Теми статей
Обрати теми

Гарантійний платіж при оренді і дохід єдиноподатника

Солошенко Людмила, податковий експерт
Договором оренди може передбачатися необхідність сплати орендарем гарантійного платежу (зазвичай у розмірі місячної орендної плати). Причому залежно від домовленостей такий гарантійний платіж може або зараховуватися в рахунок сплати орендної плати за останній місяць оренди, або після закінчення договору оренди повертатися орендареві. Як такий гарантійний платіж впливає на ЄП-дохід — з’ясуємо в статті.

Підхід податківців

Одразу скажемо, що податківці вимагають отриманий орендодавцем-єдиноподатником за договором оренди гарантійний платіж у періоді отримання включати в ЄП-дохід. При цьому в разі повернення орендареві гарантійного платежу після закінчення дії договору оренди відкоригувати (зменшити) ЄП-дохід орендодавцю-єдиноподатнику податківці не дозволяють, оскільки такі суми не є авансом або передоплатою за товари (роботи, послуги) (листи ДПСУ від 03.09.2024 № 4310/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, від 25.01.2024 № 413/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, БЗ 108.01.02 і БЗ 107.01.03).

Оскільки за домовленістю гарантійний платіж може зараховуватися в рахунок орендної плати за останній місяць оренди або повертатися орендареві, на кожній ситуації зупинимося окремо.

Якщо гарантійний платіж не повертається

З підходом контролерів можемо погодитися лише частково. І то тільки в тому випадку, якщо гарантійний платіж після закінчення оренди не повертатиметься орендареві (а зараховуватиметься в рахунок сплати орендної плати за останній місяць оренди).

У такому разі гарантійний платіж, що сплачується орендарем орендодавцеві за договором оренди, одночасно виступає способом забезпечення виконання орендарем договірних зобов’язань (ч. 1 ст. 199 ГКУ) — наприклад, може бути захистом від можливих неплатежів за договором, дострокового розірвання договору та ін. — і по суті є завдатком. Причому, якщо за гарантійним платежем хочемо закріпити функції завдатку, то краще, щоб про це прямо говорилося в договорі (ст. 570 ЦКУ). Інакше якщо в договорі не буде зазначено, що гарантійний платіж є завдатком, то він вважатиметься звичайним авансом (ч. 2 ст. 570 ЦКУ).

У будь-якому разі, якщо договором оренди передбачено, що гарантійний платіж не повертається після закінчення оренди орендареві, а зараховується в рахунок погашення орендних платежів за договором (тобто направляється в рахунок орендної плати за останній місяць оренди), то по суті він є передоплатою за оренду — авансовим орендним платежем (Дт 301, 311 — Кт 681). Тому

такий гарантійний («безповоротний») платіж орендодавець-єдиноподатник при отриманні включає в ЄП-дохід

При цьому в кінці оренди такий авансовий платіж зараховуватиметься в рахунок сплати орендної плати за останній місяць оренди (Дт 361 (377) — Кт 703 (713), Дт 681 — Кт 361 (377)). Проте оскільки ЄП-дохід уже був показаний раніше (при отриманні гарантійного платежу), то необхідності в повторному відображенні ЄП-доходу в кінці оренди не виникне.

Якщо гарантійний платіж повертається

Договором оренди може передбачатися, що орендар перераховує гарантійний платіж, що повертається, який є заставою (ст. 572 ЦКУ). Тобто орендар вносить заставну суму (наприклад, під забезпечення збереження майна, взятого в оренду). І така сума повертатиметься орендареві після закінчення оренди при належному виконанні орендарем узятих зобов’язань (непошкодженні майна).

У такому разі вважаємо, що

якщо за умовами договору оренди гарантійний платіж виконує виключно забезпечувальну функцію (забезпечення виконання орендарем узятих зобов’язань) і не зараховується в рахунок сплати орендних платежів, а підлягає поверненню орендареві після закінчення оренди (тобто є заставою), то за ним узагалі не повинен виникати ЄП-дохід

Адже жодного доходу як такого орендодавець у цьому випадку так і не отримає. Жодного продажу товарів (робіт, послуг) під такий платіж не відбувається. Оскільки він не зараховуватиметься в оплату товарів (робіт, послуг), зокрема в оплату послуг оренди, а підлягає поверненню після закінчення оренди орендареві. Тому такий платіж не може вважатися передоплатою за орендні послуги і не повинен впливати на ЄП-дохід.

До речі, й у бухгалтерському обліку:

— при отриманні такого гарантійного платежу (застави) дохід не визнається (Дт 301, 311 — Кт 685, п. 6.5 НП(С)БО 15 «Дохід»), а

— при поверненні платежу орендареві після закінчення оренди операцію відображають зворотним записом (Дт 685 — Кт 301, 311). Детальніше про облік див. «Обліковуємо гарантійний платіж при оренді» // «Податки & бухоблік», 2023, № 23; «Забезпечувальний платіж при оренді» // «Податки & бухоблік», 2020, № 92 (ср. ).

А як передбачено п. 296.1 ПКУ, на дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів і витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ПКУ слід орієнтуватися підприємцям-єдиноподатникам.

Тому якщо доходи не виникають у бухобліку, то, вважаємо, немає підстав визнавати і ЄП-дохід. Оскільки «забезпечувальні» грошові кошти, які перераховуються туди-сюди, доходом не є.

Хіба що тільки в тому випадку, якщо орендар порушить умови договору (скажімо, пошкодить майно, взяте в оренду), і в результаті сума застави не повертатиметься орендареві, а перетвориться на штраф, то в орендодавця з’явиться необхідність визнати ЄП-дохід на суму штрафу, що стягується з орендаря (Дт 685 — Кт 715).

Проте податківці в такі тонкощі застави не вникають, а фіскально роз’яснюють, що:

— суму отриманого гарантійного платежу (який є забезпеченням виконання зобов’язань за договором оренди) орендодавець-єдиноподатник повинен у будь-якому разі включити в ЄП-дохід. Проте

— при поверненні такого гарантійного платежу орендареві після закінчення оренди зменшити ЄП-дохід орендодавець не має підстав.

Аргумент податківців — п.п. 5 п. 292.11 ПКУ дозволяє зменшувати ЄП-дохід тільки при поверненні суми коштів (авансу, передоплати) покупцеві товарів (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розриву договору або за листом-заявою про повернення коштів. А в цьому випадку скористатися цим пунктом не вийде, оскільки гарантійний платіж, що повертається, авансом (передоплатою) за товари (роботи, послуги) не є.

Дійсно, податківці тут праві в тому, що забезпечувальний гарантійний платіж (застава) не є авансом (передоплатою) за товари (роботи, послуги). Але саме тому (оскільки спочатку не відбувається жодної оплати за товари (роботи, послуги) і дохід як такий відсутній) суму гарантійного платежу ще при отриманні не слід узагалі включати в ЄП-дохід.

Що примітно, у схожій ситуації, наприклад, для бірж (єдиноподатників) фіскали дають лояльні роз’яснення. І дозволяють біржам (єдиноподатникам) зібрані гарантійні внески, які після закінчення аукціону повертаються учасникам аукціону, не включати в ЄП-дохід. Оскільки такі внески — підкреслюють контролери — не є оплатою за товари (роботи, послуги) (лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 21.12.2022 № 2292/ІПК/20-40-18-05-05, БЗ 108.01.02, БЗ 107.01.03).

До речі, і ПДВ-облік гарантійних платежів контролери розмежовують залежно від того, зараховується гарантійний платіж у майбутньому в погашення орендної плати (завдаток) чи повертається орендареві (застава). І якщо договором передбачено, що гарантійний платіж (застава) повертатиметься орендареві після закінчення оренди, то такий платіж не вважається компенсацією вартості (оплатою) орендних послуг (оскільки не відбувається жодного постачання) і не є об’єктом оподаткування ПДВ (лист ДПСУ від 11.04.2024 № 1944/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК, БЗ 101.04, детальніше див. «На гарантійний платіж, який підлягає поверненню, помилково нарахували ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38).

Та все ж, враховуючи фіскальну позицію податківців щодо гарантійного платежу, що повертається (застави), при оренді та вимоги включати його в ЄП-дохід (а також некоригування доходу при поверненні), простіше, якщо за домовленістю гарантійний платіж усе-таки зараховуватиметься в рахунок оплати останнього місяця оренди.

Висновки

  • На думку податківців, у ЄП-дохід орендодавцю-єдиноподатнику треба включати будь-який отриманий гарантійний платіж — неважливо, повертається він після закінчення оренди орендареві (застава) чи не повертається (завдаток).
  • На наш погляд, збільшувати ЄП-дохід (як аванс за орендні послуги) в орендодавця-єдиноподатника повинен тільки гарантійний платіж, який після закінчення оренди не повертатиметься орендареві, а зараховуватиметься в рахунок сплати орендної плати за останній місяць оренди.
  • Якщо ж за умовами договору гарантійний платіж після закінчення договору оренди повертатиметься орендареві (є заставою), то він узагалі не повинен потрапляти в ЄП-дохід. Хоча податківці говорять зворотне. Тому, щоб уникнути спорів з контролерами, простіше, якщо гарантійний платіж за домовленістю зараховуватиметься в рахунок оплати останнього місяця.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі