Теми статей
Обрати теми

Пільга з податку на прибуток для підприємств осіб з інвалідністю

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Для підприємств осіб з інвалідністю ПКУ передбачена пільга зі сплати податку на прибуток. Який порядок застосування прибуткової пільги та які особливості звітування про результати пільгованої діяльності? З’ясуємо це зараз.

Хто може претендувати на податкові пільги?

За вимогами ст. 141 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII на податкові пільги мають право підприємства та організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю. Тобто якщо компанія, в якій працюють особи з інвалідністю, заснована іншими юридичними та фізичними особами (не громадським об’єднанням осіб з інвалідністю), вона не може розраховувати на пільги.

Застосовувати податкові пільги підприємства та організації осіб з інвалідністю мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування

Видається цей дозвіл за процедурою, встановленою Порядком № 1010*.

* Порядок надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затверджений постановою Кабміну від 08.08.2007 № 1010.

Так, згідно з п. 2 Порядку № 1010, аби отримати дозвіл, підприємству необхідно відповідати наступним критеріям:

1) кількість осіб з інвалідністю, які мають на підприємстві основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного (податкового) періоду не менш як 50 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу;

2) фонд оплати праці осіб з інвалідністю, які мають на підприємстві основне місце роботи, становить протягом звітного періоду не менш як 25 % суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток (тобто, по факту, за бухобліковими правилами);

3) сума витрат підприємства з переробки (обробки, інших видів перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів (послуг), які використовуються для виготовлення товарів (надання послуг) безпосередньо підприємством, становить не менш як 8 % ціни постачання таких виготовлених товарів (надання послуг). Зазначений критерій застосовується виключно для цілей ПДВ-обліку — для ПДВ-пільги за п. 197.6 ПКУ і нульової ставки згідно з абзацом першим п. 8 підрозд. 2 розд. XX ПКУ (докладно див. статтю «Пільги з ПДВ для підприємств осіб з інвалідністю» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47);

4) розмір середньомісячної заробітної плати в еквіваленті повної зайнятості осіб з інвалідністю, які мають на підприємстві основне місце роботи, повинен бути не менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати;

5) виконання підприємством рішень Нацсоцслужби та обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення (крім підприємств, організацій, які звернулися вперше).

Тільки у тому випадку, якщо підприємство вписалося у вищезгадані дозвільні критерії і отримало відповідний дозвіл, можна застосовувати податкові пільги.

Умови для прибуткової пільги

Щодо звільнення від оподаткування податком на прибуток, то відповідна пільга передбачена п. 142.1 ПКУ для підприємств та організацій, які:

засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю і

є їх повною власністю.

Підприємства та організації, на які поширюється дія п. 142.1 ПКУ, реєструються у відповідному контролюючому органі в порядку, передбаченому для платників податку на прибуток (див. БЗ 102.19).

За пільгою з п. 142.1 ПКУ

звільняється від оподаткування прибуток підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, отриманий від продажу (постачання) товарів, робіт (послуг)

Виняток із пільгово-продажного списку товарів / робіт / послуг становлять:

підакцизні товари — тобто товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку (п.п. 14.1.145 ПКУ);

послуги із поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари.

Водночас зазначені підприємства осіб з інвалідністю мають право застосовувати прибуткову пільгу лише за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який видається відповідно до Порядку № 1010. Тож необхідно, щоб підприємство осіб з інвалідністю відповідало таким вимогам з п. 142.1 ПКУ:

1) кількість осіб з інвалідністю за основним місцем роботи протягом попереднього звітного (податкового) періоду має становити не менш як 50 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу і

2) фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю повинен дорівнювати протягом звітного періоду не менш як 25 % суми загальних витрат на оплату праці.

А от розмір середньомісячної заробітної плати в еквіваленті повної зайнятості осіб з інвалідністю для застосування прибуткової пільги жодного значення не має — його не треба дотримуватися. Тут головна фішка:

під прибуткову пільгу потрапляє прибуток від продажу будь-яких товарів, робіт або послуг, а не тільки тих, які виготовлені / виконані / надані підприємством осіб з інвалідністю

Нагадаємо, що надання права на користування товарами за договорами оперативного лізингу (оренди), у розумінні норм п.п. 14.1.203 ПКУ, теж належить до операцій з продажу результатів робіт (послуг).

Однак до усіх інших прибутків, які не класифікуються як прибутки від продажу (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, пільга з п. 142.1 ПКУ не застосовується. Тобто будь-який інший прибуток, отриманий підприємством осіб з інвалідністю від здійснення операцій, не пов’язаних з продажем (реалізацією) товарів (робіт, послуг), включається до об’єкта оподаткування та оподатковується податком на прибуток на загальних підставах. Зокрема, це стосується прибутку від розміщення грошових коштів на депозиті, від роялті, дивідендів та іншого, що не вважається прибутком від продажу товарів, робіт, послуг.

Як зазначено у п. 142.1 ПКУ, у разі порушення вимог щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів платник зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання з податку на прибуток за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану відповідно до ПКУ. Утім, насправді, відносно пільги для підприємств осіб з інвалідністю ніякого цільового використання вивільнених коштів чинний ПКУ не передбачає.

Прибуткова декларація: особливості заповнення пільговиком

Як і будь-який інший платник податку на прибуток, підприємство осіб з інвалідністю має відзвітувати з цього податку. Для цього йому слід заповнити і подати декларацію з податку на прибуток з відповідними додатками до неї (див. статті «Декларація з податку на прибуток: звітуємо за І квартал 2024 року» // «Податки & бухоблік», 2024, № 30 і «Прибуткова декларація — 2023: покроковий алгоритм заповнення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 7).

Перш за все, аби проінформувати про свій пільговий статус, поставляють позначку «Х» у відповідній комірці поля 10 «Особливі відмітки» вступної частини декларації з податку на прибуток навпроти значення — «підприємства (організації) громадської організації осіб з інвалідністю, яке отримало дозвіл на користування пільгою».

Принцип заповнення прибуткової декларації побудований так, що в рядках 02, 03 РІ, 04 її основної частини відображають відповідно — загальний фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності (п.п. 134.1.1 ПКУ), підсумковий (згорнутий) результат усіх його коригувань і об’єкт оподаткування (прибуток або збиток) за всіма видами діяльності (як тими, які оподатковуються податком на прибуток, так і пільгованими). Тому за допомогою рядка 05 ПЗ загальний об’єкт оподаткування очищають від показників пільгової діяльності для обчислення податку на прибуток.

А отже, щоб отримати результат саме від оподатковуваної діяльності, із загального об’єкта оподаткування (рядок 04) вираховують результат звільненої від оподаткування діяльності (рядок 05 ПЗ). Після цього до отриманого результату (якщо він позитивний) застосовують ставку податку з п. 136.1 ПКУ — 18 %.

Власне результат (прибуток / збиток) від пільгової діяльності наводять у рядку 05 ПЗ прибуткової декларації.

Розрахунок прибутку, звільненого від оподаткування, або збитку від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування, здійснюють у таблиці 1 додатка ПЗ до прибуткової декларації і звідти переносять до рядка 05 ПЗ декларації

Показник рядка 05 ПЗ декларації може мати як позитивне «+», так і від’ємне «-» значення (прибуток / збиток). Бо збитки від пільгових видів діяльності не можуть зменшувати прибуток від іншої діяльності. Так само, як і прибуток від пільгової діяльності не може збільшувати прибуток від інших видів діяльності. Тому якщо результат за рядком 05 ПЗ — від’ємний (збиток), але є прибуток від інших видів діяльності, об’єкт оподаткування перевищуватиме суму, відображену за рядком 04 декларації.

А от значення рядка 06 може бути тільки позитивним. Якщо результат розрахунку «рядок 04 - рядок 05 ПЗ» від’ємний або дорівнює нулю, то рядок 06 залишається порожнім (у декларації «на папері» проставляють прочерк).

Зауважте! При загальному збитку за звітний період (значення рядка 04 від’ємне) у підприємства може виникнути зобов’язання (!) з податку на прибуток, якщо великий збиток від пільгової діяльності (рядок 05 ПЗ) перекрив прибуток від іншої діяльності.

Пільговий додаток ПЗ до декларації

Для розрахунку результатів пільгової діяльності використовують додаток ПЗ до прибуткової декларації.

Додаток ПЗ складається з двох таблиць:

— таблиця 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування»;

— таблиця 2 «Підстави для застосування пільги».

У таблиці 1 додатка ПЗ підприємства осіб з інвалідністю розраховують неоподатковуваний прибуток / збиток щодо пільги з п. 142.1 ПКУ. Алгоритм заповнення таблиці 1 додатка ПЗ до прибуткової декларації знайдете у статті «Додаток ПЗ — неоподатковуваний прибуток» // «Податки & бухоблік», 2024, № 7 (ср. ) .

Тут лише зазначимо, що для зручності розрахунку пільгового прибутку / збитку і заповнення спеціального додатка ПЗ підприємству осіб з інвалідністю доцільно у бухобліку вести окремий аналітичний облік за пільговими операціями. Тоді у таблиці 1 додатка ПЗ досить буде вказати фінрезультат від діяльності, яка звільняється від оподаткування податком на прибуток (рядок А1 таблиці 1 додатка ПЗ). Тобто, наприклад, сальдо за субрахунком 7911 «Результат операційної діяльності, прибуток від якої звільнений від оподаткування». І потім відкоригувати його на податкові різниці, якщо підприємство веде їх облік (рядки А2 і А3 таблиці 1 додатка ПЗ).

У таблиці 2 додатка ПЗ розшифровують підстави для застосування пільги. Для цього у відповідних графах таблиці 2 наводять посилання на пільгову норму ПКУ (а саме — п. 142.1 ПКУ). Заразом зазначають код пільги згідно з Довідником податкових пільг11020306.

Інформація про суми податкових пільг — додаток ПП

Позаяк підприємство осіб з інвалідністю під час користування пільгою з п. 142.1 ПКУ не сплачує до бюджету податок на прибуток, то воно має подати разом із прибутковою декларацією додаток ПП «Інформація про суми податкових пільг». Заповнювати і подавати додаток ПП повинні тільки ті платники податку на прибуток (як високодохідники, так і малодохідники), які у звітному періоді фактично користувалися податковими пільгами з податку на прибуток.

Інформація про суми податкових пільг у додатку ПП до прибуткової декларації повинна містити такі дані:

у графі 1 вказують код податкової пільги з податку на прибуток із відповідного Довідника податкових пільг (у нашому випадку — 11020306);

у графі 2 зазначають найменування податкової пільги відповідно до такого Довідника податкових пільг;

у графі 3 наводять суму податкової пільги з податку на прибуток, якою у звітному періоді скористалося підприємство осіб з інвалідністю. Її визначають у розмірі суми податку, який не було сплачено (!) протягом звітного періоду до бюджету у зв’язку із застосуванням податкової пільги;

Визначають суму пільги з податку на прибуток так:

позитивне значення ряд. 05 таблиці 1 додатка ПЗ х 18 % (ставка податку) : 100

у графах 4 і 5 вказують строк користування податковою пільгою у звітному періоді. Тобто — конкретну дату (число, місяць, рік) початку і закінчення застосування пільги;

графи 6, 7, 8 заповнюють тільки у тому випадку, якщо податковим законодавством установлено вимогу щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів внаслідок застосування податкової пільги з податку на прибуток.

Проте, як наголошувалося вище, для підприємств, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, цільового використання вивільнених коштів ПКУ не передбачено. Щоб у цьому переконатися, достатньо відкрити Довідник податкових пільг і в ньому подивитися у графу 8 — цифра «1» вказує на необхідність цільового використання вивільнених коштів, цифра «0» — на відсутність такої необхідності (див. БЗ 102.19). За кодом пільги — 11020306 значиться цифра «0». Відтак вивільнені від оподаткування кошти підприємством осіб з інвалідністю не мають цільового призначення.

Докладно про заповнення додатка ПП див. у статті «Додаток ПП — інформація про суми податкових пільг» // «Податки & бухоблік», 2024, № 7.

Висновки

  • Підприємства осіб з інвалідністю мають право застосовувати прибуткову пільгу лише за наявності дозволу на право користування такою пільгою.
  • До усіх інших прибутків, які не класифікуються як прибутки від продажу (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, пільга з п. 142.1 ПКУ не застосовується.
  • Результат (прибуток / збиток) від пільгової діяльності наводять у рядку 05 ПЗ декларації з податку на прибуток.
  • Неоподатковуваний прибуток / збиток щодо пільги з п. 142.1 ПКУ підприємства осіб з інвалідністю розраховують у таблиці 1 додатка ПЗ до прибуткової декларації.
  • Вивільнені від оподаткування кошти підприємством осіб з інвалідністю не мають цільового призначення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі