Теми статей
Обрати теми

Використання сонячних батарей: чи є загроза перебуванню на спрощенці?

Казанова Марина, податковий експерт
Роз’яснення ДПСУ від 20.09.2024 № 5552/К/99-00-24-03-03-09

ВИСНОВКИ ДОКУМЕНТА

1. Якщо ФОП установлює сонячні батареї виключно (!) для забезпечення електроенергією своєї господарської діяльності, то він може застосовувати спрощенку за умови відсутності зареєстрованого КВЕД на виробництво (35.11), передачу (35.12), розподіл (35.13) та торгівлю (35.14) електроенергією.

2. У разі якщо ФОП здійснює діяльність з продажу електроенергії, то він не може застосовувати спрощенку. Така діяльність може здійснюватися тільки на загальній системі оподаткування

Питання, чи може єдинник виробляти за допомогою сонячної електростанції (СЕС) електроенергію, яка буде використовуватися виключно для власного споживання (без продажу), ми не так давно обговорювали (див. статтю «Дахова сонячна електростанція: як обліковувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 68).

Нагадаємо, проблема полягає в тому, що електроенергія (у т. ч. вироблена з альтернативних джерел) є підакцизним товаром (п. 215.1, п.п. 215.3.9 ПКУ). А платниками ЄП груп 1 — 3 не можуть бути суб’єкти господарювання, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів, за деякими винятками, які нашого питання не стосуються (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ) (більше деталей знайдете у статті «Обмеження та заборони роботи на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44).

Якщо продажу / постачання «на сторону» електроенергії немає

Почнемо з ситуації, коли вироблена електроенергія буде використовуватися виключно для власних потреб. Тобто жодного продажу / постачання її «на сторону» не буде.

З роз’яснення податківців випливає висновок, що виробництво єдиноподатником електроенергії за допомогою СЕС,

якщо така електроенергія буде використовуватися виключно для власних потреб, не є перешкодою для перебування на єдиному податку

Зазначимо, що подібні висновки містилися і в листах ГУ ДПС у Чернігівській області (див., зокрема, листи від 06.12.2023 № 4539/ІПК/25-01-04-03-06, від 04.12.2023 № 4484/ІПК/25-01-04-03-03, від 17.10.2023 № 3636/ІПК/25-01-04-03-06).

При цьому податківці акцентують увагу на тому, що дозволеним це для єдиноподатника є, якщо в його реєстраційних даних не вказані коди КВЕД 35.11 («Виробництво електроенергії»; 35.12 («Передача електроенергії»); 35.13 («Розподілення електроенергії»); 35.14 («Торгівля електроенергією).

А з цього прослідковується ще один важливий висновок — податківці погоджуються з тим, що якщо виробництво електроенергії здійснюється виключно для власного споживання, то таке виробництво здійснюється без зазначення в ЄДР та Реєстрі платників ЄП КВЕД для виробництва електроенергії. Тобто, по суті, визнають,

що виробництво електроенергії виключно для власного споживання — не є окремою діяльністю з виробництва електроенергії, а отже, і не є діяльністю, на яку потрібно реєструвати окремий КВЕД виробництва електроенергії

Такі висновки податківців є цілком обґрунтованими. Адже якщо подивитися на Методичні основи та пояснення до КВЕД, затверджені наказом Держкомстату від 23.12.2012 № 396, то під економічною діяльністю розуміється та діяльність, яка створює «додану вартість» — діяльність, результатом якої є товари або послуги, призначені для реалізації третім сторонам. Тобто, по суті, це той вид діяльності, від якого ми отримуємо гроші від покупців / замовників.

Більш того, у пп. 51 та 52 цих Методичних основ визначено, що діяльність, яка здійснюється для потреб самого суб’єкта господарювання, є допоміжною діяльністю:

«допоміжні види діяльності існують винятково для підтримки основної і другорядної діяльності одиниці і полягають у виробництві товарів і наданні послуг, призначених виключно для споживання у рамках цієї одиниці».

При цьому відповідно до Методичних основ така допоміжна діяльність не є окремим видом економічної діяльності для суб’єкта господарювання (СГ). Тобто навіть якщо вироблена електроенергія буде використовуватися для виробництва товарів / послуг, то як раз виробництво та продаж саме цих товарів і послуг буде економічною діяльністю для СГ, а не виробництво електроенергії.

А отже, можна дійти позитивного висновку (який підтверджують податківці), що якщо виробництво електроенергії за допомогою СЕС здійснюється виключно для власних потреб, то:

— і не потрібен КВЕД виробництва електроенергії;

— і немає порушення заборони на виробництво підакцизних товарів п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ.

І це дуже добре, що податківці тут дотримуються саме такої логіки. Адже в нас є сумні приклади, коли податківці навпаки фіскалять. У схожій ситуації з видобутком підземної води (корисна копалина загальнодержавного значення) податківці вже не такі поблажливі. Вони загалом вважають, що видобутком води не можна займатися на єдиному податку груп 1 — 3 навіть без мети отримання доходу / виключно для власних потреб (категорія 107.01.02 БЗ, див. також статтю «Вода і платники єдиного податку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 34).

Статус «активний споживач»

Важливо звернути увагу ще на такий момент.

У нас ще є така категорія, як «активні споживачі», — у розумінні п.п. 32 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019*.

* Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII.

Набуття статусу активного споживача здійснюється, зокрема, одночасно з (ст. 581 Закону № 2019):

— укладенням договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору про постачання електричної енергії споживачу або

— укладенням договору з гарантованим покупцем або постачальником універсальних послуг про продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Тобто

мова про випадок, коли та ж сонячна електроенергія буде не тільки використовуватися для власного споживання, а ще й реалізовуватися «на сторону»

Так от, що цікаво. Згідно з п. 9 ст. 581 Закону № 2019 виробництво електричної енергії активними споживачами вважається виробництвом електричної енергії для власних потреб та не потребує отримання ліцензії на виробництво електричної енергії, за умови що встановлена потужність таких генеруючих електроустановок на одному майданчику вимірювання не перевищує 5 МВт.

Тобто фактично логіка така, що це не класичне виробництво. Це, типу, виробництво для власних потреб з продажем надлишків «на сторону». Тому і назва така «активний споживач».

Але на що слід обов’язково звернути увагу:

максимальною є вірогідність того, що податківці не будуть звертати увагу на всі ці умовності із Закону № 2019 і «активних споживачів» (виробництво + передача «на сторону») не пустять до лав платників єдиного податку груп 1 — 3

Бо тут є факт продажу електроенергії. А для такого випадку податківці ніяких винятків не роблять!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі