Висновок документа
Надавачі платіжних послуг зобов’язані в обов’язковому порядку зараховувати кошти за операціями з переказу готівки без відкриття рахунку на рахунки суб’єктів господарювання. Видача готівки за переказом без відкриття рахунку для суб’єктів господарювання можлива лише з їхніх рахунків (після її попереднього зарахування в безготівковій формі)
Відповідні правки було внесено до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 25.09.2018 № 103. Стосуються вони всіх надавачів платіжних послуг (банків, фінансових установ, операторів поштового зв’язку тощо).
У чому полягають зміни? Розкриємо їх суть на прикладі ФОП, що продає товар з післяплатою з доставкою його через Нову пошту. Цей приклад дуже показовий хоча б тому, що навколо такої цілком законної схеми тривалий час не вщухають фіскальні інсинуації з боку ДПСУ (див. про це у статтях «Післяплата через «Нову пошту»: невже потрібен РРО/ПРРО?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 60 і «Післяплата через «Нову пошту»: ДПСУ наполягає на РРО/ПРРО для продавця» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68).
Так от, Нова пошта в цій схемі виконує лише роль перевізника. Тобто вона приймає, перевозить і видає товар покупцеві. А післяплату від покупця отримує не сама Нова пошта, а її фінансовий партнер NovaPay, що як фінансова установа має відповідну ліцензію, зокрема на здійснення переказу без відкриття рахунку.
Раніше ФОП-продавці мали можливість отримати від NovaPay післяплату за товар, доставлений Новою поштою, в готівковій формі. Тепер же NovaPay не видаватиме таку готівку одразу.
Спочатку кошти від покупця буде зараховано на відкритий рахунок ФОП, і вже потім ФОП зможе отримати їх готівкою з такого рахунку
Де має бути відкрито такий рахунок — безпосередньо в NovaPay чи в іншому банку, НБУ не уточнює. Головне, щоб такі кошти засвітилися на рахунку як виручка від діяльності ФОП.
Що це означає для ФОП? Їх доходи стане простіше контролювати. Приховати їх від оподаткування вже не вийде.
Історія питання. Рік тому ДПСУ видала роз’яснення щодо особливостей здійснення розрахунків при продажу товарів у мережі «Інтернет» із використанням служб доставки. Через певний час його текст частково втілився в консультацію б БЗ 109.02. Лейтмотивом обох цих документів від головних фіскалів було те, що ФОП, який продає товар через Нову пошту з післяплатою, має пробивати чек РРО на цей товар при передачі товару Новій пошті, тобто не очікуючи надходження за нього грошей.
Питаєте, навіщо? Бо інакше фіскали не могли контролювати готівковий дохід таких торговців. Адже вони здебільшого платники єдиного податку, тому відвантаження товару в них не оподатковується. А готівку, отриману від NovaPay як післяплату за товар, вони могли не декларувати.
Боротися з цим фіскали вирішили за двома напрямками.
По-перше, вони змушували ФОП проводити відвантаження товару через РРО. Хоча ця вимога й суперечила закону (наші аргументи знайдете в статті «Післяплата через «Нову пошту»: ДПСУ наполягає на РРО/ПРРО для продавця» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68).
А по-друге, намагались тиснути на ту ж NovaPay. Вони ще тоді заявляли, що чинним законодавством не передбачено можливості видавати в готівковій формі суб’єктам господарювання торговельну виручку у відділеннях надавачів фінпослуг без попереднього зарахування її на рахунки таких суб’єктів. Видача коштів готівкою можлива лише щодо переказів, не пов’язаних з веденням господарської діяльності, а також у випадку, якщо фінустановою було відкрито рахунок суб’єкту господарювання і він отримує на нього готівку. Хоча, насправді, такого обмеження законодавство в той час не містило.
Чого остерігатися тепер. Як бачимо, теперішні дії НБУ нагадують попередні спроби фіскальних органів. Тобто фіскали нарешті зможуть вхопити ФОПа за хвіст, причому цілком законно. Але не в момент відвантаження ним товару, а під час отримання виручки. Бо її буде видно на рахунку ФОП, і приховати її від оподаткування вже не вийде. Адже при перевірці ФОП найперше, що просять його показати, — це виписки з рахунків. І з них все буде видно як на долоні. Тож є сенс замислитися, як навести лад в обліку підприємницьких доходів.
Висновок документа
Громадяни можуть обирати зручний для них вид переказу та розрахунку з суб’єктами господарювання за послуги чи товари — готівкою чи безготівково. При цьому для отримання готівки, адресованої їм, фізособи не повинні мати відкритий рахунок у надавача платіжних послуг
Чи зачеплять зміни пересічних громадян. На щастя, ні. Тобто звичайні фізособи (не ФОП) зможуть, як і раніше, сплачувати за товари в готівковій формі, а також отримувати належну їм готівку від NovaPay або інших надавачів платіжних послуг без відкриття рахунку.
Проте через цю шпаринку зможуть прошмигнути й ті, хто свідомо не зареєстрований підприємцем, а торгує через інтернет вчорну. Хоча вони давно під прицілом у податківців, але, схоже, зараз їм нічого не загрожує. Очевидно, полювання на таких незареєстрованих ділків ще попереду. І головне тут — не поцілити в пересічних громадян, які вряди-годи вирішили продати щось зайве у господарстві. Хоча, за формального підходу, податок з таких нехай і разових продаж вони також мають сплачувати. Тож контролювати треба і їх.
З коли запрацювали зміни. Постанова, що коментується, набрала чинності з 29 серпня. На впровадження цих змін Нацбанк дав 6 місяців. За цей час надавачі платіжних послуг повинні привести свої внутрішні документи у відповідність до нових вимог.
Чи можна розглядати цей часовий проміжок як перехідний період, протягом якого прийняті зміни ще не діють?
Очевидно, що ні, оскільки в самій постанові про це ні слова.
Якби Нацбанк хотів відтермінувати початок роботи за новими правилами, він би зробив це прямо або хоча б так, як у сусідній ☺ постанові Правління НБУ від 23.08.2023 № 100. У ній є схожа норма, за якою надавачам платіжних послуг наказано протягом шести місяців переукласти договори з клієнтами з метою приведення їх змісту у відповідність до змін. Однак там ішлося про послуги на інкасацію коштів, тобто про господарські відносини, що регулюються насамперед договорами між їх виконавцями та клієнтами.
У випадку ж, що ми розглядаємо тут, ідеться про зміни до порядку зарахування і видачі готівки, що є імперативним, а не договірним. Тобто як регулятор наказав (а НБУ, нагадаємо, регулює діяльність надавачів платіжних послуг і визначає порядок їх надання), так і повинно бути. Отже, починаючи з 29.08.2024 всі надавачі платіжних послуг мають надавати їх з урахуванням змін, запроваджених постановою, що коментується. Тож сподіватися на те, що ФОП ще півроку зможуть працювати за старими правилами, не варто.