Висновок документа
У разі помилкового застосування ставки ПДВ 20 % замість 0 % необхідно, окрім виправлення помилки в ПН, провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, нарахована (сплачена) у складі вартості придбаних товарів, має бути або повернена покупцеві, або зарахована в рахунок оплати вартості подальших постачань
Часто платники ПДВ стикаються з питанням — як перераховувати ціну товару / послуги в разі неправильного застосування ставки ПДВ. Зазвичай, це стосується двох випадків: (1) при визначенні ставки припустилися помилки (цей випадок розглядається в цьому листі), і (2) між датою укладення договору та першою подією законодавець змінив ставку або впровадив / скасував пільгу (так було, наприклад, з генераторною пільгою). Питання стосується розрахунків між контрагентами: від суми ПДВ безпосередньо залежить підсумкова вартість товару (згідно з п.п. 194.1.1 ПКУ ПДВ додається до ціни товару / послуги).
Які можуть бути варіанти? Сторони можуть передомовитися (внести зміни в договір) і чітко визначити, яка буде нова вартість товару, що влаштовує обидві сторони. Але що робити, якщо домовитися не виходить?
Наприклад, спочатку домовилися, що товар коштує 1000 грн + 200 грн (ПДВ — 20 %) = 1200 грн. Але потім з’ясувалося, що на цей товар ставка ПДВ не 20 %, а 0 %. Постачальник, швидше за все, наполягатиме на тому, що нова вартість повинна залишитися незмінною і формуватиме її так: 1200 грн + 0 грн = 1200 грн. А покупець, мабуть, вважатиме, що вона повинна зменшитися на суму ПДВ, отже становитиме 1000 грн + 0 % = 1000 грн.
У попередніх статтях* ми зазначали, що в цьому випадку є аргументи зменшувати підсумкову вартість товару (з ПДВ). Адже згідно з ПКУ ПДВ додається до бази оподаткування. Тобто ПДВ накручується зверху. Тому база оподаткування залишиться незмінною, сума ПДВ зменшиться за рахунок зменшеної ставки, підсумкова продажна ціна з ПДВ теж зменшиться. Тобто правий у цьому випадку покупець.
* «Помилка в ставці: виправляємо ПН і декларацію» // «Податки & бухоблік», 2022, № 56, а також «Генераторна пільга: наслідки в ПДВ-обліку» // «Податки & бухоблік», 2022, № 91.
На підтвердження цієї позиції ми посилалися на думку ВС (постанова ВС від 09.06.2022 у справі № 912/1052/21).
І ось зараз з’явилася думка податківців. Вони розглядають ситуацію, коли за постачаннями товарів для заправлення або забезпечення наземного військового транспорту (п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ) постачальник помилково застосував ставку 20 %. Насправді ж це постачання оподатковується за ставкою 0 %.
Що сказали податківці? По суті, їхня думка зводиться до того ж: нова (перерахована) вартість товару повинна зменшитися, а різниця, що утворилася за рахунок зниження суми ПДВ, має бути або повернена покупцеві, або зарахована в рахунок наступних постачань.
Ну і, само собою, потрібно виправити допущену помилку. Тут їхня думка вже давно не змінюється: спочатку потрібно скласти РК і обнулити ПН з помилкою, а потім скласти нову, правильну ПН (нашу думку й історію питання можна прочитати в статті «Помилка в ставці: виправляємо ПН і декларацію» // «Податки & бухоблік», 2022, № 56). На жаль, це може призвести до штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН і викривлення регліміту.