Як і будь-які інші підприємства, резиденти Дія Сіті можуть оформлювати відносини з фізособами шляхом укладення трудових або цивільно-правових договорів. Крім того, резидентам Дія Сіті доступний ще один варіант — укладення гіг-контрактів з гіг-спеціалістами. Давайте розглянемо, у чому полягають особливості кожного зі згаданих варіантів оформлення відносин з фізособами.
Трудовий договір (контракт)
Прийняття на роботу. Резиденти Дія Сіті мають право наймати на роботу фізичних осіб шляхом укладення безстрокових або строкових (на визначений строк або на час виконання певної роботи) трудових договорів. Не заборонено резидентам Дія Сіті укладати трудові договори про дистанційну роботу (ст. 602 КЗпП) або з нефіксованим робочим часом (ст. 211 КЗпП).
Працівники можуть прийматися як на основне місце роботи, так і за сумісництвом.
При прийнятті на роботу угодою сторін для працівників може встановлюватися строк випробування. За загальним правилом такий строк не повинен перевищувати 3 місяців, а в окремих випадках, за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації, — 6 місяців.
Таким чином, у цих питаннях якихось спеціальних правил для резидентів Дія Сіті законодавство не встановлює. Все у загальному порядку.
Разом з тим, окрім звичайного трудового договору, резидент Дія Сіті може укладати із найманими працівниками контракти (ч. 1 ст. 16 Закону № 1667*). Строк дії трудового контракту, права, обов’язки та відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці, умови розірвання трудового контракту (в тому числі дострокового) та інші умови можуть установлюватися угодою сторін.
* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ.
Причому якщо згодом роботодавець втрачає статус резидента Дія Сіті, це не призводить до припинення трудових відносин за трудовим контрактом та не впливає на чинність трудового контракту чи його окремих положень.
До моменту допуску працівника до роботи не забудьте подати податківцям повідомлення про прийняття на роботу за формою згідно з додатком 1 до постанови КМУ від 17.06.2015 № 413 (далі — постанова № 413). У разі прийняття працівника на основне місце роботи у графі «5. Категорія особи» зазначаємо «1», за сумісництвом — «2».
Порядок виконання роботи. Тут слід зазначити, що
у разі укладення трудового договору (контракту) відносини між працівником та роботодавцем регулюються КЗпП
Це означає, що працівник зобов’язаний виконувати роботу особисто і не може передоручати її виконання іншим особам, крім випадків, передбачених законодавством (ст. 30 КЗпП). Він підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку (за виключенням дистанційної роботи).
Роботодавець має право направляти працівників у відрядження (крім пільгових категорій). А от вимагати від працівників виконання роботи, яка не обумовлена трудовим договором, заборонено. Переведення на іншу роботу допускається лише у випадках та порядку, передбачених законодавством.
Час роботи та відпочинку. За загальним правилом нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Для пільгових категорій, перерахованих у ст. 51 КЗпП, встановлюється скорочена тривалість робочого часу. Залучати працівників до надурочних робіт роботодавець може лише за правилами, визначеними законодавством про працю.
Працівники резидента Дія Сіті у загальному порядку мають право на відпочинок відповідно до встановлених обмежень робочого дня та робочого тижня, на оплачувані (не менше 24 календарних днів) та неоплачувані відпустки.
Таким чином, жодних додаткових вимог чи винятків із загальних трудових норм для працівників резидента Дія Сіті немає.
Звільнення. Розірвання трудового договору з працівниками резидента Дія Сіті здійснюється виключно за підставами та правилами, що встановлені КЗпП. І лише при укладенні трудового контракту можуть запроваджуватися додаткові умови його припинення.
Більше про укладення трудових договорів ви можете дізнатися зі статті «IT-компанії: використовуємо працю фізосіб» // «Податки & бухоблік», 2024, № 84.
