Теми статей
Обрати теми

Установлюємо вперше ліміт каси в роздрібній торгівлі

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Попри постійне збільшення обсягів безготівкових розрахунків обійтися без живих грошей роздріб поки що не може. А якщо готівки аж надто багато (хоча грошей багато не буває ☺), що з нею робити далі? Не в сенсі, куди витратити, а як і де її зберігати? Чи обов’язково здавати всю до копійки в банк, чи можна дещо залишити у своєму розпорядженні? Такі запитання виникають найчастіше в новачків торгової справи. Задовольнимо їхню цікавість.

Ліміт каси: що це й для кого

Визначення цього терміна міститься в п.п. 16 п. 3 Положення № 148*, згідно з яким ліміт залишку готівки в касі (ліміт каси) — це граничний розмір суми готівки, яка може:

— залишатися в касі в позаробочий час

та

— забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148.

Тобто

це певна сума готівки, більше якої не можна залишати в касі на кінець робочого дня

Готівку, що перевищує ліміт, обов’язково здають до банків для її зарахування на банківські рахунки (п. 15 Положення № 148). Крім того, готівку можна здавати до національних операторів, небанківських надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки (п. 16 Положення № 148). Подробиці шукайте в статті «Як звітувати за підзвітну готівку і здавати виручку після касових змін?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 83.

Зверніть увагу! Обов’язок зі встановлення ліміту каси поширюється на підприємства / установи, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті (абзац перший п. 14 Положення № 148). Причому терміном «підприємства» охоплюються як юридичні особи (крім банків), так і їх відокремлені підрозділи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (п. 1 Положення № 148). Про установи далі не говоритимемо, оскільки вони — не наша читацька авдиторія.

Водночас

вимоги Положення № 148 у частині встановлення лімітів залишку готівки в касі та обов’язку здавати торговельну виручку до відділень банківських установ не поширюються на фізичних осіб — підприємців (ФОП)

Про це чітко сказано в БЗ 109.15, а також у листах ДПСУ від 12.08.2022 № 1267/ІПК/99-00-07-04-01-06, ГУ ДПС у Сумській обл. від 16.05.2022 № 522/ІПК/18-28-07-08-02 тощо. Наведений висновок ґрунтується на приписах п. 14 Положення № 148, згідно з яким ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) ФОП не встановлюють.

Резюмуємо сказане вище. Потурбуватися про ліміт каси, якщо діяльність на ниві роздрібної торгівлі тільки-но розпочинається, зобов’язані лише юридичні особи. І лише за наявності готівкових розрахунків. При цьому новачкам слід ураховувати певні особливості, про які розповімо в наступному розділі.

Якщо ж торговельна діяльність здійснюватиметься виключно в безготівковій формі, ліміт каси можна не встановлювати

Цей висновок справедливий, у тому числі коли оплата за товар відбуватиметься за допомогою інтернет-еквайрингу. Бо такий розрахунок є безготівковим. І не плутайте, будь ласка, обов’язок установлення ліміту каси з обов’язком застосування РРО/ПРРО, який поширюється як на готівкові, так і на окремі види безготівкових розрахунків, зокрема карткові.

Що таке прогнозний ліміт

Для підприємств, що розпочинають свою діяльність, яка передбачає розрахунки готівкою, особливості встановлення ліміту каси визначає абзац четвертий п. 50 Положення № 148 (ср. ).

На перші три місяці їх роботи (з дня першого готівкового розрахунку) вони встановлюють ліміт каси згідно з прогнозними розрахунками

При цьому проводити будь-які детальні розрахунки або іншим чином обґрунтовувати величину встановленого ліміту Положення № 148 у цьому разі не вимагає. Такий прогнозний ліміт просто затверджують відповідним наказом керівника.

Зверніть увагу! Якщо підприємство не подбає про встановлення прогнозного ліміту каси, він дорівнюватиме нулю. Уся готівка, що перебуватиме в касі на кінець робочого дня і не буде здана відповідно до вимог Положення № 148, уважатиметься понадлімітною (п. 53 Положення № 148).

Надалі

у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців роботи прогнозний ліміт переглядають за фактичними показниками діяльності

Ось тут уже без відповідних розрахунків не обійтись.

Як переглянути прогнозний ліміт

Положення № 148 не прописує порядку перегляду прогнозного ліміту. Воно містить лише загальні правила розрахунку ліміту каси.

Так, п. 50 Положення № 148 вимагає

розробити та затвердити внутрішнім документом Порядок розрахунку ліміту каси як самого підприємства, так і його відокремлених підрозділів

Такий розрахунок має бути обґрунтованим. За основу приймають вказівки Положення № 148 і одночасно враховують особливості своєї роботи (внутрішній трудовий розпорядок, графіки змінності тощо). Також підприємства звертають увагу на строк здавання готівки для її зарахування на банківські рахунки. При цьому в розрахунку ліміту каси не враховується готівка, внесена через платіжні пристрої, що належать небанківським фінансовим установам.

Розраховують ліміт каси на вибір підприємства (за рішенням керівника / уповноваженої ним особи) одним із двох способів (п. 50 Положення № 148):

1) на основі середньоденного надходження готівки до каси

або

2) виходячи із середньоденної видачі готівки з каси підприємства.

Такі середньоденні показники визначають шляхом ділення суми надходжень / видачі готівки за розрахунковий період на кількість робочих днів у такому періоді. Очевидно, ліміт каси не повинен перевищувати середньоденний показник, у тому числі для підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків (див., зокрема, лист ГУ ДФС у Миколаївській обл. від 02.07.2019 № 3032/ІПК/14-29-14-06-15).

У загальному випадку розрахунковий період підприємство теж установлює самостійно. Жодних обмежень із цього приводу в Положенні № 148 немає.

Водночас виникає закономірне запитання:

чи можна при перегляді прогнозованого ліміту порахувати його виходячи з розрахункового періоду, що є меншим за перші три місяці роботи підприємства?

На нашу думку, ні. Абзац четвертий п. 50 Положення № 148, де містяться спеціальні норми щодо встановлення і перегляду ліміту новачками, говорить саме про 3-місячний розрахунковий період.

Разом з тим при розрахунку ліміту підприємства мають право враховувати будь-які види надходжень / видачі готівки. Адже Положення № 148 не містить жодних обмежень щодо цього. Зокрема, для розрахунку ліміту за середньоденним надходженням, за ідеєю, можна взяти суми одержаної з банків готівки, а також будь-які інші надходження. До речі, підприємству роздрібної торгівлі є сенс надати перевагу саме такому способу розрахунку.

Приклад. ТОВ «Фікус» є торговельним підприємством, яке отримує готівкову виручку. З метою перегляду прогнозованого ліміту каси після закінчення перших трьох місяців роботи підприємство розрахувало новий ліміт каси з 01.04.2024 виходячи із середньоденного надходження готівки. Крім готівкової виручки, до розрахунку було включено грошові кошти, одержані з банку на господарські потреби, а також інші надходження, зокрема, внесок до статутного капіталу через касу підприємства в сумі 40000 грн у лютому 2024 року.

Інформацію про рух готівки в касі за останні 3 місяці, що передують даті встановлення ліміту, і про суму встановленого ліміту наведено в таблиці.

Розрахунок ліміту залишку готівки в касі

№ з/п

Місяць

Кількість робочих днів

Надходження грошових коштів, що включаються до розрахунку

Разом

готівкова виручка

одержані з банку

інші

2024 рік

1

Січень

31

352000

2000

354000

2

Лютий

29

363200

40000

403200

3

Березень

31

321000

5000

326000

Період, що бере участь у розрахунку ліміту залишку готівки в касі

Січень — березень 2024 року

Середньоденна сума надходжень за розрахунковий період

(1083200 грн : 91 роб. дн.)

11903,30 грн

Сума встановленого ліміту

11900 грн

Чим загрожує перевищення ліміту

Якщо ж підприємство визнає за потрібне переглянути прогнозований ліміт виходячи з розрахункового періоду, що є меншим за перші три місяці його роботи, особливо боятися йому нічого. Адже

ні ПКУ, ні інші нормативно-правові акти не встановлюють фінансової відповідальності за перевищення встановлених лімітів у касах підприємств

Про це говорять самі податківці (БЗ 109.19).

Разом з тим за здавання виторгу торговельними підприємствами з порушенням установлених термінів особам, відповідальним за здавання виторгу, може загрожувати адмінштраф за ст. 1644 КУпАП. Його розмір — від 289 до 1496 грн, а за ті самі дії, вчинені протягом року після накладання цього штрафу, — від 731 до 2975 грн. Але адмінпротоколи за це порушення мають право складати органи Нацполіції, а не податківці. Тож податківці накласти його не можуть. Хоча, судячи з БЗ 109.19, їм цього дуже б хотілось...

Втім не можна на всі сто виключати, що вони не спробують тут застосувати адмінштраф за ст. 16315 КУпАП як за порушення порядку проведення готівкових розрахунків. Він дещо суттєвіший — від 1700 до 3400 грн, а за ті самі дії, вчинені протягом року після накладання цього штрафу, — від 8500 до 17000 грн. Однак із цим потрібно сперечатися, про що детальніше у статті «Ліміт каси: за перевищення не карають?» // «Податки & бухоблік», 2020, № 98.

Висновки

  • З-поміж роздрібних торговців обов’язок установити ліміт залишку готівки в касі поширюється на юридичні особи. І лише в тому випадку, якщо торгівля здійснюватиметься за готівку. ФОП ліміт каси не встановлюють.
  • Новостворені підприємства, а також підприємства, що тільки розпочинають працювати з готівкою, на перші три місяці їх роботи (з першого дня готівкового розрахунку) ліміт каси встановлюють відповідно до прогнозних розрахунків.
  • У двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців роботи прогнозний (передбачуваний) ліміт переглядають за фактичними показниками діяльності. На нашу думку, розрахунковим періодом для перегляду такого ліміту мають бути саме три місяці.
  • Якщо ж підприємство перегляне прогнозований ліміт виходячи з розрахункового періоду, що є меншим за перші три місяці його роботи, фінансові санкції йому не загрожують.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі