18.11.2024

ФОП мобілізований: що робити з бізнесом

Якщо ФОП мобілізували, то одразу постає безліч запитань, пов’язаних з його бізнесом. Чи можна не припиняти діяльність? Чи потрібно повідомляти податкову? Що робити із поданням звітності, сплатою податків тощо? Зараз все з’ясуємо.

Чи можна не припиняти діяльність

Якщо ФОП мобілізували, то власне на ФОП-статус це ніяк не впливає. В ЄДР* ніяких змін не відбувається. Усе залишається, як було!

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Питання лише в наступному. Якщо воїн згодом стане військовою посадовою особою ЗСУ, то згідно з п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700* йому буде заборонено займатися підприємницькою діяльністю.

* Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII.

Але далеко не всі мобілізовані стають військовими посадовими особами*.

* Військові посадові особи — це ті військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків (п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII, далі — Закон № 2232). Наприклад, командир роти, начальник полігону, начпрод тощо. При цьому військове звання не є визначальним, головне — посада.

Тож

якщо ФОП не стане військовою посадовою особою, він спокійно зможе продовжувати підприємницьку діяльність (особисто, якщо буде така можливість, або через уповноважену особу)

Ну а навіть якщо йому й випаде стати військовою посадовою особою, то досить буде просто призупинити здійснення підприємницької діяльності на час служби в ЗСУ (навіть без реєстрації припинення ФОП).

Втім якщо мобілізований ФОП все ж хоче зареєструвати припинення, то він може це зробити. Причому навіть онлайн — через «Дію» (вам може стати у пригоді стаття «Треба закрити ФОП: як це зробити?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69).

Чи потрібно одразу повідомляти податкову

Чи має ФОП одразу повідомити податківців, що його мобілізовано?

Дивіться, тут все логічно. Всі мобілізаційні звільнення для ФОП виписані так, що підприємець повідомляє податкову про свою мобілізацію і про те, чому він не сплачував податки і не звітував, уже постфактум, тобто після демобілізації (ми про це ще будемо детально казати далі).

Про те, що ФОП має повідомити податківців про його мобілізацію одразу (тільки-но його мобілізували), в законодавстві вимог немає

Та воно й не дивно. Це і фізично зробити може бути проблематично. Не вимагають цього робити і податківці!

Хоча якщо у ФОП є така можливість, то можна і повідомити податківців про цей факт заявою у довільній формі.

Подання звітності, сплата податків

ЄП та ВЗ за себе (ФОП на ЄП). Наразі податківці погоджуються, що

п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ повністю звільняє мобілізованого ФОП і від сплати єдиного податку (ЄП), і від подання ЄП-декларацій на період мобілізації

Навіть якщо підприємницька діяльність не припиняється і ФОП продовжує отримувати дохід від неї (категорія 107.01.05 БЗ). Є чи немає найманих працівників, також не важливо.

Знову-таки, це не відстрочка. Це саме звільнення. Тобто ні сплачувати ЄП, ні подавати ЄП-декларації за час служби в ЗСУ після демобілізації не доведеться.

Але для цього має бути виконано вимогу з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Вона полягає в тому, що протягом 10 днів після демобілізації або закінчення лікування / реабілітації ФОП має подати податківцям (за місцем податкової реєстрації):

— заяву щодо звільнення від ЄП та звітності з нього (у довільній формі);

— копію військового квитка або іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу.

Якщо ФОП цей строк пропустить, то не зможе скористатися мобілізаційним звільненням від ЄП згідно з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Єдине, що можна буде вдіяти, — сплатити ЄП та відзвітувати за минулі періоди із запізненням, проте без штрафів (через механізм підтвердження неможливості виконувати податкові обов’язки*). Тобто ФОП зможе претендувати тільки на відстрочку з декларування / сплати ЄП, а не на повноцінне звільнення.

* Більше деталей про цей механізм знайдете у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98.

Тепер щодо військового збору (ВЗ) за себе. Донедавна у ФОП на ЄП узагалі не було обов’язку сплачувати ВЗ за себе (ВЗ вони утримували лише з доходів своїх працівників). Тож і питання про звільнення від нього мобілізованих ФОП не поставало.

Але якщо Президент підпише Закон № 4015*, то платниками ВЗ стануть у тому числі всі платники ЄП (окрім юросіб групи 4). Див. із цього приводу, зокрема, статтю «Закон про збільшення податків: у жовтні — НІ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 88 (ср. ).

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ.

Тож виникає питання, як тоді бути зі сплатою ВЗ мобілізованому ФОП на ЄП.

На жаль, Закон № 4015 не передбачає ніяких спеціальних пільг з ВЗ для мобілізованих ФОП. Втім, є надія, що ситуацію буде оперативно виправлено. Чи то через прийняття окремого закону, чи то податківці дадуть якісь лояльні роз’яснення щодо можливості несплати ВЗ у такому разі. Бо інакше матимемо досить дивну ситуацію.

Але в будь-якому разі, як мінімум, буде можливість сплати ВЗ без штрафів уже після демобілізації ФОП (більше деталей знайдете у статті «Мобілізований ФОП повинен сплачувати військовий збір?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 86).

ПДФО та ВЗ за себе (ФОП на ЗС). Податківці наразі визнають застосовність п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ і щодо мобілізованих ФОП на загальній системі (ЗС) (див. категорію 104.01 БЗ та категорію 104.13 БЗ).

У свою чергу,

п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ звільняє мобілізованого ФОП на ЗС у т. ч. від нарахування та сплати ПДФО, від подання звітності з ПДФО (тобто декларації про майновий стан і доходи) на період його мобілізації

Мається на увазі ПДФО з чистого доходу ФОП (про ПДФО з доходів працівників поговоримо окремо нижче). При цьому не важливо: продовжується підприємницька діяльність чи ні, є наймані працівники чи ні.

При цьому має бути виконано вимогу з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Вона полягає в тому, що протягом 10 днів після демобілізації або закінчення лікування / реабілітації ФОП має подати податківцям (за місцем податкової реєстрації):

— заяву щодо звільнення від ПДФО (та ВЗ, див. нижче) та звітності з нього (у довільній формі);

— копію військового квитка або іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу.

А як щодо ВЗ з чистого доходу ФОП?

Про нього в п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ нічого не сказано. Податківці з цього приводу також мовчать. Втім, ми б вважали за можливе застосувати тут за аналогією норму п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, згідно з якою доходи, які не підлягають оподаткуванню ПДФО, звільняються і від ВЗ.

При цьому про звільнення від ВЗ слід також згадати у заяві щодо звільнення від ПДФО (див. вище)

Знов-таки, слід звернути увагу, що якщо ФОП пропустить 10-денний строк, про який ішлося вище, то не зможе скористатися мобілізаційним звільненням від ПДФО (та ВЗ) згідно з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Єдине, що можна буде вдіяти, — сплатити ПДФО з ВЗ та відзвітувати за минулі періоди із запізненням, проте без штрафів (через механізм підтвердження неможливості виконувати податкові обов’язки*). Тобто ФОП зможе претендувати тільки на відстрочку з декларування / сплати ПДФО з ВЗ, а не на повноцінне звільнення.

* Більше деталей про цей механізм знайдете у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98.

ЄСВ за себе (ФОП на ЄП, ФОП на ЗС). До кінця цього року кожен ФОП має можливість не сплачувати ЄСВ за себе. Ця можливість діє автоматично — ніяких заяв подавати не потрібно. Досить просто не сплачувати ЄСВ за себе і не показувати його в ЄСВ-додатку до декларації єдиноподатника (п.п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Але

вже майже немає сумнівів, що починаючи зі сплати за січень 2025 року ситуація зміниться — залишаться лише «спеціальні» звільнення від сплати ЄСВ за себе

Так, у проєкті Закону про держбюджет на 2025 рік* є норма про призупинення на 2025 рік дії п.п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ (більше деталей знайдете у статті «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82).

* Проєкт Закону про Державний бюджет України на 2025 рік від 14.09.2024 № 12000.

При цьому відповідну норму бачимо вже в законопроєкті до другого читання. Тож сумнівів у тому, що вона пройде, немає.

Тож щоб не сплачувати ЄСВ за себе починаючи зі сплати за січень 2025, мобілізованому ФОП потрібна буде інша підстава, ніж п.п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ. І вона в Законі про ЄСВ є. Але з певними умовами!

Так, можуть не сплачувати ЄСВ за себе:

— ФОП без найманих працівників, які призвані під час особливого періоду на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк військової служби (абз. 1 п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ). Але зауважте:

під це звільнення не підпадають ФОП, прийняті на військову службу за контрактом (див. категорію 201.04.02 БЗ)

— ФОП без найманих працівників, які призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, на весь строк їх військової служби (п. 918 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Щоб скористатись названими вище звільненнями, ФОП повинен протягом 10 днів після демобілізації / звільнення з такої військової служби (лікування чи реабілітації) надати податківцям:

— копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов та

— заяву про звільнення від ЄСВ за себе за формою з додатка 1 до Інструкції № 449*. Ця форма встановлена для ФОП-роботодавців. Втім підійде і для ФОП без найманих працівників (але тоді не слід зазначати в ній суму нарахованого ЄСВ).

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників. Якщо мобілізований ФОП уповноважить іншу особу вести бізнес замість нього і виплачувати працівникам зарплату, то така особа має утримувати з виплати працівникам ПДФО та ВЗ, а також нараховувати ЄСВ, але сплачувати їх відразу необов’язково!

Мобілізованому ФОП законодавство надає відстрочку — він може сплатити такі ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників протягом 180 календарних днів після демобілізації без штрафів і пені (п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, п.п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Також він повинен буде подати об’єднану звітність за працівників, і це теж можна зробити без штрафів.

Мобілізовані ФОП не звільняються від сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників, але можуть без штрафів сплатити ці податки аж після демобілізації

Треба тільки встигнути протягом 10 днів після демобілізації (лікування або реабілітації) надати податківцям:

копію військового квитка чи іншого документа з даними про призов;

заяву про відстрочку зі сплати ПДФО та ВЗ за працівників (цю заяву подаємо у довільній формі, але в ній треба зазначити суму податків, утриманих з працівників, за час служби ФОП) та

заяву про відстрочку від сплати ЄСВ за працівників (за формою з додатка 1 до Інструкції № 449).

Тут, до речі, є такий нюанс. Банки, приймаючи платіжки на виплату зарплати працівникам, зазвичай вимагають і платіжки на сплату ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників. То що робити? Є кілька варіантів:

— виплачувати зарплату готівкою з виручки (якщо така є);

— повідомити податківців про те, що ФОП мобілізовано (у довільній формі, про це сьогодні розповімо) і попросити у них ІПК, яка свідчить про те, що мобілізований ФОП звільняється від сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ із зарплати його працівників, аж поки не демобілізується. Цю ІПК можна подавати до банку замість платіжок на сплату «зарплатних» податків. Можливо, це подіє.

ПДВ та інші податки. ПКУ та Закон про ЄСВ звільняють мобілізованих ФОП тільки від ЄП, ПДФО, ВЗ за себе (з нюансами) і від ЄСВ за себе. Від усіх інших податків, на жаль, звільнень немає.

Але ми ж пам’ятаємо загальне правило з п. 49.2 ПКУ, що

якщо немає показників для декларування, то відповідна звітність може не подаватися

(див. із цього приводу, зокрема, статтю «Чи подавати пусту звітність ФОП за 2022 рік» // «Податки & бухоблік», 2022, № 97).

Наприклад, щодо ПДВ податківці підтверджують, що ФОП хоча і не звільнений від нього на час мобілізації, але за звітні періоди, в яких відсутні операції з постачання або придбання товарів / послуг та відсутні інші показники, які підлягають декларуванню, він може не подавати ПДВ-декларацію (101.24 БЗ).

