Теми статей
Обрати теми

Виплата середнього заробітку мобілізованим та неприбутковий статус

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Лист ДПСУ від 01.11.2024 № 5101/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Виплата неприбутківцем середнього заробітку мобілізованим працівникам є порушенням абзацу третього п.п. 133.4.1 ПКУ щодо перебування в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, якщо інше не передбачено колективним договором

Суть проблеми. На сьогодні ч. 3 ст. 119 КЗпП вимагає від роботодавців зберігати за працівниками, призваними / прийнятими на військову службу, місце роботи та посаду. Що стосується збереження середнього заробітку, то такий обов’язок з роботодавців зняли з 19.07.2022*.

* Дата набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ.

Виняток становили лише мобілізовані педагогічні та науково-педагогічні працівники, для яких збереження середнього заробітку тривало до 24.12.2023 (див. лист МОН від 28.12.2023 № 1/20501-23).

Водночас багато роботодавців прийняли рішення й надалі зберігати за своїми мобілізованими працівниками середню заробітну плату. Серед таких роботодавців є й неприбуткові організації (далі — НПО). І щодо них виникає запитання: чи не є здійснення НПО такої виплати порушенням вимог абзацу третього п.п. 133.4.1 ПКУ?

Нагадаємо: відповідно до згаданої норми установчі документи НПО (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє НПО) повинні містити заборону на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці та нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Порушення цієї вимоги призводить до виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій (п.п. 133.4.3 ПКУ).

Так чи вважатиметься збереження НПО середнього заробітку за мобілізованими працівниками розподілом на їх користь отриманих доходів? На це запитання й відповідають податківці в листі, що коментується.

Думка податківців. Фіскали висловлюються з цього приводу не вперше. Зокрема, свою думку вони викладали в листі ДПСУ від 09.05.2023 № 1157/ІПК/99-00-21-02-02-06 (див. статтю «За виплату середнього заробітку мобілізованим працівникам можуть позбавити неприбуткового статусу?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 42). Тоді висновок був однозначним: з огляду на те, що законодавство передбачає обов’язок зберігати за мобілізованими працівниками лише місце роботи та посаду, виплата їм середнього заробітку є порушенням НПО абзацу третього п.п. 133.4.1 ПКУ. Отже, НПО підлягає виключенню з Реєстру неприбутківців.

У листі, що коментується сьогодні, податківці вже не такі категоричні. Так, у ньому є суттєве застереження: «якщо інше не передбачено колективним договором». До чого тут колективний договір?

Річ у тім, що фіскали згадали про положення ст. 91 та 13 КЗпП. Відповідно до цих норм підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів установлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників. Такі додаткові пільги можуть передбачатися в колективному договорі.

Схоже, податківці натякають, що в разі коли збереження середнього заробітку за мобілізованим працівником передбачити в колективному договорі, здійснення такої виплати не вважатиметься порушенням умов перебування НПО у складі неприбутківців.

Думка редакції. Не є порушенням вимог абзацу третього п.п. 133.4.1 ПКУ здійснення витрат на оплату праці працівників (з урахуванням нарахованого ЄСВ). Тому, якщо виплата належить до фонду оплати праці, про втрату неприбуткового статусу не може бути мови.

А чим є середній заробіток, який виплачується мобілізованим? На нашу думку, це оплата за невідпрацьований час працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків, якщо вони виконуються у робочий час (п.п. 2.2.12 Інструкції № 5*). Зверніть увагу: цей підпункт не встановлює, що такі виплати мають здійснюватися відповідно до законодавства чи колективного договору. Отже, він цілком підходить для нашої ситуації.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

Таким чином,

середній заробіток, що добровільно зберігається за мобілізованим працівником, включається до фонду оплати праці у складі додаткової заробітної плати

Так само класифікує цю виплату Мінекономіки в листі від 24.10.2023 № 4707-05/57286-09. І це суттєвий момент. Адже податківці у своїх індивідуальних податкових консультаціях неодноразово зазначали, що надання роз’яснень щодо визначення видів виплат, які належать до заробітної плати, знаходиться у правовому полі Мінекономіки, як головного органу у сфері трудових відносин (див., наприклад, листи ДПСУ від 19.04.2023 № 965/ІПК/99-00-24-03-03-06 і від 14.08.2023 № 2442/ІПК/99-00-24-03-03-06).

Таким чином, середній заробіток, який виплачується роботодавцем мобілізованим працівникам, залишається заробітною платою незалежно від наявності у НПО колективного договору. І загрожувати втратою статусу неприбутковості через здійснення такої виплати податківці не мають права.

Але, звісно, роботодавець почуватиметься більш впевнено, якщо обов’язок збереження середнього заробітку за мобілізованими включити до колдоговору (до розділу «Оплата праці»). За відсутності колдоговору прописати таку виплату як складову фонду оплати праці слід в іншому внутрішньому документі НПО. Наприклад, у Положенні про оплату праці або наказі керівника. Такий внутрішній документ слід погодити з виборним органом первинної профспілкової організації, а за його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (див. ст. 97 КЗпП).

Крім того, зважаючи на мінливість позиції податківців, рекомендуємо заздалегідь отримати ІПК із цього питання. Якщо відповідь вас не влаштує, можна оскаржити консультацію в суді. За позитивного вирішення спору податківці будуть змушені видати нову ІПК з урахуванням висновків суду (п. 53.2 ПКУ).

Більше про добровільні виплати мобілізованим працівникам див. у статті «Добровільні виплати солдатам підприємства: наслідки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі