Загальні правила. На сьогодні операції з постачання деяких видів продукції рослинництва оподатковуються за зниженою ПДВ-ставкою 14 %.
Під дію цієї зниженої 14-відсоткової ставки ПДВ потрапляє постачання сільськогосподарської продукції, що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД:
— 1001 — пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
— 1003 — ячмінь;
— 1005 — кукурудза;
— 1201 — соєві боби, подрібнені або неподрібнені;
— 1205 — насіння свиріпи або ріпаку, подрібнене або неподрібнене:
— 1206 00 — насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене.
Всі інші види сільгосппродукції, які не згадані вище, оподатковуються за звичайною повновісною ставкою ПДВ — 20 %.
Причому застосовувати знижену 14 % ставку ПДВ слід при:
1) постачанні вищезгаданої сільгосппродукції на території України;
2) при ввезенні такої продукції в Україну з-за кордону (тобто при імпорті такої продукції).
Крім того, 14 % ставку мають застосовувати усі платники ПДВ, незалежно від їх статусу: чи то виробники цієї продукції, чи тільки її реалізатори (перепродавці)
Адже застосовується вищезгадана 14 % ставка ПДВ не до осіб, які здійснюють операції з постачання, а до операцій з постачання відповідних видів продукції рослинництва.
До відома! Якщо платник ПДВ здійснюватиме вивезення (експорт) вищезгаданих видів сільгосппродукції за кордон, то діятимуть звичайні експортні правила оподаткування. Тобто слід застосовувати 0 % ставку ПДВ.
Правила експорту різних видів сільгосппродукції шукайте у «Експорт сільгосппродукції: реалії сьогодення» // «Податки & бухоблік», 2023, № 97 (ср. ).
Обробка продукції. Якщо підприємство придбаває чи продає вищезгадану продукцію у незмінному вигляді в Україні, то сумнівів у застосуванні ставки 14 % немає.
Виникає запитання, чи можна застосовувати знижену ставку (14 %), коли відповідна продукція перед продажем була оброблена (обсмажена, очищена та окремо упакована)?
Чи треба при постачанні, наприклад, обсмаженого та упакованого насіння соняшнику застосовувати звичайну ставку ПДВ (20 %) замість зниженої (14 %)?
Відповідь на це запитання уже неодноразово давали податківці (див. лист від 19.05.2021 № 1886/ІПК/99-00-21-03-02-06* та відповідь Офісу про роботі з ВПП). Вони наголошують, що все залежить від того, чи змінила сільгосппродукція після її обробки та пакування код товарної позиції згідно з УКТ ЗЕД.
* Коментар до нього див. у «Смажені сємочки — за ставкою ПДВ 14 %» // «Податки & бухоблік», 2021, № 43.
Так, якщо сільгосптовари, які були придбані за ставкою 14 %, в процесі обробки (смаження, чищення тощо) та/або в процесі пакування не змінюють своїх властивостей та відносяться до тієї самої товарної позиції згідно з УКТ ЗЕД, то на них поширюється дія 14 % ставки ПДВ.
Так, наприклад, підприємство, яке купує фуражне насіння соняшнику (тобто не оброблене насіння), отримує сільгосппродукцію, яка класифікується під кодом 1206 00 91 00 згідно з УКТ ЗЕД (насіння соняшнику лущене; у лушпинні сірого кольору та з білими смугами) тому при придбанні такого насіння соняшнику на вході у підприємства буде податковий кредит із ставкою 14 %.
Якщо підприємство обсмажить або обсмажить та полущить, а також упакує оброблене насіння соняшнику, то його продукція не тільки дещо змінить свої властивості, а й буде класифікується під новим кодом 1206 00 99 00 згідно з УКТ ЗЕД (інше насіння соняшнику). Але така зміна коду УКТ ЗЕД із 1206 00 91 00 на 1206 00 99 00 відбудеться в межах групи 1206 00, на яку поширюється дія 14 % ставки ПДВ.
Отже, при продажу обробленого насіння соняшнику, як і при придбанні необробленого насіння соняшнику, слід у цьому випадку застосовувати ставку ПДВ — 14 %.