zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41725
Висновок документа
При від’ємному значенні загального МПЗ у додатку 3 до звітних декларацій з сільгоспЄП заповнюють повністю тільки розд. І, а в розд. II лише зазначають дані в ряд. 01 «Загальне МПЗ (ЗМПЗ)» і в ряд. 03 «20 відс. витрат на сплату орендної плати», ряд. 04 «Різниця між МПЗ і податками до його виконання» залишають пустим
Основи заповнення. Щоб бути в певному році платником сільгоспЄП, аграрій має подати в податкову комплект звітності з сільгоспЄП:
1) загальну декларацію з сільгоспЄП щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок, та
2) звітні декларації з сільгоспЄП за землі, що перебувають на території окремого органу місцевого самоврядування, тобто окремої ТГ.
Детально про подання декларацій з сільгоспЄП читайте у статті «Як задекларувати сільгоспЄП на 2024 рік» // «Податки & бухоблік» 2024, № 9.
Коли в аграрія всі землі перебувають в одній ТГ, то дані загальної декларації з додатками збігаються з даними звітної декларації з додатками. А ось коли землі перебувають у різних ТГ, то дані відрізнятимуться. Адже у звітних деклараціях і додатках до них будуть дані не щодо всіх земель (як у загальній звітності та додатках до неї), а тільки про землі, які перебувають на території певної ТГ.
Саме це породжує проблему при заповненні додатка 3 з розрахунком МПЗ у звітних деклараціях: бо якщо йти за алгоритмом заповнення форми, то до сплати виходить МПЗ, яке не відповідає дійсності, або може вискочити МПЗ до сплати у звітній декларації, хоча загалом за даними загальної декларації аграрій виконав МПЗ і доплачувати нічого не повинен.
Позитивне МПЗ. Нещодавно ми говорили про те, що податківці (БЗ 108.02.08) нарешті пролили світло на те, як саме слід заповнювати додаток МПЗ до звітних декларацій, коли в цьому додатку до загальної декларації задекларовано позитивне МПЗ. Деталі шукайте у статті «Рахуємо МПЗ у звітних деклараціях із сільгоспЄП» // «Податки & бухоблік» 2024, № 36 (ср. ).
Зокрема, у цьому роз’ясненні податківці сказали, що при заповненні розд. ІІ додатка 3 до звітних декларацій
слід зазначати практично всі показники розд. ІІ додатка 3 до загальної декларації (крім показників ряд. 01 та ряд. 03) пропорційно частці земельних ділянок, розташованих на території відповідної ТГ
І найголовніше, що показник ряд. 04 (різниця між загальною сумою МПЗ і загальною сумою платежів до його виконання) звітної декларації рахується не алгоритмом форми за вертикаллю, а береться в потрібній «земельній» пропорції від показника ряд. 04 додатка 3 загальної декларації. Тобто за кожною територією до сплати буде задекларована адекватна частка позитивного МПЗ від загального МПЗ по підприємству.
Як свідчить роз’яснення, що коментується, податківці не відмовляються від цього підходу. У ньому вони його дослівно повторили щодо позитивного МПЗ. Але у випадку від’ємного МПЗ підхід до заповнення форми повинен бути трішки іншим, бо, по суті, жодного розрахунку за окремими територіями зовсім не повинно бути, оскільки загальна декларація свідчить про виконання МПЗ, тобто про його відсутність узагалі по підприємству. Як бути в цьому випадку, поговоримо далі.
Від’ємне МПЗ. Як ми вже казали, застосувати той підхід заповнення, що і у випадку позитивного МПЗ, при отриманні в загальній декларації від’ємного значення МПЗ тут не вдасться. Адже від’ємне значення загального МПЗ аграрій отримує тоді, коли виконає вимогу щодо МПЗ, а саме в бюджет за рік було сплачено податку більше ніж мінімальний показник. І сума отриманого від’ємного значення МПЗ жодним чином не впливає (не зменшує) розмір податку, який слід сплатити аграрію у статусі платника сільгоспЄП, на відміну від випадку, коли отримано позитивне значення МПЗ (його слід доплатити в бюджет).
Тому не дивно, що в роз’ясненні, яке коментується, податківці виклали інший підхід до заповнення додатка 3 до звітної декларації при від’ємному значенні МПЗ.
Податківці радять заповнювати додаток 3 до звітних декларацій з сільгоспЄП так:
1) розд. I додатка 3 заповнюється в загальному порядку, тобто МПЗ слід рахувати окремо щодо кожної земельної ділянки відповідної території ТГ за загальними правилами (як і у випадку отримання позитивного МПЗ);
2) у розд. ІІ додатка 3 заповнюються тільки два рядки, а не всі рядки, як при позитивному МПЗ. А саме варто в ньому заповнити тільки:
— ряд. 01 «Загальне МПЗ (ЗМПЗ)», де відображають показник гр. 11 ряд. 2 розд. I додатка 3 цієї звітної декларації;
— ряд. 03 «20 відс. витрат на сплату орендної плати», в якому вказують показник ряд. 2 гр. 12 розд. I додатка 3.
Всі інші рядки розд. ІІ до звітної декларації з сільгоспЄП (тобто ряд. 02, 02.1 — 02.10, 04) — не заповнюються
За ідеєю, це доволі зважене рішення. Адже якщо таким чином заповнити додаток 3 до звітних декларацій з сільгоспЄП, то:
— по-перше, точно аграрій за кожною територіальною громадою задекларує виконання МПЗ, бо залишить пустим ряд. 04 цього додатка, а отже, цей показник буде перенесено в розрахункову частину декларації з сільгоспЄП і, відповідно, не вплине на суму податку до сплати за окремою звітною декларацією;
— по-друге, це зменшить ризик допущення помилки при заповненні додатка 3 до звітних декларацій, оскільки на практиці були випадки, коли аграрій при загальному від’ємному значенні МПЗ намагався заповнити цей додаток, опираючись на загальні правила його заповнення (відображав у розд. ІІ витрати, які стосуються землі, що перебуває у певній ТГ). Роблячи так, він міг допустити помилку та отримати за певними громадами не від’ємне, а позитивне значення через неправильний розподіл витрат між землями різних ТГ. А цього бути не повинно. Адже коли загальне МПЗ від’ємне, то і у звітних додатках 3 має фігурувати лише від’ємне значення або хоча б бути відсутнім позитивне значення.
Тепер таких помилок допускати ніхто не буде. Адже ділити витрати на сплату податків та орендної плати, які враховуються у виконання МПЗ, при отриманні від’ємного значення в додатку 3 до загальної декларації між додатками 3 уже не потрібно.