Блокування ПН/РК, включення в ризикові платники — дуже неприємні речі. Щойно трапляються ці напасті, платник, зазвичай, гарячково намагається подавати цілу купу потрібних і непотрібних документів для того, щоб вирватися з ризикового кола та/або розблокувати ПН/РК. А тим часом це не завжди розумна поведінка. Можна скористатися тими перевагами, які надає сам Порядок № 1165*, і тоді ПН/РК зареєструють автоматом.
Розблокування ПН або подання таблиці даних
Розпочнемо з найпростішої, але, на жаль, дуже поширеної і неприємної ситуації, коли вам заблокували ПН. Часто це відбувається на підставі критерію 1 ризиковості операцій: невідповідність так званих віртуальних залишків. Ця невідповідність буває в цілій низці випадків (виробники продукції та послуг, придбання товарів у неплатників, виписування ПН на аванс за ще не куплений товар тощо). Тому цілком можливо, що під блокування у вас потрапить одразу декілька ПН (наприклад, якщо ви виробник). Особливо гостро питання стоїть, якщо підходять граничні строки реєстрації ПН/РК: навіть якщо платник розуміє, що ПН/РК буде заблоковано, він вимушений відправляти їх на реєстрацію, інакше можна потрапити під штраф.
А при блокуванні перше, що спадає на думку бухгалтерові, — розблокувати ПН/РК, подаючи для цього копії розблокувальних документів. Але як показує практика, навіть при ідеально підібраному пакеті копій документів ніхто не гарантує, що податківці не приймуть рішення про відмову в реєстрації. І тоді залишиться тільки один шлях — оскаржувати це рішення в адміністративному порядку або в суді. Процедура складна, довга, дорога…
Але давайте замислимося — якщо ви, скажімо, виробник продукції або надаєте послуги, то вам ніяк не обійтися без врахованої таблиці даних. На вході у вас завжди сировина і матеріали, а на виході продукція або послуги. Коди УКТ ЗЕД / ДКПП у них не збігаються. Тому всі ваші ПН блокуватимуть.
Адже сам п. 161 Порядку № 1165 передбачає випадки, коли врахована таблиця даних автоматично розблоковує ПН/РК. Так, цей пункт передбачає цілу низку умов: блокування тільки за критерієм 1 ризиковості операцій, відсутність рішення про неврахування таблиці, відповідність кодів у ПН/РК кодам, зазначеним у таблиці, відсутність рішення про ризиковість платника тощо. Крім того, серед умов ще одна важлива — щодо ПН/РК регіональною комісією не прийнято рішення про відмову в реєстрації*.
* Усі умови автоматичної реєстрації аналізувалися в статті «Автоматична реєстрація податкової накладної після врахування таблиці даних» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65.
Тому раз вам у будь-якому випадку рано чи пізно доведеться подавати таблицю даних, то по можливості не кваптеся подавати копії документів на розблокування ПН/РК. Адже якщо ви їх подасте, а вам відмовлять у реєстрації, то у вас залишиться тільки один варіант зареєструвати цю ПН/РК — оскаржувати рішення про відмову.
А ось якщо ви спочатку подасте таблицю даних і її врахують, то таку ПН/РК розблокують автоматично, навіть без подання копій розблокувальних документів
Так, ми чітко розуміємо, що пропхнути таблицю даних — справа непроста. Проте подавати таблицю можна і треба. Якщо ваші ПН/РК підпадають під критерії п. 161 Порядку № 1165, то не проґавте шанс не лише врахувати таблицю, але й автоматом розблокувати ПН/РК.
Вихід з ризикових платників або розблокування ПН/РК
Схожу тактику можна застосувати і в іншому випадку: коли вас включили в ризикові платники і з цієї причини заблокували ПН/РК. Тут перед бухгалтером постає аналогічне питання: що робити раніше — подавати документи на розблокування ПН/РК чи виходити з ризикових платників.
Причому і тут платник може бути заручником ситуації: через граничні строки реєстрації, що наближаються, він вимушений відправляти ПН/РК на реєстрацію, навіть розуміючи, що їх заблокують.
І знову ж таки п. 61 Порядку № 1165 надає можливість убити двох зайців. Він передбачає, що при відповідності певним умовам (блокування на підставі ризиковості платника, подання на реєстрацію ПН/РК не раніше 180 днів до дати подання документів на вихід з ризикових платників тощо)*.
* Усі умови автоматичної реєстрації аналізувалися в статті «Автоматична реєстрація ПН/РК після зняття ризикового статусу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59.
І також, як у попередньому випадку, тут є умова: на момент автоматичної реєстрації ПН/РК не має бути прийняте рішення про відмову в їх реєстрації.
Тому і в цій ситуації не поспішайте подавати документи на розблокування ПН/РК
Адже якщо комісія винесе рішення про відмову (а швидше за все, так і станеться), то такі ПН/РК уже не підпадають під автоматичну реєстрацію. Тому вам доведеться оскаржувати це рішення або в адміністративному порядку, або в суді.
Набагато розумніше спочатку зібрати всі потрібні документи для виходу з ризикових платників, подати їх, і якщо рішення буде прийнято на вашу користь (знімуть ризиковий статус), то ПН/РК, що підпадають під зазначені умови, будуть зареєстровані автоматично.
Висновки
- Перш ніж подавати копії розблокувальних документів, краще подайте таблицю даних. При відповідності певним умовам ПН/РК будуть зареєстровані автоматично.
- Якщо ваші ПН/РК заблокували з причини ризиковості платника, то не кваптеся подавати копії розблокувальних документів. Краще спочатку зніміть ризиковий статус. При відповідності певним умовам заблоковані ПН/РК будуть зареєстровані автоматично.