* www.city.kharkiv.ua/uk/news/kharkivski-pidpriemtsi-otrimali-podatkovi-pilgi-55835.html
Поточний стан справ. Платники місцевих податків знайомі з ним, образно кажучи, на власній шкурі. На жаль, особливих послаблень для харків’ян у цій сфері до сьогодні не існувало. Нагадаємо, що:
— воєнне звільнення від місцевих податків на м. Харків не поширюється ще від початку минулого року, оскільки згідно з Переліком № 309* Харківська міська територіальна громада (ТГ) належить до території можливих бойових дій (МБД);
— із двох місцевих земельних пільг, наданих торік рішенням ХМР від 14.07.2023 № 403/23, одна вичерпала свій строк дії. А та, що залишилася, має обмежений суб’єктний склад і обтяжливий для платників механізм реалізації (подробиці знайдете в статті «Нові пільги з плати за землю для харків’ян на 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62).
По суті,
харків’яни в поточному році могли розраховувати лише на запроваджене нещодавно загальнодержавне звільнення від плати за землю, на якій розташована знищена нерухомість
Про це читайте в статті «Земельно-нерухомі зміни: що приніс Закон № 3603» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24.
Очевидно, що платників податків м. Харкова, які попри постійні ризики продовжували працювати на прифронтовій території, такий стан справ категорично не влаштовував.
ХМР нарешті зважилась. Поштовхом до запровадження нових пільг на місцевому рівні стала постанова КМУ від 12.04.2024 № 425, якою уряд підкоригував механізм надання додаткових дотацій місцевим бюджетам. У підсумку місцева влада отримала стимул звільняти бізнес у 2024 році від плати за землю, податку на нерухоме майно і єдиного податку (ЄП) всіх груп на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії згідно з Переліком № 309. Які з цих податків пільгуватимуть на тій чи іншій території, визначатиме кожен орган місцевого самоврядування самостійно. ХМР, наприклад, обмежилася пільгами з плати за землю, нерухомого податку і ЄП групи 4 (сільгоспЄП).
Уряд у будь-якому разі має компенсувати місцевому бюджету недоотримані кошти із державного бюджету. Причому цей механізм поширюється й на території МБД, щодо яких у розд. І Переліку № 309 не визначено дату припинення можливості бойових дій. У свою чергу, м. Харків належить саме до таких територіях. Тож довго на рішення ХМР очікувати не довелося. Згідно з ним
пільги отримали платники земельного податку і орендної плати за землю, податку на нерухоме майно та сільгоспЄП
Про конкретне наповнення кожної з перелічених пільг, не маючи тексту рішення ХМР, говорити важко. Однак дещо можна сказати вже зараз. Зокрема, пільги запроваджено на строк з 1 квітня по 30 червня 2024 року, тобто поки що лише на ІІ квартал. Однак за умови надходження додаткової дотації з державного бюджету до бюджету Харківської міської ТГ пільги продовжуватимуть на кожні три наступні місяці. Напевно, для цього ХМР доведеться щокварталу або приймати нове рішення, або продовжувати строк дії того, про яке ми сьогодні говоримо.
У зв’язку з цим маємо побоювання, щоб фіскали не викрутили це так, як вони вже зробили в роз’ясненні з БЗ 106.07. Там ідеться про те, що на період дії воєнного стану рішення, прийняте місцевою радою щодо встановлення ставок та пільг з місцевих податків/зборів та/або про внесення змін до такого рішення застосовується з дня його офіційного оприлюднення, а якщо у рішенні визначений пізніший строк введення його в дію, — то з визначеної у рішенні дати. Тож якщо фіскали підуть цим шляхом, то один пільговий місяць ІІ кварталу, вважай, уже пропав безповоротно...
Земельний податок. Як сказано в інформаційному повідомленні на сайті ХМР,
ставка земельного податку за земельні ділянки фізичних і юридичних осіб складатиме 0 % від їх нормативної грошової оцінки
Власне, це традиційний спосіб надання пільги з земподатку, який місцева влада застосовувала останнім часом, у тому числі й у рішенні ХМР від 14.07.2023 № 403/23.
Орендна плата за землю. Щодо цього податку офіційний сайт ХМР повідомляє, що згідно з її рішенням «для фізичних, юридичних осіб і підприємців було скасовано податкове зобов’язання після нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності».
Можемо припустити, що таке формулювання означає
визнання земельних ділянок комунальної власності, наданих у користування на умовах оренди, такими, що не є об’єктами оподаткування
Аналогічне формулювання теж уже було в рішенні ХМР від 14.07.2023 № 403/23. Однак остаточно впевнитися в правильності нашого припущення можна буде тільки вивчивши текст нового рішення. І тільки тоді матиме сенс надавати якісь поради щодо уточнення річної земельної звітності за 2024 рік.
До речі, за умови її уточнення не пізніше 30 травня (граничного строку сплати податкових зобов’язань з плати за землю за квітень) черговий платіж до бюджету можна буде не вносити. Але, ще раз наголосимо, лише якщо фіскали не вставлятимуть палиці в колеса щодо початку дії нових пільг.
Податок на нерухомість. І знову процитуємо офіційний сайт ХМР:
«ставку податку за нерухоме майно (якщо це не земельна ділянка, яка перебуває у власності юридичних осіб) встановлено на рівні 0 %»
Ми розуміємо це так, що нульова ставка встановлена саме на об’єкти нерухомості, що знаходяться у власності юросіб. Про нульову ставку на нерухоме майно фізосіб тут не йдеться — це взагалі окрема історія, з якою й досі дехто з харків’ян поневіряється по судах...
СільгоспЄП. Тут все зовсім просто: платникам сільгоспЄП надано стовідсоткове зменшення податкових зобов’язань. Так і кортить запитати, а скільки в півторамільйонному мегаполісі є сільгоспземель і скільки аграріїв ☺ потраплять під цю пільгу?..
Ну а платникам першої — третьої груп ЄП, на жаль, нічого не перепало. Вони платитимуть єдиний податок за тими ж ставками, що й раніше.
На цьому експрес-аналіз довгоочікуваних пільг для харків’ян можна закінчувати. Детальні рекомендації щодо уточнення податкової звітності з плати за землю і податку на нерухомість надамо, щойно з’явиться текст рішення ХМР.