Цивільно-правові договори
Резидент Дія Сіті, як і будь-яка інша юрособа, може залучати фізичних осіб (у тому числі ФОП) для виконання робіт / надання послуг на підставі цивільно-правових договорів (далі — ЦПД). Мова про договір підряду (ч. 1 ст. 837 ЦКУ) та договір про надання послуг (ч. 1 ст. 901 ЦКУ). Також цілком припустимо укладати з фізособами інші види ЦПД, наприклад, договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності (ч. 1 ст. 1112 ЦКУ). Але ми зосередимося на перших двох договорах.
При укладенні ЦПД, за яким фізособа є виконавцем чи підрядником, така особа самостійно забезпечує умови своєї праці, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку замовника та самостійно організує свою роботу. Її не можна направити у відрядження, їй не надається відпустка. Тобто норми трудового законодавства тут не працюють.
Правовідносини за ЦПД між фізособою та резидентом Дія Сіті регулюються ЦКУ, а якщо така особа зареєстрована підприємцем, то і ГКУ
Будьте обережні! Систематичне (не менше 3 разів протягом одного календарного року) виконання особою тих самих робіт (послуг) за ЦПД може бути прирівняно до провадження нею підприємницької діяльності. Тому якщо ЦПД укладено зі звичайною фізособою (не ФОП), така особа має ймовірність наразитися на адмінштраф за провадження господарської діяльності без держреєстрації підприємцем за ст. 164 КУпАП (у загальному випадку від 17000 до 34000 грн).
Також майте на увазі, що ЦПД не повинен мати ознак трудових відносин. Інакше підприємству загрожують санкції, визначені ст. 265 КЗпП. Зокрема, за перше таке порушення передбачений штраф у розмірі 10 мінзарплат за кожного неоформленого працівника (на сьогодні 80000 грн). Крім того, на посадових осіб підприємства може бути накладено адмінштраф від 8500 до 17000 грн (ч. 3 ст. 41 КУпАП).
Інформувати податківців про укладення ЦПД з особами, які виконують роботи (надають послуги), законодавство не зобов’язує. Але за бажання подати повідомлення за формою згідно з додатком 1 до постанови № 413 можна. Особи на підставі цивільно-правових договорів — це категорія «4».
Більше про укладення ЦПД читайте у статті «IT-компанії: використовуємо працю фізосіб» // «Податки & бухоблік», 2024, № 84 (ср. ).
Гіг-контракт
Резиденти Дія Сіті мають можливість укладати з фізособами гіг-контракти, які є гібридом цивільно-правового та трудового договорів. Поговоримо про це докладніше.
Укладення гіг-контракту. Гіг-контракт являє собою ЦПД, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника. У свою чергу, резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги та забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт / надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розд. V Закону № 1667.
Щоб ЦПД визнавався гіг-контрактом, у ньому слід прямо зазначити про укладення саме гіг-контракту
Це дуже важливо, оскільки наявність елементів трудового договору у гіг-контракті, на відміну від інших ЦПД, не призводить до негативних наслідків для резидента Дія Сіті.
Так, послуги (роботи), що надаються (виконуються) за гіг-контрактом, можуть полягати у виконанні функцій певної посади, наприклад, функцій головного інженера (ч. 6 ст. 17 Закону № 1667). Але при цьому КЗпП не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті (ч. 4 ст. 3 КЗпП).
Крім того, у ч. 7 ст. 17 Закону № 1667 прямо зазначено, що укладення та виконання гіг-контракту не є здійсненням підприємницької чи іншої господарської діяльності гіг-спеціаліста. А це означає, що фізособам-непідприємцям не потрібно побоюватися штрафів за підприємницьку діяльність без держреєстрації суб’єктом господарювання (див. вище).
Укладають гіг-контракти у письмовій (електронній) формі.
Вони можуть бути як безстроковими, так і строковими. При цьому у разі продовження виконання гіг-контракту обома його сторонами після закінчення строку його дії гіг-контракт вважається продовженим на такий самий строк і на таких самих умовах, якщо гіг-контрактом або законом не передбачено інше.
Про укладення гіг-контракту, як і в разі прийняття на роботу за трудовим договором / контрактом, податківцям слід надіслати повідомлення (ч. 1 ст. 23 Закону № 1667) за формою згідно з додатком 1 до постанови № 413. При цьому у графі «5. Категорія особи» проставляємо «3».
Порядок виконання. У загальному випадку гіг-спеціаліст зобов’язаний виконувати роботи (надавати послуги) у місці, визначеному гіг-контрактом. При цьому, якщо інше не встановлено таким контрактом, резидент Дія Сіті має право в односторонньому порядку:
— змінювати місце виконання робіт (надання послуг) в межах одного населеного пункту;
— вибирати тимчасове місце виконання робіт (надання послуг) за межами населеного пункту, в якому розташоване погоджене сторонами місце виконання робіт (надання послуг)*. Але в цьому випадку доведеться компенсувати гіг-спеціалісту витрати, пов’язані з переїздом та проживанням, а також сплатити додаткову винагороду, передбачену гіг-контрактом.
* Гіг-контрактом не може встановлюватися обмеження максимальної тривалості строку такого тимчасового виконання робіт (надання послуг).
Цікавий момент. Резидент Дія Сіті може контролювати виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом за допомогою засобів моніторингу використання інформаційно-комунікаційних систем та обладнання резидента Дія Сіті, засобів відеоспостереження у місцях загального користування та інших засобів, передбачених гіг-контрактом. Але при цьому не допускається втручання в особисте та сімейне життя гіг-спеціаліста.
За загальним правилом резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг)
Якщо гіг-спеціаліст використовує власне обладнання, гіг-контракт може встановлювати компенсаційні виплати. Крім того, можна передбачити повне або часткове відшкодування гіг-спеціалісту інших фактичних витрат, понесених у процесі виконання робіт / надання послуг, та порядок такого відшкодування.
Час роботи та відпочинку. Сторони гіг-контракту можуть (але не зобов’язані) погодити кількість годин на день та/або на тиждень для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг). При цьому загальна їх кількість не повинна перевищувати 8 годин на день та 40 годин на тиждень. За відсутності такої домовленості вважається, що гіг-спеціаліст виконує роботи (надає послуги) протягом 40 годин на тиждень.
Водночас сторони гіг-контракту можуть погодити умову про ненормований час, якщо:
1) точний час для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг) визначити неможливо;
2) гіг-контракт дає гіг-спеціалісту право самостійно планувати свій час для виконання робіт (надання послуг);
3) виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом потребує підвищеного рівня ініціативності гіг-спеціаліста, що передбачає періодичне виконання робіт (надання послуг) надурочно без окремих вказівок резидента Дія Сіті про це.
У такому разі обмеження робочого часу, зазначене вище, не застосовується.
Крім того, за домовленістю сторін у гіг-контракті встановлюються:
— тривалість перерви протягом робочого дня;
— тривалість щотижневого відпочинку;
— надання оплачуваних та неоплачуваних перерв у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста в робочі дні (про них читайте нижче);
— порядок оплати оплачуваних перерв.
Перерви у роботі. Частиною 4 ст. 21 Закону № 1667 встановлено право гіг-спеціаліста на щорічну оплачувану перерву у роботі тривалістю 17 робочих днів. При цьому гіг-контрактом може бути передбачена перерва більшої тривалості. Скористатися такою перервою гіг-спеціаліст може після спливу 6 безперервних місяців виконання робіт (надання послуг), якщо самим гіг-контрактом не визначено більш короткий строк.
На розсуд гіг-спеціаліста оплачувана щорічна перерва в роботі може бути поділена на частини будь-якої тривалості
Зверніть увагу: в Законі № 1667 не зазначено, за який рік — відпрацьований робочий чи календарний — надається оплачувана перерва в роботі. Це питання потрібно узгодити та зафіксувати у гіг-контракті. А у разі прив’язки до відпрацьованого робочого року є сенс зазначити, з якої дати він відраховуватиметься — з дати підписання гіг-контракту чи дати початку виконання робіт.
Крім того, рекомендуємо обумовити у гіг-контракті такі питання:
— чи накопичуються дні перерви в роботі, якщо вони не були використані гіг-спеціалістом у поточному календарному / робочому році;
— чи виплачуватиметься компенсація за невикористані дні щорічної перерви у роботі під час розірвання гіг-контракту;
— можливість виклику на роботу гіг-спеціаліста в період використання ним своєї щорічної перерви;
— перенесення невикористаних днів, якщо щорічна перерва у роботі збіглася з періодом тимчасової непрацездатності;
— порядок оплати щорічних перерв у роботі.
Окрім оплачуваних, гіг-контрактом можна передбачити неоплачувані перерви у роботі (ч. 3 ст. 21 Закону № 1667). Умови їх надання та тривалість визначають за домовленістю сторін та фіксують у гіг-контракті.
Крім того, гіг-спеціаліст на підставі медичного висновку має право на перерву у роботі у зв’язку з вагітністю та пологами (у загальному випадку 126 календарних днів). Вона оплачується за рахунок коштів ПФУ у порядку, передбаченому Законом № 1105*. Також у випадках, установлених цим Законом, гіг-спеціалісту виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності за час хвороби. Детальніше про виплату соцдопомог див. у статті «Дія Сіті: виплати фізособам» цього номера.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-ХIV.
Припинення гіг-контракту. Підставами для припинення гіг-контракту можуть бути (див. ч. 3 ст. 18 Закону № 1667):
1) угода сторін;
2) закінчення строку дії гіг-контракту;
3) одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту;
4) одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту;
5) втрата статусу резидента Дія Сіті;
6) підстави, передбачені гіг-контрактом.
У разі прийняття будь-якою стороною рішення про односторонню відмову від гіг-контракту (див. пп. 3 і 4 вище) вона повідомляє про це іншу сторону в письмовій (електронній) формі не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованої дати припинення контракту. Якщо таке рішення прийнято протягом перших 3 місяців строку дії гіг-контракту, то другу сторону слід повідомити не пізніше ніж за 3 календарних дні. Водночас гіг-контрактом можуть бути встановлені інші порядок та строк повідомлення.
Хочете розпрощатися з гіг-спеціалістом швидше? Резидент Дія Сіті має право зменшити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсаційною виплатою. Розмір такої виплати визначається гіг-контрактом, але він повинен бути не меншим за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен робочий день зменшення строку повідомлення*. Виплативши відповідну суму компенсації, припинити гіг-контракт резидент Дія Сіті може одночасно з врученням (або направленням в електронній формі) повідомлення про односторонню відмову.
* Якщо у гіг-контракті не зазначено суму поденної винагороди гіг-спеціаліста, її визначають шляхом ділення щомісячної винагороди на 21.
Але із загальних правил є винятки! Так, забороняється одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту:
— у період вагітності гіг-спеціаліста;
— протягом перерви у виконанні робіт у зв’язку з вагітністю та пологами;
— у період тимчасової непрацездатності гіг-спеціаліста, крім випадку, коли вона триває довше місяця (безперервно).
У разі втрати юрособою статусу резидента Дія Сіті гіг-контракт вважається припиненим в останній день третього календарного місяця, що слідує за календарним місяцем, в якому внесено відповідний запис про втрату статусу до реєстру Дія Сіті, якщо гіг-контрактом не встановлено менший строк або він не припинений раніше з іншої підстави.
Як можна переконатися, законодавство пропонує достатньо варіантів для залучення спеціалістів резидентами Дія Сіті. Залишається лише обрати найбільш відповідний.
Висновки
- Резиденти Дія Сіті можуть укладати з найманими працівниками трудові контракти.
- ЦПД на виконання робіт / про надання послуг не повинні містити ознак трудових відносин.
- Послуги (роботи), що надаються (виконуються) за гіг-контрактом, можуть полягати у виконанні функцій певної посади.