Теми статей
Обрати теми

Подання форми № 20-ОПП

Солошенко Людмила, податковий експерт
Тепер поговоримо про подання ф. № 20-ОПП податківцям. У які строки, якими способами і куди її треба подавати, а також які у зв’язку із цим з’являються особливості — з’ясуємо в статті.

Хто подає ф. № 20-ОПП

Подавати ф. № 20-ОПП повинні всі без винятку платники податків — як юрособи (у тому числі їх відокремлені підрозділи), так і ФОП, незалежно від системи оподаткування. Оскільки нікого з них від такого обов’язку ні ПКУ, ні Порядок № 1588* не звільняють.

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Способи подання

Подати ф. № 20-ОПП можна будь-яким зручним способом.

Таблиця 1. Як можна подавати ф. № 20-ОПП

Способи подання

Пункт

Дані з ф. № 20-ОПП податківці внесуть до Єдиного банку даних (ЄБД) або Реєстру самозайнятих осіб

— у паперовому вигляді

(особисто або поштою)*

п. 8.6 Порядку № 1588

не пізніше 10 робочих днів з дня отримання ф. № 20-ОПП

— в електронному вигляді

(через ЕК)

не пізніше наступного дня після отримання ф. № 20-ОПП

* Про те, що ф. № 20-ОПП може бути відправлена поштою, оскільки Порядком № 1588 спосіб подання поштовим відправленням не заборонений, говорилося в БЗ 116.14.

Строки подання

Згідно з п. 8.4 Порядку № 1588 ф. № 20-ОПП слід подати протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування.

У такий же 10-денний строк подають ф. № 20-ОПП і в разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування (зокрема, при зміні типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування), а також при закритті об’єкта (п. 8.5 Порядку № 1588).

Тобто ф. № 20-ОПП подають не з установленою періодичністю, а в міру необхідності — виникнення об’єктів оподаткування або зміни відомостей про них.

Куди подавати

Врахуйте, незалежно від місцезнаходження об’єктів оподаткування (навіть при їх розташуванні в іншому місті / області) ф. № 20-ОПП завжди подається платником у податковий орган за основним місцем обліку платника податків (пп. 1.4, 8.4 Порядку № 1588).

Таким місцем обліку є податкова адреса платника, тобто його (ст. 45 ПКУ; п. 1.4 Порядку № 1588):

— місцезнаходження (для юридичних осіб);

— місце проживання (для фізичних осіб).

Тому саме в податкову за основним місцем обліку платник передає (шляхом подання ф. № 20-ОПП) дані про об’єкти оподаткування, звідки такі відомості потрапляють до Єдиного банку даних (ЄБД) або Реєстру самозайнятих осіб.

Інша річ, що при виникненні у платника об’єктів оподаткування на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, яка не збігається з основним місцем обліку, такий платник повинен стати на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням такого об’єкта за неосновним місцем обліку (п. 8.3 Порядку № 1588). Проте відомості про такі об’єкти оподаткування вносяться до ф. № 20-ОПП і в будь-якому разі подаються платником за основним місцем обліку. На додаток за допомогою ф. № 20-ОПП їх можна власне і поставити на облік за неосновним своїм місцем обліку (якщо проставити відмітку «+» у гр. 11) (п. 7.2 Порядку № 1588).

Наприклад, платник придбав у власність земельну ділянку в іншій області. Хоча земельний податок слід платити за місцезнаходженням ділянки (ст. 287 ПКУ), у зв’язку з чим платникові треба стати на облік за неосновним місцем обліку в іншій області, проте відомості про таку ділянку треба відобразити у ф. № 20-ОПП, яку подати податковому органу за основним місцем обліку. Дублювати ф. № 20-ОПП і подавати її ще й податковому органу за неосновним місцем обліку платникові не треба (лист ДПСУ від 13.06.2022 № 741/ІПК/99-00-12-01-02-06).

Відокремлені підрозділи. Особливий випадок — коли у юрособи є відокремлені підрозділи (у яких є свої об’єкти оподаткування). У такому разі

відокремлені підрозділи самостійно подають ф. № 20-ОПП щодо своїх об’єктів оподаткування (п. 8.2 Порядку № 1588)

А юрособа в такому разі подає ф. 20-ОПП про всі об’єкти оподаткування, крім тих, відомості про які подані відповідним контролюючим органам відокремленими підрозділами такої юрособи.

Як, зокрема, пояснювалося в УПК, затвердженій наказом Мінфіну від 12.01.2022 № 7 (див. «Форма № 20-ОПП: УПК від Мінфіну» // «Податки & бухоблік», 2022, № 7), оскільки платником податку на нерухомість, транспортного податку, плати за землю, орендної плати за землю є суб’єкт господарювання (юрособа), то ф. № 20-ОПП про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність, щодо рухомого, нерухомого майна і земельних ділянок подається саме платником податків — юридичною особою.

А ось відокремлений підрозділ юрособи (філія, представництво) зобов’язаний стати на облік у контролюючих органах за своїм місцезнаходженням і повідомляти шляхом подання ф. № 20-ОПП про всі об’єкти оподаткування, які перебувають на його балансі, окрім об’єктів оподаткування (пов’язаних з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність), платником податків за якими визначена юридична особа й інформація про які подана такою юрособою.

З урахуванням цього ф. № 20-ОПП подають таким чином.

Таблиця 2. Подання ф. № 20-ОПП

Платники:

Подають ф. № 20-ОПП:

ФОП

за основним місцем обліку — на всі об’єкти оподаткування

юридичні особи

за основним місцем обліку — на всі об’єкти оподаткування (крім тих, відомості щодо яких подані відповідним контролюючим органам відокремленими підрозділами такої юрособи)

відокремлені підрозділи юрособи

за своїм місцезнаходженням — на об’єкти оподаткування, які перебувають на їх балансі

Платник може подивитися інформацію про об’єкти оподаткування і контролюючі органи, у яких він перебуває на обліку за неосновним місцем обліку, в особистій частині Електронного кабінету (п. 8.8 Порядку № 1588).

Про що (не) повідомляють у ф. № 20-ОПП: ситуації

За допомогою ф. № 20-ОПП платник повинен повідомляти податковий орган за основним місцем обліку про:

— об’єкти оподаткування;

— об’єкти, пов’язані з оподаткуванням;

— об’єкти, через які ведеться діяльність.

Довідник типів об’єктів оподаткування для подання ф. № 20-ОПП розміщений на сайті ДПСУ.

Причому навіть якщо у платника є пільги зі сплати тих чи інших майнових податків (наприклад, податку на нерухомість, земельного податку), то на об’єкти оподаткування (нерухомість / земельні ділянки) податківці все одно вимагають подати ф. № 20-ОПП (див. роз’яснення податківців від 11.06.2021).

А ось на такі об’єкти оподаткування, як товари, дохід (прибуток), обороти з реалізації товарів (робіт, послуг) — дані про які і так відображаються в податковій звітності (у відповідних податкових деклараціях), — подавати ф. № 20-ОПП платникові не треба (БЗ 116.11).

Також не треба подавати ф. № 20-ОПП за об’єктами оподаткування, які потрапляють під укрупнення (детальніше про це див. окрему статтю тематичного номера).

Як дотриматися 10-денного строку для подання ф. № 20-ОПП?

Придбання об’єкта. Як пояснюють податківці, подати повідомлення за ф. № 20-ОПП слід у 10-денний строк з дати набуття платником права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів або документів, які підтверджують право користування або розпорядження об’єктом оподаткування (БЗ 116.11). Таке право виникає на підставі укладених відповідних договорів (купівлі-продажу, міни, оренди тощо), реєстраційних свідоцтв тощо.

Тому вважаємо, що в разі придбання об’єкта подати ф. № 20-ОПП слід у 10-денний строк з дати виникнення прав на такий об’єкт — тобто з дати отримання права власності на об’єкт, що придбавається, згідно з договором купівлі-продажу. У гр. 10 ф. № 20-ОПП при цьому зазначають «1 — право власності».

Нагадаємо, що в загальному випадку право власності на об’єкт, що придбавається, переходить з моменту передачі майна покупцеві за договором (ч. 1 ст. 334 ЦКУ).

Щоправда, для деяких об’єктів (нерухомості, земельних ділянок, автомобілів) право власності виникає з моменту держреєстрації. Тому необхідність подання ф. № 20-ОПП з’явиться тоді, коли право власності на придбане майно буде зареєстровано. Так, зокрема, при придбанні нерухомості подати ф. № 20-ОПП треба протягом 10 робочих днів після держреєстрації права власності на нерухомий об’єкт.

Хоча є роз’яснення, в яких податківці рекомендують подавати ф. № 20-ОПП, уже відштовхуючись від дати оформлення договору купівлі-продажу (у 10-денний строк) — тобто, по суті, ще до повноцінного отримання права власності на об’єкт (див. роз’яснення від 11.06.2021).

А ось прив’язуватися до дати введення об’єкта в експлуатацію в такому разі не треба. Адже навіть якщо придбаний об’єкт буде введений в експлуатацію з часом, то щодо нього потім просто оновимо дані про стан об’єкта, подавши ф. № 20-ОПП і зазначивши в гр. 9 «Стан об’єкта оподаткування» стан «2 — експлуатується».

Продаж. Якщо об’єкт оподаткування вибуває у зв’язку з продажем, вважаємо, що подати ф. 20-ОПП продавця слід протягом 10 робочих днів після передачі прав (права власності) на об’єкт, що реалізується, згідно з договору. Хоча податківці знову ж таки в цьому випадку можуть прив’язуватися до дати договору.

Інше вибуття. При вибутті об’єкта з інших причин (наприклад, при ліквідації) платникові доведеться орієнтуватися на свої внутрішні первинні документи за операціями. Наприклад, на акт про виведення об’єкта з експлуатації або акт про ліквідацію та ін. І відштовхуючись від них, подавати ф. № 20-ОПП у 10-денний строк.

Оренда. При оренді ф. № 20-ОПП на орендоване майно одночасно подають обидві сторони: і орендодавець, і орендар. Вважаємо, що для подання ф. № 20-ОПП у такому разі слід відштовхуватися від дати передачі об’єкта оренди за договором — тобто коли фактично передається / виникає право користування майном. Тому подавати ф. 20-ОПП треба (на підставі акта приймання-передачі орендованого майна, ст. 795 ЦКУ) відповідно:

— орендодавцеві — протягом 10 робочих днів після передачі майна, а

— орендареві — протягом 10 днів після отримання майна за договором оренди.

Хоча, схоже, податківці відлічують 10-денний строк від дати укладення договору оренди (лист ДПСУ від 07.03.2024 № 1208/ІПК/99-00-12-01-02 ІПК). Детальніше про оренду див. окрему статтю тематичного номера.

Перепрофілювання. Подати ф. № 20-ОПП треба і при перепрофілюванні об’єкта (п. 8.5 Порядку № 1588). У такому разі інформацію у ф. № 20-ОПП відображають двома рядками:

— у першому — зазначають інформацію про закриття старого об’єкта оподаткування (у гр. 2 вказують «6 — закриття об’єкта оподаткування»);

— у другому — наводять інформацію про новий об’єкт оподаткування, створений на підставі закритого (у гр. 2 зазначають «1 — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»).

При цьому відштовхуються від оформлення документів, що підтверджують перепрофілювання. Наприклад, якщо перепрофільовано об’єкт нерухомості, то подати ф. № 20-ОПП слід протягом 10 робочих днів після переоформлення права власності на нерухомий об’єкт.

Перейменування міста / вулиці. При перейменуванні міста, вулиці тощо, де розміщений об’єкт оподаткування, платник податків повинен надати в контролюючий орган за основним місцем обліку повідомлення по ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією про такий об’єкт оподаткування. Як пояснюють податківці, у такому разі подати ф. № 20-ОПП треба протягом 10 робочих днів з дня внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (БЗ 116.11). Хоча взагалі-то обов’язки з внесення до Держреєстру таких змін за платниками не закріплено. Тому конкретний строк подання ф. № 20-ОПП — під знаком питання. Детальніше про це див. «Перейменували вулицю: нагадування для юросіб і ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71 і «Перейменування вулиці та РРО» // «Податки & Бухоблік», 2024, № 32.

Релокація (зміна місцезнаходження). При релокації (зміні місцезнаходження) платникові, що переїхав, треба закрити об’єкти за старим місцезнаходженням і відкрити за новим. Так, наприклад, якщо юрособа розірвала колишній договір оренди приміщення (за старим місцезнаходженням) і уклала новий договір оренди, то подати ф. № 20-ОПП слід протягом 10 робочих днів з моменту закінчення використання одного об’єкта оподаткування (розірвання договору оренди) колишньому податковому органу за основним місцем обліку і в 10-денний строк з початку використання іншого об’єкта (укладення договору оренди) новому податковому органу за основним місцем обліку. Тому відлічувати дату подання ф. № 20-ОПП у такому разі слід не від дати фактичної зміни місцезнаходження, а від дати появи або зникнення певного об’єкта оподаткування у платника (у цьому випадку приміщення, в якому перебуває юрособа).

Закриття об’єкта. Врахуйте! Про закриття об’єктів оподаткування також треба повідомити податківців. Тому в разі закриття об’єкта оподаткування, об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням або через який здійснювалася діяльність, у тому числі в разі припинення діяльності платника, ф. № 20-ОПП слід подати протягом 10 робочих днів після його закриття (БЗ 116.11).

Висновки

  • Подавати ф. № 20-ОПП повинні всі без винятку платники податків: і юрособи, і ФОП.
  • Подати ф. № 20-ОПП слід протягом 10 робочих днів після реєстрації / створення / відкриття об’єкта оподаткування або в разі зміни відомостей про нього.
  • Форму № 20-ОПП подають у податковий орган за основним місцем обліку платника податків незалежно від місцезнаходження об’єктів оподаткування.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі