При перевірках бюджетного відшкодування (ряд. 20.2 декларації з ПДВ) платник може отримати ППР форми «В1» або ППР форми «В3» (п. 2 розд. II Порядку № 1204*). У яких випадках це можливо?
Зменшене БВ — ППР «В1»
ППР форми «В1» за підсумками перевірки податківці надішлють, якщо помилково завищене БВ у ряд. 20.2 (у тому числі якщо завищене БВ на момент перевірки відшкодовано платникові, п. 2 розд. II Порядку № 1204, п.п. «б» п. 200.14 ПКУ). Наприклад, якщо допущена помилка: у помилковому періоді не нарахували ПЗ — як наслідок завищили БВ (тобто до БВ заявили завищену суму). Тому перевіркою сума БВ зменшена.
Зменшення БВ за результатами перевірки
Форма ППР | Призначення | Відображення сум з ППР (у періоді узгодження ППР): | |
в ІКП | у декларації з ПДВ | ||
«В1» | зменшене БВ (у ряд. 20.2 декларації з ПДВ) | сума зменшення БВ враховується в ІКП | у декларації не відображається |
Штраф. Врахуйте, що за завищення БВ передбачений штраф у розмірі 10 % від суми завищення БВ (п. 123.1 ПКУ). А при умисному порушенні (якщо податківці доведуть умисел, п. 109.1 ПКУ) — штраф у розмірі 25 % від суми завищення БВ (п. 123.2 ПКУ). Причому незалежно від того, отримано БВ чи не отримано. А якщо БВ уже отримано, то надміру отриману суму платник повинен повернути (сплатити) до бюджету.
Що в декларації? Одразу скажемо, що оскільки помилка виявлена перевіркою, то подавати УР до минулого помилкового періоду (для виправлення-зменшення в ньому БВ) не треба.
Не треба відображати суму з ППР форми «В1» і в поточній декларації з ПДВ
Про це говорять і податківці (см. БЗ 101.24). Адже в цьому випадку завищення БВ — чистої води помилка. Помилка виявлена перевіркою, БВ зменшене і повертати в декларацію тут нічого.
ІКП. Протягом 10 робочих днів після отримання ППР платником (якщо не розпочато оскарження і ППР стало узгодженим) дані з ППР «В1» врахуються в ІКП: сума заявленого і невідшкодованого БВ буде зменшена (БЗ 101.24). А якщо БВ уже відшкодовано — в ІКП нарахують суму, яку платникові слід повернути.
Ліміт. Як роз’яснюють податківці, сума з ППР «В1» ніяк не вплине на ліміт (БЗ 101.17).
Відмовлено у БВ — ППР «В3»
ППР форми «В3» (відмова у БВ) за підсумками перевірки можна отримати, якщо платником було неправомірно (безпідставно) заявлено БВ у ряд. 20.2 декларації з ПДВ (п. 2 розд. II Порядку № 1204, п.п. «в» п. 200.14 ПКУ). Тобто коли платник заявив БВ, проте не мав на це підстав — не було права на БВ.
Це можливо, якщо, скажімо, було право на ПК (тобто норми ст. 197 — 199 ПКУ не порушувалися), проте «схибили» з розподілом ВЗ між ряд. 20.2 і 20.3. І помилково заявили до БВ не сплачений постачальникам ПК (що робити не мали права).
Також не забувайте і воєнне обмеження — для знищеного війною майна. ПК за знищеним війною майном зберігається (ніяк не коригується). Проте такий ПК платникові заборонено заявляти до БВ. А він може враховуватися тільки як перехідний мінус (до повного погашення) і зменшувати в декларації поточні ПЗ з ПДВ (п.п. 69.29 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Відмова у БВ за результатами перевірки
Форма ППР | Призначення | Відображення сум з ППР (у періоді узгодження ППР): | |
в ІКП | у декларації з ПДВ | ||
«В3» | відмовлено у БВ (у ряд. 20.2 декларації) | сума відхиленого БВ враховується в ІКП | відхилене БВ повертають до декларації (у ряд. 16.3 з «+») |
Штрафу немає. За це порушення не оштрафують (відповідальності ПКУ не встановлено). Тому і штрафних санкцій у ППР форми «В3» не передбачено.
Що в декларації? Оскільки помилка виявлена перевіркою, то подавати уточненку до помилкового періоду (виправляти помилковий період — скасоувати БВ) платникові не треба. А після перевірки важливо правильно заповнити декларацію з ПДВ. Адже хоча платникові й відмовлено у БВ, але за знятою сумою у платника водночас залишається право на ПК (тобто ПК не скасовується). Тому сума з ППР «В3» повинна повернутися в декларацію. Для цього
суму з ППР «В3», за якою відмовлено у БВ, враховують (зі знаком «+») у ряд. 16.3 декларації в періоді узгодження ППР
Тобто її повертають до складу ПК за допомогою ряд. 16.3. Причому в періоді (!), коли ППР стало узгодженим (тобто якщо не було оскарження — на 11-й день, оскільки на подання скарги відведено 10 робочих днів, п. 56.3 ПКУ).
І якщо такий ПК надійде до ряд. 21 декларації і його доведеться розшифровувати в додатку Д2, то, як роз’яснюють податківці, періодом виникнення такого від’ємного значення (у гр. 2 і 3 додатка Д2) слід зазначати той період (місяць і рік), коли на основі ПН був задекларований такий ПК, у відшкодуванні якого було відмовлено платникові. Тобто, по суті, відновлювати за ним старий період відображення ПК (БЗ 101.24).
І оскільки в декларації з ПДВ буде заповнений ряд. 16.3, то не забудьте реквізити ППР «В3» (дату складання / номер / суму) зазначити довідково в спеціальному полі (*) в завершальній частині декларації з ПДВ (БЗ 101.24).
ІКП. Протягом 10 робочих днів після отримання платником «відмовного» ППР «В3» (якщо не розпочато оскарження і ППР стало узгодженим) суму неправомірного БВ податківці зменшать в ІКП (БЗ 101.24).
Ліміт. На суму з ППР «В3», за якою відмовлено у БВ, на дату узгодження ППР платникові повернуть (відновлять) ліміт через зменшення показника ∑Відшкод. На це звертають увагу і податківці (БЗ 101.17).
Зменшено ВЗ — ППР «В4»
ППР форми «В4» за результатами перевірки можна отримати, якщо помилково завищили ВЗ у ряд. 21 декларації з ПДВ (п. 2 розд. II Порядку № 1204, п.п. «в» п. 200.14 ПКУ). Наприклад, якщо помилково занизили ПЗ або завищили ПК і показали «мінус» у сумі більшій, ніж належить.
Зменшення ВЗ за результатами перевірки
Форма ППР | Призначення | Відображення сум з ППР (у періоді узгодження ППР): | |
в ІКП | у декларації з ПДВ | ||
«В4» | зменшене ВЗ (у ряд. 21 декларації) | зменшення ВЗ в ІКП не відображається (але якщо ВЗ уже зарахувалось в рахунок податкового боргу в ряд. 20.1, то в ІКП скасовується «залік») | враховується в декларації (у ряд. 16.3 з «-») |
Штрафу немає. Завищення ВЗ не штрафонебезпечне. Оскільки за завищення від’ємного значення (тобто якщо «мінус» зменшується, не перетворюючись на «плюс» — недоплачений податок) штрафу не передбачено. І хоча в п. 123.1 ПКУ говориться про завищення ВЗ, проте штраф за завищення ВЗ як такий не встановлений.
Що в декларації? Якщо помилка (завищення ВЗ) виникла в перехідному «мінусі», який докотився до поточної декларації, то після перевірки важливо правильно заповнити декларацію з ПДВ. Для цього в ній треба скоригувати величину завищеного ВЗ і показати його в правильному розмірі. Тому
суму завищення ВЗ з ППР «В4» враховують (зі знаком «-») у ряд. 16.3 декларації в періоді узгодження ППР
Тобто ряд. 16.3 заповнюють у тому періоді, у якому ППР «В4» стало узгодженим, незалежно від того, на який період припала дата складання ППР (БЗ 101.24). На це зверталася увага і в листі ДПСУ від 13.02.2024 № 3770/7/99-00-21-03-02-07. А також у ньому зазначалося, що:
— до дня узгодження ППР форми «В4» визначена в ньому сума не підлягає відображенню в ПДВ-декларації. Інакше, якщо платник заповнив ряд. 16.3 не в періоді узгодження ППР, а раніше, помилку слід виправити;
— якщо ППР «В4» оскаржувалося платником, то узгодженим згідно зі ст. 56 ПКУ вважається ППР, за яким закінчилася процедура адміністративного оскарження або коли судове рішення набрало чинності. Детальніше про це див. наш коментар до листа «Як у ПДВ-декларації зменшити від’ємне значення за результатами податкової перевірки» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20 (ср. ).
Тоді після того, як у ряд. 16.3 декларації будуть враховані дані з ППР «В4», величина ВЗ буде скоригована (зменшена) до правильної суми.
І оскільки в декларації заповнили ряд. 16.3, то реквізити ППР «В3» (дату складання / номер / суму) треба зазначити довідково в спеціальному полі (*) в завершальній частині декларації з ПДВ (БЗ 101.24).
Ще врахуйте, що якщо завищене ВЗ уже встигло погасити податковий борг (через ряд. 20.1), перевищивши суму такого боргу, то до ряд. 16.3 (зі знаком «-») переносять суму ВЗ тільки (!) в частині перевищення (оскільки погашення боргу скасують в ІКП).
ІКП. Просте зменшення ВЗ за ППР «В4» (якщо не було погашення в рахунок податкового боргу, а «мінус» просто зменшується, не переходячи в «податок до сплати») в ІКП ніяк не відобразиться.
Інша річ, якщо ВЗ уже зарахувалося в рахунок зменшення податкового боргу (через ряд. 20.1). Детальніше про такий «залік» див. «Гасимо ПДВ-борг від’ємним значенням» // «Податки & бухоблік», 2022, № 57; «Залік боргів із ПДВ, штрафів та пені в рахунок від’ємного значення» // «Податки & бухоблік», 2020, № 82. Тоді протягом 10 робочих днів після отримання платником ППР «В4» (якщо не розпочато оскарження і ППР стало узгодженим) суму завищеного ВЗ, зараховану в рахунок зменшення податкового боргу, зменшать в ІКП (тобто «залік» скасують і суму податкового боргу відновлять в ІКП). До речі, про це говориться і в самій формі ППР «В4».
Ліміт. Просте зменшення ВЗ за ППР «В4» (якщо не було погашення в рахунок податкового боргу) не впливає на ліміт. Інша річ, якщо ВЗ уже зарахувалося в рахунок погашення податкового боргу і раніше на суму погашеного боргу (відображену в ряд. 20.1 декларації) зменшився ліміт (БЗ 101.17). Тоді оскільки «залік» ВЗ у рахунок податкового боргу скасовується, ліміт повинні повернути — відновити (БЗ 101.17).
Виправлення помилок у бухобліку
Також якщо помилки у ВЗ/БВ зачепили бухоблік, то їх слід виправити й у бухгалтерському обліку. Для цього передусім необхідно з’ясувати, якою була помилка — у чому полягала (завищили ПК / занизили ПЗ тощо). При цьому помилки в бухобліку виправляють за загальними правилами — дивлячись якою була помилка: поточного року чи минулих років.
Так, якщо, наприклад, завищили ВЗ через відображення зайвого ПК (і перевіряючі за ППР «В4» зменшили ВЗ), то в бухобліку суму зайвого ПК слід відкоригувати (зменшити).
А ось якщо перевіряючі відмовили, наприклад, у БВ за ППР «В3» через те, що помилилися з розподілом сплаченого «мінуса» між ряд. 20.2 і 20.3 декларації (і помилково заявили до БВ неоплачений ПК), то це помилка, яку допустили тільки в декларації з ПДВ. Тому в бухобліку нічого виправляти не треба.
Висновки
- Якщо перевіркою зменшено БВ (за ППР «В1»), таку суму не треба відображати в поточній декларації (ряд. 16.3 у такому разі не заповнюють).
- Якщо за результатами перевірки відмовлено у БВ, то дані з ППР «В3» (зі знаком «+») враховують у ряд. 16.3 декларації (повертають ПК у декларацію).
- Якщо перевіркою зменшено ВЗ, яке дійшло до поточної декларації, то дані з ППР «В4» (зі знаком «-») враховують у ряд. 16.3 декларації (зменшують ВЗ до правильного).
- При цьому дані з ППР «В3», ППР «В4» враховують у ряд. 16.3 декларації того періоду, в якому ППР стало узгодженим, незалежно від дати складання ППР (тобто якщо не розпочато оскарження, в періоді, на який припадає 11-й день після отримання ППР).
- ППР форми «В1», ППР форми «В4» ніяк не вплинуть на ліміт. А ось за ППР форми «В3» (відмова у БВ) ліміт повинні відновити (через зменшення показника ∑Відшкод).