zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41459
Висновок документа
З метою визначення поняття «об’єкт», на якому може зберігатися пальне для генератора, госпсуб’єкту необхідно керуватися інформацією, зазначеною у формі № 20-ОПП про об’єкти, через які провадиться діяльність і які є місцем розташування відповідного устаткування
Щодо зберігання пального для генераторів. Нагадуємо, що з 3 січня 2023 року норми ст. 18 Закону № 481** на період воєнного стану плюс 30 наступних днів дозволяють госпсуб’єктам зберігати пальне, яке споживається для заправлення генератора:
— в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений генератором, без отримання дозвільних документів і, зокрема, ліцензії на зберігання пального;
— в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений генератором, на підставі безоплатного подання до ДПС декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального.
Свого часу, коментуючи ці зміни (див. «Пальне для генераторів: нові ліцензійні й акцизні цікавинки» // «Податки & бухоблік», 2023, № 4), ми бачили головну проблему у реалізації цієї норми у невизначенні того, що розуміти під «об’єктом»? Скажімо, усі будівлі чи споруди госпсуб’єкта, розташовані на конкретній території, чи кожну окремо? Ми тоді зазначали, що різні нормативи дають різні тлумачення того, що можна розуміти під терміном «об’єкт».
А оскільки «на кону» 0,5-мільйонний штраф за ст. 17 Закону № 481 за зберігання пального без декларації чи ліцензії у обсязі понад 2000 л на окремому об’єкті, то визначеність у питанні, що ж таки вважати «об’єктом», надто важлива
До речі, цим штрафом законодавці прямо загрожують навіть у самій «генераторній» нормі зі ст. 18 Закону № 481…
ДПСУ: що таке «об’єкт». І ось вже минув рік (із добрим гаком) у «експлуатації» цієї норми, і податківці нарешті «розродилися» консультацією щодо того, що ж для цих «пально-генераторних» послаблень треба вважати «об’єктом». Скоріш за все, їх до цього спонукало повернення до активного використання генераторів у регіонах, постраждалих від атак ворога по енергосистемі України… ☹
Отже, фіскали не стали сильно заморочуватись, а «перевели стрілки» на форму № 20-ОПП.
При цьому вони нагадали, що під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, не треба подавати інформацію щодо обладнання, устаткування тощо, які розміщені на одній території чи в одному приміщенні, а достатньо зазначити інформацію про цю територію або приміщення, де вони розміщуються). Однак цей принцип не застосовується при наданні інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному держоргані з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об’єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці)…
Підсумки та висновки. Отже, давайте якось підіб’ємо підсумок такому визначенню податківцями «об’єкта» та висловимо якісь висновки/думки.
1. Якщо у вас загальні обсяги пального, що зберігається для генераторів, не перевищують(вали) 2000 л, можна взагалі не заморочуватись із цим питанням. Бо хоч пальне в одному об’єкті, хоч і в двох, трьох тощо — це не має ніякого значення, бо порушень, у принципі, бути не може.
Але тут зауважимо: ми вважаємо, що у нормах ст. 18 Закону № 481 йдеться про обсяги саме пального, а не ємностей, в яких воно зберігається. Водночас якщо ви не подавали декларацію, то краще, щоб загальний обсяг не тільки пального, але і ємностей для його зберігання теж не перевищував 2000 л на конкретному «об’єкті» (за 20-ОПП)!..
2. А от якщо ви не подавали декларацію і загальний обсяг усього пального для генераторів, що вами (тобто юрособою або ФОП) зберігається, перевищує в будь-який момент часу 2000 л, то вам варто контролювати, щоб цей обсяг не було перевищено на будь-якому з окремих «об’єктів», де зберігається пальне!
Тож варто перевірити: по-перше — які саме «об’єкти» (приміщення/території) обліковуються «за вами» в ДПС (про які ви раніше повідомляли фіскалів за формою № 20-ОПП), а по-друге, — яка саме кількість пального зберігається у таких «об’єктах» (і який загальний обсяг ємностей для його зберігання).
Не виключаємо, що після такої перевірки буде доцільним подати (чи уточнити подану) за формою № 20-ОПП інформацію щодо об’єктів, де зберігається «генераторне» пальне, щоб не було проблем при фактичних «пальних» перевірках
А можливо, у певних ситуаціях варто буде «розкидати» ємності по «20-ОПП-об’єктах» так, щоб на жодному з об’єктів не було більше 2000 л…
3. Якщо на якихось «20-ОПП-об’єктах» пального зберігається понад 2000 л, то на кожний такий об’єкт мала бути завчасно (!) подана до ДПС декларація*. Але якщо при цьому у вас є інші об’єкти, на яких обсяг пального для генераторів не перевищує 2000 л, то на такі об’єкти декларації подавати не потрібно.
* Нагадаємо, ми радили в декларації на «понад 2000-не» зберігання генераторного пального, що подається фіскалам, зазначати загальний обсяг ємностей із запасом — якомога більше (щоб потім, якщо обсяг буде потрібно збільшити, не уточнювати чи міняти подану декларацію).
До речі, не завадить перевірити також, яке місцезнаходження (який «об’єкт») ви зазначили в декларації(ях). Бо за однією адресою може бути й кілька «об’єктів» (у тому числі й на одному «великому» об’єкті — див. нижче).
Пам’ятайте, що право зберігати пальне для генератора в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті набувається лише з моменту подання до ДПС декларації! Якщо «понад 2000-й» обсяг зберігали на конкретному об’єкті до подання декларації — великий шанс отримати згаданий 0,5-мільйонний штраф! Тож максимально уникайте таких ситуацій.
4. Не виключаємо, що за такого визначення «об’єкта» фіскали при перевірці можуть йти шляхом «укрупнення» і «робити нерви» госпсуб’єктам. Наприклад: якщо у формі № 20-ОПП ви повідомляли і про крупні об’єкти (земельна ділянка, будівля тощо), і про дрібні об’єкти, які знаходяться на/в крупних (спорудження/будівлі тощо, розташовані на такій землі; кафе, склад, магазин у такій будівлі), то фіскали для «пально-генераторних» цілей братимуть у розрахунок як один «об’єкт» лише крупні об’єкти (земельну ділянку, будівлю тощо). І якщо загальна кількість пального для генераторів, що зберігається в усіх «дрібних» об’єктах на цій ділянці/у цій будівлі перевищуватиме 2000 л, а декларацію не надали, то намагатимуться «вкрутити» штраф…
Ми такий підхід не вважаємо коректним і, гадаємо, на практиці фіскали не будуть в таких скрутних умовах заважати платникам працювати. Тож будь-який «об’єкт», заявлений у 20-ОПП, «має право» на генератор і на 2000 л!..
Але про всяк випадок попереджаємо, щоб ви були обережні у цих питаннях.
А взагалі бажаємо, щоб скоріше зникла потреба у використанні генераторів!
P. S. для тих, хто «до 2000». Наприкінці нагадаємо, що в БЗ 113.04 є ще консультація, де фіскали наголошують на необхідності звернення до ДПС будь-яким засобом зв’язку госпсуб’єктів, що зберігають пальне для генераторів і «у яких об’єм складів не перевищує 2000 літрів». Не «спіймайтеся» на це (див. наш коментар до цих незаконних вимог: «Зберігаєте до 2000 л пального для генераторів? (Не)звертайтеся до ДПС!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 104).