Теми статей
Обрати теми

Декларуємо спадщину та подарунки

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Отримання спадщини та/або подарунків може бути підставою для подання річної декларації. Проте якщо ви отримали такі доходи у 2023 році, задекларувати їх треба лише у певних випадках. Про те, в яких саме, дізнавайтеся з нашої статті.

Для того, щоб визначитися з тим, коли виникає обов’язок декларування спадщини та «подарункових» доходів, треба розібратися з правилами їх оподаткування. Спочатку поговоримо про спадщину.

Оподаткування спадщини

Cпадкування — це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1216, 1217 ЦКУ).

Незалежно від того, як відбувається спадкування, — за заповітом чи за законом, до доходу у вигляді спадщини може бути застосована одна з таких трьох ставок ПДФО — 0 %, 5 % та 18 % (п. 174.2 ПКУ).

Якщо спадкодавець чи спадкоємець — нерезиденти України, то ставка ПДФО дорівнює 18 % (п.п. 174.2.3 ПКУ).

Якщо спадкоємець-резидент отримує спадщину від спадкодавця-резидента, то така спадщина оподатковується ПДФО або за ставкою 0 %, або за ставкою 5 % (пп. 174.2.1, 174.2.2 ПКУ). В цьому випадку розмір ставки залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця, виду успадкованого майна та статусу окремих спадкодавців (див. таблицю нижче).

Оподаткування спадщини, одержаної резидентом від резидента

Спадкоємець

Ставки ПДФО

Нерухоме1/

рухоме2 майно

(пп. «а» і «б»

п. 174.1 ПКУ)

Грошові кошти3

(п.п. «ґ»

п. 174.1 ПКУ)

Страхове відшкодування4

(п.п. «г»

п. 174.1 ПКУ)

Комерційна власність5

(п.п. «в»

п. 174.1 ПКУ)

Заощадження, перераховані

у п.п. «в»

п.п. 174.2.1 ПКУ6

Член сім’ї першого та другого ступеня споріднення7

0 %

(п.п. «а» п.п. 174.2.1 ПКУ)

Інші спадкоємці, які мають статус особи з інвалідністю І групи, дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування

0 %

(п.п. «б» п.п. 174.2.1 ПКУ)

5 %

(п.п. 174.2.2 ПКУ)

0 %

(п.п. «в» п.п. 174.2.1 ПКУ)

Інші спадкоємці, які мають статус дитини з інвалідністю

0 %

(п.п. «б» п.п. 174.2.1 ПКУ)

5 %

(п.п. 174.2.2 ПКУ)

Інші особи

5 % (п.п. 174.2.2 ПКУ)

1 Маються на увазі об’єкти нерухомості, неподільні об’єкти незавершеного будівництва / майбутні об’єкти нерухомості, подільні об’єкти незавершеного будівництва.

2 Рухоме майно — це, наприклад, антикваріат або витвори мистецтва, природне дорогоцінне каміння та дорогоцінні метали, прикраси з них, транспортні засоби та приладдя до них, інші види рухомого майна. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

3 Готівка або кошти, що зберігаються на рахунках / електронних гаманцях спадкодавця, відкритих у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг / емітентах електронних грошей, депозитні, ощадні, іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

4 Суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також суми, що зберігаються на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця.

5 Комерційна власність, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права.

6 Грошові заощадження, поміщені до 02.01.92 в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також державні цінні папери та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 — 1994 років, погашення яких не відбулося.

7 Члени сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення — батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені. Члени сім’ї другого ступеня споріднення — рідні брати/сестри, дід та баба з боку матері та з боку батька, онуки (п.п. 14.1.263 ПКУ).

Що стосується військового збору, то якщо доходи у вигляді спадщини обкладають ПДФО за ставкою, відмінною від нульової (ПДФО 5 % /18 %), з них потрібно сплатити й ВЗ. Ставка — 1,5 %. А ось з доходів, що оподатковують ПДФО за нульовою ставкою, ВЗ сплачувати не треба (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Увага!

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) ПДФО та ВЗ до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину

Це прямо зазначено в п. 174.3 та п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Далі поговоримо про ще одне важливе питання щодо оподаткування спадщини, з яким зіткнулося чимало громадян України з початку війни з росією.

Якщо спадкодавець/спадкоємець з окупованої території

Мова піде про успадкування майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України. Особливістю ситуації є також те, що, зазвичай, місцем проживання (реєстрації) спадкодавців такого майна була тимчасово окупована територія, при цьому вони не виходили з українського громадянства. Спадкоємці — громадяни України, що успадковують таке майно, також часто мають податкову адресу (реєстрацію) на тимчасово окупованій території.

