ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Для обов’язкової реєстрації платником ПДВ потрібне одночасне виконання двох умов:
1) здійснення операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ;
2) отримання від таких операцій доходу (нарахованого або сплаченого) в розмірі, що перевищує 1000000,00 гривень.
Відсутність доходу призводить до того, що вартість товарів, які безоплатно розповсюджуються або передаються як благодійна допомога, не враховується при розрахунку граничної суми операцій для реєстрації платником ПДВ
Цей лист є реакцією податківців на рішення суду, в якому фактично сформульована цікава умова для розрахунку критерію «1 млн грн» для обов’язкової реєстрації платником ПДВ (п. 181.1 ПКУ).
Платника цікавило питання, чи потрібно враховувати в розрахунку цього критерію:
— безоплатне розповсюдження товарів у межах рекламних заходів;
— безоплатну передачу товарів як благодійної допомоги неприбутковим організаціям або фізособам.
Узагалі, податківці давно пропагують таку ідею: якщо вартість безоплатно розданих товарів включається до складу вартості оподатковуваних операцій постачання і компенсується покупцями, то такі товари вважаються використаними в оподатковуваних операціях. Тому рекламне розповсюдження товарів не розглядається як окрема оподатковувана ПДВ операція. Такі безоплатно передані товари вважаються оподаткованими ПДВ у складі тієї операції, у вартість якої вони були включені (лист ДПСУ від 22.06.2021 № 2507/ІПК/99-00-21-03-02-06). Саме ж включення у вартість можна довести, наприклад, калькуляцією або іншим документом, який установлює продажну ціну з урахуванням включеної до неї вартості безоплатно розданих товарів.
Звідси можна дійти висновку, що такі безоплатні роздачі не повинні враховуватися в розрахунку критерію 1 млн грн, для ПДВ вони не є окремою операцією.
Якщо ж довести включення безоплатної передачі до складу вартості оподатковуваних постачань не можна, то податківці вважають, що безоплатна передача враховується в розрахунку критерію «1 млн грн» (БЗ 101.02).
Але наш платник, схоже, вважав, що будь-які безоплатні передачі за жодних обставин не повинні включатися в розрахунок критерію. Тому і звернувся до суду.
Суд сформулював дві умови, при одночасному дотриманні яких з’являється необхідність реєстрації платником ПДВ. Якщо хоча би одна з умов не виконується, обов’язку реєструватися немає.
Цікаво, що однією із цих умов є отримання від операцій доходу (нарахованого або сплаченого)
Ідеться про бухгалтерський дохід, що виникає за правилами НП(С)БО 15 «Дохід».
У зв’язку з таким висновком зауважимо два моменти.
1. Взагалі, сама по собі операція з безоплатної передачі товарів повинна розглядатися з урахуванням правила мінімальної бази (п. 188.1 ПКУ). Договірна вартість безоплатного товару дорівнює нулю, тому вона ніяк не може впливати на розрахунок критерію. Але база оподаткування таких операцій не може бути нижча ціни придбання (для покупних товарів) або звичайної ціни (для виготовлених товарів). Ні суд, ні податківці в листі, що коментується, нічого про цей нюанс не говорять. Ми ж стверджуємо, що якщо безоплатні передачі враховуються в розрахунку критерію «1 млн грн», то обсяг операцій розраховується із застосуванням правила мінбази (див. «Поріг обов’язкової ПДВ-реєстрації — 1 млн грн» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29).
2. У п. 181.1 ПКУ ніде не зазначено про такий критерій, як отримання від операції доходу (нарахованого або сплаченого). Щодо цього складно погодитися із судом, адже згідно з ПКУ в розрахунку «1 млн грн» враховується тільки обсяг оподатковуваних операцій з постачання за останні 12 місяців. Жодного навіть натяку на бухобліковий дохід немає.
Висновок суду і вимушених погодитися з ним податківців, можливо, комусь припаде до душі: безоплатні передачі за будь-яких обставин не враховуються в розрахунку критерію, і не треба доводити, включені ці передачі до вартості оподатковуваних операцій чи ні.
Але повинні попередити — це дуже небезпечний шлях. Сприймати цю логіку потрібно з обережністю, розуміючи, що податківці пішли на неї тільки під тиском суду. Якщо ви хочете використовувати її на практиці, то повинні усвідомлювати, що реалізувати її без участі суду навряд чи вийде (або піти іншим шляхом — отримати собі таку ж ІПК).
Що стосується благодійних безоплатних передач, то щодо них є нюанс — пільга. Вони не оподатковуються ПДВ на підставі п.п. 197.1.15 ПКУ. А податківці для розрахунку критерію «1 млн грн» традиційно до оподатковуваних операцій (20 %, 14 %, 7 % і 0 %) додають ще й пільгові. Втім, у межах сформульованої судом концепції це не має принципового значення. Адже благодійні передачі, так само як і рекламні роздачі, не спричиняють появи доходу, тому не повинні брати участі в розрахунку критерію «1 млн грн».
Із цією тезою ми погодимося, але з інших причин.
1. Незважаючи на настирливість ДПСУ, ми продовжуємо вважати, що пільгові операції в розрахунку критерію «1 млн грн» участі не беруть.
2. Щодо пільгових постачань правило мінбази не застосовується. Про це говорять самі податківці (див. БЗ 101.16). Тому пільгову безоплатну передачу товару просто неможливо включити в розрахунок критерію «1 млн грн» (договірна вартість і база оподаткування дорівнюють нулю).
3. Навіть якщо розглядати таку операцію як привід нараховувати компенсуючі ПЗ (п. 198.5 ПКУ), то, на нашу думку, такі компенсуючі обсяги для неплатника в розрахунку критерію «1 млн грн» участі також не беруть (див. «Поріг обов’язкової ПДВ-реєстрації — 1 млн грн» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29).