Теми статей
Обрати теми

ЄСВ-пільги для резидента Дія Сіті

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Статус резидента Дія Сіті дає юрособі певні пільги. Одна з них стосується нарахування ЄСВ. Розглянемо, за виконання яких вимог та в якому розмірі резидент Дія Сіті сплачує ЄСВ з доходів, що нараховує своїм спеціалістам, а саме найманим працівникам на підставі трудових договорів (контрактів) та гіг-спеціалістам на підставі гіг-контрактів.

ЄСВ: розмір внеску

Юрособа, яка отримала статус резидента Дія Сіті не з початку місяця, нараховує ЄСВ за такий місяць на загальних підставах (див. роз’яснення в категорії 201.04.01 БЗ, лист ДПСУ від 23.08.2023 № 2644/ІПК/99-00-24-03-03-06).

А ось з наступного календарного місяця резидент Дія Сіті має право скористатися пільгами, передбаченими ч. 141 ст. 8 Закону № 2464*, якщо в такому місяці одночасно відповідатиме таким вимогам (далі — ЄСВ-вимоги):

1) середня місячна винагорода працівникам та гіг-спеціалістам становить не менше 1200 євро;

2) середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів — не менше 9 осіб;

3) відсутній податковий борг, загальна сума якого більше 10 мінзарплат і який «висить» понад 30 днів.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Про які пільги йдеться? Якщо ЄСВ-вимоги дотримано, резидент Дія Сіті нараховує ЄСВ:

— на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати — у розмірі мінімального страхового внеску;

— на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667*, — у розмірі мінімального страхового внеску.

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІX.

Звернемо вашу увагу на 3 ключових моменти.

Перший момент. Мінімальний страховий внесок — це сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати та розміру внеску, встановленого законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Водночас податківці у своїх роз’ясненнях з категорії 201.04.01 БЗ наполягають, що

мінімальний страховий внесок — це завжди добуток мінзарплати та ставки ЄСВ 22 % (навіть для працівників з інвалідністю)

Таким чином, у 2024 році мінімальний страховий внесок становить:

— у січні — березні — 1562 грн (7100 грн х 0,22);

— у квітні — грудні — 1760 грн (8000 грн х 0,22).

Другий момент. Наведені положення ч. 141 ст. 8 Закону № 2464 не передбачають поділу працівників на тих, хто працевлаштований за основним місяцем роботи та за сумісництвом. Тому резиденти Дія Сіті, що відповідають ЄСВ-вимогам, ЄСВ на зарплату всіх своїх працівників нараховують у розмірі мінімального страхового внеску. Тобто навіть якщо у зв’язку з роботою в режимі неповного робочого часу зарплата у сумісника нижча за мінімалку, ЄСВ слід сплатити у розмірі мінімального страхового внеску. Аналогічного висновку доходять податківці в роз’ясненні в категорії 201.04.01 БЗ.

Третій момент. Частина 141 ст. 8 Закону № 2464 не передбачає проведення розрахунків пропорційно перебуванню особи в трудових чи цивільно-правових відносинах або ж сумі нарахованого доходу. Таким чином, якщо, наприклад, з особою укладено трудовий договір (гіг-контракт) у кінці місяця (розірвано трудовий договір (гіг-контракт) на початку місяця), у зв’язку з чим її зарплата (винагорода) нижча за мінімалку,

резидент Дія Сіті, що відповідає ЄСВ-вимогам, сплачує внесок у розмірі мінімального страхового внеску незалежно від суми нарахованої зарплати чи винагороди за гіг-контрактом

Це підтверджують податківці в роз’ясненні з категорії 201.04.01 БЗ.

І тут буде цікаве ще одне роз’яснення в тій же категорії 201.04.01 БЗ. У ньому ДПСУ надала відповідь на таке запитання: яким чином резидент Дія Сіті нараховує ЄСВ на суму винагороди при розірванні гіг-контракту з гіг-спеціалістом та на суму зарплати при прийнятті його працівником за трудовим договором у штат в одному й тому місяці? Відповідь податківців — у розмірі мінімального страхового внеску на загальну суму винагороди та зарплати, що нараховані в одному місяці.

Вважаємо, цей висновок помилковим. Пояснимо чому.

Частина 141 ст. 8 Закону № 2464 чітко розмежовує зарплату та винагороду за гіг-контрактом, які нараховує резидент Дія Сіті особі, та вимагає сплатити ЄСВ з кожної виплати у розмірі мінімального страхового внеску (див. вище формулювання).

Заради справедливості зазначимо, що податківці у своєму роз’ясненні також наводять положення ч. 141 ст. 8 Закону № 2464. А ось далі занурюються в приписи Порядку № 4* та роблять хибні висновки, що в додатку 1 (Д1) до Податкового розрахунку зарплата та винагорода за гіг-контрактом відображаються загальною сумою! Тож і ЄСВ в розмірі мінімального страхового внеску нараховується на таку загальну суму.

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку.., затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

На наш погляд, ставити правила сплати ЄСВ у залежність від порядку заповнення Податкового розрахунку та ігнорувати приписи Закону № 2464, якось, м’яко кажучи, дивно. Та й відобразити зарплату і винагороду за гіг-контрактом одним рядком у Д1 не вийде. Тому перш ніж скористатися роз’ясненням ДПСУ щодо сплати ЄСВ з загальної суми, радимо вам отримати ІПК з цього питання (детально про проблему див. у статті «Дія Сіті: гіг-контракт та трудовий договір в одному місяці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 6).

Далі розглянемо нюанси застосування ставок ЄСВ залежно від отримувача та виду доходу.

ЄСВ та доходи спеціалістів

Найманий працівник. Почнемо з зарплати.

Для ЄСВ-цілей під заробітною платою слід розуміти основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

При визначення видів виплат, що належать до зарплати у складі основної, додаткової зарплати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ слід керуватися Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5). Це вимога п.п. 2 п. 2 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Таким чином,

якщо якась виплата відповідно до Інструкції № 5 належить до фонду оплати праці, то вона є зарплатою для ЄСВ-цілей

На загальну суму зарплати працівника резидент Дія Сіті, що відповідає ЄСВ-вимогам, нараховує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску.

Приклад. У лютому 2024 року резидент Дія Сіті, що відповідав ЄСВ-вимогам, нарахував найманому працівнику: зарплату за відпрацьований час — 22000 грн, відпускні за лютий — 19320 грн, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, — 42000 грн, та надав негрошовий подарунок до ювілею вартістю 1500 грн.

Всі ці виплати входять до складу зарплати (див. пп. 2.1.1, 2.2.12, 2.3.3 та 2.3.2 Інструкції № 5 відповідно). Тож на загальну суму таких виплат (22000 + 19320 + 42000 + 1500 = 84820 (грн)) резидент Дія Сіті, що відповідає ЄСВ-вимогам, нараховує та сплачує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску (1562 грн), як цього вимагає ч. 141 ст. 8 Закону № 2464.

Йдемо далі. Лікарняні та допомога по вагітності та пологах. Ці виплати входять до бази нарахування ЄСВ як окремі види доходу, а не у складі зарплати (див. абзац перший п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Тож на такі виплати ЄСВ повинен нараховуватися за загальними правилами, встановленими для звичайних роботодавців: 22 % у загальному випадку, 8,41 % — у випадку нарахування працівнику з інвалідністю. Такого ж висновку доходять податківці в листі від 30.11.2023 № 4459/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК (ср. ).

Проте оскільки в роз’ясненнях, що наведенні ДПСУ в Базі знань, така позиція податківців чітко не озвучена, не зайвим буде отримати ІПК із цього питання.

Усі інші виплати, що не входять до складу зарплати та нараховані найманому працівнику, до бази нарахування ЄСВ не потрапляють.

Гіг-спеціаліст. Почнемо з винагороди. На її суму резидент Дія Сіті, що відповідає ЄСВ-вимогам, нараховує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску. При цьому, як ми зазначали раніше, при визначенні суми внеску застосовується ставка 22 % навіть для осіб з інвалідністю.

Що ж є винагородою за гіг-контрактом? Відповідь на це запитання слід шукати в ст. 19 Закону № 1667 та гіг-контракті, укладеному з гіг-спеціалістом.

З положень Закону № 1667 можна зробити висновок, що

винагорода гіг-спеціаліста за гіг-контрактом — це оплата за виконані роботи та/або надані послуги

Розмір винагороди у гіг-контракті може:

— встановлюватися за місяць або інший період;

— розраховуватися залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу, витраченого на їх виконання (надання).

А ще гіг-контракт може передбачати збільшення розміру винагороди за гіг-контрактом:

— за умови досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт (наданих послуг), їх дострокового виконання (надання) тощо;

— у випадку настання обставини, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина).

Також гіг-контрактом може бути передбачено виплату додаткової винагороди у випадку, коли резидент Дія Сіті в односторонньому порядку обрав тимчасове місце виконання робіт (надання послуг) за межами населеного пункту, в якому розташоване погоджене сторонами місце виконання робіт (надання послуг) (ч. 5 ст. 20 Закону № 1667).

Тому в гіг-контракті слід чітко прописати суму винагороди та за що вона виплачується (за період, обсяг виконаних робіт, час, витрачений на їх виконання), умови та розмір збільшення винагороди, випадки та суму виплати додаткової винагороди.

Зауважимо, що, на відміну від ПДФО, для ЄСВ-цілей не має значення розмір винагороди. 10000 грн чи 110000 грн, все одно ЄСВ буде сплачено в розмірі мінімального страхового внеску.

Що стосується допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах гіг-спеціалістам, то на ці виплати резидент Дія Сіті нараховує ЄСВ за ставкою 22 %

Навіть якщо гіг-спеціаліст має інвалідність.

ЄСВ нараховуєте на фактично нараховану суму допомоги.

Як вже зазначалося вище, Закон № 2464 розглядає ці виплати як окремий вид доходу. Тож до складу винагороди їх не затягнеш.

Ще одна виплата, про яку хочемо поговорити, — оплата періоду щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста.

На наш погляд, така виплата не є винагородою за виконані роботи (надані послуги) за гіг-контрактом. Чому? Бо нараховується вона за час, коли гіг-спеціаліст не працює на благо свого резидента Дія Сіті. Та й Закон № 1667 також не називає таку виплату винагородою. Якщо ви згодні з нами, то оплата періоду щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста не потрапляє до бази нарахування ЄСВ.

Річ у тім, що відповідно до положень ст. 4 Закону № 2464 базу нарахування ЄСВ формують: (1) зарплата, (2) лікарняні, (3) допомога по вагітності та пологах і (4) винагорода за виконання робіт (надання послуг) за ЦПД. Оплата щорічної перерви гіг-спеціаліста, що не входить до складу винагороди, не є жодною з цих виплат.

Якщо ж ви відповідно до умов гіг-контракту включаєте суму оплати перерви до складу винагороди гіг-спеціаліста, то нараховуйте ЄСВ на суму винагороди за гіг-контрактом (з урахуванням суми оплати щорічної перерви) у розмірі мінімального страхового внеску (див. лист ДПСУ від 30.11.2023 № 4459/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).

Про нюанси сплати ЄСВ з доходів працівників та гіг-спеціалістів у випадку, коли резидент Дія Сіті не відповідав ЄСВ-вимогам, читайте в статті «Якщо резидент Дія Сіті не відповідає ПДФО/ЄСВ-вимогам» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.

Що стосується порядку відображення доходів, які резидент Дія Сіті нараховує своїм спеціалістам, то тут вам у пригоді стане стаття «Резидент Дія Сіті та його Об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та ВЗ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.

Висновки

  • Резиденти Дія Сіті, що відповідають установленим вимогам, нараховують на зарплату працівників та винагороду гіг-спеціалістів ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску.
  • Резиденти Дія Сіті, що відповідають вимогам, оподатковують відпускні найманих працівників у складі зарплати.
  • Якщо згідно з гіг-контрактом оплачувана щорічна перерва гіг-спеціаліста не входить до складу винагороди, то ЄСВ не неї не нараховуєте, якщо входить — то ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску сплачуєте з загальної суми винагороди з урахуванням суми оплати щорічної перерви.
  • Резиденти Дія Сіті, що відповідають вимогам, на лікарняні працівників та гіг-спеціалістів нараховують ЄСВ за ставкою 22 %.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі