Теми статей
Обрати теми

Літня торгівля у МАФ: що там із дозволами?

Амброзяк Наталя, юрист
Поточний номер присвятимо виїзній торгівлі, літнім майданчикам та іншим малим архітектурним формам. Поговоримо про питання РРО/ПРРО та оприбуткування готівки, ліцензії, дозвільні документи та про пиво навинос (для декого влітку без нього ніяк ☺). Конкретно у цій статті обговоримо дозвільні документи щодо об’єктів торгівлі, зокрема малих архітектурних форм.

Коли ми говоримо про різноманітні тимчасові конструкції влітку (наприклад, кіоски), то найчастіше йдеться про продаж різноманітних продуктів харчування, алкогольних напоїв, іноді й тютюнових виробів (включаючи рідини для електронних сигарет). Тож і говоритимемо ми про цей бік торгівлі.

У нормативному плані ми орієнтуватимемося в основному на:

Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі — Закон № 2807);

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі — Закон № 3038);

Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.97 № 771/97-ВР (далі — Закон № 771);

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Мінрегіонбуду від 21.10.2011 № 244 (далі — Порядок № 244);

Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам, затверджений наказом Мінагрополітики від 10.02.2016 № 39.

Звісно, по ходу з’являтимуться й згадки про іншу нормативку.

Що таке МАФ?

З термінологією слід бути обережними. Наразі малою архітектурною формою (МАФ) називають елемент декоративного чи іншого оснащення об’єкта благоустрою. Зокрема, йдеться про альтанки, павільйони, навіси, паркові арки (аркади) і колони (колонади) та ін. Такий висновок ми робимо з ч. 2 ст. 21 Закону № 2807.

Тобто, наприклад, літній майданчик можна віднести у певних випадках до МАФ. Докладніше про дозвільні документи та визначення «літній майданчик» читайте у статті «Як відкрити літній майданчик?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 45.

А ось, наприклад, кіоск — це не МАФ, а тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності

Узагалі, тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності — це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених техрегламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Далі слід розрізняти:

а) пересувні тимчасові споруди. Вони не мають закритого приміщення для тимчасового перебування людей, але в них можуть розміщуватися:

— торговельне обладнання та низькотемпературний прилавок;

— лоток і ємності;

— торговельний автомат;

— інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі або іншої підприємницької діяльності.

б) стаціонарні тимчасові споруди (звучить трохи абсурдно, проте…☺). Це споруди, які мають закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв. м.

Саме такі визначення щодо тимчасових споруд надає нам п. 1.4 Порядку № 244, а також ч. 2 ст. 28 Закону № 3038.

Розбиратися у визначеннях варто, оскільки треба розуміти, чи поширюється те чи інше правило конкретно на ваш об’єкт.

Загальні вимоги до тимчасових споруд

Основні правила, які встановлюються пп. 1.5 — 1.8 Порядку № 244) такі:

1) розміщення тимчасових споруд у межах ринків, інших торговельних об’єктів визначається планувальною документацією їх території або проєктною документацією їх споруд;

2) розміщення тимчасових споруд під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів здійснюється у порядку, встановленому органами місцевого самоврядування. Наприклад, порядок розміщення тимчасових споруд на ярмарках у м. Харків врегульовано Положенням про організацію та проведення ярмарків у м. Харкові, затвердженим рішенням 17-ї сесії Харківської міської ради 7-го скликання від 20.12.2017 № 925/17. По суті, у цьому порядку отримання якихось особливих дозвільних документів з боку органів місцевого самоврядування не передбачено;

3) при розміщенні тимчасових споруд ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами;

4) холодильне та інше обладнання, що розміщується поряд з вашою тимчасовою спорудою, має бути передбачено схемою розміщення такої споруди, при цьому загальна площа, що займає таке обладнання, не може перевищувати 25 % площі цієї ТС.

Також слід ураховувати положення Правил № 198*.

* Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджені постановою КМУ від 30.03.94 № 198.

Так, наприклад, на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, де відповідно до містобудівної документації або проєкту будівництва існуючі будинки, споруди та огорожа розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення тимчасових споруд допускається в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі (п. 28 Правил № 198).

Дозвіл на розміщення

Воєнний стан. Спочатку звернемо увагу на один особливий момент, пов’язаний з дозвільними документами у період воєнного стану (див. постанову КМУ від 18.03.2022 № 314).

Зокрема, у цей період право на провадження господарської діяльності може набуватися госпсуб’єктами на підставі подання спеціальної декларації про провадження господарської діяльності без отримання дозвільних документів на період воєнного стану. Це можна зробити у паперовому вигляді (через Центри надання адмінпослуг) або в електронному вигляді (через портал «Дія», тільки для ФОП).

Однак далеко не будь-який дозвільний документ може замінити така декларація (див. додаток 2 до постанови КМУ від 18.03.2022 № 314).

Узгодження з органами місцевого самоврядування. Якщо йдеться про розміщення тимчасових споруд, наприклад, на ярмарках, то, як ми сказали вище, у більшості випадків якихось особливих дозвільних документів не вимагається.

Однак для розміщення більшості тимчасових споруд (кіосків, палаток, прилавків та ін.), особливо за межами ринків, слід подбати про отримання паспорта прив’язки. Порядок його отримання передбачено у Порядку № 244. Зокрема, слід звертатися до виконкому сільської, селищної, міської ради або до районної державної адміністрації (зокрема, до органу з питань містобудування та архітектури). Нагадаємо: у деяких регіонах наразі діють військові адміністрації замість рад.

Подається спеціальна заява (додаток 2 до Порядку № 244) та пакет документів, визначений п. 2.3 Порядку № 244:

— графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування тимчасової споруди, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів тимчасової споруди з прив’язкою до місцевості;

— реквізити замовника (найменування / П. І. Б. / місцезнаходження тимчасової споруди / контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Формально паспорт прив’язки так само підпадає під дію постанови КМУ від 18.03.2022 № 314, тобто на період воєнного стану його може замінити декларація

Однак цей документ, у принципі, можливо зробити, не користуючись механізмом, передбаченим для воєнного стану.

До того ж деякі органи місцевого самоврядування у своїй нормативці встановлюють досить неприємні норми, зокрема, щодо демонтажу тимчасових споруд, у яких відсутній паспорт прив’язки або якщо строк такого документа закінчився (див., наприклад, п.п. 5.11.8 розд. V Правил забезпечення у м. Чернігів чистоти і порядку, додержання тиші в громадських місцях, на період дії правового режиму воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, затверджених наказом начальника Чернігівської міської військової адміністрації від 18.07.2023 № 1).

Хоча зараз вже з’являється судова практика, де суди зазначають, що строк дії паспортів прив’язки має продовжуватися згідно з постановою КМУ від 18.03.2022 № 314 (рішення Хмельницького окружного адмінсуду від 21.05.2024 у справі № 420/10493/21). Та підкреслимо, що це всього лише рішення суду першої інстанції. Яким чином повернеться практика надалі — велике питання.

Вважаємо, якщо у вас є можливість — краще отримати паспорт прив’язки.

Щодо земельної ділянки. Також варто вирішити питання із земельною ділянкою, на якій буде розміщено тимчасову споруду. Усе залежить від того, кому вона належить. Чи то комусь на праві приватної власності, чи то територіальній громаді (комунальна власність) або ж державі (державна власність).

Погодження з Держпродспоживслужбою

Тут керуємося Законом № 771.

Нагадаємо: ті, хто мають справу з первинним виробництвом, виробництвом, реалізацією та/або обігом харчових продуктів та/або інших санзаходів, є операторами ринку харчових продуктів, які зобов’язані реєструвати свої потужності або отримувати експлуатаційний дозвіл.

Потужності ж — це, зокрема, споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об’єктів санітарних заходів (п. 69 ч. 1 ст. 1 Закону № 771).

Наші тимчасові споруди (кіоски та ін.) цілком потрапляють під це визначення. І у випадку з ними вважаємо, що нам слід саме реєструвати потужності. Усе тому, що експлуатаційний дозвіл не потрібен, зокрема, якщо оператор ринку експлуатує заклади громадського харчування, заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами та/або виробництво ремісничих харчових продуктів, харчових продуктів тваринного походження на малих потужностях (з виробництва харчових продуктів такого, тваринного, походження) (п. 5 ч. 2 ст. 23, ч. 1 ст. 25 Закону № 771).

До речі, якщо літній майданчик має окрему адресу та не є одним цілим із закладом харчування, то може знадобитися реєстрація цієї потужності. Проте зауважимо: тільки якщо майданчик матиме окрему адресу. Докладно про літній майданчик читайте у статті «Як відкрити літній майданчик?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 45.

Також зауважте, що за умови торгівлі харчовими продуктами з автомобіля такий автомобіль так само треба зареєструвати як потужність (п. 2 ч. 2 ст. 23, ч. 1 ст. 25 Закону № 771).

Зауважте, цей дозвіл так само можна замінити декларацією відповідно до постанови КМУ від 18.03.2022 № 314.

Санітарні та пожежні дозволи

Знову ж таки нагадуємо, що на період воєнного стану для документів від представників ДСНС має діяти постанова КМУ від 18.03.2022 № 314. Щодо санітарних дозволів наразі інша ситуація (про це пізніше).

Якщо ж відкинути ці положення, то виходимо на такі документи.

Пожежники. Основним документом є декларація відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (ч. 2 ст. 57 Кодексу цивільного захисту). Однак така декларація не подається, якщо йдеться про торговельні місця, кіоски та контейнери, якщо їх розміщено на ринку відповідно до схеми, погодженої з органом державного пожежного нагляду (п. 1 Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази.., затвердженого постановою КМУ від 5.06.2013 № 440.

«Санітари». Раніше існувала необхідність отримання висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Він видавався на підставі Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи, затвердженого наказом МОЗ від 09.10.2000 № 247. Проте він втратив чинність 13.12.2023 (див. наказ МОЗ від 19.10.2023 № 1829).

Тому немає документа, яким би регулювалось видання такого висновку. Та й новий Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX цього не передбачає. Тож нічого поки отримувати не потрібно.

Податківці: 20-ОПП + єдиноподатники

20-ОПП. Тимчасова споруда для здійснення госпдіяльності цілком може вважатися окремим об’єктом, через який здійснюється господарська діяльність. А згідно з п. 63.3 ПКУ такі об’єкти треба поставити на облік. І здійснюється це як раз через повідомлення за ф. № 20-ОПП.

Таким чином, тимчасову споруду ми можемо зазначити у цьому повідомленні, наводячи, наприклад, код типу об’єкта оподаткування 2 «кіоск» або 3 «лоток» (залежно від того, про яку конкретно споруду йдеться).

А от МАФ (наприклад, той же літній майданчик біля закладу) не завжди можна вважати таким окремим об’єктом. Тобто його можна не показувати у заяві за ф. № 20-ОПП, спираючись на принцип укрупнення інформації (детальніше про це читайте у статті «Як відкрити літній майданчик?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 45).

Єдиноподатники. Ще раз повторимо, що тимчасова споруда може мати окреме місцезнаходження (орієнтуємося на паспорт прив’язки). Також припустимо, що у Реєстрі платників єдиного податку у графі «місце провадження господарської діяльності» платник зазначав конкретні адреси (а не, наприклад, «торгівля на території України»).

У такому випадку слід місцезнаходження тимчасової споруди так само внести як місце провадження господарської діяльності. Для цього треба звернутися до вашої податкової із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування (затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308). У цій заяві проставляємо позначку про зміну місця провадження господарської діяльності та вносимо нову додаткову адресу. Заяву можна подати у паперовій формі (поштою або безпосередньо до податківців) або в електронній формі (F/J 0102003).

Висновки

  • Різноманітні кіоски, прилавки та ін. — це тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності. МАФ — це, наприклад, літні майданчики біля кафе.
  • Для розміщення тимчасової споруди слід погодити це з органами місцевого самоврядування. Потрібно оформити паспорт прив’язки. Хоча на період воєнного стану більшість дозвільних документів можна замінити спеціальною декларацією.
  • Висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи отримувати не потрібно. На сьогодні відповідні нормативні акти втратили чинність.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі