Штрафи за умисні порушення: Верховний Суд проти податкової Судова практика — корисний інструмент для будь-якого платника. Особливо, якщо останній готовий відстоювати свої права до кінця. Тож у «Податки & бухоблік», 2024, № 87 вже за традицією підготували для вас добірку свіжих цікавих рішень судів. Йтиметься і про доказ дати отримання РК та штрафи за несвоєчасну реєстрацію, і про додаткове благо при «дешевих» продажах. Будуть і рішення, які стосуються внесення власних коштів на рахунок ФОП як поворотної фіндопомоги для самого себе, а також скидання зі спрощенки виключно за результатами документальної перевірки. У цьому ж матеріалі розглянемо постанову ВС від 10.10.2024 у справі № 440/3061/23*. Вона стосується підвищених штрафів за несвоєчасну сплату ПДВ, вчинену умисно. Принаймні так вважали фіскали.
Реєстрація платником ПДВ при пільгових операціях Чи повинен підприємець реєструватися платником ПДВ при здійсненні пільгових операцій (наприклад, медпослуг, звільнених від оподаткування ПДВ)? І чи має право підприємець при наданні медпослуг узагалі застосовувати до них пільгу з ПДВ за п.п. 197.1.5 ПКУ? Ці питання розглянув Верховний Суд, захистивши підприємця (див. постанову ВС від 17.07.2024 у справі № 640/267/22*).
Зменшуючий розрахунок коригування: строк реєстрації та нові / старі штрафи Несвоєчасна реєстрація ПН/РК і, як наслідок, застосування штрафу вже набили оскому бухгалтерам. Часто проблема виникає не через суб’єктивну недбалість бухгалтера, а через об’єктивні причини. А щодо зменшуючого РК додається ще і своя специфіка — особливий порядок граничного строку реєстрації та доказ його отримання покупцем. У цьому плані інтерес викликає один судовий прецедент. Щоправда, йдеться про апеляційну інстанцію (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі № 620/2254/24*).
Дешева оренда (нижче амортизації) і ПДВ Що якщо виникла «дешева» оренда і при оренді розмір орендної плати за об’єкт встановлений у сумі менше, ніж амортизація? Чи призводить це до необхідності донарахування податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ? Із цим питанням розбирався Верховний Суд (див. постанову ВС від 15.03.2024 у справі № 808/1289/17*).
Оподаткування індивідуальної знижки фізособі Підприємство продало фізособі автомобіль значно дешевше за ціну придбання і при цьому не сплатило ні ПДФО, ні військовий збір. Безумовно, така операція не могла залишитися поза увагою податківців. Нараховані за результатами перевірки податок та збір підприємство спробувало оскаржити у судовому порядку. Що з того вийшло? Відповімо на це запитання, розглянувши постанову Верховного Суду від 02.05.2024 у справі № 320/3024/22*.
Поновили звільненого під час призупинення: хто платить середню за час вимушеного прогулу? Призупинення дії трудового договору — «опція», що доволі часто зустрічається у роботодавців, які знаходяться на сході та півдні України. Звісно, якщо ситуація налагоджується, дія трудового договору відновляється і працівники стають до роботи. Проте не завжди це можливо й роботодавці звільняють працівників. Чи законні такі дії? Хто платитиме середній заробіток за час вимушеного прогулу, якщо суд поновить працівника на роботі? Відповіді на ці запитання є в постанові Верховного Суду від 17.07.2024 у справі № 521/2212/23*.
Повернення передоплати зменшує дохід ФОП-спрощенця періоду повернення Як відомо, одним з головних обмежувачів для переходу і перебування на спрощеній системі є обсяг річного доходу. Якщо ви не вписуєтеся в цей критерій, то повинні перейти на загальну систему оподаткування. Якщо не перейдете самостійно, то це зроблять за вас податківці, причому з набагато гіршими наслідками. Але чи завжди дійсно відбувається перевищення доходу? Давайте розглянемо одно справу, де податківці явно незаконно намагалися викинути ФОП зі спрощенки (постанова ВС від 13.06.2024 у справі № 823/2287/18*).
Фіндопомога самому собі на рахунок ФОП на ЄП — оподатковуваний дохід! Щоб здійснювати свою підприємницьку діяльність, фізособа, яка створила ФОП — платника ЄП, нерідко використовує свої власні кошти. Щоб такі кошти не потрапили під оподаткування, вона інколи вносить їх на свій рахунок у вигляді поворотної фіндопомоги. Податківці вважають таке поповнення доходом єдиноподатника. І от нещодавно їх позицію підтримав і Верховний Суд у постанові від 19.03.2024 у справі № 24/909/17-а*. Про цю ситуацію детально і поговоримо далі.
ФОП-спрощенець і надання поворотної фіндопомоги Усім платникам ЄП заборонено займатися фінпосередництвом. Про це знають усі спрощенці. Водночас податківці вже давненько, спираючись на цю заборону, перекривають ФОП-єдиноподатникам можливість надавати поворотну фіндопомогу. Мовляв, ця операція є також фінпосередництвом, а отже, ФОП, який надав таку допомогу, має покинути спрощенку. У зв’язку з цим цікавою є постанова Верховного Суду від 14.02.2024 у справі № 300/4074/22*.
Податківці можуть скинути зі спрощенки тільки після документальної перевірки Якщо податківці виявлять, що платник ЄП порушив правила перебування на спрощеній системі оподаткування, вони мають право виключити такого платника з лав спрощенців. Але щоб це відбулося законно, податківцям робити таке виключення слід тільки на підставі проведеної документальної перевірки. Цей висновок укотре підтверджено у постанові Сьомого апеляційного адмінсуду від 17.06.2024 у справі № 240/31811/23*.