Якщо ж мобілізований ФОП все-таки примудряється провадити господарську діяльність навіть під час служби (віддалено чи через представника), то сплатити податки (окрім ЄП, ПДФО, ВЗ за себе, ЄСВ за себе) і відзвітувати за них йому таки доведеться.

Це може зробити або представник з нотаріальним дорученням (п. 19.2 ПКУ), або сам ФОП після демобілізації. При цьому штрафів за затримку можна уникнути, якщо скористатися відстрочкою у зв’язку з неможливістю виконання податкових зобов’язань (подати в податкову заяву та копію військового квитка протягом 60 днів)*.

* Більше деталей про цей механізм знайдете у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98.

Кого поставити замість себе

ФОПа може замінити найманий працівник, родич чи стороння особа — представник за довіреністю.

Якщо обираєте варіант з найманим працівником, то слід, зокрема, врахувати, що директор — це керівник саме юридичної особи. Тож ФОП замість посади «директор» краще найняти «менеджера», наприклад (ДК 003:2010):

— 1453.1 Менеджери (управителі) в роздрібній торгівлі побутовими товарами;

— 1453.2 Менеджери (управителі) в роздрібній торгівлі непродовольчими товарами;

— 1454 Менеджери (управителі) в роздрібній торгівлі продовольчими товарами;

— 1455.1 Менеджери (управителі) в готельному господарстві;

— 1456 Менеджери (управителі) з організації харчування.

Якщо ФОПа замінить родич, то слід розуміти, що він не може заміняти ФОП «просто так». Залежно від ситуації із ним доведеться оформити чи то трудовий договір, чи то договір доручення з довіреністю, чи то взагалі зареєструвати його як ФОП (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Дружина замість ФОП (який пішов воювати)» // «Податки & бухоблік», 2023, № 24).

Висновки

  • Мобілізований ФОП не зобов’язаний зніматися з держреєстрації (реєструвати припинення).
  • Якщо ФОП не стане військовою посадовою особою, він спокійно зможе продовжувати підприємницьку діяльність (особисто, якщо буде така можливість, або через уповноважену особу).
  • Про те, що ФОП має повідомити податківців про його мобілізацію одразу (тільки-но його мобілізували), в законодавстві вимог немає. Проте якщо у ФОП є можливість повідомити податківців про мобілізацію одразу — це можна зробити.
  • Але незалежно від цього в будь-якому разі в 10-денний строк після демобілізації слід подати податківцям 1) заяву ФОП щодо звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП, ПДФО та ВЗ за себе та 2) копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
  • За час служби в ЗСУ не треба сплачувати ЄП, ПДФО за себе. Також не потрібно подавати звітність із цих податків.
  • Щодо ВЗ за себе ситуація не до кінця зрозуміла. Втім вважаємо, що в мобілізованого ФОП буде звільнення і щодо ВЗ.
  • До кінця 2024 року кожен ФОП має можливість не сплачувати ЄСВ за себе. Ця можливість діє автоматично — ніяких заяв подавати не потрібно. Але вже майже немає сумнівів, що починаючи зі сплати за січень 2025 року ситуація зміниться — залишаться лише «спеціальні» звільнення від сплати ЄСВ за себе. Для мобілізованих ФОП таке звільнення є. Але воно має певні умови. Зокрема, стосується лише ФОП без найманих працівників. Також потрібно в 10-денний строк після демобілізації подати податківцям документи про звільнення.
  • ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників (які утримувала / нараховувала уповноважена особа) мобілізований ФОП може сплатити без штрафів протягом 180 календарних днів після демобілізації.
  • Звільнення від інших податків у мобілізованого ФОП немає. Звіти та податки, які лишилися неподаними / несплаченими через мобілізацію ФОП, можна подати / сплатити протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем демобілізації (без штрафів), із заявою та копією військового квитка.