Теми статей
Обрати теми

Автоматична реєстрація ПН/РК після зняття ризикового статусу

Казанова Марина, податковий експерт
Блокувальним Порядком № 1165* передбачено автоматичне розблокування ПН/РК при знятті статусу ризикового платника. Щоправда, лише за виконання певних умов. Про те, за яких саме умов може відбутися така автоматична реєстрація ПН/РК, зараз ми і поговоримо.

* Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Загальні положення

Автоматичне розблокування ПН/РК можливе, тільки якщо ризиковий статус платника знято (п. 61 Порядку № 1165):

— або за рішенням комісії регіонального рівня за результатами розгляду поданих платником документів і пояснень для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника;

— або за рішенням комісії центрального рівня про задоволення скарги на скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку.

Якщо ж ризиковий статус знято через (1) суд або (2) автоматично (тобто без розгляду документів і пояснень комісією; наприклад, якщо ризиковий статус знято автоматично після того, як контрагент, через якого платника було включено в ризикові, вивів себе з ризикових), то автоматична реєстрація ПН/РК Порядком № 1165 не передбачена

Автоматична реєстрація означає, що платнику не потрібно подавати документи для розблокування ПН/РК, — їх розблокування відбудеться автоматично.

Щоправда, для такого автоматичного розблокування потрібно, щоб ПН/РК вписалися в певні умови. Їх закріплено в п. 61 Порядку № 1165. Зараз розберемося з ними.

Умови автоматичної реєстрації

Заблоковані через ризиковий статус платника ПН/РК підлягають автоматичній реєстрації

наступного робочого дня після дати прийняття рішення комісією регіонального рівня про невідповідність платника критеріям ризиковості (або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги на рішення комісії регіонального рівня)

Щоб потрапити під автоматичне розблокування, ПН/РК має (!) одночасно відповідати таким умовам (п. 61 Порядку № 1165).

Умова 1 (щодо причини блокування). ПН/РК мають бути заблоковані саме через ризиковий статус платника. Тобто в квитанції про зупинення ПН/РК має бути зазначено, що причиною є рішення (дата і номер) про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку.

На автоматичну реєстрацію претендують тільки ПН/РК, блокування яких відбулося за відповідним останнім рішенням (дата і номер) про ризиковість платника, яке було потім скасовано або комісією регіонального рівня на підставі розгляду документів і пояснень, або центральною комісією (на підставі розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня).

Умова 2 (щодо періоду ПН/РК). Претендентами на автоматичну реєстрацію є ПН/РК, заблоковані через ризиковий статус платника в періоді:

з дати останнього включення платника в число ризикових;

до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Дата складання ПН при цьому значення не має. Важлива саме дата зупинення реєстрації ПН.

Приклад. Платника було включено в ризикові 05.06.2024, документи на зняття ризикового статусу подано комісії регіонального рівня 15.06.2024, а знято ризиковий статус комісією регіонального рівня на підставі цих поданих документів — 01.07.2024.

У такому разі претендентами на автоматичну реєстрацію є ПН/РК, заблоковані через ризиковий статус платника в період з 05.06.2024 до 15.06.2024 включно.

Хоча не виключено, що слова «до дати» трактуватимуться податківцями так, що дата «15.06.2024» не включається до визначеного строку. Тобто кінцевим строком є 14.06.2024. Але зазначимо, що на сьогодні суди у своїх рішеннях схиляються до висновків, що прийменник «до» в українській мові вживають для позначення кінцевої календарної дати чинності або необхідності здійснити певну дію в розумінні «включно». Із цим погоджується і Мін’юст у листі від 15.06.2020 № 26245/14036-33-20/8.1.2. За такого підходу в нашому випадку кінцевою датою буде 15.06.2024.

А ось ПН/РК, заблоковані з причини критеріїв ризиковості платника в період з 16.06.2024 по 30.06.2024, під автоматичну реєстрацію вже не потрапляють (вочевидь, це тому, що цей період не охоплюється тими документами і поясненнями, що подав платник для зняття ризикового статусу).

Умова 3 (обмеження в 180 днів). Під автоматичне розблокування потрапляють ПН/РК, які подані на реєстрацію (зверніть увагу, що йдеться не про дату складання ПН/РК, а саме про дату їх подання на реєстрацію) не раніше ніж за 180 днів до подання документів і пояснень комісії регіонального рівня, на підставі яких:

(1) або прийняте позитивне рішення про невідповідність платника критеріям ризиковості;

(2) або регіональною комісією прийнято рішення про відповідність платника критеріям ризиковості, яке потім було оскаржено і скасовано комісією центрального рівня.

Приклад. Рішення про включення платника в число ризикових прийнято 20.12.2023, а документи для зняття ризикового статусу за цим рішенням платником подано комісії регіонального рівня лише 16.07.2024. Ризиковий статус за результатами розгляду комісією документів і пояснень знято 23.07.2024.

У такому разі претендентами на автоматичну реєстрацію можуть бути ПН/РК, які заблоковані за цим рішенням про ризиковість платника з 18.01.2024 до 16.07.2024 включно, тобто за якими на дату подання документів регіональній комісії не минуло 180 днів.

ПН/РК, подані на реєстрацію з 20.12.2023 до 17.01.2024 включно, є старшими за 180 днів, тому в цю умову не потрапляють.

Умова 4 (ризиковість операції). На початок операційного дня автоматичного розблокування ПН/РК (а це, нагадаємо, має бути наступний робочий день після дати прийняття рішення про невідповідність платника критеріям ризиковості) ПН/РК не відповідають ознакам ризиковості операцій. Тобто

на дату автоматичного розблокування ПН/РК будуть ще додатково перевірятися на відповідність критеріям ризиковості операцій

Причому перевірятися ПН/РК будуть на всі критерії ризиковості операцій, передбачені додатком 3 до Порядку № 1165 (ср. ).

Вочевидь, логіка така: те, що платник не ризиковий, зовсім не означає, що й операція не відповідає критеріям ризиковості операцій, а тому потрібна додаткова перевірка ще й на ризиковість операції. Якщо у платника є врахована Таблиця даних на коди, які зазначені в ПН, то вона має захистити від спрацювання критерію ризиковості операцій 1 («пересорт»).

А ось наявність позитивної податкової історії (яка б мала дати імунітет від спрацювання критеріїв ризиковості операцій), судячи з усього, враховуватися не буде.

Умова 5 («нова» ризиковість платника). На початок операційного дня, протягом якого здійснюється автоматична реєстрація ПН/РК (а це наступний робочий день після дати прийняття рішення про невідповідність платника критеріям ризиковості), немає нового рішення про включення платника в число ризикових.

Тобто якщо раптом після зняття ризикового статусу одразу прийнято нове рішення про ризиковість платника, то ПН/РК не потраплять під автоматичну реєстрацію.

Причому навіть якщо таке нове рішення про ризиковість потім буде скасовано за результатами розгляду поданих платником документів, то ПН/РК, заблоковані за попереднім рішенням про ризиковість платника, під автоматичну реєстрацію вже не потраплять.

Умова 6 (відмова в реєстрації ПН/РК). На момент автоматичної реєстрації ПН/РК

щодо ПН/РК не має бути прийнято рішення про відмову в їх реєстрації

Таке рішення могло бути прийнято, якщо платник, перебуваючи у статусі ризикових, подавав документи для розблокування ПН/РК і отримав рішення про відмову в реєстрації ПН/РК. У такому разі ПН/РК, за якими вже отримано відмову, автоматично не зареєструють.

Тому тут є сенс не поспішати з поданням розблокувальних документів, якщо ПН/РК заблоковано саме через ризиковий статус. Адже все одно доти, доки не буде знято ризиковий статус, шанси розблокувати ПН/РК (якщо вони були заблоковані саме через ризиковий статус платника) є мізерними і, ймовірніше, платник отримає відмову в реєстрації ПН/РК. А шанс на автоматичне розблокування ПН/РК буде втрачено (вам стане у пригоді стаття «Потрапили в ризикові платники: виходити з ризикових чи відправляти податкові накладні на реєстрацію?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53, а також «Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН при ризиковому статусі платника» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59).

Отже,

якщо ви відправили ПН/РК і їх заблокували через ризиковий статус платника, то не подавайте документи на розблокування до зняття ризикового статусу. Краще спочатку зніміть ризиковий статус, і тоді ПН/РК можуть зареєструватися автоматично

Єдине, якщо серед заблокованих через ризиковий статус платника є помилково складені ПН (з неправильною датою, ІПН, неправильною сумою), то краще, щоб вони не потрапили під автоматичну реєстрацію. Адже якщо помилкова ПН буде зареєстрована, реєстрація потім зменшувальних анулюючих РК до них може негативно відобразитися на регліміті (див. статтю «Помилкові податкові накладні і ліміт постачальника» // «Податки & бухоблік», 2023, № 35). Тому за такими ПН варто подати податківцям повідомлення про те, що вони складені помилково (таке пояснення можна зробити через Повідомлення… за формою J(F)1312603; в ньому можна зазначити, що «ПН (від…№ …) складена помилково»), щоб ще до дати, на яку може відбуватися їх автоматична реєстрація, за ними прийшла відмова в реєстрації.

Умова 7 (наявність регліміту). На дату автоматичного розблокування ПН/РК (знову нагадаємо, що це наступний робочий день після дати прийняття рішення про невідповідність платника критеріям ризиковості) повинен бути достатній регліміт для реєстрації ПН (поточний або сума ∑Перевищ). Якщо ліміту на дату розблокування буде недостатньо, то автоматично зареєструються лише ПН/РК, для яких вистачило ліміту.

При цьому щодо ліміту реєстрації зазначимо, що податкові зобов’язання з ПДВ за заблокованими ПН (крім помилково складених) у будь-якому разі підлягають відображенню в декларації ПДВ за першою подією. Якщо на дату подання декларації ПН, за якою в декларації були відображені податкові зобов’язання (ПЗ), ще не розблокована, то виникне ∑Перевищ (ПЗ за ряд. 9 декларації будуть вищими, ніж за даними зареєстрованих ПН). Для того щоб ПН змогла автоматично зареєструватися за рахунок ∑Перевищ, потрібно щоб така ПН обов’язково була відображена в таблиці 1.1 додатка Д1 декларації періоду, в якому за такою ПН відображено ПЗ. Інакше (якщо ПН в додатку Д1 не показали) для її реєстрації потрібен буде поточний ліміт реєстрації (сума ∑Накл).

Якщо ж позбутися ризикового статусу вдалося швидко (ще до подання поточної декларації, в якій мали б бути відображені ПЗ), то слід контролювати, щоб на дату, на яку припадає автоматична реєстрація ПН, була достатня сума регліміту, щоб не втратити шанс на автоматичне розблокування ПН.

Висновки

  • Якщо платника було включено в число ризикових платників, то після зняття ризикового статусу передбачено можливість (за виконання певних умов) автоматичної реєстрації ПН/РК, заблокованих через відповідне рішення про включення платника в число ризикових.
  • Якщо ризиковий статус знято в судовому порядку, автоматична реєстрація ПН/РК не працює.
  • Претендентами на автоматичну реєстрацію є ПН/РК, які заблоковані в період з дати прийняття останнього рішення про включення платника в число ризикових до дати подання документів і пояснень, за результатами розгляду яких прийнято рішення про неризиковість платника.
  • Основні умови автоматичної реєстрації: ПН/РК до дати подання документів на виключення з ризикових, за результатами розгляду яких платника виключено з ризикових, мають бути заблоковані не більше 180 днів; у день автоматичної реєстрації ПН/РК пройшли перевірку на ризиковість операцій; є достатній ліміт для їх реєстрації; за ПН/РК ще не прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН/РК; платнику до дати автоматичної реєстрації ПН/РК повторно не присвоєно ризиковий статус.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі