* itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44809
В основі наших висновків лежить текст законопроєкту (редакція, доопрацьована комітетом, від 16.09.2024). В нього ще можуть бути внесені зміни. Хтось узагалі ще живе надією, що цей Закон не приймуть, але ми вважаємо, що ймовірність прийняття Закону є високою.
Військовий збір таФОП на ЄП груп 1 та 2
Нас уже запитують, як сплачувати єдиний податок (ЄП) за жовтень ФОП на єдиному податку (ЄП) груп 1 та 2. Чи можна просто сплатити ЄП на 710 грн більше, щоб уникнути недоплати, чи військовий збір (ВЗ) слід платити на окремий рахунок.
Дивіться.
1. Передбачається, що в частині сплати ВЗ (у т. ч. платниками ЄП) Закон, що буде прийнято на базі законопроєкту № 11416-д (надалі — Закон) набуде чинності з 01.10.2024*. І сплата ВЗ для платників ЄП запроваджується з 01.10.2024.
* Наприклад, зміни щодо об’єднаної ПДФО/ВЗ/ЄСВ-звітності — перехід на місячний звітний період — стартують лише з 01.01.2025.
2. Алгоритм сплати ВЗ для ФОП на ЄП груп 1 та 2 хочуть зробити аналогічним сплаті авансових внесків з ЄП. Але, звертаємо увагу, що
запровадження сплати ВЗ — це не підвищення розміру ЄП. Ніяких змін щодо сплати ЄП не передбачається!
ФОП на ЄП груп 1 та 2 буде сплачувати ВЗ авансом не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця. Тобто як ЄП за жовтень 2024 слід буде сплатити не пізніше 18.10.2024*, так само і
ВЗ за жовтень 2024 слід буде сплатити не пізніше 18.10.2024
* Оскільки 20.10.2024 — неділя, а податківці, ймовірно, не визнають можливість «вихідного» переносу для авансових внесків з ВЗ (так само, як вони роблять з ЄП).
Місячна сума ВЗ (для жовтня, листопада, грудня 2024) — 710 грн. Це 10 % розміру мінімальної заробітної плати на 01.01.2024.
При цьому, так само, як і для цілей сплати ЄП, жодного значення не має, чи був у ФОП дохід у відповідному місяці, чи здійснював він узагалі діяльність у цьому місяці. Якщо він хоч день у місяці був платником ЄП груп 1 чи 2, то має сплатити ВЗ за цей місяць у повній сумі.
Також працевлаштований ФОП чи ні, не має значення: навіть якщо роботодавець утримує ВЗ із зарплати, це не звільняє такого ФОП від сплати «підприємницького» ВЗ 710 грн*.
* НЕ варто проводити аналогії зі сплатою ЄСВ за себе. У ПКУ подібних норм запроваджувати не планують.
Більш того, на відміну від ЄП, ВЗ буде сплачуватися:
1) навіть ФОП, податкова адреса яких знаходиться на бойових територіях (більше деталей щодо ЄП знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53);
2) за період хвороби чи відпустки ФОП (більше деталей щодо ЄП знайдете у статті «Податкова відпустка ФОП на єдиному податку груп 1 та 2: знову актуальна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42);
Податківці самі нараховуватимуть авансові внески з ВЗ ФОП на ЄП груп 1 та 2 (так само, як вони нараховують зараз авансові внески з ЄП груп 1 та 2). ФОП залишається сплатити ВЗ та показати нараховані суми авансових внесків у звітності. При цьому
окремої звітності з ВЗ для платників ЄП не передбачається. Нараховані авансові внески слід буде показати в ЄП-декларації. Тобто, за логікою, форму ЄП-декларації у майбутньому мають змінити — додати комірки для ВЗ
Авансові внески з ВЗ податківці мають нарахувати платнику в електронному кабінеті. І якщо вони це встигнуть зробити, то питань, на які рахунки сплачувати новоявлений ВЗ, не виникатиме.
А якщо не встигнуть, що більш імовірно? Тоді, дійсно, виникне питання, на які рахунки ФОП на ЄП груп 1 та 2 сплачувати авансові внески з ВЗ: на вже існуючі для сплати ВЗ чи на нові. Вочевидь, ближче до діла податківці проллють світло на ситуацію.
У крайньому разі нам
на допомогу може прийти норма з пп. 112.8.81 та 129.9.8 ПКУ про відсутність відповідальності за своєчасну сплату грошового зобов’язання на інший (помилковий) бюджетний рахунок — з наступним поданням заяви про повернення на правильний бюджетний рахунок
Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Податки на помилковий рахунок, відеоконференція з податківцями та інші новинки» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24.
Однак, знову ж таки, слід буде окремо сплачувати саме ВЗ, а не збільшувати платіж з ЄП на 710 грн. Хоча як воно буде фактично, зараз сказати важко.
До речі, передбачається, що відповідальність за несвоєчасну сплату ВЗ буде така сама, як і для ЄП. Для авансових внесків, нагадаємо, це штраф за ст. 122.1 ПКУ — 50 % авансового внеску (у разі його несплати у строк чи сплати не в повному обсязі).
Військовий збір та платники ЄП групи 3
Тут уже запитують, чи запроваджено зміни до звітності. Мовляв, про ЄП платники групи 3 звітують щоквартально, а де звітувати про новий ВЗ?
Почнемо з того, що
згідно з останньою версією законопроєкту, до лав платників ВЗ потрапляють всі платники ЄП групи 3 —ФОП та юридичні особи
Далі. На відміну від ФОП на ЄП груп 1 та 2, у платників ЄП групи 3, умовно кажучи, лихоманки не буде.
Дивиться чому. Сплата ВЗ тут так само запроваджується з 01.10.2024. Але термін сплати ВЗ платниками ЄП групи 3 планується встановити — «10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал». Тобто платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ у той же термін, що і ЄП. Ставка ВЗ — 1 % від ЄП-доходу.
Тож
перший раз платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ за IV квартал 2024. Строк для цього — не пізніше 19.02.2025
Щодо звітності. Знову ж таки, окремої звітності з ВЗ для платників ЄП не передбачається! Планується, що суми ВЗ будуть відображатися у складі ЄП-декларації. Тобто після того, як відповідні зміни набудуть чинності, Мінфіну, за логікою, доведеться внести зміни до форм ЄП-декларацій.
При цьому:
— за звітний період «три квартали» звітувати у будь-якому разі будемо за чинною наразі формою ЄП-декларації. Ніякого ВЗ в ній показувати не будемо. Бо сплата ВЗ платниками ЄП запроваджується з 01.10.2024. Тобто перший раз платникам ЄП групи 3 доведеться сплатити ВЗ за IV квартал 2024 (не пізніше 19.02.2025);
— за звітний період «рік», якщо Мінфін встигне оновити форму ЄП-декларації, вже доведеться подавати декларацію за оновленою формою (з відображенням ВЗ). Якщо Мінфін не встигне, то в річній декларації доведеться щось вигадувати, щоб відобразити ВЗ за IV квартал 2024. У будь-якому випадку доведеться щось вигадувати, бо декларація заповнюється наростаючим підсумком, а ВЗ слід буде нарахувати лише на дохід за IV квартал 2024. Але це все ще далеко. Ближче до діла все, безперечно, з’ясується.
Висновки
- Передбачається, що в частині новацій щодо сплати ВЗ (у т. ч. платниками ЄП) Закон, що буде прийнято на базі законопроєкту № 11416-д, набуде чинності з 01.10.2024. І сплата ВЗ для платників ЄП запроваджується починаючи з 01.10.2024.
- Запровадження сплати ВЗ для платників ЄП — це саме запровадження сплати ВЗ. Це не підвищення розміру ЄП. Щодо сплати ЄП жодних змін не передбачається!
- Виходячи з імовірного сценарію розвитку подій, ФОП на ЄП груп 1 та 2 перший раз доведеться сплатити ВЗ за жовтень в розмір і 710 грн не пізніше 18.10.2024. Щодо рахунків для сплати, поки що стверджувати щось напевно важко.
- Згідно з останньою версією законопроєкту, до лав платників ВЗ потрапляють всі платники ЄП групи 3 — як ФОП, так і юридичні особи.
- Вперше платники ЄП групи 3 будуть сплачувати ВЗ за IV квартал 2024. Строк для цього — не пізніше 19.02.2025.
- Окремої звітності з ВЗ для платників ЄП не передбачається! Суми ВЗ будуть відображатися у складі ЄП-декларації.
- За звітний період «три квартали» звітувати у будь-якому разі потрібно за чинною наразі формою ЄП-декларації. Ніякого ВЗ у ній показувати не слід.
- У річній ЄП-декларації за рік вже будемо відображати ВЗ (нарахований за IV квартал).
- Це все, якщо Закон на базі законопроєкту № 11416-д буде прийнято у тому вигляді, що ми бачимо зараз (редакція, доопрацьована комітетом, від 16.09.2024).