zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41737
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
ФОП, який посеред року перейшов із загальної системи на єдиний податок (ЄП), додаток щодо земельного мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) подає у складі ЄП-декларації за рік
Як звітують при зміні системи оподаткування
Нагадаємо спочатку, як ФОП узагалі має звітувати в разі зміни посеред року системи оподаткування.
Перехід з ЄП на ЗС. У такому разі ФОП має подати ЄП-декларацію за наслідками останнього кварталу перебування на ЄП у строк для квартального періоду. Навіть якщо йдеться про ФОП, що був на групі 1 чи 2 ЄП. Бо якщо вони переходять усередині року на загальну систему оподаткування, то звітують не за наслідками року, а за наслідками останнього кварталу перебування на ЄП (абз. 1 п.п. 296.5.1 ПКУ).
При цьому така ЄП-декларація буде останньою. У тому сенсі, що далі вона вже наростаючим підсумком не подається (див., зокрема, абз. 3 п.п. 296.5.1 ПКУ).
При цьому
в такій останній декларації не забуваємо поставити позначку в полі 8.2 заголовної частини
Наприклад, якщо ФОП на ЄП (групи 1, 2 чи 3) перейшов з 01.07.2024 на загальну систему, то йому слід подати ЄП-декларацію за півріччя 2024 року (не пізніше 09.08.2024). І все. Далі ЄП-декларація (за три квартали, рік) наростаючим підсумком уже не подається.
А що з декларацією про майновий стан і доходи, яку ФОП має подавати як новоспечений загальносистемник? Її слід перший раз подати за результатами року переходу на загальну систему після закінчення цього року (п.п. 177.5.2 ПКУ). Строк подання — до 1 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 ПКУ).
У нашому прикладі першу декларацією про майновий стан і доходи має бути подано за наслідками 2024 року у строк не пізніше 30.04.2025.
Перехід з ЗС на ЄП. Тут ми не поспішаємо з поданням декларації про майновий стан і доходи, яку ФОП має подавати як ексзагальносистемник.
Таку декларацію слід подати за результатами року, в якому відбувся перехід на ЄП, після закінчення цього року (п.п. 177.5.2 ПКУ). Строк подання — до 1 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 ПКУ).
Наприклад, якщо ФОП на загальній системі перейшов з 01.07.2024 на ЄП, то йому слід подати декларацію про майновий стан і доходи за наслідками 2024 року — у строк не пізніше 30.04.2025.
Водночас після переходу на ЄП ФОП починає подавати ЄП-декларації за загальними правилами для платників ЄП. Так, якщо ФОП перейшов на ЄП групи 1 чи 2, то першу ЄП-декларацію він має подати за наслідками року переходу на ЄП (у строк для річного звітного періоду). Якщо ФОП перейшов на ЄП групи 3, то він має подавати ЄП-декларації щокварталу.
Що з додатком щодо земельного МПЗ
Тут слід почати з того, що МПЗ мають визначати не всі ФОП, а лише ті з них, які використовують у своїй підприємницькій діяльності сільгоспугіддя, тобто ріллю, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження і перелоги (пп. 14.1.1142 та 14.1.233 ПКУ). Більше деталей знайдете у статті «Як ФОП порахувати МПЗ за 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5. Припустимо мова саме про такого ФОП.
Так от, що стосується ФОП на ЄП, то за загальним правилом додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання …» до декларації єдиноподатника подається у складі декларації за рік (п. 2971.1 ПКУ).
Та сама картина у ФОП на загальній системі з додатком МПЗ до декларації про майновий стан і доходи (п.п. 177.14 ПКУ). Він подається у складі річної декларації. Хоча тут і немає з чого обирати. Бо декларація і так є саме річною.
Тож можемо узагальнити:
протягом року (зі звітністю за квартал, півріччя, три квартали) додаток щодо земельного МПЗ не подаємо
Є фактично лише один виняток із цього правила — якщо мова про ФОП, що зареєстрував припинення підприємницької діяльності. Із ліквідаційною ЄП-декларацією / ліквідаційною декларацією про майновий стан і доходи додаток щодо земельного МПЗ слід подавати. Та ми зараз не про припинення, а про зміну системи оподаткування протягом року.
Перехід з ЄП на ЗС. У такому разі з ЄП-декларацією за останній квартал перебування на ЄП подавати додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання …» не потрібно. Бо ця звітність не є річною (див. вище).
Річною в такому разі буде саме декларація про майновий стан і доходи, яку ФОП подаватиме за наслідками року переходу на загальну систему. І саме в її складі має бути подано додаток МПЗ за весь звітний рік
При цьому в такому додатку серед сплачених податків, зборів, платежів показуємо в т. ч. єдиний податок, сплачений до переходу на загальну систему (п.п. 177.15 ПКУ).
Перехід з ЗС на ЄП. І ось власне тут виникає деяка плутанина. Адже за наслідками року ФОП звітуватиме:
— і як загальносистемник — шляхом подання декларації про майновий стан і доходи за звітний рік;
— і як єдиноподатник — шляхом подання ЄП-декларації за звітний рік.
То до якої декларації тоді має бути подано додаток щодо земельного МПЗ?
Свого часу ми звертали увагу, що, на наш погляд,
звітувати з МПЗ слід із декларацією тієї системи оподаткування, на якій платник перебуває станом на кінець року, тобто на момент звітування з МПЗ
Див. статтю «МПЗ при зміні системи оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 27.
У нашому випадку на кінець року ФОП буде платником ЄП. Виходить, він має саме з ЄП-декларацією за рік подати додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання …». А подавати додаток МПЗ із декларацією про майновий стан і доходи не потрібно.
Підтверджується ця логіка тим, що в додатку 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання …» до ЄП-декларації серед сплачених податків, зборів, платежів показуємо в т. ч. загальносистемні ПДФО та ВЗ із чистого доходу від продажу власної с/г продукції, а також земельний податок — у разі переходу у звітному році на ЄП із загальної (пп. 2971.2, 2971.3, 2971.4 ПКУ). Тобто загальносистемні платежі також буде враховано.
Ну і нарешті підтвердження цієї логіки бачимо в роз’ясненні податківців, що коментується.