Теми статей
Обрати теми

Одна каса для перукарні та послуг з оренди автомобіля: скільки потрібно РРО/ПРРО?

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами БЗ 109.06

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41377

Висновок документа

ФОП — платник ЄП, який приймає гроші в одному місці за перукарські послуги та оренду автомобіля, повинен зареєструвати два РРО/ПРРО. Кожний з цих апаратів повинен обслуговувати свою діяльність: або оренду, або перукарські послуги

Два бізнеси — одна каса: скільки РРО? Доволі часто один і той самий ФОП — платник ЄП може займатися одночасно зовсім різними видами діяльності. Причому якщо різні види діяльності здійснюються у зовсім різних місцях населеного пункту чи в зовсім різних населених пунктах, то питання з тим, чи слід йому мати РРО/ПРРО в кожному місці здійснення діяльності, не стоїть — потрібно мати РРО/ПРРО у кожному місці.

Водночас бувають випадки, коли ФОП хоч і займається зовсім різними видами діяльності (наприклад, надає перукарські послуги і здає в оренду автомобіль), але приймає гроші за це в одному місці (в одному приміщенні). От у цьому випадку у ФОП і виникає запитання: чи може він розрахункові операції, що стосуються різних видів діяльності, проводити через один РРО/ПРРО?

Наша позиція: один РРО/ПРРО. На наш погляд, у цій ситуації все зрозуміло і просто: якщо розрахункові операції здійснюються в одному місці, то можна використовувати один РРО/ПРРО. Той факт, що через цей РРО/ПРРО будуть проводити розрахункові операції щодо зовсім інших видів діяльності, ні на що не впливає. Законодавчо це не заборонено.

Річ у тому, що відповідно до ст. 2 Закону про РРО** РРО/ПРРО має знаходитися у місці проведення розрахунків. Таким місцем є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

** Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Отже, якщо щодо різних видів діяльності (наприклад, перукарні та оренди авто) збігається місце здійснення розрахунків, то достатньо одного РРО/ПРРО, через який будуть проводити розрахунки щодо обох видів діяльності.

Позиція податківців: два РРО/ПРРО, два об’єкти в 20-ОПП. Водночас податківці з таким підходом, як свідчить роз’яснення, що коментується, не згодні. На їх погляд, ФОП, який здійснює два різних види діяльності у одному місці, повинен розрахункові операції щодо кожного виду діяльності проводити через окремі РРО/ПРРО.

Аргументують вони це тим, що коли ФОП здійснює різні види діяльності, то він обов’язково повинен мати дві окремі господарські одиниці — по одній на кожний вид діяльності. А якщо у ФОП є декілька окремих господарських одиниць, то на кожну господарську одиницю, де здійснюється продаж товарів/послуг, має бути зареєстровано щонайменше один РРО/ПРРО.

Вони навіть пропонують алгоритм, як саме ФОП на одне місце здійснення розрахунків зареєструвати два РРО/ПРРО, які будуть функціонувати на різних господарських одиницях.

А саме для цього ФОП має:

1) подати ф. № 20-ОПП щодо двох об’єктів оподаткування (перукарня та офіс), які знаходяться в одному приміщенні. Причому якщо фізично поділити приміщення на два об’єкти не можна, то, на їх погляд, це слід зробити віртуально. Для цього фіскали рекомендують у ф. № 20-ОПП поділити нерухоме майно (приміщення) на два об’єкти оподаткування за його функціональним призначенням (одна частина приміщення — салон чи перукарня, інша — офіс), із присвоєнням для кожного з них відповідного унікального ідентифікатора об’єкта оподаткування. Той факт, що, наприклад, офісом може вважатися стіл, де будуть приймати оплату за оренду автомобіля, адже фізичного поділу приміщення на дві окремі кімнати немає, податківців не бентежить;

2) спираючись на дані, вказані у ф. № 20-ОПП, зареєструвати на кожен віртуальний об’єкт оподаткування окремий РРО/ПРРО.

Аргументи проти. З таким висновком фіскалів можна сперечатися. Адже кількість РРО/ПРРО має залежати від кількості місць розрахунків, а не від кількості видів діяльності, які здійснюються в одному місці.

Головна функція РРО/ПРРО — це фіксація здійснених розрахункових операцій. А таку мету можна досягнути, використовуючи і один РРО/ПРРО. Тим паче, як було сказано вище, окремий РРО/ПРРО має бути саме на місці здійснення розрахунків, а коли оплата за перукарські послуги і за оренду приміщення відбуваються в одному місці, то тут мова йде про одне місце здійснення розрахунків. А тому якщо ФОП встигає проводити всі розрахункові операції через один РРО/ПРРО щодо обох своїх видів діяльності, то йому другий не потрібний.

Крім того, наявність двох окремих РРО/ПРРО в одному місці збільшує витрати ФОП на обслуговування розрахунків, адже потрібно придбати два класичних РРО чи оплатити обслуговування двох ПРРО (звичайно, якщо ФОП не користується ПРРО від податківців).

Інша справа, коли у ФОП реально відбувається поділ приміщення на дві частини, в яких окремо не тільки надаються послуги, а і приймається оплата. Тоді тут можна говорити про те, що у ФОП є не тільки дві господарські одиниці і є два місця здійснення розрахунків. А тому потрібно мати і два РРО/ПРРО.

Водночас якщо за правилами надання, наприклад, в оренду автомобілів оплата приймається в салоні краси, то в цьому випадку можна стверджувати, що місце розрахунків за оренду автівки збігається із місцем розрахунків за перукарські послуги. А отже, в цьому випадку, на наш погляд, можна обійтися одним РРО/ПРРО.

Хоча декого може збентежити те, що у чеку РРО/ПРРО назва господарської одиниці буде «салон краси», а в самому чеку розрахунки будуть проведені не за послуги салону краси, а за оренду автомобіля. Звичайно, це дещо збиває. Водночас законодавчої заборони на це не існує. Крім того, розрахунки за два види діяльності будуть здійснюватися в одному місці (наприклад, перукарні) і оплата проходитиме через належним чином зареєстрований РРО/ПРРО. Тому вважаємо, що ФОП, який фіскалізуватиме так свої розрахунки, не порушить жодної норми РРО-законодавства. Адже вимоги про те, що через окремий РРО/ПРРО мають проводитися розрахунки тільки щодо окремого виду діяльності, не існує.

Звертаємо увагу! Якщо ФОП отримуватиме оплату за перукарські послуги і за оренду автомобіля виключно дистанційно, то він взагалі уникає використання РРО/ПРРО. Від такого обов’язку його звільняє п. 14 ст. 9 Закону про РРО (деталі у «Надаєте послуги — можете не використовувати РРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 49 та «Дистанційна оплата послуг і звільнення від РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі