Компенсуючі зобов’язання щодо послуг
За загальним правилом, якщо підприємство здійснює пільгову діяльність, то вхідний ПДВ треба компенсувати. При цьому, якщо придбані з ПДВ товари/послуги повністю використовуються в неоподатковуваній (пільговій) діяльності, — за ними нараховують компенсуючі ПЗ (податкові зобов’язання) згідно з п. 198.5 ПКУ.
При цьому слід ураховувати, що компенсуючі ПЗ нараховують:
1) тільки за придбаними товарами/послугами з ПДВ, тобто якщо був ПДВ на вході. Тому за товарами/послугами, купленими, наприклад, у неплатника ПДВ, компенсуючі ПЗ не нараховують, оскільки компенсувати тут нічого;
2) у періоді використання товарів/послуг в неоподатковуваній/негосподарській діяльності або в періоді придбання, якщо вже відомо про неоподатковуване використання;
3) за умови, що за вхідним ПДВ виникло право на ПК, тобто вхідна ПН постачальником зареєстрована у ЄРПН (БЗ 101.06).
Якщо виходити з цих правил, то
підприємство по факту передплати електроенергії у лютому 2022 року мало нарахувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5, позаяк воно було впевнене в пільговості своєї діяльності
Як свідчить запитання, підприємство саме так і зробило, а саме у лютому 2022 склало не пізніше останнього дня місяця зведену компенсуючу ПН з типом причини «09» — використання в пільгових операціях. Правила складання такої ПН можна освіжити у пам’яті, заглянувши у «Компенсуюча ПН» // «Податки & бухоблік», 2022, № 48.
Зміна призначення ПК
Якщо з часом придбані для пільгової/негосподарської діяльності товари/послуги або необоротні активи (НА) платник починає використовувати в оподатковуваних операціях, то у нього відновлюється право на ПК, що пов’язаний з такими товарами/послугами (абзац шостий п. 198.5 ПКУ). Адже на такі товари/послуги уже не поширюється дія п. 198.5 ПКУ.
Щоб відновити право на ПК щодо товарів/послуг, які почали використовуватися у оподатковуваній діяльності, підприємство має видалити раніше нараховані компенсуючі ПЗ за допомогою РК до зведеної ПН (див. БЗ 101.15). Для такого коригування орієнтуємося на дату початку фактичного використання товарів, послуг або НА в оподатковуваних операціях, зазначену в первинних документах.
На цю дату підприємству слід скласти РК. Такий РК заповнюється з урахуванням таких особливостей:
1) у верхній лівій частині РК у полі «До зведеної податкової накладної» зазначаєте код ознаки «1»;
2) зі знаком «-» зазначаєте показники щодо товарів/послуг, які починають використовуватися в оподаткованих операціях, для цього:
— у графі 1.2 такого РК в обов’язковому порядку вказується номер за порядком рядка зведеної ПН, що коригується;
— у графі 2.1 зазначається код причини коригування «201» — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ»;
— у графі 3 «Опис (номенклатура) товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується» зазначаються дати складання та порядкові номери ПН, складених з метою нарахування податкових зобов’язань згідно із п. 198.5 ПКУ, відповідно до яких проводиться коригування.
Всі інші графи заповнюються за тим же принципом, за яким їх відображали у зведеній ПН.
До відома! Якщо тільки певна частина товарів/послуг почала використовуватися у оподатковуваній діяльності, а інша таки була використана у пільговій, як і планувалося, то у РК одним рядком буде знято раніше нараховані компенсуючі ПЗ, а іншим відображено компенсуючі ПЗ виходячи з тієї частини товарів/послуг, що були використані у пільговій діяльності.
Цей другий рядок заповнюється за аналогією з тим, яким обнуляються раніше нараховані компенсуючі ПЗ, за винятком того, що він не буде мінусовим, а у графі 1.2 РК доданого рядка вказується новий черговий порядковий номер рядка, якого не було в зведеній ПН, що коригується.
Складений мінусовий РК платник ПДВ має зареєструвати у ЄРПН. Якщо він зареєструє такий РК своєчасно, то можна відновити ПК (зменшити нараховані компенсуючі ПЗ з ПДВ) у періоді складання РК. Якщо ж РК буде зареєстровано із простроченням, то зменшити ПЗ і тим самим відновити право на ПК можна буде тільки в місяці реєстрації РК (БЗ 101.24).
У запитанні сказано, що електрика почала використовуватися військовими (тобто почала використовуватися у оподатковуваній діяльності) у березні 2024 року. Враховуючи це,
РК, яким відновлюватиметься право на ПК, має бути датовано березнем, а саме тією датою, коли військові почали використовувати приміщення, передане у користування
Наприклад, такою датою можна вважати дату документа, за яким військовим було передано приміщення у безоплатне користування, наприклад акта приймання-передачі приміщення військовим у користування. Чекати на акт, на основі якого буде чітко відомо, який обсяг світла було використано військовими у березні, не потрібно.
Подальша доля електроенергії
У запитанні також сказано, що військові компенсуватимуть підприємству вартість використаної електроенергії у приміщенні, яке вони використовують безоплатно. Така компенсація витрат на енергоносії оподатковується ПДВ. На це прямо вказує п. 188.1 ПКУ.
Тут слід пам’ятати, що військові можуть компенсувати підприємству вартість електроенергії за рахунок бюджетних коштів. А тому виникати податкові зобов’язання в цьому випадку будуть не за першою подією, а за отриманням бюджетних коштів (п. 187.7 ПКУ). Детально про це читайте у «Продаж за рахунок бюджетних коштів і ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 81 (ср. ).
При відображенні у ПН такої компенсації відразу виникає запитання: який код ДКПП ДК 016:2010 слід вказувати у такій ПН?
На наш погляд, якщо підприємство перевиставляє комунальні послуги, придбані у інших, то тут все залежить від того, до чого «ближче» витрати, що компенсуються: до предмета договору чи до виду діяльності підприємства, відображеного в ЄДР.
Так, якщо компенсаційні виплати більше пов’язані з:
— постачанням основної послуги з договору, то слід вказувати код такої послуги;
— діяльністю постачальника, то код діяльності з ЄДР.
Так, наприклад, компенсація комунальних послуг (тощо) більше подібна до надання послуги з передачі у користування майна. Тому у графі 3.3 ПН зазначається код послуги згідно з ДКПП, який притаманний послугам з користування майном — «68.20». На цьому наголошують і податківці у БЗ 101.16.
Звертаємо увагу! Оскільки військові компенсують підприємству вартість електроенергії, то застосувати до такої операції вимоги п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не вдасться. Адже норми цього пункту стосуються тільки безоплатних передач військовим. У нашому випадку підприємство передає військовим у безоплатне користування тільки нерухомість. І саме з цієї послуги безоплатного користування не буде ПЗ на виході і залишиться ПК на вході (не треба компенсуючих ПЗ).
А от уникнути нарахування ПДВ при отриманні від військових компенсації використаної електроенергії не вдасться.
Висновки
- Якщо підприємство планувало використати електроенергію у пільговій діяльності, то в момент отримання права на ПК при авансовій оплаті треба було нарахувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ.
- Якщо напрям використання електроенергії змінився — з пільгової на оподатковувану діяльність, то підприємству слід на дату зміни призначення електроенергії скласти «мінусовий» РК до зведеної ПН, на основі якої було нараховано компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ.
- Нараховувати ПЗ у випадку отримання компенсації за електроенергію, що буде надходити від військових за рахунок бюджетних коштів, слід не на дату першої події, а виходячи з п. 187.7 ПКУ на дату отримання коштів.
- Надання приміщення військовим у безоплатне користування не є постачанням під час ВС, а тому така операція пройде повз ПДВ-облік.