Теми статей
Обрати теми

Як у ПДВ-декларації зменшити від’ємне значення за результатами податкової перевірки

Казанова Марина, податковий експерт
Лист ДПСУ від 13.02.2024 № 3770/7/99-00-21-03-02-07

Висновок документа

Суму зменшення від’ємного значення ПДВ з ППР «В4» відображають (зі знаком «-») у ряд. 16.3 декларації періоду, на який припадає день узгодження ППР. До дня узгодження ППР сума, визначена у такому ППР, не підлягає відображенню у податковій декларації з ПДВ

Увага на день узгодження ППР

Це роз’яснення податківців — не індивідуальна податкова консультація (ІПК), а лист із цифрою «7», направлений податківцям «на місцях» для застосування в роботі під час перевірок та надання платникам ІПК.

У ньому податківці з метою забезпечення єдиного підходу проінформували, як саме має відображатися в ПДВ-декларації зменшення суми від’ємного значення з ПДВ на підставі податкового повідомлення-рішенні (ППР) форми «В4» за результатами перевірки.

Нагадаємо, ППР форми «В4» можна отримати, якщо платник помилково завищив від’ємне значення у ряд. 21 декларації з ПДВ.

Податківці зазначають, що суму завищення від’ємного значення з ППР «В4» відображають (зі знаком «-») у ряд. 16.3 ПДВ-декларації періоду, на який припадає день узгодження ППР (незалежно від того, на який звітний період припала дата складання ППР).

До дня узгодження ППР сума, визначена у ньому, не підлягає відображенню у ПДВ- декларації

Отже, потрібно не заплутатися з тим, коли саме ППР стає узгодженим. Днем узгодження ППР, як звертають увагу податківці, є:

день закінчення процедури адміністративного оскарження (за умови, що не подано позовну заяву (позов) до суду);

або

день набрання судовим рішенням законної сили (незалежно від того, чи здійснюється (або буде здійснюватися) подальше оскарження.

Якщо ППР не оскаржувалося

Якщо платник не розпочинав адміністративне/судове оскарження, то ППР стає узгодженим з дня, наступного за останнім днем строку, відведеного для подання скарги на адміністративне оскарження ППР (п. 56.17 ПКУ).

Нагадаємо, що на подання такої скарги відведено 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків ППР або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується (п. 56.3 ПКУ).

При цьому якщо останній день подання скарги припадає на святковий/вихідний день, то останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 56.13 ПКУ).

Приклад. ППР форми «B4» на зменшення від’ємного значення платник отримав 26.02.2024. Платник не оскаржує його.

Останнім днем строку для подання скарги в цьому випадку буде 12.03.2024 (27.02.2024 + 10 робочих днів, які ми відраховуємо з 27.02.2024). Отже, ППР стане узгодженим з 13.03.2024 (з наступного дня після спливу 10-денного строку). У цьому випадку суму завищення від’ємного значення з ППР «В4» потрібно перенести (зі знаком «-») у ряд. 16.3 декларації за березень 2024 (декларація періоду, на який припав день узгодження ППР). При цьому потрібно не забути заповнити таблицю до ряд. 16.3 наприкінці декларації, в якій необхідно зазначити: дату ППР, його номер і суму, визначену у ППР, із знаком «-».

Зверніть увагу! Якщо платник ПДВ заповнив ряд. 16.3 не в періоді, на який припадає день узгодження ППР, а раніше (наприклад, за умовами нашого прикладу заповнив цей рядок у декларації за лютий 2024), то податківці радять в такому випадку діяти, як при виправленні помилки. Тобто «знімати» рядок 16.3 з неправильного періоду (з декларації за лютий 2024 року) і переносити його в період, на який припадає день узгодження ППР.

Якщо ППР оскаржувалося

Якщо все обмежилося тільки адміністративним оскарженням. Тобто до суду позов не подавали і рішення по скарзі не на користь платника. У такому разі узгодженим ППР стане в день отримання платником рішення по скарзі (п.п. 56.17.3 ПКУ) (додаткові деталі щодо оскарження знайдете у статтях «Оскарження рішень податківців у суді: увага на строки!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 29, «Оскаржуємо результати податкової перевірки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 14).

Отже, якщо таке негативне рішення по скарзі отримано, наприклад, у березні 2024, то саме в декларації за березень 2024 і виникнуть підстави показати в ряд. 16.3 зменшення від’ємного значення на підставі ППР форми «B4».

Якщо було судове оскарження. Взагалі, за загальними правилами, ППР стає узгодженим в день закінчення процедури адміністративного оскарження (тобто після отримання рішення за скаргою від ДПСУ або закінчення 10 робочих днів з моменту отримання платником ППР). Але у випадку оскарження ППР у судовому порядку грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (п. 56.18 ПКУ).

Конкретно для нашого випадку податківці зазначили, що платник відображає зменшення від’ємного значення в рядку 16.3 за результатами перевірки в декларації періоду, в якому судове рішення набуде законної сили (звісно, якщо таке рішення буде не на користь платника). При цьому варто нагадати, що:

— рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (ст. 255 КАСУ);

— а ось постанова апеляційного суду набирає законної сили одразу з дати її прийняття (ст. 325 КАСУ), навіть якщо подано касаційну скаргу.

Тому, як зазначають податківці, у випадку якщо апеляційний суд став на їх бік, то платник має заповнити ряд. 16.3 на зменшення від’ємного значення в декларації періоду, в якому набула чинності постанова апеляційного суду. Якщо в подальшому ця постанова буде оскаржена в касаційному порядку і суд стане на бік платника, то в такому разі в декларації з ПДВ періоду, на який припадає дата набрання сили постановою касаційного суду, платнику ПДВ необхідно відобразити аналогічну суму в рядку 16.3 зі збільшенням від’ємного значення ПДВ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі