Теми статей
Обрати теми

Торгівля в селі ФОП на ЄП гр. 2: якщо додались онлайн-послуги

Томашпольський Сергій, податковий експерт
ФОП на єдиному податку гр. 2 займається роздрібною торгівлею в селі без РРО/ПРРО, але з використанням КОРО з РК. Крім цього, почав надавати онлайн-послуги через Інтернет. У такому разі обмеження 167 розмірів мінзарплати для цілей застосування КОРО з РК діє для всього обороту чи тільки для торгівлі через КОРО з РК? Зараз все з’ясуємо!

Базова норма

Спочатку нагадаємо, що можливість за певних умов не використовувати РРО/ПРРО передбачена, зокрема, ст. 10 Закону про РРО* та розробленими під неї постановою / Переліком № 1336**.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

** Постанова КМУ «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2000 № 1336 / Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 №1336.

Втім у цьому разі не все так просто (як, наприклад, у випадку із пільгами за ст. 9 Закону про РРО) — доведеться проводити розрахунки з використанням КОРО (книга обліку розрахункових операцій) та РК (розрахункова книжка). Тобто ФОП:

замість РРО/ПРРО придбаває та реєструє в податковій РК і КОРО;

— на кожну покупку виписуєте розрахункову квитанцію (з них складається РК), видає її покупцеві;

— наприкінці дня заносить суму виторгу одним рядком у КОРО.

Зокрема, такий спосіб обліку розрахункових операцій згідно з п. 1 Переліку № 1336 може застосовуватися ФОП на єдиному податку (ЄП) при роздрібній торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів), за умови що:

— така роздрібна торгівля не здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля (у тому числі іншими суб’єктами господарювання) підакцизними товарами;

— таким ФОП не здійснюється дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет;

— сільськими, селищними, міськими радами не прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО/ПРРО у разі такої торгівлі.

Ще однією додатковою вимогою при цьому є граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій, у випадку перевищення якого стає обов’язковим застосування РРО/ПРРО. Згідно з п. 2 постанови № 1336 для п. 1 Переліку № 1336 (це випадок, що нас цікавить) він складає «167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів)».

Торгівля + онлайн-послуги

Згідно з нашим запитанням, окрім роздрібної торгівлі в селі, ФОП став надавати онлайн-послуги. Чи є це проблемою для можливості і далі працювати без РРО/ПРРО (з використанням КОРО з РК)?

Ні. Адже

застосуванню РРО/ПРРО-пільги з п. 1 Переліку № 1336 (що нас цікавить) заважає саме дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет

А в нашому випадку ФОП став надавати онлайн-послуги. Це не дистанційна торгівля. Тобто умови для того, щоб продовжити користуватися пільгою з п. 1 Переліку № 1336, при торгівлі в селі зберігаються.

А якщо щодо розрахунків за онлайн-послуги? Тут у ФОП може виникнути декілька питань. Наприклад, таких.

Раз ФОП вже застосовує при розрахунках КОРО з РК, то чи немає в нього обов’язку і при розрахунках за онлайн-послуги застосовувати КОРО з РК?

Ні. Такого обов’язку немає. Бо

пільга за п. 1 Переліку № 1336 діє локально. Вона стосується саме діяльності ФОП на ЄП з роздрібної торгівлі на території села, селища. Іншої діяльності такого ФОП вона не стосується

Тобто по іншій діяльності — ми застосовуємо загальне регулювання.

Так само, якщо по іншій діяльності ми застосовуємо загальне регулювання (хай навіть ми по ній застосовуємо РРО/ПРРО), то це не означає, що ФОП втрачає право при роздрібній торгівлі на території села, селища застосовувати пільгу за п. 1 Переліку № 1336 (тобто не застосовувати РРО/ПРРО, натомість застосовувати КОРО з РК). Це, до речі, підтверджують і податківці в категорії 109.02 БЗ (ср. ).

Як проводити розрахунки саме за онлайн-послуги? Тут усе залежатиме від того, як ФОП прийматиме оплату за онлайн-послуги. При цьому є реальна можливість уникнути застосовування по цих розрахунках РРО/ПРРО, КОРО з РК.

Так, якщо приймати оплату за онлайн-послуги за IBAN-реквізитами поточного рахунку, то таку оплату законодавство не вимагає проводити через РРО/ПРРО, КОРО з РК.

І не через те, що ми тут маємо можливість скористатися якоюсь пільгою із Закону про РРО. А через те, що

за таких умов немає розрахункових операцій в розумінні Закону про РРО

Нам, до речі, цей нюанс ще знадобиться пізніше.

Підтверджують це і податківці (категорія 109.02 БЗ ): «…РРО та/або ПРРО не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи — підприємця, оскільки така операція не є розрахунковою, оскільки продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN)

Але і це ще не все. Тут, до речі, є цікавий момент, пов’язаний із тим, що п. 14 ст. 9 Закону про РРО передбачено ще і так звану послужну пільгу. За нею оплату за послуги можна приймати навіть за реквізитами картки і не застосовувати при цьому РРО/ПРРО, КОРО з РК. Головне при цьому, щоб оплата за послуги відбувалася виключно (!) за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (додаткові деталі знайдете у статті «Дистанційна оплата послуг і звільнення від РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98).

Причому податківці останнім часом, схоже, навіть стали її адекватно сприймати. Вони наче погодились, що у випадку одночасного здійснення торгівлі та надання послуг, за умови приймання оплати саме за послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, суб’єкти господарювання мають право не застосовувати РРО/ПРРО у разі приймання розрахунків за послуги. У той час як раніше вони чомусь наполягали, що право на послужну пільгу мають лише ті, хто надає виключно послуги (див. про це в статті «Дистанційна оплата послуг і звільнення від РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98).

Втім,

з погляду на нестабільність думки податківців, якщо ФОП влаштовує приймання оплати за послуги саме за IBAN-реквізитами поточного рахунку, то краще на цьому варіанті і зупинитися

Бо у випадку з послужною пільгою за п. 14 ст. 9 Закону про РРО на місцях не можна цілком виключати і застосування податківцями старого фіскального підходу. А в нашому випадку ФОП як раз-таки, окрім послуг, ще й займається торгівлею.

Як рахується обсяг 167 мінзарплат

Ось ми вже плавно підійшли до питання щодо підрахунку обмеження в 167 мінзарплат. Чи діє воно щодо всього обороту ФОП чи тільки щодо торгівлі через КОРО з РК? Одразу зазначимо, що

воно стосується лише обсягу торгівлі через один конкретний пункт продажу товарів на території села, на який ФОП зареєстрував КОРО з РК

Ми вже цитували вище відповідне обмеження з п. 2 постанови № 1336. Воно встановлюється:

— по-перше, для форм та умов проведення діяльності, визначених у Переліку № 1336;

— по-друге, на «на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів)».

Тобто не на всього ФОП, а на один його пункт продажу товарів, що пільгується згідно з п. 1 Переліку № 1336. Виходить, що

обсяг розрахунків, які здійснюються в іншому місці / за іншу діяльність, для порівняння з лімітом в 167 мінзарплат не враховується

До того ж ту є такий важливий момент. Як ми з’ясували вище, розрахунки за IBAN-реквізитами поточного рахунку взагалі не вважаються розрахунковою операцією.

А обмеження в 167 мінзарплат стосується саме обсягу розрахункових операцій.

Тож з якої сторони тут не підійти, обсяг розрахунків за онлайн-послуги не враховується для порівняння з РК/КОРО-лімітом у 167 мінзарплат (не плутати з ЄП-лімітом, бо зараз не про нього).

Обережно з послугами у групі 2 ЄП

На закінчення зазначимо ще такий нюанс. Мова в питанні йде про ФОП на ЄП групи 2. А такі ФОП можуть надавати послуги лише платникам ЄП та/або населенню (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). І ось тут слід звернути увагу, що у категорію населення, на переконання податківців, потрапляють лише ті фізичні особи, які на момент отримання послуги знаходилися на території України (див., зокрема, лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 20.04.2021 № 1620/ІПК/20-40-24-04-10, лист ДПСУ від 28.11.2023 № 4387/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК). Більше деталей знайдете у статті «ФОП на ЄП групи 2 та ЗЕД» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24.

Висновки

  • Застосуванню РРО/ПРРО-пільги з п. 1 Переліку № 1336 (стосується роздрібної торгівлі ФОП на ЄП на території села / селища товарами) заважає саме дистанційна торгівля (зокрема, через Інтернет). Надавання онлайн-послуг не заважає.
  • Пільга за п. 1 Переліку № 1336 діє локально. Вона стосується саме діяльності ФОП на ЄП з роздрібної торгівлі на території села / селища. Іншої діяльності такого ФОП вона не стосується.
  • Обсяг розрахунків, які здійснюються в іншому місці / за іншу діяльність, для порівняння з лімітом в 167 мінзарплат не враховується. Цей ліміт стосується лише обсягу торгівлі через один конкретний пункт продажу товарів на території села / селища, на який ФОП зареєстрував КОРО з РК.
  • ФОП на ЄП групи 2 слід бути обережним з наданням онлайн-послуг. Адже надавати він їх може лише платникам ЄП та/або населенню. А на переконання податківців, населенням є лише ті фізичні особи, які на момент отримання послуги знаходилися на території України.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі