Теми статей
Обрати теми

Помилка в адресі господиниці у ф. № 20-ОПП: чи буде РРО-штраф?

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Прийшла перевірка з податкової щодо РРО. Перевіряючі виявили, що в чеку вказана правильна адреса торгової точки, а в податковій ці зміни не внесено (ф. № 20-ОПП і № 1-РРО). Який штраф за це загрожує?

Відповідь на аналогічне запитання для випадку, коли адреса торгової точки зазнала змін унаслідок декомунізації / деколонізації об’єктів топоніміки, ми розглядали в статті «Перейменування вулиці та РРО» // «Податки & бухоблік», 2024, № 32. Тож зайдемо сьогодні дещо з іншого боку.

Ситуація. Уявімо, що свого часу у ф. № 20-ОПП, яку подавали перед реєстрацією РРО, помилково вказали район у місті, де розташована торгова точка. Наприклад, Основ’янський р-н м. Харкова замість Слобідського. При цьому в назві вулиці помилок не припустилися, і відтоді свою назву вона не змінювала. Не змінювались також і назви районів міста.

При заповненні реєстраційної заяви за ф. № 1-РРО адресу господарської одиниці переписали буква в букву з ф. № 20-ОПП. В реєстраційному посвідченні за ф. № 3-РРО адреса була зазначена так само. Однак при програмуванні РРО помилку помітили й адресу господиниці запрограмували правильно. Однак відповідні зміни до ф. № 20-ОПП, ф. № 1-РРО і реєстраційного посвідчення на РРО не внесли. Аж ось прийшла перевірка і…

Щоб відповісти на запитання, чого можна очікувати від візиту податківців за відсутності інших порушень, почнемо спочатку і з’ясуємо все по черзі.

Адреса у ф. № 20-ОПП. Згідно з п. 5 Пам’ятки для заповнення розділу 3 ф. № 20-ОПП графи 6 — 7 «Територія територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування» заповнюються відповідно до КАТОТТГ*. При цьому в графі 6 наводять код КАТОТТГ, а в графі 7 — область, район, населений пункт. Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку /офісу / квартири) зазначають у графі 8.

* Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Мінрозвитку від 26.11.2020 № 290.

Як роз’яснюють податківці (див. БЗ 116.11), якщо об’єкт оподаткування знаходиться в місті, що не має районного поділу, знаходимо у КАТОТТГ назву об’єкта, наприклад, місто Трускавець, визначаємо категорію об’єкта «М» (місто), яка відповідає четвертому рівню, та у графу 6 ф. № 20-ОПП вносимо значення UA46020090010062870.

Якщо ж об’єкт оподаткування знаходиться в Печерському районі міста Києва, тобто в місті з районним поділом (у тому числі, в містах, що мають спеціальний статус), то знаходимо в КАТОТТГ назву об’єкта «Печерський», визначаємо категорію об’єкта «В» (райони в містах), яка відповідає додатковому (п’ятому) рівню, та у графу 6 ф. № 20-ОПП вносимо значення UA80000000000624772.

На жаль, знайти роз’яснення щодо правил заповнення графи 7 «область, район, населений пункт» нам не вдалося. Разом з тим за приписами ч. 4 ст. 263 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI,

такий реквізит адреси об’єкта нерухомого майна, як назва району, застосовується лише для населених пунктів районного підпорядкування. При цьому окремого реквізиту «район у місті з районним поділом» адреса об’єкта нерухомого майна не містить

Це, на нашу думку, означає, що правильною адресою об’єкта оподаткування, розташованого в місті з районним поділом, буде адреса без зазначення району в місті. Для м. Харкова, що є обласним центром, це виглядатиме, скажімо, так: Харківська обл., м. Харків, вул. Другорядна, 19. Тобто у графі 7 ф. № 20-ОПП слід було зазначити «Харківська обл., м. Харків», а в графі 8 — «вул. Другорядна, 19». При цьому в жодній з цих граф назву району в місті (чи то Слобідський, чи то Основ’янський) зазначати не треба. А от у графі 6 код КАТОТТГ має бути вказаний той, що відповідає додатковому (п’ятому) рівню (для нашої ситуації — UA63120270010736370, тобто Слобідський р-н м. Харкова).

Адреса у ф. № 1-РРО. Спеціальних вимог до заповнення розділу 3 «Дані щодо господарської одиниці» ф. № 1-РРО підзаконна нормативка не висуває. Тож можна припустити, що відповідні реквізити цього розділу («область», «район», «місто», «вулиця», «будинок», «код території») мають бути заповнені так само, як і у ф. № 20-ОПП. Тобто наводити тут район у місті теж не потрібно.

Адреса у ф. № 3-РРО. Заповнення реєстраційного посвідчення РРО — прерогатива контролерів. Якщо це відбувається програмними засобами, то, скоріше за все, адреса господиниці заноситься до ф. № 3-РРО так, як вона була прописана платником у ф. № 20-ОПП.

Адреса в чеку РРО. Адреса господарської одиниці — обов’язковий реквізит фіскального чека. Згідно з п. 2 розд. ІІ Положення № 13*

«це адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку / офісу / квартири) та повідомлена органу ДПС формою № 20-ОПП»

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Буквальне прочитання цієї норми дає підстави стверджувати, що в чеку РРО адреса господиниці має друкуватися для нашого прикладу так: «м. Харків, вул. Другорядна, 19». І цього, на нашу думку, було б цілком достатньо для ідентифікації об’єкта нерухомості.

Однак у ситуації, яку ми розглядаємо, у ф. № 20-ОПП її прописали дещо інакше, та ще і з помилкою, а саме: Харківська обл., м. Харків, Основ’янський р-н (помилка в районі), вул. Другорядна, 19. При цьому в чеку РРО адресу запрограмували правильно: Харківська обл., м. Харків, Слобідський р-н (без помилки в районі), вул. Другорядна, 19.

І хоча, як ми з’ясували вище, зазначати в адресі господиниці назву району міста з районним поділом узагалі не обов’язково, перевіряючих це не збентежило. Вони вчепилися зовсім за інше. А саме за те, що правильна адреса в чеку РРО не збігається з неправильною у ф. № 20-ОПП, ф. № 1-РРО і реєстраційному посвідченні РРО.

Який штраф загрожує платнику? Ми більш ніж упевнені, що перевіряючі не утримаються від спокуси застосувати до платника штрафні санкції за невидачу відповідного розрахункового документа. Бо адреса господарської одиниці — обов’язковий реквізит касового чека, а помилки в заповненні обов’язкових реквізитів податківці традиційно розглядають як відсутність того чи іншого реквізиту. Тож не виключаємо, що всім виданим чекам з начебто помилковою адресою господиниці буде відмовлено в статусі розрахункових.

Таке порушення тягне за собою накладення штрафу згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО в розмірі 100 % вартості товарів (послуг), проданих з порушенням, і 150 % за кожне наступне вчинене порушення. Якщо при цьому платник не потрапляє під тимчасовий захист від штрафів згідно з п. 14 розд. ІІ Закону про РРО залежно від місця вчинення правопорушення (деталі знайдете в статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41) або під тимчасове зниження розміру штрафів згідно з п. 15 розд. ІІ Закону про РРО для ФОП на ЄП без ПДВ, котрі не продають ризикові товари (докладно — в статті «Зменшені штрафи за РРО-порушення: яким ФОП пощастило?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41), загальна сума штрафу може виявитися доволі суттєвою.

Можна, звісно, апелювати до думки судів (див. постанову ВС від 02.02.2023 у справі № 500/6845/21, постанову Шостого апеляційного адмінсуду у справі № 580/818/23 тощо), які стверджують, що

заповнення обов’язкового реквізиту з окремими недоліками не повинно призводити до негативних наслідків

Однак ліпше буде згадати, що власне ніякого недоліку в чеках і не було, оскільки весь час у ньому друкувалася правильна (!) адреса. Насправді ж. помилка міститься у ф. № 20-ОПП, ф. № 1-РРО і реєстраційному посвідченні. Тож якщо й карати нашого платника, то лише за те, що після виявлення такої помилки він не спромігся виправити її шляхом подання нової ф. № 20-ОПП і після цього перереєструвати РРО. Однак штрафу за неперереєстрацію РРО можна не боятися, бо такого штрафу в Законі про РРО не існує.

Реальним, на нашу думку, є лише штраф за неподання ф. № 20-ОПП. Справа в тому, що в разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування платник податків має надати до контролюючого органу ф. № 20-ОПП в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування (п. 8.5 Порядку № 1588*). А за її неподання (несвоєчасне подання) передбачено фінсанкції згідно з п. 117.1 ПКУ (на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн, на юросіб — 1020 грн і вдвічі більше за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення).

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Під цю норму податківці напевно спробують підтягнути і неподання ф. № 20-ОПП, якщо платник виявив помилку в раніше поданій ф. № 20-ОПП. У будь-якому разі це варто зробити зараз, аби не мати проблем із перевіряючими в майбутньому. При заповненні ф. № 20-ОПП з виправленою (оновленою) інформацією у графі 2 «Код ознаки надання інформації» слід проставити значення «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування» (БЗ 116.11). При цьому назву району в місті можна не зазначати взагалі.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі