Обмеження на продаж
Як тільки заходить мова про продаж платником ЄП мастила (оливи), так відразу в думках спливають заборони на торгівлю деякими товарами, які висуває ПКУ для платників ЄП.
Так, відповідно до п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ всім платникам ЄП, у тому числі і юрособам — платникам ЄП групи 3, заборонено виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Оливи / мастила та інші мастильні матеріали за фізичними властивостями можна віднести до ПММ. А тому деякі платники ЄП, які мають намір торгувати мастильними матеріалами, замислюються над тим, чи поширюється на них вищезгадане обмеження на продаж?
Відповідь очевидна:
якщо оливи / мастила є підакцизним товаром, то це обмеження на платника ЄП поширюється, в іншому випадку (коли оливи / мастила не є підакцизним товаром) — на це обмеження спрощенцю зважати не слід
Підакцизні / непідакцизні оливи / мастила
Враховуючи це, виникає інше запитання: як визначити, чи є олива, яку збирається продавати автосервіс, є підакцизним товаром?
Щоб дати відповідь на це запитання, слід відкрити п. 215.1 ПКУ. З нього випливає, що ПММ є підакцизними товарами, якщо виконується одна з двох вимог:
— або товар (код згідно з УКТ ЗЕД) прямо зазначений у табличній частині п.п. 215.3.4 ПКУ;
— або товар (код згідно з УКТ ЗЕД) не зазначено у табличній частині п.п. 215.3.4 ПКУ, але він використовується як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом.
Оливи / мастила зазвичай не використовуються як пальне для заправлення зазначених вище транспортних засобів / обладнання / пристроїв. Тому щоб зрозуміти, чи є олива / мастило підакцизним ПММ, потрібно, щоб код УКТ ЗЕД такої оливи був згаданий у табличній частині п.п. 215.3.4 ПКУ.
В основному на автосервісах використовують оливи / мастила, які мають такі коди згідно з УКТ ЗЕД:
— 2710 19 87 00, 2710 19 99 00, 2710 19 83 00 — масла трансмісійні, редукторні, гідравлічні;
— 2710 19 81 00 — оливи моторні;
— 2710 19 85 00 — мастила;
— 3919 00 00 90 — гальмівні рідини гідравлічні.
Якщо дивитися на приведені вище види олив, то у табличній частині п.п. 215.3.4 ПКУ згадано тільки код 2710 19 99 00 згідно з УКТ ЗЕД. Тому може здатися, що продаючи мастило під таким кодом, автосервіс буде торгувати підакцизним товаром. Водночас якщо копнути глибше, а саме вчитатися у опис товару, який під цим кодом є підакцизним, то там сказано, що
підакцизними не вважаються товари з таким кодом, якщо вони вважаються базовою оливою та іншими мастильними матеріалами
На це вказують і податківці (див. лист ДПСУ від 29.03.2024 № 1691/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК). Інша справа, що інколи контролери спираються тільки на код УКТ ЗЕД, не зважають на опис підакцизного товару і говорять, що мастильні матеріали з кодом 2710 19 99 00 згідно з УКТ ЗЕД є нічим іншим, як підакцизним товаром (див. лист ДПСУ від 30.12.2022 № 2422/ІПК/99-00-24-03-03-06).
Тому якщо автосервіс — платник ЄП торгує мастилами з кодом 2710 19 99 00 згідно з УКТ ЗЕД, то радимо отримати на своє ім’я консультацію у податківців, щоб вони чітко визначили, є таке мастило підакцизним товаром чи ні.
Усі інші перелічені вище оливи (мастила) у п.п. 215.3.4 ПКУ не згадані, а тому не є підакцизними товарами.
Про те, що олива моторна не є підакцизним товаром і тому нею можна торгувати ФОП-спрощенцям без обмежень, див. «Чи може ФОП на єдиному податку торгувати моторними оливами?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 18.
Торгівля підакцизною оливою
Якщо автосервіс буде торгувати мастилом, яке визнано підакцизним товаром, то, як було сказано вище, ним можна торгувати тільки вроздріб у «маленькій» тарі (до 20 л).
Нагадаємо: якщо відштовхуватися від тлумачення терміна «роздрібна торгівля», то під цим видом продажу слід розуміти продаж товарів для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню. Простіше кажучи, товар має продаватися для кінцевого, особистого споживання, не пов’язаного з господарською / підприємницькою діяльністю. Тому інколи, коли податківці бачать, що покупцем товарів є суб’єкт господарювання (юрособа чи ФОП), то можуть сказати, що продавець — платник ЄП здійснив не роздрібний, а оптовий продаж товарів. А це, як ви розумієте, є порушенням обмеження із п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ, що змушує спрощенця покинути ЄП.
Звичайно, у випадку коли продане мастило сам продавець — платник ЄП відразу замінює у автівці покупця — суб’єкта господарювання, то це не можна кваліфікувати, як оптовий продаж. Адже в цьому випадку очевидно, що покупець — суб’єкт господарювання як раз і виступає у ролі кінцевого споживача. Але чи вдасться це довести без судової тяганини, питання відкрите.
У будь-якому випадку треба бути готовими до спору, а тому слід оформити належну первинку. Так, наприклад, свідченням того, що продаж підакцизного мастила відбувся саме кінцевому споживачу, може буде акт виконаних робіт, у якому чітко вказано, що продану оливу сам автосервіс використав при наданні послуг техобслуговування покупцю такої оливи.
Крім того, щоб здійснювати торгівлю підакцизним мастилом з подальшою його заміною,
у Реєстрі платників ЄП автосервіс повинен мати не тільки код виду діяльності на здійснення техогляду автівок, а й код виду діяльності з торгівлі такими ПММ, а саме КВЕД 47.30 «Роздрібна торгівля пальним»
Адже саме цей код дає право в тому числі торгувати вроздріб мастильними матеріалами й охолоджуючими рідинами для автотранспортних засобів (див. листи ДПСУ від 30.12.2022 № 2422/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 21.03.2023 № 605/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 01.03.2024 № 1049/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).
Торгівля непідакцизною оливою
Якщо ж автосервіс торгує непідакцизними оливами / мастилами, то ними можна торгувати, не озираючись на обмеження з п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ. А отже, торгувати такими оливами можна як уроздріб, так і оптом. Тобто таку оливу / мастила без проблем можна продати і суб’єкту господарювання.
Щоб здійснювати торгівлю такими мастилами, автосервісу слід мати як роздрібний вид діяльності — код 47.30 «Роздрібна торгівля пальним», так і оптовий — код 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами».
З цим погоджуються і податківці (лист ДПСУ від 16.01.2024 № 240/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
Якщо ж у автосервісу є тільки «роздрібний» код, то краще додати і «оптовий», щоб торгувати спокійно з юрособами чи ФОП. Або якщо будуть проблеми з додаванням «оптового» коду*, то вартість оливи / мастила краще включити у вартість послуги на техобслуговування (про це див. нижче), бо код послуг у автосервісу, звичайно, є.
* Про те, які можуть бути проблеми з додаванням такого коду спрощенцями і як їх вирішувати, читай «Чи може ФОП на єдиному податку торгувати моторними оливами?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 18.
Як добавити потрібний вид діяльності, читайте в «Змінюємо/додаємо вид діяльності: пам’ятка для юросіб» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71 (ср. ).
Інші варіанти
Щоб уникнути негараздів щодо обороту підакцизного мастила або у зв’язку з відсутністю коду на оптову торгівлю, автосервіс — платник ЄП має взагалі уникати торговельної операції. Для цього є два способи:
1) домовитися з клієнтом, щоб він сам придбав у інших осіб оливу, а автосервіс просто здійснить її заміну під час надання послуг з техобслуговування автівки. Роблячи так, автосервіс здійснює виключно послуги в межах коду КВЕД 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів» і не займається взагалі торгівлею товарами.
Звичайно, той факт, що автосервіс змушує самого замовника послуг шукати мастило для заміни, може відлякувати деяких клієнтів. Але якщо чинити саме так, то жодних проблем із перебуванням на ЄП у автосервісу, який має справу з підакцизним мастилом чи відсутністю «оптового» коду, не буде;
2) не проводити окремого продажу оливи / мастила, а включити вартість заміненої оливи / мастила у ціну послуг з техобслуговування.
Про те, що в операцію з проведення техогляду автомобілів входять і операції із заміни мастил (оливи), прямо вказує Положення № 102**. Так, наприклад, у додатку В «Примірний перелік операцій сезонного технічного обслуговування» до Положення № 102 чітко сказано, що
при здійсненні такого техобслуговування відбувається заміна оливи в спідометровому обладнанні, сезонна заміна олив відповідно до хіммотологічної карти тощо
Тому виходячи з цього, можна сміливо говорити, що коли платник ЄП під час надання послуги з техобслуговування транспортного засобу здійснює заміну мастила (оливи), то така діяльність не належить до роздрібного продажу ПММ. Адже при такій схемі роботи автосервіс тільки надає послуги в межах діяльності, визначеної кодом КВЕД 45.20.
Із тим що в цьому випадку немає роздрібної реалізації мастила, говорили і податківці у БЗ 107.05. На жаль, ця консультація втратила чинність ще на початку 2019 року. Водночас, на наш погляд, цей підхід податківців можна застосовувати і зараз. Адже законодавство в цій частині, що до початку 2019 року, що після цієї дати, дозволяє так говорити. Звісно, краще отримати у податківців індивідуальну консультацію з цього приводу.
Якщо платник ЄП вирішив включати вартість заміненої оливи у ціну послуг з техогляду, то щоб не було проблем, не потрібно у первинних документах окремо виділяти ціну за послугу, а окремо ціну за оливу. У рахунку та акті за виконання послуги має фігурувати тільки вартість послуги, яка включає в себе вартість оливи. Адже якщо в первинному документі буде окремо визначена ціна заміненої оливи, то у податківців буде дуже велика спокуса говорити, що мова йде про реалізацію ПММ.
Висновки
- Якщо автосервіс — платник ЄП торгує оливою чи будь-яким мастильним матеріалом, то варто чітко розуміти, належать вони до підакцизних товарів чи ні. Адже від цього залежить необхідність дотримання вимог перебування в статусі спрощенця (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ).
- На наш погляд, оливи моторні не повинні класифікуватися як підакцизні товари. Водночас податківці деякі види мастильних матеріалів (код 2710 19 99 00 згідно з УКТ ЗЕД) помилково можуть відносити до когорти таких товарів.
- Щоб уникнути проблем з торгівлею підакцизними товарами або через відсутність потрібного виду діяльності, можна або домовитися, щоб клієнт купував таку оливу / мастила на стороні і надавав автосервісу для заміни, або включати вартість заміненої оливи / мастила до ціни послуги з техогляду автівки.