверне покупцю, має бути виключена з ЄП-доходу. Адже до складу ЄП-доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається:

— внаслідок повернення товару;

— внаслідок розірвання договору

чи за листом-заявою про повернення коштів.

Про це сказано в п.п. 5 п. 292.11 ПКУ. Припустимо в нас є документальні свідчення розірвання договору чи лист-заява про повернення коштів плюс документальне підтвердження власне повернення коштів. Як зменшити ЄП-дохід?

У випадку, коли аванс отримано і повернуто в одному періоді, фіскали пропонують узагалі не відображати в декларації юрособи-єдиноподатника ані отримання коштів, ані їх повернення.

А ось якщо (як у нашій ситуації) аванс отримано в одному податковому періоді, а його повернення відбувається в іншому, то податківці говорять (категорія 108.01.05 БЗ), що «юридична особа — платник єдиного податку третьої групи повинна включити такий аванс до складу доходу у звітному періоді, в якому відбулося зарахування вказаних коштів, та здійснити перерахунок доходу у податковому періоді, в якому відбулось їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнень до раніше поданої Декларації або уточнення показників у складі звітної Декларації за наступний податковий період».

Отже, як розуміємо, для загального випадку податківці пропонують два варіанти, як скоригувати (зменшити) суму ЄП-доходу, якщо отримання авансу та його повернення прийшлося на різні звітні періоди:

— або подати уточнюючу декларацію (УД) за період, в якому було відображено дохід від отриманого авансу;

— або уточнити дані за відповідний період у поточній декларації — через заповнення розділу IV «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Тобто діємо так, наче виправляємо помилку минулого звітного періоду, — або через подання УД, або у поточній декларації.

Втім у нашій ситуації є особливість! На момент отримання авансу платник був на ставці ЄП 2 %, а на момент повернення авансу — вже на ставці 5 %. Тут все різне: 1) і ставки ЄП, 2) і форми ЄП-декларацій, 3) і звітні періоди. До того ж «звичайна» ЄП-декларація і спецЄП-декларація є повністю автономними — «звичайна» ЄП-декларація поточного року не включає/не враховує показники доходу, які були отримані на спецЄП.

Тож другий варіант дій (уточнення в поточній декларації) — для нашого випадку не підходить. А отже,

залишається саме перший варіант — подавати УД за період отримання авансу. У нашому випадку — за червень 2023 року

Оскільки в періоді отримання авансу платник був на спецЄП, то і подавати УД слід за формою декларації для спецЄП. Цю форму, нагадаємо, затверджено наказом Мінфіну від 26.04.2022 № 124. Ідентифікатор форми — J/F0103203.

Техніка подання УД звичайна. У вступній частині декларації проставляється позначка в полі «Уточнююча». В полях 2 і 3 вступної частини зазначається той період, який ми хочемо уточнити. У нашому випадку це місяць, в якому було отримано аванс, тобто 6-й місяць 2023. У розділі I наводимо дані так, ніби аванс ми не отримували. А в розділі III розраховуємо суму ЄП до зменшення.

До речі, на те, що в цьому випадку платник не може застосувати другий варіант (скоригувати дохід у поточній декларації) податківці звертали увагу в листі ГУ ДПС у м. Києві від 19.12.2022 № 2255/ІПК/26-15-04-02-08. У ньому розглядалася зворотна ситуація, коли аванс було отримано на «звичайному» ЄП, а повернення вже відбулося на спецЄП. Так ось податківці зазначали, що скоригувати (зменшити дохід) у цьому випадку при поверненні авансу можна тільки шляхом подання УД за період отримання авансу.

Що стосується суми єдиного податку до сплати, то подана УД за періоду отримання авансу створить переплату з єдиного податку. При цьому

оскільки мова йде про один і той самий податок (єдиний податок), то переплата має бути автоматично зарахована у рахунок поточних зобов’язань (п. 87.1 ПКУ)

Тобто, фактично, на цю суму ви можете перерахувати менше ЄП, визначеного за поточною декларацію. Але бажано після подання УД перевірити (через Електронний кабінет), чи дійсно виникла сума переплати.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі