Спочатку пригадаємо, що базове регулювання обліку витрат ФОП на загальній системі міститься у ст. 177 ПКУ. Формалізує ці норми Порядок № 261*.
Так от, у п. 177.4 ПКУ наведено фактично п’ять груп витрат ФОП (ту ж логіку бачимо й у Типовій формі*):
1) матеріальні витрати (вартість товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих, палива, енергії, будматеріалів, запчастин, тари);
2) зарплата працівників та винагорода фізосіб, які виконують роботи (послуги) для ФОП за цивільно-правовими договорами;
3) суми податків, зборів, ЄСВ, плата за ліцензії;
4) інші витрати, а саме: на відрядження працівників, зв’язок, рекламу, на розрахунково-касове обслуговування, оренду, ремонт та експлуатацію майна, на транспортування продукції чи товарів, транспортно-експедиційні та інші послуги, прямо пов’язані з виробництвом товарів (робіт / послуг) та їх транспортуванням;
5) амортизаційні відрахування.
Витрати групи 1 умовно ми називаємо матеріальною собівартістю. Витрати груп 2 — 4 — поточними витратами.
При цьому пам’ятаємо, що на відміну від юросіб, будь-які витрати ФОП може відобразити лише після того, як вони будуть фактично сплачені (!).
Поточні витрати — поза зоною ризику
Так от, фіскали традиційно не проти, щоб витрати груп 2 — 4 (тобто нетоварні витрати) ФОП ураховував у момент їх оплати, незалежно від того, чи вже отримав він дохід, з яким ці витрати логічно пов’язані.
Типу сплатив — зробив запис у графах 5, 7, 8, 9 Типової форми, не звертаючи уваги на дохід (отримано його чи ні, і якщо отримано, то коли саме). Тобто
навіть якщо такі поточні витрати логічно пов’язані з діяльністю / доходами попереднього календарного року, це не заважає ФОП відобразити їх за фактом сплати в поточному році
Іншими словами:
— до моменту оплати такі витрати ми в будь-якому разі не враховуємо;
— тільки-но ми їх сплатили, то можемо враховувати їх в обліку. Навіть якщо такі витрати логічно пов’язані з діяльністю / доходами попереднього календарного року чи навіть наступного календарного року (див., зокрема, консультацію в категорії 104.05 БЗ; статтю «Нетоварні «перехідні» витрати у ФОП-загальносистемника: нюанси обліку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 34).
Що важливо:
податківці дивляться на це все спокійно
Матеріальна собівартість — ризики є
Дещо інша історія з матеріальними витратами з п.п. 177.4.1 ПКУ (див. п. 1 вище). Податківці традиційно наполягають, що «матеріальну собівартість» проданих товарів / продукції / робіт / послуг ФОП може поставити у витрати (графи 5, 6 Типової форми) не раніше, ніж він отримає оплату за відповідні товари / продукцію / роботи / послуги.
Судова практика з цього приводу досить різношерста. Та, на жаль, є досить багато судових рішень, де податківців підтримують суди (див., зокрема, постанову ВС від 16.03.2023 у справі № 560/4184/19, постанову ВС від 15.04.2021 у справі № 803/1766/16).
Тобто:
— такі витрати до моменту оплати ми в будь-якому разі не враховуємо;
— краще погодитися з податківцями, що
витрати, які формують матеріальну собівартість проданих товарів / продукції / робіт / послуг (графа 6 Типової форми), можуть бути відображені чи то одночасно з отриманим доходом від реалізації відповідних товарів / продукції / робіт / послуг (якщо витрати на цей момент вже сплачені), чи то пізніше (за фактом сплати)
Але наскільки пізніше? Будь-коли чи може є якісь обмеження? У цьому, власне, і «сіль».
Наприклад, ФОП отримав дохід (припустимо, отримав оплату за реалізовані товари) у 2024 році, а витрати, пов’язані з ним (оплата за ці товари їх постачальнику), понесе (сплатить) лише у 2025 році. У такому разі:
— такі витрати не можна врахувати при обчисленні чистого доходу за 2024 рік. Бо ці витрати ФОП не поніс (не сплатив) у 2024 році;
— у ФОП має бути можливість врахувати такі витрати при обчисленні чистого доходу за 2025 рік — за фактом їх оплати.
І раніше протягом років податківці прямо цю можливість визнавали. Буквально у своїх роз’ясненнях вони писали «такі витрати будуть враховані при обчисленні чистого оподатковуваного доходу у тому звітному періоді, коли їх фактично поніс платник податку». Тобто сплатив у наступному календарному році — відобразив їх за фактом сплати (графи 5, 6 Типової форми) у наступному році. Сплатив через рік — відобразив їх за фактом сплати (графи 5, 6 Типової форми) через рік (див., зокрема, статтю «Як обліковувати «перехідні» витрати у ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32).
Але чомусь у свіжому роз’ясненні (категорія 104.05 БЗ) податківці про це вирішили взагалі нічого не казати. Чи не означає це, що вони передумали і тепер стверджуватимуть, мовляв, у наступних роках такі витрати ФОП урахувати також не зможе, тому що ці витрати вже не будуть пов’язані з доходом цих років?
Таких ризиків, на жаль, виключати тепер не можна. Тож
якщо є можливість, то краще на наступний рік оплату не відкладати, бо деяка вірогідність прискіпувань податківців уже є
Але на що слід обов’язково звернути увагу.
Аргументи для «перехідних» витрат
У ПКУ немає жодного застереження щодо того, що витрати звітного року обов’язково мають бути пов’язані з доходом цього ж року. Вони просто повинні бути пов’язані з процесом отримання доходу, будь то в минулому році чи в майбутньому. Так:
— у п. 177.2 ПКУ сказано, що об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця;
— п.п. 177.4.5 ПКУ забороняє враховувати витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою — підприємцем.
Тобто немає жодного слова про зв’язок саме з доходами поточного року! Немає якихось спеціальних застережень з цього приводу і в Порядку № 261.
Щодо тієї ж гр. 6 Типової форми лише зазначено (п. 6 ч. 1 розд. ІІ Порядку № 261), що «у графі 6 відображається вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані / використані у виробництві продукції, товарів (наданні робіт, послуг), або для використання під час провадження незалежної професійної діяльності». Без уточнень, що йдеться лише про витрати на ТМЦ, що реалізовані / використані саме протягом звітного періоду.
Тож ми не бачимо жодної проблеми в тому, що витрати, пов’язані з доходом одного року, будуть відображені в обліку за фактом сплати, наприклад, у наступному році. Про це, власне, кажуть і суди. Див., зокрема, постанову ВС від 11.12.2023 у справі № 380/2200/20.
Утім, ще раз зазначимо:
якщо є можливість, то краще на наступний рік оплату не відкладати. А проплатити витрати до закінчення року, із доходом якого такі витрати прямо пов’язані (щоб доходи і витрати було відображено в межах одного календарного року)
Мова, знову ж таки, лише про витрати, що відображаються у гр. 6 Типової форми.
Висновки
- Будь-які витрати ФОП може відобразити лише після того, як вони будуть фактично сплачені.
- Якщо мова про поточні витрати ФОП (графи 7, 8, 9 Типової форми), то він може їх відображати за фактом сплати, не звертаючи уваги на дохід (отримано його чи ні, і якщо отримано, то коли саме). Тобто навіть якщо такі поточні витрати логічно пов’язані з діяльністю / доходами попереднього календарного року, це не заважає ФОП відобразити їх за фактом сплати в поточному році.
- Інша історія із матеріальною собівартістю (графа 6 Типової форми). Такі витрати можуть бути відображені чи то одночасно з отриманим доходом від реалізації відповідних товарів / продукції / робіт / послуг (якщо витрати на цей момент вже сплачені), чи то пізніше (за фактом сплати).
- Раніше податківці прямо визнавали, що такі витрати можна за фактом сплати врахувати навіть у наступних роках. Але чомусь у свіжому роз’яснені податківці про це вирішили взагалі нічого не казати. Відповідно є деякий ризик, що податківці при перевірці заявлять, мовляв, у наступних роках такі витрати ФОП урахувати не може, тому що ці витрати вже не будуть пов’язані з доходом цих років.
- Таке твердження буде необґрунтованим. Втім якщо є можливість, то краще на наступний рік оплату не відкладати. А проплатити витрати до закінчення року, із доходом якого такі витрати прямо пов’язані (щоб доходи і витрати було відображено в межах одного календарного року). Мова, знову ж таки, лише про витрати, що відображаються у графі 6 Типової форми.