Теми статей
Обрати теми

Помилка в ставці ПДВ: як змінюється вартість, на думку податківців

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Лист ДПСУ від 24.05.2024 № 2897/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Висновок документа

У разі помилкового застосування ставки ПДВ 20 % замість 0 % необхідно, окрім виправлення помилки в ПН, провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, нарахована (сплачена) у складі вартості придбаних товарів, має бути або повернена покупцеві, або зарахована в рахунок оплати вартості подальших постачань

Часто платники ПДВ стикаються з питанням — як перераховувати ціну товару / послуги в разі неправильного застосування ставки ПДВ. Зазвичай, це стосується двох випадків: (1) при визначенні ставки припустилися помилки (цей випадок розглядається в цьому листі), і (2) між датою укладення договору та першою подією законодавець змінив ставку або впровадив / скасував пільгу (так було, наприклад, з генераторною пільгою). Питання стосується розрахунків між контрагентами: від суми ПДВ безпосередньо залежить підсумкова вартість товару (згідно з п.п. 194.1.1 ПКУ ПДВ додається до ціни товару / послуги).

Які можуть бути варіанти? Сторони можуть передомовитися (внести зміни в договір) і чітко визначити, яка буде нова вартість товару, що влаштовує обидві сторони. Але що робити, якщо домовитися не виходить?

Наприклад, спочатку домовилися, що товар коштує 1000 грн + 200 грн (ПДВ — 20 %) = 1200 грн. Але потім з’ясувалося, що на цей товар ставка ПДВ не 20 %, а 0 %. Постачальник, швидше за все, наполягатиме на тому, що нова вартість повинна залишитися незмінною і формуватиме її так: 1200 грн + 0 грн = 1200 грн. А покупець, мабуть, вважатиме, що вона повинна зменшитися на суму ПДВ, отже становитиме 1000 грн + 0 % = 1000 грн.

У попередніх статтях* ми зазначали, що в цьому випадку є аргументи зменшувати підсумкову вартість товару (з ПДВ). Адже згідно з ПКУ ПДВ додається до бази оподаткування. Тобто ПДВ накручується зверху. Тому база оподаткування залишиться незмінною, сума ПДВ зменшиться за рахунок зменшеної ставки, підсумкова продажна ціна з ПДВ теж зменшиться. Тобто правий у цьому випадку покупець.

* «Помилка в ставці: виправляємо ПН і декларацію» // «Податки & бухоблік», 2022, № 56, а також «Генераторна пільга: наслідки в ПДВ-обліку» // «Податки & бухоблік», 2022, № 91.

На підтвердження цієї позиції ми посилалися на думку ВС (постанова ВС від 09.06.2022 у справі № 912/1052/21).

І ось зараз з’явилася думка податківців. Вони розглядають ситуацію, коли за постачаннями товарів для заправлення або забезпечення наземного військового транспорту (п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ) постачальник помилково застосував ставку 20 %. Насправді ж це постачання оподатковується за ставкою 0 %.

Що сказали податківці? По суті, їхня думка зводиться до того ж: нова (перерахована) вартість товару повинна зменшитися, а різниця, що утворилася за рахунок зниження суми ПДВ, має бути або повернена покупцеві, або зарахована в рахунок наступних постачань.

Ну і, само собою, потрібно виправити допущену помилку. Тут їхня думка вже давно не змінюється: спочатку потрібно скласти РК і обнулити ПН з помилкою, а потім скласти нову, правильну ПН (нашу думку й історію питання можна прочитати в статті «Помилка в ставці: виправляємо ПН і декларацію» // «Податки & бухоблік», 2022, № 56). На жаль, це може призвести до штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН і викривлення регліміту.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі