Суть чергового експериментального проєкту — часткова компенсація вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Його тривалість — з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня 2025 року. Порядок реалізації проєкту затверджено постановою КМУ від 24.09.2024 № 1122, якою внесено зміни до попередньої кешбекової постанови КМУ від 20.08.2024 № 952 (див. статтю «Національний кешбек: навіщо, як, кому і скільки?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 72). Тож називатимемо його Порядок № 1122, аби відрізняти від того порядку, що регламентує надання кешбеку фізособам.
Часткова компенсація надаватиметься за рахунок бюджетних коштів з метою підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари. У 2024 році можна буде одержати компенсацію за товари, придбані від старту програми та до 1 грудня.
Одержувачами часткової компенсації є суб’єкти господарювання приватного права (юридичні особи та ФОП), що здійснять закупівлю техніки та обладнання вітчизняного виробництва (далі — покупці)
Для функціонування проєкту необхідна також участь підприємств вітчизняного машинобудування (далі — виробники) та/або їх дилерів, вартість продукції яких планує компенсувати держава.
Навіть із цієї стислої інформації напрошується аналогія з кешбеком для громадян, запровадженим дещо раніше. Звісно, механізм надання кешбеку для «юриків» і ФОП дещо інший, як і податкові наслідки для учасників цієї нової програми. Розглянемо найважливіші нюанси далі.
Продукція, що бере участь у програмі
Види техніки та обладнання, придбання яких частково компенсуватиметься державою, наведені в додатку 1 до Порядку № 1122. Це, зокрема:
1) енергетичне обладнання:
— промислові системи накопичення електричної енергії;
— сонячні панелі, електростанції, колектори;
— вітрові електростанції та мінігідроелектростанції;
— вітроенергетичні електрогенераторні, газотурбінні, газопоршневі та когенераційні установки;
— трансформатори, розподільчі шафи, теплові насоси, індивідуальні теплові пункти, рекуператори, прилади обліку;
2) колісна техніка:
— автобуси міські, туристичні, громадські, двосекційні, низькопідлогові;
— автоцистерни, в тому числі для перевезення паливно-мастильних матеріалів та пожежні;
— фургони, трали, причепи та напівпричепи;
3) будівельна, комунальна та спеціальна техніка:
— крани, в тому числі баштові, землерийні машини, навантажувачі та екскаватори-навантажувачі;
— сміттєвози, асенізаційні та сміттєзбиральні машини, а також ліфти;
— машини для механізованого розмінування (в тому числі роботизовані), піротехнічні машини, обладнання для розмінування.
Придбання техніки вітчизняного виробництва компенсуватиметься з держбюджету лише в тому разі, якщо вона потрапить до спеціального переліку, затвердженого Мінекономіки
Причому часткова компенсація надається на ту техніку та обладнання, ступінь локалізації виробництва яких перевищує 40 % (п. 5 Порядку № 1122). Під ступенем локалізації розуміють питому вагу вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів вітчизняного виробництва у собівартості техніки та обладнання. Формула для його обчислення міститься в п. 6 Порядку № 1122.
Роль виробників
Якоїсь матеріальної вигоди від участі в цій програмі виробники не отримують. Разом з тим у довгостроковій перспективі вони, безумовно, зацікавлені в пожвавленні попиту на їхню продукцію. Тим більше, що витрат на таку своєрідну рекламу в них не буде жодних.
Єдине, що вимагається на початковому етапі від виробників, — подати Мінекономіки заявку для первинного внесення техніки та обладнання до переліку разом з відповідним пакетом документів (див. п. 6 Порядку № 1122), серед яких:
— інформація про ступінь локалізації;
— калькуляція собівартості;
— інформація про технологічні операції;
— розрахунок питомої ваги витрат на оплату праці та інші.
Заявити свою техніку для включення в перелік можуть виробники — юрособи та ФОП, що перебувають як на загальній, так і на спрощеній системі оподаткування
Кваліфікаційні вимоги до виробників регламентовано п. 7 Порядку № 1122, і вони доволі суворі. До переліку потрапить техніка лише тих виробників, які:
— мають сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві;
— мають конструкторсько-технологічну документацію та/або зареєстроване право інтелектуальної власності на техніку і обладнання, що відображено в балансі;
— здійснюють на території України виробництво одного з вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів та/або використовують такі вузли, агрегати тощо, виготовлені на території України;
— здійснюють гарантійне та післягарантійне обслуговування техніки і обладнання.
Крім того, питома вага витрат на оплату праці з урахуванням ЄСВ у складі собівартості виробленої (для виробників-спрощенців — реалізованої) продукції має становити не менш як 8 %.
Для включення техніки до переліку в поточному році заявки подають до 31 жовтня, а в наступному — починаючи з 1 листопада цього року (п. 8 Порядку № 1122). Таким чином, якщо виробник до кінця жовтня не встигне подати заявку, покупці його техніки зможуть отримати кешбек тільки після нового року за техніку, придбану теж у наступному році.
На підставі отриманих заявок Мінекономіки формує перелік вітчизняної техніки. В ньому зазначаються реквізити виробників та/або їх дилерів, а також вид, марка та орієнтовна ціна техніки і обладнання. У дводенний строк після затвердження переліку він має з’явитися на офіційному вебсайті Мінекономіки.
Розмір компенсації
Частковій компенсації підлягає техніка та обладнання, які на момент здійснення через уповноважений банк повної оплати були включені до переліку, затвердженого Мінекономіки. Визначатиме такі банки теж Мінекономіки.
Пунктом 13 Порядку № 1122 передбачено, що
часткова компенсація надається покупцям техніки та обладнання на безповоротній основі у розмірі 15 % вартості (без урахування ПДВ)
Тобто якщо придбана вами техніка коштуватиме, скажімо, 12 млн грн, у тому числі ПДВ 20 % — 2 млн грн, то є шанс компенсувати 1,5 млн грн ((12 - 2) х 15 % : 100 %).
Вартість придбання має бути зазначена в актах приймання-передачі та інших документах, що підтверджують повну оплату через уповноважений банк.
Протягом поточного бюджетного періоду один покупець може отримати часткову компенсацію в сумі не більш як 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (п. 14 Порядку № 1122).
Таким чином, у поточному році максимум, що можна отримати від держави за придбання вітчизняної техніки та обладнання — 71 млн грн, у наступному — 80 млн грн (виходячи з припущення, що мінзарплату на наступний рік перезатвердять у чинному на сьогодні розмірі).
Вимоги до отримувачів компенсації
Претендувати на часткову компенсацію мають право
юрособи та ФОП незалежно від форми власності та обраної системи оподаткування, які відповідають вимогам, прописаним у п. 14 Порядку № 1122
Такі претенденти, зокрема:
— не повинні мати порушеної проти них справи про банкрутство та/або бути визнаними банкрутами та/або перебувати на стадії ліквідації;
— на перше число місяця, в якому прийматиметься рішення щодо надання компенсації, не повинні мати заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС;
— на дату подання заяви фактично не перебувати та не провадити госпдіяльності на територіях активних бойових дій (у тому числі тих, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих територіях, де ще йдуть бої або триває окупація;
— не перебувати під вітчизняними та міжнародними санкціями;
— не мати жодного зв’язку з рф, білоруссю та державами (юрисдикціями), що сприяють легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідність цим вимогам покупець декларує в заяві про отримання часткової компенсації (п. 17 Порядку № 1122), а достовірність такої інформації перевірятимуть уповноважені банки разом з Мінекономіки та податковими органами.
Порядок отримання компенсації
Щоб отримати часткову компенсацію вартості придбаної техніки чи обладнання, покупець має зробити декілька кроків.
Крок 1. Вибрати техніку / обладнання. Часткова компенсація надається за придбання не будь-якої техніки, а тільки тієї техніки вітчизняного виробництва, яка внесена до переліку, сформованого Мінекономіки (див. вище).
Крок 2. Фактично придбати техніку. Після того як покупець визначився з технікою,
щоб отримати компенсацію, таку техніку слід обов’язково придбати за власні кошти
При цьому під придбанням мається на увазі остаточне закінчення операції купівлі. Тобто покупець має перерахувати гроші за вибрану ним техніку і отримати таку техніку у власність (на руках у нього має бути акт приймання-передачі). Оплачувати придбання техніки слід через уповноважений банк.
Крок 3. Подати документи. Для отримання часткової компенсації покупці подають заяву до уповноваженого банку, через який здійснено оплату. До заяви додають підтвердні документи щодо придбання, а саме:
— копію платіжної інструкції або іншого платіжного документа, що підтверджує повну оплату;
— акт приймання-передачі техніки та обладнання.
Якщо техніку було придбано до 1 грудня поточного року, заяву та додані до неї підтвердні документи для отримання часткової компенсації слід подати до 5 грудня. На компенсацію вартості техніки, придбаної після 1 грудня, можна претендувати, якщо заяву з пакетом документів подасте до 1 квітня наступного року. Якщо, звісно, в бюджеті наступного року буде закладено кошти за відповідною бюджетною програмою.
Крок 4. Отримати кошти. Спочатку уповноважені банки формують переліки претендентів на отримання компенсації і щомісяця до 10-го числа подають їх Мінекономіки. У свою чергу, Мінекономіки за допомогою податківців відсіює з цих переліків тих претендентів, що мають бюджетну заборгованість. Після цього формує зведений перелік покупців у розрізі уповноважених банків, розподіляє наявні бюджетні кошти і перераховує їх уповноваженим банкам. І нарешті, банки протягом трьох робочих днів перераховують компенсацію на поточні рахунки покупців згідно із зазначеними у переліках покупців сумами.
Фінансування програми здійснюватиметься в порядку черговості надходження заявок у межах наявного бюджетного фінансування. Тож дотриматися зазначених строків, очевидно, вдасться не завжди. Якщо вам таки пощастить і ви отримаєте кошти від держави, пам’ятайте, що
техніка та обладнання, придбані з частковою компенсацією, мають використовуватися за призначенням і протягом трьох років не підлягають відчуженню
Це не стосується тільки випадку, коли така техніка прийнята уповноваженим банком у заставу і вона відчужується ним у разі невиконання позичальником зобов’язань за кредитним договором (п. 24 Порядку № 1122).
У разі відчуження такої техніки з інших причин, а також у разі встановлення факту незаконного отримання часткової компенсації для покупця настають наслідки, передбачені відповідно пп. 24 і 25 Порядку № 1122, а саме:
1) йому доведеться повернути отримані бюджетні кошти протягом місяця з дати виявлення порушення;
2) він втрачає право на отримання часткової компенсації протягом трьох років від дати виявлення порушення.
Облік часткової компенсації
Бухгалтерський облік. Отримання компенсації вартості техніки та обладнання слід розцінювати як цільове фінансування капітальних інвестицій. А тому в бухобліку за правилами, які прописані в п. 18 НП(С)БО 15 «Дохід»,
покупець має визнавати отриману компенсацію доходом, але не відразу, а протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів
Враховуючи це, а також порядок отримання компенсації (спочатку покупець витрачає власні кошти і придбаває техніку, а тільки потім йому перераховують кошти з бюджету), в обліку покупець має відразу після отримання відшкодування (Дт 311 — Кт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів») зарахувати цільові кошти до складу доходів майбутніх періодів: Дт 482 — Кт 69. І лише потім у міру нарахування амортизації та пропорційно її розміру відображати дохід: Дт 69 — Кт 745.
Податковоприбутковий облік. При визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток отримання таких коштів цільового фінансування буде відображатися за бухобліковими правилами. Для такої операції в ПКУ податкових різниць не передбачено.
При цьому у високодохідників, які придбали вітчизняну техніку та отримали компенсацію її вартості, податкові амортизаційні різниці виникатимуть у загальному порядку, тобто так, як цього вимагають пп. 138.1 та 138.2 ПКУ.
ПДВ-облік. Тут також без особливостей. Маєте зареєстровану податкову накладну на придбану техніку — є право на податковий кредит. Крім того, покупцеві немає потреби при отриманні компенсації нараховувати податкові зобов’язання. Річ у тому, що згідно з п.п. 196.1.6 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ дотації за рахунок бюджетів (крім тих, що надаються у майновій формі).
Єдиний податок. Платники ЄП групи 3 — юрособи та ФОП до складу доходу отриману компенсацію не включають. Аргументи містяться в п.п. 4 п. 292.11 ПКУ, відповідно до якого до складу доходу єдинника не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.
Єдиноподатники групи 4 таку компенсацію визнають доходом тільки у бухгалтерському обліку, а от для розрахунку сільгоспчастки не включають. Такі суми вони вказують у ряд. 3.1 «Сума одержаних з державного бюджету коштів фінансової підтримки», дані якого виключаються із загального розміру доходу сільгосптоваровиробника при розрахунку сільгоспчастки. Підтвердження цьому знаходимо в листі ДПСУ від 09.02.2024 № 679/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, де податківці дійшли такого ж висновку на прикладі компенсації вартості сільгосптехніки.
Приклад. Підприємство придбало у вітчизняного виробника автоцистерну для перевезення паливно-мастильних матеріалів вартістю 6 млн грн, у тому числі ПДВ 20 % — 1 млн грн. У місяці її придбання автоцистерну було введено в експлуатацію зі строком корисного використання 5 років і прямолінійним методом нарахування амортизації. Часткову компенсацію вартості придбаної техніки підприємство отримало в сумі 0,75 млн грн ((6 - 1) х 15 % : 100 %).
Як відобразити ці госпоперації в бухгалтерському обліку, покажемо в таблиці.
Обліковуємо часткову компенсацію вартості вітчизняної техніки
№ з/п | Зміст господарських операцій | Кореспондуючі рахунки | Сума, грн | |
дебет | кредит | |||
1 | Перераховано передоплату постачальникові за автоцистерну для ПММ | 371 | 311 | 6000000 |
2 | Відображено податковий кредит з ПДВ | 644/1 | 644 | 1000000 |
641/ПДВ | 644/1 | 1000000 | ||
3 | Отримано автоцистерну від постачальника | 152 | 631 | 5000000 |
4 | Списано суму раніше відображеного податкового кредиту з ПДВ | 644 | 631 | 1000000 |
5 | Відображено залік заборгованостей | 631 | 371 | 6000000 |
6 | Введено в експлуатацію автоцистерну | 104 | 152 | 5000000 |
7 | Надійшла часткова компенсація з бюджету | 311 | 482 | 750000 |
8 | Отриману компенсацію визнано доходами майбутніх періодів | 482 | 69 | 750000 |
9 | Нараховано амортизацію за перший місяць експлуатації автоцистерни (5000000 грн : 60 міс.) | 93 | 131 | 83333,33 |
10 | Визнано дохід пропорційно нарахованій амортизації за перший місяць експлуатації автоцистерни (750000 грн : 60 міс.) | 69 | 745 | 12500 |
Висновки
- Держава частково компенсуватиме 15 % вартості придбання українського енергетичного обладнання, колісної, а також будівельної, комунальної та спеціальної техніки.
- Виробникам для участі в програмі слід подати заявку до Мінекономіки з переліком власної продукції, за придбання якої покупцеві нараховуватиметься компенсація, та пакет документів. Долучитися зможуть виробники, які локалізували виробництво на рівні 40 % та більше.
- Після перевірки та позитивного рішення перелік товарів, допущених до участі в програмі компенсації, буде розміщений на офіційному сайті Мінекономіки. Інформацію отримають уповноважені банки, через які реалізується програма.
- Покупцям, щоб отримати компенсацію необхідно:
— оплатити в уповноваженому банку придбання техніки та обладнання з переліку;
— подати до банку заяву на отримання компенсації, копію платіжного документа та акт прийняття-передання техніки та обладнання. - Отримати компенсацію за товари, придбані від старту програми та до 1 грудня, можна буде у 2024 році. Для цього потрібно оформити заявку до 5 грудня. На техніку та обладнання, придбані після 1 грудня, компенсація нараховуватиметься в наступному році.
- На компенсацію не мають права підприємства-банкрути, підсанкційні чи пов’язані з рф або білоруссю підприємства, а також ті, що мають податковий борг, працюють на території активних бойових дій тощо.
- Техніка та обладнання, за придбання яких покупець отримає компенсацію, не можуть протягом трьох років перепродаватися. Інакше покупець має повернути державі кошти та буде позбавлений можливості отримувати компенсацію протягом наступних трьох років.