Отже, як правильно визначати резидентський статус таких спадкодавців та спадкоємців? Адже резидентський статус є визначальним для з’ясування порядку оподаткування спадщини.

Тимчасово окупована територія України є її невід’ємною частиною, на яку поширюється дія законодавства України (див. ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII). З цього випливає, що і спадкодавець, і спадкоємець, які є громадянами України і мають податкову адресу (реєстрацію) на тимчасово окупованій території, — це резиденти України.

При цьому не встановлено будь-яких окремих правил оподаткування доходу, отриманого спадкоємцем від спадкодавця, місцем проживання (реєстрації) якого була тимчасово окупована територія, у вигляді успадкованого майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України (див. п. 26 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Крім того, згідно із п.п. 26.8 підрозд. 10 розд. XX ПКУ доходи фізособи — громадянина України, яка має податкову адресу на тимчасово окупованій території, отримані у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права), оподатковуються ПДФО та ВЗ за загальними правилами оподаткування.

Таким чином, оподаткування зазначеного доходу здійснюється у загальному порядку, встановленому ПКУ. Такий висновок зробили податківці у листі ДПСУ від 23.02.2024 № 917/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК та в БЗ 103.23 у роз’ясненнях // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=37832 і zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=37816.

Оподаткування дарунків

При оподаткуванні дарунків має значення, від кого дарунок був отриманий, — від звичайної фізичної особи чи суб’єкта господарювання (юридичної особи або ФОП).

Дарунок від фізособи. Подарунки від звичайних фізичних осіб оподатковують за тими самими правилами, що й спадщину (абзац перший п. 174.6 ПКУ).

Тобто до доходу, отриманого фізособою в результаті прийняття нею у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, може бути застосована одна з таких трьох ставок ПДФО — 0 %, 5 % та 18 % (див. таблицю вище). Розмір ставки ПДФО залежить від ступеня споріднення обдарованого із дарувальником, їх резидентського статусу, виду об’єктів дарування, який визначають з метою оподаткування, як і у випадку зі спадщиною, згідно з п. 174.1 ПКУ, та в окремих випадках статусу обдарованих.

Так, наприклад, у разі отримання згідно з дарчою будь-якого дарунка від нерезидента або якщо обдарований є нерезидентом, треба сплатити ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 %.

Дарунок, отриманий фізособою-резидентом від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, які є резидентами, оподатковують ПДФО за нульовою ставкою. ВЗ при цьому не сплачують.

Дохід, отриманий фізособою-резидентом у вигляді будь-якого подарунка від фізособи-резидента, що не належить до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, оподатковується ПДФО за ставкою 5 % та ВЗ за ставкою 1,5 %. Винятокдля окремих категорій таких обдарованих залежно від виду об’єктів дарування застосовують ставку ПДФО 0 % (див. за аналогією зі спадщиною у таблиці вище) й відповідно не сплачують ВЗ.

Увага! Якщо подарунковий дохід оподатковується ПДФО за ставкою, відмінною від нульової, то фізособа має право скористатися звільняючим п.п. 165.1.39 ПКУ. Він виводить з-під оподаткування вартість негрошових дарунків у частині, що не перевищує у 2023 році 1675 грн (у розрахунку на місяць). Якщо ж вартість подарунків, отримана в одному місяці, перевищує цю межу, то з суми перевищення доведеться сплатити у загальному випадку ПДФО за ставкою 5 % та ВЗ за ставкою 1,5 %.

Особами, відповідальними за сплату та перерахування ПДФО та ВЗ до бюджету, є особи, які отримали подарунки

Дарунок від юрособи чи ФОП. Доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) суб’єктом господарювання (юрособою чи ФОП), оподатковуються як додаткове благо (абзац другий п. 174.6 ПКУ).

При цьому такий суб’єкт господарювання — дарувальник є податковим агентом, відповідальним за нарахування і сплату ПДФО та ВЗ до бюджету. Ставка ПДФО у цьому разі — 18 %, ВЗ — 1,5 %.

Водночас такий дарувальник може скористатися приписами «подарункового» п.п. 165.1.39 ПКУ. Так, у 2023 році не включається до оподатковуваного доходу вартість негрошових дарунків у частині, що не перевищує 1675 грн (у розрахунку на місяць).

Якщо вартість подарунків в одному місяці 2023 року перевищує зазначену межу, то з різниці доведеться сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5 %. При цьому до бази оподаткування такий дохід увійде збільшеним на натуральний коефіцієнт.

Як визначати вартість спадщини та дарунків?

Для обчислення ПДФО та ВЗ вартість легкових автомобілів, мотоциклів та мопедів, отриманих у спадщину чи дарунок, визначають виходячи з ціни, зазначеної в договорі, але не нижче середньоринкової вартості транспортного засобу або його ринкової вартості (за вибором платника податку) (п. 174.7, абзац третій п. 173.1 ПКУ).

В інших випадках отримання доходів у вигляді спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна або ринкова вартість таких об’єктів, а якщо дарунок від податкового агента — звичайна ціна отриманих об’єктів (абзац третій п. 174.8, п. 172.3 ПКУ).

А ось

якщо об’єкти спадщини чи дарунки оподатковуються за нульовою ставкою, їх ринкову вартість з метою оподаткування визначати не потрібно

Такі звільняючі норми містяться в п. 174.8 ПКУ.

З оподаткуванням розібралися, далі з’ясуємо, як відобразити отримані спадщину та подарунки у річній податковій декларації.

Як декларувати?

Відразу з приємного. Податкова декларація не подається, зокрема, якщо фізособа отримала доходи:

— у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються ПДФО за нульовою ставкою, або з яких сплачено ПДФО та ВЗ до оформлення об’єктів спадщини нотаріусом або уповноваженою особою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (див. п. 174.3 ПКУ);

— від операцій дарування, які оподатковуються ПДФО за нульовою ставкою або з яких при нотаріальному посвідченні договорів було сплачено ПДФО та ВЗ.

Але таке звільнення, встановлене в п. 179.2 ПКУ, працює лише за умови, що у фізособи немає інших підстав для обов’язкового подання декларації про майновий стан і доходи.

Важливо!

Отримання доходів у вигляді дарунків від податкових агентів не завжди звільняє фізособу від їх декларування

Пояснимо. Якщо негрошовий дарунок у 2023 році надав один податковий агент, то саме він утримає ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 % з його вартості, що перевищує 1675 у розрахунку на місяць. А якщо у якомусь місяці 2023 року фізособа отримала дарунки від кількох податкових агентів? Тоді може виникнути ситуація, коли кожен із податкових агентів вручив дарунок на суму, що не перевищує неоподатковувану межу, але загальна вартість дарунків у такому місяці виявилася вище за 1675 грн. Тоді фізособа, яка отримала подарунки, зобов’язана самостійно включити суму перевищення до оподатковуваного доходу та подати річну декларацію за 2023 рік (п.п. 168.1.3 ПКУ).

Якщо ви серед тих, кому треба задекларувати доходи за 2023 рік, подавайте річну декларацію.

Для відображення у річній декларації доходів у вигляді спадщини і дарунків призначений рядок 10.9 розд. ІІ, в якому показують:

у графі 3 — суму доходу від отримання спадщини/дарунків, включаючи суму доходу, що оподатковується за ставкою 0 %;

у графах 4, 5 — суми ПДФО та ВЗ відповідно, що були нараховані з таких доходів податковим агентом або обчислені та сплачені самим платником податків до нотаріального посвідчення договору;

у графах 6, 7 — суми ПДФО та ВЗ відповідно, які підлягають сплаті фізособою за результатами річного декларування.

Жодних окремих додатків заповнювати не потрібно. З оформленням та заповненням декларації в цілому ви можете ознайомитися у статті «Заповнюємо декларацію про доходи за 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 25.

Висновки

  • До доходу у вигляді спадщини/дарунків може бути застосовано одну з таких ставок ПДФО — 0 %, 5 % та 18 %. ВЗ за ставкою 1,5 % утримується з доходу, який оподатковується ПДФО за ставкою, відмінною від нульової.
  • Спадщина/дарунки, отримані резидентами від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, які є резидентами, обкладаються ПДФО за ставкою 0 %, отримані від інших фізосіб — у загальному випадку за ставкою ПДФО 5 %.
  • Спадщину та дарунки, отримані від нерезидентів чи нерезидентами, обкладають ПДФО за ставкою 18 %.
  • Подавати річну декларацію при отриманні спадщини/дарунків, що оподатковуються за нульовою ставкою, не потрібно, якщо немає інших підстав для декларування доходів.
  • Річну декларацію треба подати, якщо при отриманні спадщини/дарунків, що оподатковуються за ставками ПДФО 5 % та 18 %, не були сплачені податки.
  • Для відображення у податковій декларації доходів у вигляді спадщини та/або дарунків призначений рядок 10.9 розд. ІІ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі