Оплата праці
Трудовий договір. Заробітна плата працівника резидента Дія Сіті, як і у звичайних роботодавців, не може бути нижчою за мінімальну заробітну плату за виконану місячну (годинну) норму праці.
При нефіксованому робочому часі зарплату платять за фактично відпрацьований час. Але якщо працівник протягом календарного місяця відпрацював менше 32 годин, зарплату слід нарахувати не менш ніж за 32 години робочого часу.
Зверніть увагу! Однією з умов відповідності критеріям резидента Дія Сіті є розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам у сумі не менш ніж еквівалент 1200 євро. Це передбачено п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ (далі — Закон № 1667).
Разом з тим розмір середньої місячної винагороди визначається не за кожним конкретним працівником, а шляхом ділення суми всіх виплат у вигляді винагороди та заробітної плати, здійснених у відповідному місяці юрособою, на загальну кількість її працівників та гіг-спеціалістів, яким такі виплати були здійснені*.
* Детальніше див. у статті «Дія Сіті: визначаємо середньооблікову кількість спеціалістів та середню місячну винагороду» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.
Тому
встановлювати кожному працівнику резидента Дія Сіті зарплату виходячи з еквівалента 1200 євро законодавство не зобов’язує
ЦПД. Якогось мінімального чи максимального розміру винагороди за ЦПД законодавство не визначає. Вона встановлюється умовами договору підряду чи договору про надання послуг (див. ст. 843 та 903 ЦКУ). Якщо в договорі підряду ціна роботи або способи її встановлення не визначені, вона встановлюється за рішенням суду на підставі цін, що зазвичай застосовуються на аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами.
Гіг-контракт. Розмір, порядок та строки виплати винагороди гіг-спеціалісту визначаються у гіг-контракті. При цьому суму винагороди можна встановити:
— за період;
— залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг);
— виходячи з кількості часу, витраченого на виконання робіт (надання послуг).
Гіг-контрактом можуть бути передбачені різні надбавки за дострокове виконання робіт (надання послуг), досягнення певних показників якості та інших характеристик.
При цьому сума винагороди конкретного гіг-спеціаліста може бути менше еквівалента 1200 євро. Адже, як ми зазначили раніше, для дотримання критерію резидента Дія Сіті, встановленого п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667, враховується середня місячна винагорода працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті, а не сума, що виплачується конкретній особі.
Розмір винагороди у гіг-контракті можна визначати в іноземній валюті (ч. 3 ст. 19 Закону № 1667)
Проте виплата винагороди має здійснюватися у гривні* (див. ст. 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII).
* Винятки із загальних правил встановлює НБУ, але виплата винагород за гіг-контрактами до таких винятків не потрапляє.
Непрацездатні виплати
Фізичні особи, які виконують роботи у резидента Дія Сіті за трудовим договором / контрактом, на підставі ЦПД на виконання робіт / про надання послуг або за гіг-контрактом, підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (ч. 1 ст. 11 Закону № 1105*). Але є нюанси, про які не варто забувати.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-ХIV.
По-перше, майте на увазі, що на сьогодні за загальним правилом соцдопомоги за рахунок ПФУ надаються за основним місцем роботи. Їх виплата за сумісництвом, за ЦПД або гіг-контрактом можлива, лише якщо за основним місцем роботи застрахована особа такої допомоги не отримала (див. лист ПФУ від 03.03.2023 № 7243-5062/Я-03/8-2800/23).
По-друге, резидент Дія Сіті період тимчасової непрацездатності, а також відпустки (перерви) у зв’язку з вагітністю та пологами найманих працівників та гіг-спеціалістів оплачує виходячи із суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від їх страхового стажу (п. 6 ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 19 Закону № 1105).
Оскільки резиденти Дія Сіті у загальному випадку сплачують ЄСВ від зарплат та винагород за гіг-контрактами у розмірі мінімального страхового внеску (див. статтю «ЄСВ-пільги для резидента Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21), висока сума зарплати чи винагороди не гарантує гідної оплати періоду непрацездатності. У більшості випадків непрацездатні виплати розраховуватимуться з мінімальної, а не фактичної заробітної плати.
По-третє, перші 5 днів тимчасової непрацездатності у разі захворювання або травми (реабілітації внаслідок захворювання або травми), що не пов’язана з нещасним випадком на виробництві, гіг-спеціалістів та виконавців / підрядників за ЦПД резидент Дія Сіті оплачувати за рахунок власних коштів не зобов’язаний. Цей обов’язок існує лише щодо найманих працівників. Звичайно, якщо ви не прописали таку виплату в гіг-контракті.
Також майте на увазі: якщо дата завершення ЦПД чи гіг-контракту припадає на період дії листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то такий лікарняний оплачується з дати його початку до дня завершення дії ЦПД чи гіг-контракту (див. лист ПФУ від 10.05.2023 № 2800-030401-8/25868).
Визначення середнього заробітку для розрахунку допомог по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.
Індексація доходів
Одразу скажемо, що допомога по тимчасовій непрацездатності, не пов’язаній з нещасним випадком на виробництві, та допомога по вагітності та пологах не індексуються як разові виплати.
Що стосується винагород за ЦПД, то їх індексують лише за умови, що вони не є разовими. Індексацію здійснюють у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням заробітної плати, одержаної за основним місцем роботи (на підставі довідки з основного місця роботи). Так передбачає п. 7 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078). Тут жодних особливостей для резидентів Дія Сіті немає.
А ось щодо індексації зарплати працівників та винагород гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті особливості є. Вони встановлені ч. 7 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-ХІІ та п. 2 Порядку № 1078. Відповідно до згаданих норм підтримка купівельної спроможності винагород, компенсаційних та інших виплат працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті забезпечується встановленням розміру середньої місячної винагороди, а також періодичними переглядами розміру винагороди, що здійснюються резидентами Дія Сіті в межах їх компетенції.
З цього випливає, що резиденти Дія Сіті не зобов’язані проводити індексацію зарплат та винагород за гіг-контрактами. Потрібно лише періодично переглядати їх розмір.
Тепер ви знаєте про особливості визначення сум доходів, що виплачуються фізособам резидентами Дія Сіті. А про оподаткування таких доходів див. у статтях «ЄСВ-пільги для резидента Дія Сіті» і «Резидент Дія Сіті та ПДФО/ВЗ: які пільги дає статус?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.
Висновки
- Зарплата працівника резидента Дія Сіті має бути не нижче мінімальної заробітної плати за виконану місячну (годинну) норму праці.
- Зарплата / винагорода конкретного працівника або гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті може бути нижче 1200 євро.
- Період хвороби та відпустки (перерви) у зв’язку з вагітністю та пологами найманих працівників та гіг-спеціалістів оплачується виходячи із суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від їх страхового стажу.
- Резиденти Дія Сіті не зобов’язані проводити індексацію зарплат та винагород за гіг-контрактами.