Правила заповнення декларації
За загальним правилом суб’єкт господарювання, який був на 31.07.2023 платником спецЄП та не відмовився самостійно від використання спецЄП, з 01.08.2023 автоматично повернувся на свою стару систему оподаткування (п.п. 91.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).
Тобто якщо підприємство до переходу на спецЄП було на загальній системі, то туди воно і повернулося з 01.08.2023.
Після повернення на свою стару систему оподаткування (у вашому випадку — на загальну), щоб визначити період звітування, слід орієнтуватися на дохід за минулий рік, з урахуванням доходу, отриманого на спецЄП (п.п. 91.3.2 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).
Тобто якщо річний дохід ексспецЄПешника від будь-якої діяльності за попередній 2022 рік:
— не перевищував 40 млн грн, то у 2023 році після повернення зі спецЄП на загальну систему він повинен був звітувати за річний звітний період;
— перевищував 40 млн грн, то у 2023 році він мав подавати прибуткову декларацію за квартальний звітний період.
Як видно із запитання читача, дохід за 2022 рік від усіх видів діяльності і на всіх системах оподаткування у нього не перевалив за 40 млн грн, тому за 2023 рік він мав звітувати як річник.
Про заповнення річної декларації з податку на прибуток колишнім платником спецЄП читайте у «Особливості звітування-2023 колишніх єдинників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 7 (ср. ).
Там ми розглядали один нюанс, який пов’язаний з тим, що результати діяльності за періоди перебування на сплаті спецЄП до розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток не враховують (п.п. 91.3.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).
Враховуючи цю норму, податківці вважають, що заповнювати декларації з податку на прибуток за звітні періоди три квартали 2023 року та за 2023 рік колишній платник спецЄП мав по-особливому (див. п. 2.1 інформаційного листа ДПСУ № 4/2023 і БЗ 102.11), а саме:
— у ряд. 01 слід вказувати обсяг доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), обчислений за весь звітний період, у тому числі з урахуванням доходів, отриманих за період, в якому такий платник податку перебував на спецЄП;
— у ряд. 02 треба зазначати фінрезультат до оподаткування, обчислений згідно з правилами бухгалтерського обліку тільки за період після повернення на загальну систему.
Таким чином, на думку фіскалів, якщо підприємство є малодохідником і після повернення на загальну систему звітує за рік, то
у ряд. 01 воно мало показати суму доходу, отриману за весь 2023 рік, тобто з 01.01.2023 і по 31.12.2023, а у ряд. 02 — фінрезультат тільки за період з 01.08.2023 по 01.01.2024
До чого призвела помилка
Як видно із запитання читача, він неправильно заповнив ряд. 01 у річної декларації з податку на прибуток. Адже там показав дохід, отриманий тільки за час перебування у 2023 році на загальній системі. А от про дохід, отриманий на спецЄП, він забув.
Заповнивши так декларацію, платник податку допустив помилку. Але чи призведе ця помилка до негативних наслідків, залежить від того, які судження було прийнято платником податку, спираючись на показник цього рядка.
Річ у тому, що дані ряд. 01 декларації з податку на прибуток прямо не впливають на суму податкових зобов’язань, які слід сплатити у бюджет. Але показник, вказаний у цьому рядку, є орієнтиром для віднесення підприємства до когорти:
— малодохідників. Так, якщо у ряд. 01 вказано розмір доходу, що менший за 40 млн грн, то підприємство не тільки є малодохідником і у наступному році має звітувати тільки за рік, а й саме вирішує, чи застосовувати податкові різниці при заповненні декларації за минулий (2023) рік;
— високодохідників. Якщо у ряд. 01 вказано розмір доходу, який перевищив 40 млн грн, то підприємство не тільки стає високодохідником і має у наступному році звітувати щокварталу, а й за результатами минулого (2023) року має вже обов’язково застосовувати податкові різниці.
Враховуючи це, можна говорити, що коли підприємство допустило помилку у ряд. 01, але ця помилка не вплинула на його судження щодо того, чи перетворилося підприємство із малодохідника у високодохідника за результатами роботи у 2023 році (незалежно від помилки у ряд. 01, підприємство як було малодохідником, так ним і лишилося), то жодних негативних наслідків у такої помилки не буде.
Якщо незважаючи на помилку у ряд. 01 (заниження показника), підприємство фактично не вистрибнуло за річним доходом за 40 млн, то нічого страшного не відбулося. Воно залишилось малодохідником, різниці за рік рахувати не потрібно, помилки в розрахунку податку немає. За великим рахунком, таку помилку можна не виправляти.
Інша справа, коли підприємство допустило помилку у ряд. 01, а по факту вистрибнуло за 40 млн за рік і повинно себе поводити вже як високодохідник, тобто повинно розрахувати різниці вже в декларації за 2023 рік. Якщо цього не зробили, то це — помилка, яку треба виправляти.
Як виправити помилку
Зробити це можна одним із двох способів:
1) шляхом подання УД до помилкової декларації з податку на прибуток або
2) у складі поточної декларації через додаток ВП.
Який би спосіб виправлення помилки не обрав платник, слід пам’ятати, що таке виправлення відбувається з чисто технічних міркувань.
Тобто робиться це для того, щоб просто у декларації у ряд. 01 було вказано правильну суму отриманого доходу за минулий рік. Оскільки така помилка не зачепила нараховану суму податку до сплати, то у результаті виправлення не буде ні донарахувань, ні зменшення раніше задекларованих зобов’язань. Тобто
при виправленні помилки через УД ряд. 38 — 41, а при виправленні через додаток ВП — ряд. 36 — 38 цього додатка та ряд. 38 — 41 звітної декларації будуть пустими
Інша справа, якщо помилка, допущена у ряд. 01, вплинула на судження платника податку з приводу того, чи мав він застосовувати податкові різниці при заповненні річної декларації та чи став він високодохідником. Для виправлення помилки доведеться скористатися також одним із вищезгаданих варіантів (через УД чи у звітній через додаток ВП).
Проводячи виправлення, слід ураховувати, що потрібно буде не тільки правильно заповнити показник ряд. 01, а й провести коригування фінрезультату до оподаткування, вказаного у ряд. 02, на податкові різниці. Для цього, як мінімум, слід буде заповнити додатки АВ та РІ, і виходячи з отриманих показників, слід буде або зменшити, або збільшити нарахований податок.
Якщо за результатами уточнення буде донараховано податок, то щоб не було самоштрафу і пені, донараховану суму слід сплатити до дати виправлення (п. 69.1 та п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Звісно, треба пам’ятати, якщо річний дохід (показник ряд. 01) перевищить 40 млн, то у 2024 році платник звітує щоквартально! Період звітування за перший квартал 2024 вже не за горами!
Висновки
- Платники податку на прибуток, які повернулися з 01.08.2023 із спецЄП на загальну систему оподаткування, у ряд. 01 річної декларації з податку на прибуток мають відображати отриманий дохід від будь-якої діяльності за весь 2023 рік. Тобто отриманий як на загальній системі, так і на спецЄП.
- Помилка при заповненні ряд. 01 річної декларації з податку на прибуток напряму на суму податку, розраховану у декларації, не впливає. Але спираючись на цей показник, слід робити судження щодо того, чи є платник високодохідником.
- Якщо помилка у ряд. 01 не вплинула на судження щодо віднесення платника до категорії високодохідника чи малодохідника, то така помилка не призвела до негативних наслідків і проведення виправлення даних річної декларації є суто технічним.
- Якщо ж помилка у ряд. 01 вплинула на судження платника щодо віднесення його до когорти високодохідних платників і це призвело до незастосування податкових різниць, то така помилка могла призвести до донарахування податку.