Врахування таблиці або адміноскарження
З 08.07.2023 у Порядку № 1165* з’явився п. 161, який установив, що при дотриманні певних умов заблоковані ПН/РК реєструються автоматично**. Є два випадки такої автоматичної реєстрації:
** Не плутайте з автоматичною реєстрацією ПН/РК після зняття ризикового статусу (див. «Автоматична реєстрація ПН/РК після зняття ризикового статусу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59).
1. Податківці регіонального рівня приймають рішення про врахування таблиці даних (це якщо ви подали таблицю і її врахували і ви не вдавалися до процедури оскарження).
2. Податківці центрального рівня приймають рішення про задоволення скарги і скасовують рішення про неврахування таблиці, прийняте регіональною комісією (якщо ви успішно оскаржили в адміністративному порядку рішення про неврахування таблиці).
Механізм реєстрації ПН/РК приблизно однаковий для обох випадків, але трохи відрізняється в датах. Тому далі розглядатимемо їх об’єднано.
Умова 1: блокування за критерієм «пересорт»
Передусім, ідеться тільки про ті ПН/РК, які заблоковані згідно з критерієм 1 ризиковості операцій (так званий критерій «пересорт», див. «Критерій 1 ризиковості операції (критерій «пересорт»)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65). Блокування за іншими критеріями ризиковості операцій або ризиковості платника для цієї автоматичної реєстрації не враховується.
Із цієї умови випливає, що зареєструватися можуть ПН і збільшуючі РК
Зменшуючі ж РК під цю автоматичну реєстрацію не підпадають, оскільки блокуються за іншим критерієм ризиковості операцій.
Ще один момент — коли була зупинена реєстрація ПН/РК? Для автоматичної реєстрації блокування повинне було статися до дня, що передує даті прийняття рішення регіональної комісії про врахування чи неврахування таблиці.
Інтерес викликає другий випадок. По-перше, йдеться про ситуацію, коли платник оскаржив рішення регіоналів і центральна комісія винесла рішення на його користь. По-друге, ПН/РК, заблоковані після винесення рішення про неврахування таблиці, але до прийняття позитивного рішення за скаргою, в автоматичному розблокуванні участі не беруть.
А тепер пройдемося по інших умовах. Важливо, що всі вони повинні виконуватися одночасно.
Умова 2: немає рішення про неврахування
Наступна умова виглядає неоднозначно: відсутнє рішення контролюючого органу про неврахування такої таблиці даних відповідно до п. 19 Порядку № 1165. Не зовсім зрозуміло, навіщо потрібна ця умова, адже ми говоримо про ситуацію, коли таблицю даних якраз навпаки врахували.
Можливо, мається на увазі ситуація, коли платникові одночасно находять два рішення щодо таблиці: одне — від регіональної комісії про врахування таблиці (додаток 6 до Порядку № 1165) і друге — від центральної комісії про неврахування таблиці (додаток 7 до Порядку № 1165). Фактично це означає, що вашу таблицю зарубала центральна комісія. Таке право їй дано п. 19 Порядку № 1165 (детальніше про цю ситуацію див. статтю «Одночасно два рішення по Таблиці: що відбулося» // «Податки & бухоблік», 2022, № 88).
У цій ситуації автоматичного розблокування не буде, оскільки немає врахованої таблиці даних.
Умова 3: коди в ПН/РК і таблиці
У Порядку № 1165 ця умова сформульована складно: у ПН/РК зазначені операції з кодами товарів (послуг) згідно з УКТ ЗЕД / ДКПП / умовними кодами, відображені в такій таблиці даних, і операції, які на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація, не відповідають критеріям ризиковості операцій. Плюс ще один елемент: щодо платника відсутнє діюче рішення про відповідність критеріям ризиковості платника.
Давайте розкладемо його по поличках. Ідеться тут фактично про три елементи однієї умови, що виконуються одночасно:
а) у ПН/РК зазначені коди, присутні в таблиці. Зверніть увагу: тут немає слова «виключно», як це передбачено в п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165, де наведений 4-й критерій безумовної реєстрації (нагадаємо, згідно з критерієм 4 ПН/РК повинні містити виключно коди, зазначені у врахованій таблиці даних). Це означає, що якщо в заблокованій ПН/РК зазначені не лише коди, присутні у врахованій таблиці, але й інші коди, це не є перешкодою до автоматичної реєстрації;
б) інші операції (фактично коди УКТ ЗЕД / ДКПП / умовні коди), зазначені в ПН/РК (але яких немає в таблиці), не повинні відповідати критеріям ризиковості операцій на початок операційного дня, протягом якого проходить така автоматична реєстрація. Причому не лише критерію 1, але й усім іншим критеріям. Це цілком логічно, оскільки якщо якогось коду немає в таблиці даних і за цим кодом (чи за цією ПН/РК) є відповідність критеріям ризиковості операції, то ні про яку реєстрацію ПН/РК не може бути й мови.
Інша річ, що платник може відповідати якому-небудь критерію позитивної податкової історії. У загальному випадку позитивна податкова історія запобігає блокуванню ПН/РК за критеріями ризиковості операції. Проте в цьому елементі умови нічого про позитивну податкову історію не сказано. Тому, мабуть, вона, на жаль, жодної ролі не відіграє.
Тобто навіть якщо ви відповідаєте позитивній історії, але операції в ПН/РК — ризикові, то автоматичної реєстрації цієї ПН/РК не буде
в) щодо платника податків немає рішення про відповідність критеріям ризиковості платника. Не має значення, якому з 8 критеріїв ризиковості може відповідати платник: автомата не буде.
Цей елемент, мабуть, кореспондує з уже згаданим п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165: безумовна реєстрація за діючою таблицею даних не працює, якщо є рішення про відповідність платника критеріям ризиковості платника. Тобто сама таблиця даних не скасовується, а просто не застосовується саме щодо цієї ПН/РК. А ось скасовує таблицю даних тільки ризиковість платника, встановлена в пп. 1 — 5 додатка 1 до Порядку № 1165 (див. п. 19 Порядку № 1165), тобто ризиковість за найпопулярнішим критерієм 8 не скасовує таблицю.
Як би то не було, якщо ви — ризиковий платник (не має значення, за яким пунктом), автоматичної реєстрації ПН/РК не буде.
Умова 4: період складання ПН/РК
ПН/РК мають бути складені та подані на реєстрацію не раніше календарного місяця, що передує місяцю, в якому регіональною комісією прийнято рішення про врахування таблиці або рішення про неврахування таблиці (якщо воно було успішно оскаржене). Із цієї умови можна дійти декількох висновків:
а) під автоматичну реєстрацію підпадають тільки ПН/РК двох періодів: місяця врахування таблиці (мабуть, до дати обліку) і попереднього місяця. Більш ранні періоди не враховуються;
б) на ці два місяці повинні припадати не лише дата складання ПН/РК (по суті — дата першої події), але й дата подання на реєстрацію. Якщо ПН/РК складена в більш ранніх періодах, а подана на реєстрацію в цьому періоді, то вона під автомат не підпадає.
Наприклад, рішення про врахування таблиці прийняте 26.07.2024. Це означає, що під автоматичну реєстрацію можуть потрапити ПН/РК, складені в період з 01.06.2024 по 26.07.2024 і в цей же період подані на реєстрацію. ПН/РК, складені до 01.06.2024, але подані на реєстрацію в періоді з 01.06.2024 по 26.07.2024, під автомат не підпадають;
в) якщо платник оскаржив рішення про неврахування і досяг успіху в центральній комісії, то дата задоволення скарги тут ролі не відіграє. Період складання ПН/РК визначається за місяцем винесення рішення про неврахування таблиці плюс попередній місяць.
Умова 5: немає відмови в реєстрації ПН/РК
Щодо таких ПН/РК регіональною комісією не прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК відповідно до Порядку № 520*.
Ця дуже важлива умова. Якщо є прийняте рішення про реєстрацію ПН/РК, то і питання взагалі немає: вона вже зареєстрована.
Якщо ж є рішення про відмову в реєстрації, то ПН/РК в автоматичну реєстрацію не потрапляє. Тому важливо правильно планувати свої дії.
Якщо вам заблокували ПН/РК за критерієм 1 ризиковості операції (а це означає, що у вас немає врахованої таблиці даних), то не поспішайте подавати копії документів на розблокування
Адже якщо ви їх подасте, а вам відмовлять у реєстрації (що не виключено навіть при ідеально підібраних документах), то у вас залишиться тільки один варіант зареєструвати цю ПН/РК — оскаржити рішення про відмову.
А ось якщо ви спочатку подасте таблицю даних і її врахують, то таку ПН/РК розблокують автоматично, навіть без подання копій розблокувальних документів. Тому по можливості спочатку використайте всі можливості для врахування таблиці.
Умова 6: наявність регліміту
В день автоматичної реєстрації в платника має бути достатня сума регліміту для реєстрації таких ПН/РК. Цілком розумна умова — без регліміту ПН/РК не зареєструються в принципі.
Інша річ, що виконати цю умову можна, не вдаючись до зайвих витрат. Якщо ці заблоковані ПН/РК будуть відображені в таблиці 1.1 (1.2) додатка Д1 до декларації як незареєстровані на момент подання декларації, то повинен спрацювати додатковий регліміт (п. 2001.9 ПКУ). І тоді автоматична реєстрація повинна пройти, навіть якщо основної суми регліміту недостатньо.
Строки автоматичної реєстрації
Важливе питання: у які строки відбувається автоматична реєстрація? Тут усе просто. Реєстрація повинна пройти на п’ятий робочий день, який настає за днем прийняття:
— рішення регіональної комісії про врахування таблиці даних або
— рішення центральної комісії про задоволення скарги (у разі оскарження рішення про неврахування таблиці). Ще раз нагадаємо, що ПН/РК, заблоковані в періоді оскарження, в автоматичній реєстрації участі не беруть.
Висновки
- Якщо платникові враховують таблицю даних, то протягом п’яти днів можуть автоматично зареєструвати ПН/РК, які були заблоковані. Але ці ПН/РК повинні відповідати певним умовам.
- Під автоматичну реєстрацію потрапляють навіть ті ПН/РК, у яких зазначені не лише коди з таблиці. Але інші коди не повинні відповідати критеріям ризиковості операції.
- Якщо вам заблокували ПН/РК за критерієм 1 ризиковості операції, не поспішайте подавати розблокувальні документи. Краще спочатку спробувати пропхнути таблицю, і якщо це вийде, то ПН/РК зареєструються автоматично.
- Не нехтуйте таблицею 1.1 (1.2) додатка Д1 до декларації. Вона допоможе не витрачати додаткові кошти на поповнення регліміту.