Теми статей
Обрати теми

Реєстрація платником ПДВ при пільгових операціях

Солошенко Людмила, податковий експерт
Чи повинен підприємець реєструватися платником ПДВ при здійсненні пільгових операцій (наприклад, медпослуг, звільнених від оподаткування ПДВ)? І чи має право підприємець при наданні медпослуг узагалі застосовувати до них пільгу з ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ? Ці питання розглянув Верховний Суд, захистивши підприємця (див. постанову ВС від 17.07.2024 у справі № 640/267/22*).

* reyestr.court.gov.ua/Review/120520554

Суть спору

Фізична особа — підприємець (ФОП) на загальній системі оподаткування (неплатник ПДВ) надає послуги з медобслуговування населення (медпослуги), звільнені від ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ. При перевірці податківці вирішили, що ФОП безпідставно не зареєструвався платником ПДВ, і донарахували податок за нереєстрацію платником ПДВ, направивши підприємцеві податкове повідомлення-рішення (ППР). Підприємець звернувся до суду з вимогою визнати протиправним і скасувати ППР податківців.

Позиція сторін

Податківці. На думку податківців, ПДВ-пільга за п.п. 197.1.5 ПКУ діє тільки для закладів охорони здоров’я, що мають ліцензію на надання медпослуг. Тоді як підприємці не є «закладами охорони» здоров’я і застосовувати медпільгу за ПДВ не мають права (лист ГУ ДПС у Хмельницькій обл. від 07.02.2024 № 621/ІПК/22-01-24-02-10). Тому наявність у ФОП ліцензії на медпрактику не дає йому підстав користуватися медпільгою з ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ. І медпослуги, що надаються підприємцем, повинні оподатковуватися 20 % ПДВ у загальновстановленому порядку.

Платник. Підприємець не погодився з ППР, вважав, що надає пільгові медпослуги і має право на застосування пільги з ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ. А отже, жодного донарахування ПДВ за ППР бути не повинно і вимоги податківців неправомірні.

Вирішення справи судом

Під час судового розгляду суди виносили різні рішення. Суд першої інстанції підтримав податківців (вважаючи, що ФОП не може претендувати на ПДВ-пільгу). Апеляційний суд спершу скасував таке рішення окружного суду (підтримавши підприємця). Проте при повторній апеляції (необхідність у якій виникла при судовому розгляді) суд став на бік податківців.

А ось Верховний Суд, розглядаючи спір, виступив на боці платника. Верховний Суд звернув увагу на те, що:

— податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на такому принципі, як рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації (п.п. 4.1.2 ПКУ);

головною метою надання ПДВ-пільги на медпослуги за п.п. 197.1.5 ПКУ є здешевлення вартості таких соціально важливих послуг і, як наслідок, економічна підтримка населення, що є фактичним споживачем таких послуг;

ПКУ не містить визначення поняття «заклад охорони здоров’я». Проте виходячи з аналізу спеціального законодавства (що регулює сферу охорони здоров’я), надавати медпослуги можуть як заклади охорони здоров’я, так і фізичні особи — підприємці, що отримали відповідну ліцензію. У зв’язку із цим Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 285, рівною мірою стосуються як закладів охорони здоров’я, так і ФОП;

— згідно зі ст. 21 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.92 № 2801-XII заклади охорони здоров’я і фізособи-підприємці користуються податковими та іншими пільгами, передбаченими законодавством. Тому, констатував суд,

держава однаково гарантує як закладам охорони здоров’я, так і фізособам-підприємцям надання державної підтримки у вигляді податкових пільг

Також Верховний Суд згадав про правило конфліктів інтересів з п.п. 4.1.4 ПКУ, який передбачає, що якщо норма закону або іншого нормативно-правового акта допускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів (унаслідок чого можливе прийняття рішення на користь як платника податків, так і контролюючих органів), то рішення повинне прийматися на користь платника податків.

У результаті Верховний Суд дійшов висновку, що при судовому розгляді податківцями не було доведено встановлення законодавством заборони на застосування ПДВ-пільги за п.п. 197.1.5 ПКУ фізособами-підприємцями. Тому висновки судів попередніх інстанцій (про відмову в задоволенні позову ФОП) Верховний Суд визнав помилковими, такі рішення скасував і прийняв нове рішення про задоволення позову підприємця.

Думка редакції

У цьому випадку на увагу заслуговують два моменти.

Медпільга за п.п. 197.1.5 ПКУ у ФОП. Через недосконалі формулювання п.п. 197.1.5 ПКУ (що згадують про «заклади охорони здоров’я») з’являється питання: чи можуть при наданні медпослуг скористатися медпільгою з ПДВ підприємці, що мають медичну ліцензію?

Податківці підходять до ситуації формально. Вони трактують положення п.п. 197.1.5 ПКУ буквально і вважають, що медпільгу з ПДВ мають право застосовувати виключно заклади охорони здоров’я (за наявності ліцензії). А ось підприємці застосовувати її не можуть, тому медпослуги, що надаються, повинні оподатковувати 20 % ПДВ (листи ДПСУ від 18.03.2024 № 1449/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, ГУ ДПС у Хмельницькій обл. від 07.02.2024 № 621/ІПК/22-01-24-02-10). Хоча слід нагадати, що в минулі часи (в період дії схожих формулювань п.п. 5.1.8 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 № 168/97-ВР) фіскали не були в цьому питанні такі категоричні і визнавали можливість застосування медпільги з ПДВ також і за підприємцями (лист ДПАУ від 17.05.2000 № 6705/7/16-1220-25).

Радує, що

Верховний Суд підійшов до питання зважено: захистив підприємця і визнав можливість застосування медпільги з ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ також і за ФОП

Адже пільговий режим оподаткування встановлений, передусім, для певних операцій — медпослуг (що мають соціальне значення), які у свою чергу (згідно з чинним законодавством у сфері охорони здоров’я) можуть надавати як заклади охорони здоров’я, так і підприємці (за наявності ліцензії). І організаційно-правова форма ведення підприємницької діяльності (юрособа чи ФОП) не може бути визначальною обставиною, що впливає на застосування пільгового режиму оподаткування, і завадити застосуванню медпільги з ПДВ.

Тому залишилося, щоб до такої позиції Верховного Суду прислухалися податківці й у підприємців більше не виникало приводів для судових розглядів.

ПДВ-реєстрація при пільгових операціях. Друге питання, яке виникає при здійсненні пільгових операцій: а чи треба реєструватися платником ПДВ, якщо обсяг пільгових операцій за останні 12 місяців перевищить 1 млн грн?

Уся річ у тому, що податківці традиційно оподатковуваними операціями в цілях ПДВ-реєстрації вважають:

— операції, які оподатковуються ПДВ (за ставками 20 %, 0 %, 7 %, 14 %), і

— звільнені від оподаткування ПДВ (пільгові) операції. У зв’язку із цим

при підрахунку «мільйона» для ПДВ-реєстрації фіскали вимагають враховувати не лише оподатковувані, але й пільгові операції — звільнені від оподаткування ПДВ

Тому зареєструватися платником ПДВ, на думку фіскалів, треба, навіть якщо здійснюються тільки пільгові постачання (якщо їх обсяг за останні 12 місяців перевищить 1 млн грн), у тому числі — при наданні пільгових медпослуг за п.п. 197.1.5 ПКУ (листи ДПСУ від 15.03.2024 № 1392/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 13.05.202 № 1987/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, ГУ ДПС у Черкаській обл. від 03.06.2020 № 2290/ІПК/23-00-04-0120).

З такою позицією фіскалів ми не можемо погодитися. Адже п. 181.1 ПКУ вимагає в підрахунку «мільйона» враховувати саме операції, що підлягають оподаткуванню, — тобто оподатковувані ПДВ (за відповідними ставками). Тому звільнені від ПДВ (пільгові) постачання враховуватися в підрахунку 1 млн грн не повинні.

Причому це питання стало предметом іншого судового розгляду, під час якого

суди заступилися за платника і визнали вимоги податківців про обов’язкову ПДВ-реєстрацію при здійсненні пільгових операцій неправомірними

А Верховний Суд (що підтримав платника податків і залишив скаргу податківців без задоволення) сформулював правову позицію про те, що для цілей реєстрації особи платником ПДВ при підрахунку 1 млн грн:

— враховуються операції, які підлягають оподаткуванню (за відповідними ставками ПДВ), і

— не враховуються: операції, що не є об’єктом оподаткування, і пільгові операції (звільнені від ПДВ). Детальніше див. постанову ВС від 27.10.2023 у справі № 520/19175/2020 і наш коментар «Неоподатковувані ПДВ операції не включаються в розрахунок критерію 1 млн грн» // «Податки & бухоблік», 2024, № 8.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі