Теми статей
Обрати теми

Рахуємо МПЗ у звітних деклараціях із сільгоспЄП

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами БЗ 108.02.08

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41482

Висновок документа

Додаток 3 до звітної декларації з сільгоспЄП заповнюється на підставі складеного додатка 3 до загальної декларації з сільгоспЄП з урахуванням частки земельних ділянок, зазначених у додатку 3 до такої звітної декларації.

Основи заповнення. Щоб бути в певному році платником сільгоспЄП, аграрій має подати у податкову такий комплект звітності з сільгоспЄП:

1) загальну декларацію з сільгоспЄП щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок, — органу ДПС за місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку) аграрія;

2) звітні декларації з сільгоспЄП за землі, що знаходяться на території одного органу місцевого самоврядування, тобто однієї ТГ, — органу ДПС за місцем розташування такої земельної ділянки.

Детально про подання декларацій із сільгоспЄП читайте у «Як задекларувати сільгоспЄП на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9.

Доволі часто буває так, що у платника сільгоспЄП земельні ділянки знаходяться на території різних територіальних громад. Враховуючи це, а також спираючись на правила подання звітності з сільгоспЄП, аграрію слід

подати податківцям одну загальну декларацію з сільгоспЄП і стільки звітних декларацій з сільгоспЄП, у скількох територіальних громадах він має землі

Разом з кожною декларацією з сільгоспЄП аграрій має подавати додаток 3 з розрахунком МПЗ. Причому в:

загальній декларації у додатку 3 має бути розрахований МПЗ по підприємству, тобто МПЗ рахується щодо всіх сільгоспугідь, якими володіє чи користується аграрій, а у його виконання беруть до уваги загальну суму сплачених по підприємству податків, зборів та орендної плати, що зараховують у виконання МПЗ;

окремій звітній декларації у додатку 3 має бути розрахований МПЗ, що стосується тільки сільгоспугідь, які знаходяться у певній територіальній громаді, а у їх виконання слід брати податки, збори та орендну плату, що зараховуються у виконання МПЗ та стосуються таких земель.

Здається, які можуть бути проблеми при заповненні додатка 3 до звітних декларацій? А вони, насправді, є і дуже значні.

Проблеми звітного додатка 3. У принципі, законодавці у п. 2971.7 ПКУ прописали доволі просту ідею розподілу загального МПЗ по громадах. Цей пункт вимагає від платників сільгоспЄП

суму загального позитивного значення МПЗ із додатка 3 до загальної декларації розподіляти між окремими звітними деклараціями з сільгоспЄП пропорційно частці сільгоспугідь, розташованих на території відповідної тергромади, у загальній площі таких земель, власником або користувачем яких є платник податку

З цього випливає, що коли, наприклад, отримано по підприємству позитивне значення МПЗ у розмірі 10000 грн, а в аграрія землі знаходяться у двох громадах у пропорції — 40 % земель у першій і 60 % у другій, то позитивне значення МПЗ, яке стосується першої громади, становить 4000 грн (10000 грн х 40 %), а по другій — 6000 грн (10000 грн х 60 %).

Зробити таку пропорцію нескладно. Але додаток 3 кожної звітної декларації пропонує такий дивний алгоритм розрахунку, за яким треба розрахувати МПЗ по кожній громаді (без пропорції), і якимось чином намалювати податки, збори, орендну плату, що мають урахуватись у виконання такого окремого МПЗ по окремій громаді.

Враховуючи це, на практиці були випадки (див. лист ДПСУ від 26.01.2024 № 463/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК), коли аграрій, здійснюючи розподіл загального МПЗ по підприємству між громадами, отримував при загальному від’ємному значенні МПЗ по підприємству по одній із громад позитивне значення, а по іншій завищене від’ємне. Якщо скласти ці два показники із різних додатків до звітних декларацій із сільгоспЄП, то в результаті математичних дій аграрій вийде на загальне МПЗ по підприємству. Але це не тільки порушує вимоги п. 2971.7 ПКУ, а й, що найсумніше, змушує аграрія платити у бюджет суму МПЗ там, де цього робити не слід. Адже при загальному від’ємному значенні МПЗ по підприємству позитивного значення по одній із громад виникати не повинно.

Добре, що фіскали з усієї цієї ситуації зрозуміли хоча б той факт, що при загальному позитивному (від’ємному) значенні МПЗ по громадах воно також має бути позитивним (від’ємним). Але як цього досягти фактично, вони не говорили.

Поради фіскалів. У роз’ясненні, що коментується, податківці нарешті вирішили пролити світло на заповнення додатка 3 до звітної декларації з сільгоспЄП. А саме вони вирішили проблему так:

у рядку 04 розд. ІІ примусово вкажіть показник МПЗ, взятий із ряд. 04 розд. ІІ загальної декларації, який скоригований пропорційно площі сільгоспугідь певної громади

Тобто по нашому прикладу: в додатку 3 однієї звітної декларації по рядку 04 розд. ІІ стоятиме — 4000 грн, а другої — 6000 грн.

Звісно, при такому заповненні не чекайте правильної математики по вертикалі форми, але для нарахування МПЗ та виконання вимог ПКУ цього достатньо.

Тому вас не повинно бентежити те, що податківці, даючи рекомендації щодо заповнення інших показників додатка 3 звітної декларації, не зважають на формулу по вертикалі, яку містить цей додаток.

Але якщо вони допускають такий нематематичний порядок заповнення додатка 3 до звітних декларації, то про нього слід знати і враховувати. Їх рекомендації щодо заповнення певних рядків додатка 3 такі:

1) розд. І додатка 3 заповнюєте за загальними правилами, тобто рахуєте МПЗ, як це робили при заповненні розд. І додатка 3 до загальної декларації. Головне — пам’ятати, що

рахувати МПЗ у розд. І додатка 3 звітної декларації слід тільки щодо тих земель, які знаходяться у певній громаді

Про те, як заповнити розд. І додатка 3, читайте у «Аграрій — платник сільгоспЄП і мінімальне податкове зобов’язання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9;

2) у розд. ІІ додатка 3:

ряд. 01 «Загальне мінімальне податкове зобов’язання (ЗМПЗ)» заповнюєте за загальними правилами, тобто як у додатку 3 загальної декларації. Адже для заповнення цього рядка слід брати дані розд. І додатка 3 звітної декларації. А саме в нього переносите дані гр. 11 ряд. 2 розд. І додатка 3 звітної декларації;

ряд. 03 «20 відсотків витрат на сплату орендної плати» податківці теж радять заповнювати за загальними правилами. Адже дані щодо цього показника для земель, що знаходяться на території територіальної громади, щодо якої рахується МПЗ, у звітній декларації відомі. Їх слід взяти із гр. 12 ряд. 2 розд. І додатка 3 до звітної декларації;

ряд. 02, 02.1, 02.2, 02,5 — 02.10, і також ряд. 04, на думку фіскалів, слід заповнювати з допомогою пропорції на підставі показників відповідних рядків додатка 3 до загальної декларації. А саме щоб їх заповнити, слід від показників цих рядків із додатка 3 до загальної декларації знайти пропорційну частку земельних ділянок, зазначених у додатку 3 до звітних декларацій у загальній площі сільгоспземель аграрія. Для того щоб порахувати таку частку, слід суму показників граф 3 і 4 рядка 2 розд. І додатка 3 до звітної декларації поділити на значення суми показників граф 3 і 4 рядка 2 розд. І додатка 3 до загальної декларації та помножити на 100.

Податківці у своєму роз’яснення нічого не сказали про ряд. 02.3 та 02.4, де відображають суми сплачених ПДФО і ВЗ, утриманих з орендної плати при оренді земель у фізособи. На наш погляд, якщо дотримуватися логіки заповнення додатка 3, що описане фіскалами, то цей рядок слід заповнювати, як і ряд. 03. Тобто варто брати суми сплачених ПДФО і ВЗ, що стосуються саме тих земель, щодо яких розраховано МПЗ у додатку 3 до звітної декларації.

Можливо, щоб реалізувати таких механізм заповнення форми без урахування формули по вертикалі, платнику знадобиться вимкнути автоматичний розрахунок.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі