У статті «Як торгувати столовим вином? (частина 1)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 22 ми розглядали питання наявності алколіцензії, визначення власне столового вина, подивилися на окремі обмеження на торгівлю ним, розібралися із застосуванням РРО/ПРРО та сплатою роздрібного акцизу. Йдемо далі.
Чим небезпечний подарунок у вигляді вина?
Якщо ви хочете безоплатно роздати вино в рамках рекламної акції чи подарувати його клієнтам (наприклад, в отелі як вітальний презент), то це вважатиметься роздрібною торгівлею.
Ну і добре, — скажете ви. Роздрібною торгівлею столовим вином можна ж займатись без алколіцензії. Але не все так просто!
Ліцензія — то не єдине, що нас повинно турбувати, коли маємо справу з алкоголем. Маємо також додержуватись мінімальних цін. На вина столові такі мінімальні ціни встановлено — див. постанову № 957*.
Тож
дешевше встановленої мінціни продавати столові вина заборонено!
Безоплатна передача — то є фактично продаж за 0 грн. Тож безоплатна роздача чи подарунки у вигляді столового вина податківці вважатимуть продажем нижче мінімальних цін. А за це світить неабиякий штраф — 100 % вартості отриманої партії товару (не пляшки, а всієї партії отриманого вина, до якої входить подарована пляшка!), розрахованої виходячи з мінімальних цін, але не менше 10 тис. грн (ч. 2 ст. 17 Закону № 481*).
Більше деталей щодо мінцін знайдете у статті «Мінімальні ціни на алкоголь і максимальні на тютюн» // «Податки & бухоблік», 2023, № 67 (ср. ).
Чи можна продавати столове вино без ліцензії на розлив?
Продаж алкоголю на розлив — це різновид роздрібної торгівлі. Тому
продавати столове вино на розлив можна без ліцензії
Податківці це підтверджують. Вони зазначають (категорія 113.03 БЗ), що обмежень щодо здійснення роздрібної торгівлі винами столовими на розлив з тари (посуду) місткістю менше 50 літрів у тару (посуд) покупця на винос чинним законодавством не встановлено, крім стандартних обмежень із ст. 152 та 153 Закону № 481 (про які ми вже говорили в нашій попередній статті «Як торгувати столовим вином? (частина 1)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 22).
Також податківці зазвичай звертають увагу на вимоги ст. 153 Закону № 481 — що продавати алкоголь на розлив для споживання на місці можна лише за наявності статусу суб’єкта громадського харчування. Причому необов’язково, щоб у назві зазначалося «ресторан», «бар» тощо, головне — щоб у продавця були зареєстровані види діяльності з кодами КВЕД 56.10 — 56.30 (категорія 113.03 БЗ).
Щоб не мати проблем, вочевидь краще так діяти й у випадку зі столовим вином.
Також податківці дають якісь незрозумілі відповіді з приводу реалізації вина на винос в ПЕТ-пляшки без споживання на місці (категорія 113.03 БЗ). Таке враження, що вони взагалі заперечують таку можливість — із винятком лише для реалізації вина з додаванням спирту його виробниками.
Втім,
ми б вважали, що продавати столове вино на розлив навинос можна (у т. ч. в ПЕТ-пляшки) і навіть без статусу суб’єкта ресторанного господарства
Адже, по-перше, продаж алкогольних напоїв на розлив навинос (у ПЕТ-пляшки) не передбачає його споживання на місці продажу (див. постанову ВС від 28.08.2018 у справі № 806/1285/17, «Податки & бухоблік», 2018, № 77, с. 16). Тобто не потрібен статус суб’єкта ресторанного господарства. По-друге, як ми багато разів повторювали, роздрібна торгівля столовим вином має особливий статус. Беремо регулювання із Закону № 481 лише там, де прямо згадане столове вино.
До того ж, як ми зазначали вище, податківці визнають (категорія 113.03 БЗ), що обмежень щодо здійснення роздрібної торгівлі винами столовими на розлив з тари (посуду) місткістю менше 50 літрів у тару (посуд) покупця навинос чинним законодавством не встановлено.
Втім тут, знову-таки, не завадить отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК).
Чи можна продавати вино в інтернет-магазині?
Досить довго податківці не дозволяли подавати алкоголь через Інтернет. Але зараз вони змінили гнів на милість (категорія 113.04 БЗ) і дозволяють це робити за умови, що:
— алкоголь продається особам, які досягли 18 років (можна зробити віконечко із відповідним запитанням на сайті інтернет-магазину);
— у продавця є місце торгівлі (тобто фізичне приміщення з торговельною площею не менше 20 кв. м). У попередній статті («Як торгувати столовим вином? (частина 1)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 22) ми казали, що, на наш погляд, дотримуватися цієї вимоги при роздрібній торгівлі столовим вином не потрібно. Втім податківці можуть мати з цього приводу іншу думку. І щодо 20 кв. м настійна порада заручитися ІПК;
— у місці торгівлі обов’язково має бути РРО/ПРРО.
Чи можна продавати вино військовим?
На рівні Закону № 481 заборони немає.
Втім, по-перше, міська або селищна рада може встановити заборону на продаж алкоголю у визначений час доби, але ця заборона — для продажу всім громадянам (п. 441 ч. 1 ст. 26 Закону № 280*).
* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.
По-друге, військові адміністрації можуть забороняти торгівлю алкогольними напоями (п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону № 389*). Причому на практиці інколи вони передбачають нюанси у т. ч. відносно продажу алкоголю конкретно військовослужбовцям / особам у військовій формі.
* Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII.
Тож щоб дізнатися, чи діють такі заборони у вашому населеному пункті, треба з’ясувати, чи приймались якісь заборонні рішення на локальному рівні — адміністрацією, якій підпорядковано ваш населений пункт.
Висновки
- Роздавати чи дарувати столові вина штрафонебезпечно. Це буде вважатися їх продажем нижче мінімальних цін, за що можна наразитися на велетенський штраф.
- Продавати столове вино на розлив можна, і робити це можна навіть без ліцензії.
- Податківці вважають, що продавець вина на розлив повинен мати статус суб’єкта ресторанного господарства. З цим ще можна погодитися, якщо вино продається для споживання на місці, а от якщо воно розливається тільки навинос, на наш погляд, це може робити будь-який суб’єкт господарювання.
- Продавати вина через інтернет-магазин можна за умови, що покупцям виповнилося 18 років, у продавця є торгове приміщення та РРО/ПРРО.
- Військові адміністрації мають повноваження заборонити продаж алкоголю військовослужбовцям / особам у військовій формі. Слід перевіряти наявність таких рішень на своїй території.