Теми статей
Обрати теми

За думкою податківців, донарахований перевіркою податок не враховується при обрахунку МПЗ

Децюра Сергій, податковий експерт
Підприємство — платник сільгоспЄП орендує земділянку у сільради. При розрахунку орендної плати за 2022 рік підприємство припустилося помилки, яка призвела до заниження розміру плати за землю. Помилку виявили податківці у 2024 році при здійсненні перевірки та донарахували податок і штраф. Чи має право платник сільгоспЄП врахувати у зменшення МПЗ суму податку і штрафу, сплачену за результатами податкової перевірки?

Плата за землю і сільгоспЄП. Платники сільгоспЄП, як і звичайні спрощенці, мають право не сплачувати плату за землю в частині земподатку за землі, які вони використовують для ведення сільгосптоваровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ). Деталі шукайте у статті «Земельний податок — 2024: хто платник?» // «Податки & бухоблік» 2024, № 10.

Від іншої частини плати за землю, а саме від орендної плати, такого звільнення вони не мають.

Про воєнне звільнення в запитанні не йдеться. Отже, припускаємо, що територія, де знаходиться земля читача, у 2022 році ані в зоні АБД, ані в окупації не перебувала. А тому податківці правомірно донарахували йому орендну плату і штраф згідно із ст. 123 ПКУ.

МПЗ та орендна плата. За загальним правилом платник сільгоспЄП має право враховувати у виконання мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) податки, збори і витрати на сплату орендної плати. Детальний перелік сум, які враховуються у виконання МПЗ, наведено в п. 2971.5 ПКУ. Серед усіх сум, які можна врахувати, згадується і сплата плати за землю в частині орендної плати.

Причому до виконання МПЗ потрапляє не весь розмір орендної плати, а тільки 20 % витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності. Деталі шукайте у статті «Аграрій — платник сільгоспЄП і мінімальне податкове зобов’язання» // «Податки & бухоблік» 2024, № 9.

Отже, за звичайних умов аграрій, який сплатив у бюджет протягом року нараховану орендну плату за звітні періоди, граничний строк сплати за які припадає на відповідний рік, може врахувати у виконання МПЗ 20 % від суми сплаченої орендної плати.

Податок і штраф нараховано фіскалами. Ураховуючи вищесказане, не дивно, що аграрій, якому фіскали донарахували як податок, так і штраф, хоче врахувати донараховані суми у виконання МПЗ.

Водночас, як свідчать останні роз’яснення фіскалів*, аграрій, який доплатив податок згідно з ППР, не має права враховувати ані суму донарахованого податку, ані суму штрафу в розрахунок МПЗ. Пояснюють фіскали це тим, що

законодавством не визначено зарахування сум податків, у тому числі штрафів, нарахованих згідно з ППР за результатами податкових перевірок, у зменшення МПЗ

* Див. відповідь на запитання № 13, що наведене в роз’ясненні, розміщеному на сайті ДПСУ.

Щодо врахування у виконання МПЗ нарахованого штрафу (навіть якщо йдеться про штраф за податком, який враховується у виконання МПЗ) фіскали мають рацію. Адже в жодній нормі ПКУ і справді немає згадки про те, що у виконання МПЗ ураховуються будь-які штрафи. Тому про ці суми можна забути.

Що ж стосується донарахованої суми орендної плати за оренду сільгоспугідь в органів держвлади чи місцевого самоврядування, то навіть якщо таке нарахування відбулося за ППР, то теоретично можна спробувати поборотися за врахування таких сум у виконання МПЗ.

Адже в п. 2971.5 ПКУ, на який платники сільгоспЄП орієнтуються при визначенні сум, що враховуються у виконання МПЗ, говориться тільки про те, що включаються суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Про те, коли саме вони були нараховані і хто їх нарахував (податківці за результатами перевірки чи самостійно платник податку), не уточнено.

Але щоб переконати фіскалів у тому, що ваша позиція є правильною, напевно слід буде йти до суду.

Як робити виправлення. Ті особи, які вирішать сперечатися з фіскалами, мають пам’ятати, коли можна буде врахувати у виконання МПЗ донараховану фіскалами суму податку.

Так, по-перше, із ПКУ випливає, що враховувати у виконання МПЗ дозволені податки, збори і витрати на сплату оренди можна тільки після їх сплати. Тому допоки аграрій не сплатить донараховану суму за ППР у бюджет, говорити про будь-які врахування не варто.

А по-друге, на наш погляд, донараховані за минулі періоди суми податку за ППР аграрій має право врахувати в тому періоді, якого вони стосуються, тобто в уже минулих періодах.

Таким чином, якщо податківці у 2024 році донарахували податок за 2022 рік, то ці суми мають потрапити у виконання МПЗ минулого 2022 року. Щоб це зробити, аграрій після сплати згідно з ППР донарахованого податку має подати до декларацій з сільгоспЄП, поданих на 2023 рік (адже саме в них рахували МПЗ за 2022 рік), уточнюючі декларації і зменшити в додатку 3 і в самих деклараціях суму позитивного значення МПЗ. Після такого подання в аграрія рахуватиметься переплата в бюджеті з сільгоспЄП. Її можна врахувати у виконання зобов’язань з сільгоспЄП наступних періодів.

Звертаємо увагу! Якщо в аграрія за результатами заповнення декларацій з сільгоспЄП і додатка 3 з розрахунку МПЗ буде отримано від’ємне значення з МПЗ, то потреби в проведенні уточнення немає. Адже отримання від’ємного значення з МПЗ свідчить про те, що аграрій сплатив у бюджет податків більше за мінімальну межу і тому жодних доплат робити не слід. Який розмір від’ємного значення було отримано спочатку (при звітуванні на 2023 рік), на суму податку до сплати не впливає. Тому не бачимо потреби збільшувати показник, який і так не викликає донарахування податку в бюджет.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі