Теми статей
Обрати теми

Якщо ФОП зареєструвався не там, де прописаний: що кажуть податківці?

Клец Віталіна, податковий експерт
За матеріалами БЗ 107.01.08

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41664

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Податковою адресою ФОП на єдиному податку (першої — третьої груп) визнається адреса її місцезнаходження, зазначена в ЄДР*, навіть якщо вона не відповідає адресі реєстрації в паспорті або в довідці ВПО

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Чимало ФОП зараз переміщуються в межах України. Так от, коли ФОП мігрує, в нього може змінитися місце проживання (не плутати з місцем провадження діяльності). При цьому адреса реєстрації в паспорті може і не змінюватися.

Одночасно не буває ФОП без податкової адреси. Якщо казати про ФОП на єдиному податку (ЄП), то до контролюючого органу за місцем податкової адреси, зокрема, подається ЄП-декларація. ЄП сплачується за місцем податкової адреси тощо.

При цьому згідно з ПКУ, з одного боку, податковою адресою фізособи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у податковому органі (п. 45.1 ПКУ). З іншого — взяття на облік ФОП у податковому органі здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з ЄДР (п. 65.1 ПКУ).

Тобто виходимо на те, що

податковою адресою ФОП є місце проживання, яке зазначено в ЄДР (як місцезнаходження ФОП*)

* Як місцезнаходження в ЄДР зазначається адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок із ФОП.

Так от, багато ФОП цікавляться, а що буде, якщо місцезнаходження, яке ФОП уніс до ЄДР, не відповідатиме місцю реєстрації згідно з паспортом / довідкою ВПО.

Податківці кажуть, що це не має значення. Вони в будь-якому разі податкову адресу визначатимуть за місцезнаходженням ФОП, зазначеним в ЄДР.

Далі додамо більше деталей.

Звідки взялося питання. Раніше, коли фізособа зверталася до держреєстратора чи в ЦНАП, щоб зареєструвати ФОП або змінити своє місцезнаходження, від неї вимагали:

або дані про прописку (адресу реєстрації в паспорті);

або довідку ВПО (ч. 6 ст. 7 Закону № 1706*).

* Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII.

Це фактично унеможливлювало потрапляння до ЄДР якоїсь іншої адреси (якої не було ані в паспорті, ані в довідці ВПО).

Але після того, як з’явилася можливість онлайн-реєстрації ФОП (і змін відомостей до ФОП) через «Дію», стало можливим зазначити в графі «місцезнаходження» будь-яку адресу, навіть не прописку. Справа в тому, що

«Дія» не вимагає підтвердження адреси ФОП жодними документами

Відтак, на сьогодні з’явилося немало ФОП, в яких в ЄДР у графі «місцезнаходження» зазначена інша адреса, яка не є пропискою або фактичною адресою з довідки ВПО, наприклад — адреса орендованої квартири, де наразі мешкає ФОП. Що ж робити з такими підприємцями?

Що вважають податківці. Фактично податківці:

— не бачать проблеми в тому, що місцезнаходження, зазначене в ЄДР, не відповідає місцю реєстрації згідно з паспортом / довідкою ВПО;

— податкову адресу визначають саме за місцезнаходженням згідно з ЄДР

Для цього вони наводять цілком логічні аргументи:

1) податкова бере на облік ФОП за податковою адресою (місцем проживання), яка зазначена в ЄДР (п. 65.1 ПКУ);

2) законодавство не зобов’язує податкову вимагати будь-які додаткові документи на підтвердження місця проживання ФОП.

Приклад. Наприклад, фізособа прописана в Сумах, але переїхала до Києва, зареєструвала там ФОП через «Дію», зазначила місцезнаходження — свою київську адресу. У такому разі її візьме на облік саме Київська податкова, тож сплачувати податки і звітувати ФОП буде в Київську податкову, а не в Сумську.

Раніше, щоб утнути такий «фокус», ФОП доводилося змінювати прописку. На щастя, реалії сьогодення підштовхнули податківців нарешті усвідомити і прийняти той факт, що місцезнаходження ФОП — то не про прописку, за якою ФОП, може, давно вже не й мешкає — то про фактичну адресу, за якою можна зв’язатися з ФОП.

До речі, в категорії 116.12 БЗ є ще одна консультація з цього ж питання. Так от, у ній податківці доволі слушно підкреслюють нюанси, про які далі.

Спеціально не перевірятимуть. По-перше, податківці погоджуються, що основне місце обліку ФОП і його податкова адреса визначаються згідно з місцезнаходженням, яке ФОП зазначив в ЄДР. І фіскали не збираються перевіряти, збігається ця адреса з пропискою ФОП чи ні.

По-друге, навіть якщо згодом з’ясується, що прописка і місцезнаходження не збігаються, вони не мають наміру штрафувати ФОП: «…контролюючі органи… не застосовують штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі виявлення невідповідності отриманих даних про місцезнаходження із ЄДР наявним даним про місце проживання фізичної особи».

Тобто

податківці не штрафуватимуть ФОП у разі, якщо адреса місцезнаходження в ЄДР ≠ прописці

Чому важливо мати актуальну адресу в ЄДР? Але податківці нагадують, що адреса, яку ФОП зазначає в графі «місцезнаходження» ЄДР, повинна бути його дійсною адресою. Чому? Усе просто: місцезнаходження — це офіційна адреса, за якою податкова зв’язується з ФОП, наприклад надсилає поштою ППР про сплату штрафів, податкові вимоги, запити, запрошення на перевірку.

І навіть якщо пошта не знайшла ФОП за місцем знаходження, податкові документи все одно вважаються врученими (п. 42.5 ПКУ). Тож якщо вчасно не відреагувати на ці звернення, ФОП може нарватися на неприємності.

Наприклад, за ненадання документів чи інформації на запит податківців можна отримати штраф у розмірі мінзарплати (ч. 2 п. 121.2 ПКУ).

Звичайно, ФОП може перевести все спілкування з податківцями в режим онлайн. Для цього варто подати через Електронний кабінет заяву з ідентифікатором F1391602 про бажання отримувати всі документи через Електронний кабінет (більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Електронне листування з податківцями» // «Податки & бухоблік», 2022, № 64).

Утім, рекомендуємо все одно мати в ЄДР у полі «місцезнаходження» актуальну адресу ФОП: змінюйте її кожного разу, коли переїжджаєте. Поготів, що зараз внести відповідні зміни можна за кілька хвилин, не виходячи з дому — через «Дію» (детальний гайд, як це зробити, знайдете в статті «ФОП виїхав із зони бойових дій: як змінити місцезнаходження?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 36).

Увага спрощенцям! Будьте обережні.

Змінивши в ЄДР місцезнаходження, ФОП-ЄП має надати податківцям заяву про застосування спрощенки з новою податковою адресою!

Строк подання заяви такий:

для груп 1 та 2 — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому ФОП змінив податкову адресу;

для групи 3 — не пізніше останнього дня кварталу, в якому ФОП змінив податкову адресу (вам буде цікавою стаття «Єдиноподаткові строки: шпаргалка для груп 1 — 3» // «Податки & бухоблік», 2024, № 46 ).

За неподання такої заяви податківці навіть погрожують скинути зі спрощенки (категорія 107.04 БЗ). Хоча це вже вони перегинають палку. Утім, за можливості краще не нариватися і подати заяву вчасно.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі