Включення платника ПДВ у ризикові спричиняє неприємні наслідки. Розглянемо їх.
ПН блокуються
Передусім, головна неприємність у тому, що включення платника ПДВ у ризикові призводить до проблем з реєстрацією ПН/РК. Оскільки
якщо платник опинився в ризикових, то більшість ПН/РК, що відправляються ним на реєстрацію, блокуватимуться,
за винятком ПН/РК, що мають «імунітет» від блокування і підлягають безумовній реєстрації за п. 3 Порядку № 1165*.
* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.
Тому якщо платник зарахований до ризикових, то до скасування ризикового статусу йому поки краще не відправляти на реєстрацію ПН/РК. Виняток — якщо підходять граничні строки реєстрації ПН/РК. Тоді доведеться направляти ПН/РК на реєстрацію (навіть попри те, що вони будуть заблоковані). Причому такі заблоковані ПН/РК до зняття ризикового статусу краще не намагатися розблокувати (і не подавати щодо них розблокувальні документи до виходу з ризикових). Оскільки тоді в подальшому після зняття ризикового статусу і виходу з ризикових такі заблоковані ПН/РК (за виконання певних умов з п. 61 Порядку № 1165) можуть зареєструвати автоматично. Детальніше про це див. статтю «Потрапили в ризикові платники: виходити з ризикових чи відправляти податкові накладні на реєстрацію?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53, а про автоматичне розблокування — окрему статтю тематичного номера.
У будь-якому разі через заморожування (блокування) реєстрації ПН/РК нічого хорошого не світить, оскільки діяльність платника буде паралізована.
Таблиця не працює
Якщо платник — ризиковий, то від блокування ПН/РК, що подаються на реєстрацію, не врятує і Таблиця даних (див. п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165). Оскільки
для ризикового платника можливість захиститися від блокування ПН/РК за допомогою Таблиці не працює
Оскільки Таблицю, подану ризиковим платником, просто не врахують. А якщо є вже врахована, раніше подана Таблиця, то в разі присвоєння платникові ризикового статусу:
— за критеріями 1 — 5 — Таблицю можуть скасувати (п. 19 Порядку № 1165), а
— за критеріями 6 — 8 — дія врахованої Таблиці на час перебування платника в ризикових буде призупинена («заморожена») до виходу з ризикових.
Тож при потраплянні в ризикові використати такий захисний інструмент від блокування, як Таблиця, не вийде. А розраховувати на допомогу від Таблиці можна буде тільки після зняття ризикового статусу і виходу з ризикових. Детальніше про це див. статтю «Таблиця даних: правила з 08.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.
Не врятує позитивна історія
Якщо платник — ризиковий, то не допоможе захиститися від блокування ПН/РК навіть позитивна історія. Оскільки
під час блокувального моніторингу на позитивну історію звертають увагу тільки після перевірки ризикового статусу платника
Тому позитивну історію врахують і ПН/РК не блокуватимуться тільки в НЕризикового платника, якщо він відповідає хоча б одному з показників позитивної історії (п. 7 Порядку № 1165). Інакше якщо платник — ризиковий, але позитивний, то позитивна історія вже не матиме жодного значення (не врятує).
Аналогічно ризиковому платникові не вдасться уникнути блокування й у тому разі, навіть якщо сама здійснювана ним операція — неризикова (тобто не підпадає під критерії ризиковості операцій). Оскільки операції перевіряються на ризиковість аж на завершальному етапі блокувального моніторингу (після перевірки на ризиковість платника і наявність позитивної історії). Тож у ризикового платника до цієї перевірки справа просто не дійде.
Ризиковість платника — небезпечна для контрагента
Ну а ще прикро те, що через ризиковість платника його контрагенти по ланцюжку також можуть опинитися в ризикових (оскільки їм можуть присвоїти статус ризикового платника). Так, наприклад, за критерієм 8 ризиковості платника — «у контролюючого органу є податкова інформація» і Довідником кодів такої податкової інформації —
співпраця з ризиковим контрагентом (зокрема, постачання товарів (послуг) ризиковому контрагентові / придбання товарів (послуг) у ризикового контрагента) може стати підставою для зарахування самого платника в ризикові
Детальніше про цей критерій ми поговоримо в окремій статті тематичного номера «Критерій 8 ризиковості платника — «є податкова інформація» (згідно з довідником кодів)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59. А про те, як дізнатися, чи присвоєний ризиковий статус контрагентові, — в окремій статті тематичного номера.
Щоправда, якщо платникові вдасться позбавитися від ризикового статусу, то автоматично виведуть з ризикових і його контрагентів (якщо виключною підставою для зарахування їх у ризикові було лише здійснення операцій з таким ризиковим платником, п. 6 Порядку № 1165).
До того ж ризиковий статус контрагента може стати для самого платника (!) причиною неврахування Таблиці даних, поданої податківцям. І хоча в Порядку № 1165 така підстава неврахування Таблиці прямо не зазначена (і не передбачено, що Таблицю можуть не врахувати, зокрема, через присвоєння ризикового статусу — за критерієм 8), проте безпосередньо з форми самого Рішення про неврахування Таблиці випливає, що ризиковий статус контрагента може бути причиною неврахування Таблиці даних. Оскільки в цьому випадку в контролерів з’являється «податкова інформація, що свідчить про здійснення платником ризикових операцій». Хоча насправді ризиковість платника і ризиковість операцій — це зовсім різні речі, для яких установлені різні критерії.
До речі, як зазначали податківці, після відмови від співпраці з ризиковими контрагентами, а також збільшення обсягів сплати платежів до бюджету, подання відомостей про об’єкти оподаткування за ф. № 20-ОПП, Таблиця даних у платників приймалася (див. презентацію «Аналіз причин неврахування Таблиці даних платника ПДВ»).
Утім, хоча така підстава і зазначена в самій формі Рішення про неврахування Таблиці даних, — на те, що її застосування незаконне і суперечить (не відповідає) положенням Порядку № 1165, звертали увагу суди. Детальніше про це див. у статті «Скасування Таблиці даних з причини наявності інформації про ризикові операції — незаконне» // «Податки & бухоблік», 2023, № 51.
Загалом, ризиковий статус так чи інакше може зіпсувати стосунки з контрагентами. До того ж через перешкоди в реєстрації ПН/РК (їх блокування) у покупця відсовується можливість відображення ПК! Що, у свою чергу, може примушувати покупця шукати інших (неризикових) постачальників.
Тому перевірку ризикового статусу краще здійснювати ще до реєстрації ПН/РК. Зробити це можна в Електронному кабінеті в розділі «Моніторинг ПН/РК».
Ну а детальніше про те, за якими критеріями платник може бути віднесений до ризикових, ми поговоримо в наступній статті «Критерії ризиковості платника» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59.
Висновки
- Ризиковий статус несе платникові ПДВ цілу низку проблем.
- Якщо платник зарахований до ризикових, то більшість ПН/РК, що відправляються ним на реєстрацію, блокуються.
- Ризикового платника не захистять від блокування Таблиця даних позитивна історія і здійснення неризикових операцій.
- У контрагентів ризикового платника з’являється загроза також опинитися в ризикових.