Теми статей
Обрати теми

Якщо комісіонер надав звіт у валюті

Хмелевський Ігор, податковий експерт
ТОВ на загальній системі оподаткування є комітентом за договором комісії на імпорт товарів. Комітент перераховує комісіонерові авансові платежі за товар у гривнях. Комісіонер здійснює всі розрахунки в валюті, розмитнює товар і доставляє його на склад комітента. За результатами виконаного договору комісіонер надає комітентові звіт комісіонера (у валюті), акт виконаних робіт (комісійна винагорода з ПДВ), акт за транспортування товару за кордоном (без ПДВ), акт за транспортування по території України (з ПДВ). Чи правильно, що звіт комісіонера складений у валюті, а не в гривні?

За договором комісії на імпорт товарів посередник-резидент за дорученням комітента-резидента придбаває товар у нерезидента та ввозить його на митну територію України з метою подальшої передачі комітенту.

Для цього комітент зазвичай забезпечує комісіонера грошовими коштами (передоплатою) для придбання іноземної валюти, оплати вартості товарів та інших витрат, пов’язаних з виконанням договору.

Комісіонер, у свою чергу, за національну валюту купує іноземну і перераховує її нерезидентові за поставлений товар. Тож у нього, як і в будь-якого іншого підприємства, що має справу з валютними операціями, за наявності монетарної заборгованості та/або залишку грошових коштів в іноземній валюті виникає необхідність розрахунку курсових різниць (КР).

Але КР у комісіонера виникають щодо заборгованості за чужі товари і щодо чужих грошових коштів. Тому до виникнення доходів / витрат вони не призводять. Їх відносять на розрахунки з комітентом. Витрати / доходи від купівлі валюти також відносяться на розрахунки з комітентом.

Разом з тим, аби забезпечити коректне відображення понесених за договором витрат,

у звіті комісіонера всі суми, сплачені в валюті, мають бути наведені саме в валюті, а не в гривнях

Що стосується комітента, то фактично товар було придбано за валюту, хоча й не самим комітентом, а за його дорученням посередником. Собівартість отриманого від комісіонера товару формується на підставі п. 9 НП(С)БО 9 «Запаси» із суми, що сплачена продавцеві (з урахуванням норм НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»), ввізного мита та інших безпосередньо пов’язаних з придбанням витрат.

А от винагороду за надані посередницькі послуги комісіонер має відобразити у гривнях. Адже це звичайна операція з продажу послуг одним резидентом іншому. А розрахунки за такі операції повинні відбуватися в національній валюті (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII).

Втім чинне законодавство аніскільки не обмежує право підприємств фіксувати у внутрішньоукраїнських договорах еквівалент гривневого зобов’язання в іноземній валюті. Головне при цьому:

виконувати зобов’язання, у тому числі й ті, для яких установлений еквівалент в іноземній валюті, обов’язково в гривні

Детальніше про це можна прочитати в статті «Еквівалент ціни в іноземній валюті: застосовуємо правильно» // «Податки & бухоблік», 2019, № 70.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі