Теми статей
Обрати теми

Здає в оренду приміщення як ФОП, а платить комуналку як фізособа: чи є небезпека?

Амброзяк Наталя, юрист
Коли нежитлове приміщення належить фізособі — не дивина. Так само ми не дивуємося, коли ця фізособа вже як ФОП здає це приміщення в оренду. Але є нюанс: різниця у тарифах на комуналку для фізосіб та госпсуб’єктів (зокрема й ФОП). Якщо договори з постачальниками комунальних послуг все ще укладені з фізособою (з відповідними тарифами), то чи обов’язково їх переукладати? Чи ризикує чимось орендар, коли компенсує вартість комуналки за тарифами для фізиків? Чи потрібно переподавати ф. № 20-ОПП, якщо фізик — власник приміщення все-таки переукладатиме договори про надання комунальних послуг? Давайте розбиратися.

Ситуації можуть бути найрізноманітнішими. Наприклад, у власності фізособи, яка водночас є підприємцем, знаходиться житло. Його переобладнали під офіс і здають в оренду від імені ФОП. Або ж у фізичної особи у власності первісно нежитлові приміщення, які він здає в оренду як ФОП. Їх часто об’єднує одне: підприємець оплачує комунальні послуги як звичайна фізособа. Усе тому, що договори на постачання комунальних послуг для такого приміщення укладені з фізичною особою, а не з ФОП.

Тарифи на комуналку

Що з тарифами? У першу чергу проблемним є питання саме для власника приміщення.

Для суб’єктів господарювання і для звичайних фізичних осіб тарифи на споживання деяких комунальних послуг різні

Так, щодо водопостачання (холодна вода) та водовідведення тариф як для фізосіб, так і для звичайних госпсуб’єктів (у тому числі й ФОП) однаковий. Він залежить від місцезнаходження приміщення. Наприклад, у Харкові 13,36 грн/м3 без ПДВ, у Києві — 13,47 грн/м3 без ПДВ. Інші тарифи встановлено тільки для госпсуб’єктів у сфері центрального водопостачання та водовідведення (КП «Харківводоканал» та ін.).

А ось щодо електропостачання тарифи для фізосіб та госпсуб’єктів різні. Зокрема, для фізосіб цей тариф складає 2,64 грн за 1кВт·год з ПДВ. Для непобутових споживачів (тобто тих самих госпсуб’єктів) є окремий тариф для розподілу та передачі електроенергії. Для передачі — 528,57 грн/МВт·год без ПДВ (крім підприємств «зеленої» металургії), для розподілу — залежать від місцезнаходження приміщення та класу напруги (приміром, АТ «Харківобленерго», 1 клас напруги — 438,57 грн/МВт·год без ПДВ). Хоча наразі можна обрати в деяких регіонах свого постачальника електроенергії (YASNO, Тolk та інші). У них тарифи можуть відрізнятися від тих, які ми зазначили вище.

Тарифи можна знайти на офіційному сайті НКРЕКП, див. за посиланням: www.nerc.gov.ua (розділ «Сфери діяльності» на головній сторінці).

Які ризики? Претензії, вважаємо, можуть бути хіба що з боку постачальників тих самих комунальних послуг. Податківці у цьому випадку не можуть зробити донарахування, самостійно порахувавши цю різницю.

Тим більше немає спецнорм, що регулюють процедуру виявлення факту використання комунальних послуг не у споживчих, а в підприємницьких цілях. Порядок щодо, приміром, самовільного підключення в електричну мережу є, а от того, про що ми тільки-но зазначили, немає. Та й визначити комунальникам період, з якого вони робитимуть перерахунок, не завжди вийде. Адже ФОП може сказати, що тільки-но розпочав використовувати приміщення у підприємницькій діяльності. Хоча за бажання це можна виявити, наприклад, за договором оренди.

Що кажуть суди? Ще у 2019 році зустрічалися декілька рішень Верховного Суду, в яких постачальникам комунальних послуг вдавалося відсудити різницю у тарифах. Про це ми писали у «Податки & бухоблік», 2019, № 33. В основному під удар потрапляли нотаріуси, які працювали у житлових приміщеннях, перероблених під офіси.

У більш сучасній практиці (щоправда, йдеться про суди апеляційної інстанції) так само зустрічаються рішення, в яких суд стає на бік комунальників. Зокрема, у постанові Сумського апеляційного суду від 28.12.2023 у справі № 592/9325/22 різницю у тарифах з теплопостачання стягували навіть не з ФОП, а з фізособи. Остання здавала в оренду нежитлові приміщення у житловому будинку. У цих приміщеннях зафіксували роботу перукарні. Але власник цих приміщень сплачував за тарифами для звичайних споживачів-фізосіб. Суди обох інстанцій дійшли висновку, що постачальник теплової енергії може стягувати різницю у тарифах.

Проміжні підсумки. Формально переукладати договори з комунальниками потрібно. Сподіватися, що ФОП не спіймають, звісно, можна. Але це достатньо ризиковано. Хоч судової практики проти ФОП наразі не так вже й багато.

Чи є ризики для орендарів?

Вважаємо, що у більшості випадків ризиків немає. Усе тому, що достатньо часто компенсація комуналки відбувається в конкретно обумовлених сумах, які вказуються в окремих актах або ж узагалі включаються у орендну плату. Усі ці суми встановлюються за домовленістю сторін, хоч і базуються на певних витратах щодо користування комунальними послугами.

Здійснити донарахування податківці, вважаємо, не зможуть як щодо орендаря, так і щодо власника (про останнього писали вище). Комунальники так само не зможуть орендарям пред’явити претензій, бо відповідальною особою перед ними є саме власник.

Хіба що орендар самостійно укладав договори з надавачами комунальних послуг. І то, стягнення заборгованості у такому випадку так само знаходиться під питанням. Так, у постанові Київського апеляційного суду від 08.12.2023 у справі № 361/4145/21 зазначено, що саме на власника покладено обов’язок щодо утримання майна, яке йому належить, у тому числі сплачувати комунальні послуги (ст. 322 ЦКУ). Так, у п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2189* зазначено, що споживачем також є за згодою власника інша особа, яка користується нерухомістю, отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Проте за обставинами справи доказів надання такого дозволу суду не надали.

* Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.

Чи потрібно подавати 20-ОПП, якщо переукладемо договори?

Нагадаємо: у повідомленні за ф. № 20-ОПП ми показуємо, зокрема, об’єкти, через які здійснюється господарська діяльність, та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням. А тому приміщення, які надаються в оренду, потрібно показувати у повідомленні у будь-якому випадку. Причому показують ці об’єкти як орендодавець-ФОП, так і орендар.

Припустимо, що фізособа-власник (він же ФОП) переуклав договори про надання комунальних послуг як суб’єкт господарювання. У цьому випадку дані, які вказуються щодо приміщення у повідомленні за ф. № 20-ОПП, не змінюються. Там ми не відображаємо таких даних узагалі.

Отже, у разі, якщо буде переукладено договори про надання комунальних послуг, де стороною виступатиме ФОП, повідомлення за ф. № 20-ОПП переподавати не потрібно.

Тож якщо ви — ФОП, який платить комуналку за нежитлове приміщення як фізособа, і при цьому використовуєте його у підприємницькій діяльності (або здаєте для госпсуб’єктів з цими ж цілями), то будьте обережні. Звісно, часто є надія на те, що «минеться». Однак іноді стається не так, як того хотілося б.

Висновки

  • Тарифи на оплату деяких комунальних послуг (наприклад, електропостачання) для фізосіб та ФОП відрізняються.
  • Є судова практика, у якій комунальники відсуджували у власників приміщень суму, що базується на різниці у тарифах.
  • У разі якщо фізособа укладатиме договори про надання комунальних послуг у статусі «ФОП», то переподавати повідомлення за ф. № 20-ОПП не потрібно.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі