Оформлення операції
Дарування. Голова ФГ має повне право дарувати своєму підприємству будь-які активи, в тому числі й біологічні активи у вигляді поголів’я тварин (свиней). Заборони на це жодний нормативно-правовий акт не містить.
Щоб подарувати поголів’я юрособі, голова ФГ від імені фізособи-громадянина має укласти з ФГ договір дарування. За цим договором одна сторона — дарувальник передає або зобов’язується передати в майбутньому безоплатно другій стороні — обдаровуваному у власність майно (подарунок) (ч. 1 ст. 717 ЦКУ).
Нюанс тільки один! ФГ має намір зробити подарунок його голова. А отже, виходить, що і від імені дарувальника, і від імені обдарованого договір буде підписувати одна і та ж особа. А цього бути не повинно.
Річ у тому, що згідно з ч. 3 ст. 238 ЦКУ представник не може вчиняти правочини від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є. Виняток: комерційне представництво або інші випадки, встановлені законом.
Так от, якщо голова ФГ вирішить підписати договір з одного боку від імені підприємства, а з другого — із самим собою, як фізособа, то він явно діятиме у своїх інтересах і порушуватиме вимоги ч. 3 ст. 238 ЦКУ. Можливі наслідки таких дій шукайте у «Директор одночасно є ФОП: можливість, обмеження, ризики» // «Податки & бухоблік», 2024, № 51.
Щоб не наражатися на небезпеку, потрібно, щоб
однією із сторін договору між фізособою і підприємством виступав не голова такого підприємства
Цього можна досягти, наприклад, оформивши довіреність на представлення інтересів підприємства іншій особі, яка і підпише договір із фізособою (скажімо, заступник голови, бухгалтер тощо).
Додатковий внесок. Голова ФГ доволі часто є його засновником. Тому він має право не дарувати ФГ свої активи, а оформити цю операцію через додатковий внесок до статутного (складеного) капіталу ФГ.
Діяльність ФГ регулюється Законом про ФГ*.У цьому Законі немає заборони на здійснення засновниками / членами ФГ додаткових внесків до статутного (складеного) капіталу. Тому, на наш погляд, якщо у статуті ФГ буде прописано, що засновники / члени ФГ мають право робити такі внески, то голова ФГ може це зробити без проблем.
* Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV.
Крім того, у Законі про ФГ не зазначено, що здійснення таких внесків має бути обов’язково ухвалено загальними зборами учасників і що такі внески мають обов’язково збільшувати статутний (складений) капітал. Тому всі погляди на статут ФГ. І якщо в ньому не міститься якоїсь специфіки отримання погодження таких внесків у всіх учасників ФГ і обов’язкового збільшення статутного (складеного) капіталу, то, за ідеєю, голова ФГ — засновник може самостійно прийняти рішення про здійснення такого внеску. У цьому випадку оформляти здійснення додаткового внеску у статутний (складений) капітал ФГ слід не протоколом (адже протокол використовують, тільки коли приймається рішення зборів), а шляхом складання головою ФГ рішення / розпорядження про здійснення додаткового внеску.
Від того, як саме буде оформлено дарування поголів’я ФГ, і залежатиме відображення операції в бухгалтерському та податковому обліку ФГ.
Бухоблік подарованого
Подароване поголів’я свиней слід оприбуткувати на баланс ФГ.
Доросле поголів’я тварин — це довгострокові біологічні активи (ДБА). Тому вони потраплять на субрахунок 163 «Довгострокові біологічні aктиви тваринництва, які оцінені зa справедливою вартістю». Але спочатку пройдуть через дебет субрахунку 155 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів», на якому ведеться облік витрат на придбання або вирощування (створення) ДБА, облік яких ведеться на рахунку 16.
Зараховувати на баланс отримане безоплатно поголів’я слід за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж (пп. 7 та 8 НП(С)БО 30 «Біологічні активи»). Під справедливою вартістю розуміють суму, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на визначену дату (п. 4 НП(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»). Тобто виходячи з цього, визначати справедливу вартість безоплатно отриманих ДБА слід на рівні покупної вартості аналогічних активів.
Визначати справедливу вартість безоплатно отриманого поголів’я має або постійно діюча комісія, або спеціально створена для таких цілей. Оформляється визначення справедливої вартості безоплатно отриманого поголів’я шляхом складання акта у довільній формі.
За загальним правилом ФГ у момент оприбуткування безоплатних ДБА має визначити дохід у розмірі справедливої вартості таких активів (пп. 5, 21 НП(С)БО 15 «Дохід»).
Тобто для оприбуткування подарунка у вигляді дорослого поголів’я свиней слід
спочатку зарахувати його на Дт субрахунку 155 з одночасним визнанням доходу за Кт субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів». А потім звідти перекинути на рахунок 16 (Дт 163 — Кт 155)
Інша справа, коли тварини отримані безоплатно не просто від голови ФГ — найманого працівника, а від голови ФГ, який є одночасно засновником ФГ. Тоді дохід у бухобліку виникати не буде.
Адже відповідно до п. 5 НП(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу, за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства. За ідеєю, отримання безоплатно поголів’я тварин від голови ФГ, який одночасно є його засновником, можна вважати додатковим внеском засновників понад статутний (складений) капітал. У цьому випадку безоплатно отримане доросле поголів’я свиней оприбутковують проводкою Дт 155 — Кт 422 «Інший вкладений капітал», Дт 163 — Кт 155.
Щоб не було проблем з податківцями з приводу того, чим є вартість отриманого поголів’я від голови ФГ — засновника, радимо оформляти таке отримання не через договір дарування, а через передачу майна до складеного капіталу на основі рішення засновників ФГ. Причому якщо засновник не бажає збільшувати розмір складеного капіталу ФГ, то варто оформити таке внесення у вигляді додаткового внеску без зміни статутного (складеного) капіталу.
ЄП-дохід
Якщо ФГ — платник ЄП групи 3 отримає від свого голови безоплатно доросле поголів’я тварин (така операція буде оформлена письмовим договором дарування), то
вартість подарованого поголів’я підприємство-спрощенець має включити до свого оподатковуваного доходу
Датою, за якою ФГ відображатиме єдиноподатковий дохід, є дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманого поголів’я (п. 292.6 ПКУ).
З тим, коли виникає дохід у ФГ — платника ЄП при отриманні безоплатно тварин від керівника, розібралися. Лишається визначити, за якою вартістю включати отримане поголів’я до ЄП-доходу?
Податківці у своїх роз’ясненнях (БЗ 108.01.02) наголошують, що при безоплатному отриманні товарів у платника ЄП групи 3 дохід виникає у розмірі, що дорівнює звичайній ціні отриманих активів.
Звертаємо увагу! На баланс за правилами бухобліку поголів’я оприбутковується за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж, а ЄП-дохід визначається виходячи із звичайної ціни таких активів. Враховуючи механізм визначення справедливої вартості, виходить, що справедлива вартість може як збігатися із звичайною ціною, так і відрізнятися від неї (див. «Безоплатне в єдиноподатників» // «Податки & бухоблік», 2020, № 71).
Інша справа, коли ФГ приймає поголів’я від голови — засновника ФГ. Для цього варто оформити таку передачу не як подарунок, а як додатковий внесок до статутного (складеного) капіталу (див. вище).
Річ у тому, що завдяки п.п. 8 п. 292.11 ПКУ не включаються до ЄП-доходу єдиноподатника суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками до статутного капіталу такого спрощенця.
Причому, на думку фіскалів (див. листи ДПСУ від 11.01.2024 № 179/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, від 30.07.2021 № 2930/ІПК/99-00-18-04-03-06 та лист ГУ ДПС у Одеській обл. від 25.11.2021 № 4491/ІПК/15-32-18-04-05 тощо), із-під оподаткування ЄП випадають всі внески, здійснені до капіталу спрощенця, тобто як ті, що здійснюються через збільшення розміру статутного капіталу, так і ті, що здійснено до додаткового капіталу, без зміни розміру статутного капіталу.
Тому
якщо ФГ — платник ЄП не бажає платити ЄП із поголів’я, яке передає ФГ його голова — засновник, то потрібно, щоб таке внесення було оформлене, як внесок до статутного (складеного) капіталу, а не як подарунок через укладання договору дарування
Якщо внесок оформлюють як додатковий капітал, то тут краще отримати ІПК на свою адресу, подібно до тих, що ми наводили вище. Адже за п. 292.1 ПКУ обкладатися ЄП повинен будь-який матеріальний подарунок, окрім вкладів до статутного капіталу (п.п. 8 п. 292.11 ПКУ).
Вплив на сільгоспчастку
Отримане поголів’я. Щоб зрозуміти, чи вплине отримане у подарунок поголів’я тварин на сільгоспчастку аграрія, який з початку наступного року має намір стати платником сільгоспЄП, слід пригадати правила розрахунку цієї частки.
Джерелом інформації при складанні Розрахунку сільгоспчастки* є дані бухгалтерського обліку аграрія (БЗ 108.02.01). Тобто заповнювати цей Розрахунок слід, спираючись на інформацію із бухгалтерських регістрів.
Отже, подарунок впливатиме на сільгоспчастку тільки в тому випадку, якщо при його отриманні аграрій визнаватиме у бухобліку дохід.
Як було сказано вище, наявність бухдоходу залежить від статусу дарувальника: якщо він НЕ засновник ФГ, то бухдохід буде. Тоді розмір подарованого поголів’я зменшить розмір сільгоспчастки, адже осяде тільки у загальному доході аграрія і омине сільгоспдохід.
Крім того, оскільки ми говоримо про новостворене ФГ, то розмір такого доходу може бути доволі значним порівняно з сільгоспдоходом, а це може не дати підприємству змоги дотриматися потрібного розміру сільгоспчастки і опинитися у лавах платників сільгоспЄП.
Якщо ж подарунок надходить від голови ФГ, який є одночасно його засновником, то тоді в будь-якому випадку у бухобліку дохід виникати не буде, якщо оформити отримання активів як додатковий внесок, а не як подарунок. А коли доходу немає, то вартість отриманого поголів’я не вплине на розмір сільгоспчастки, адже оминає формулу розрахунку такої частки.
Продукція від вирощування. Отримане поголів’я тварин (свиней) ФГ буде утримувати для вироблення продукції тваринництва, а саме молодняку свиней, який у подальшому будуть дорощувати і реалізувати у живій вазі та/або забивати і продавати отримане м’ясо. І в першому, і в другому випадку отримана продукція буде сільгосппродукцією.
Адже щоб дохід від продажу продукції був сільгоспдоходом, потрібно, щоб така продукція була власновирощеною. Такою продукцією відповідно до п.п. 14.1.331 ПКУ є сільгосппродукція (сільгосптовари), що підпадають під визначення груп 1 — 24 УКТ ЗЕД, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється, переробляється безпосередньо виробником цієї продукції —власником, орендарем або користувачем на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, або на давальницьких умовах.
Молодняк свиней, отриманий від утримання дорослого поголів’я свиней, які були подаровані ФГ, чітко вписується у визначення власновирощеної сільгосппродукції. Адже таку продукцію отримано безпосередньо ФГ від утримання своїх активів, тобто дорослого поголів’я. Той факт, що саме доросле поголів’я було подароване чи придбане, на статус отриманої від нього продукції не впливає. Адже, по-перше, молодняк отримується від біологічних перетворень, які здійснює власник поголів’я свиней, а по-друге, усе це вписується у єдиний технологічний цикл отримання продукції тваринництва. Деталі шукайте у «Відгодівля молодняка придбаних тварин і сільгоспЄП» // «Податки & бухоблік», 2019, № 62.
Приклад. Підприємство отримало від голови — засновника ФГ як дарунок (оформлено договір дарування) 10 голів дорослих свиней (9 свиноматок і 1 кнур). Справедлива вартість 1 свиноматки — 10000 грн, а 1 кнура — 30000 грн. Справедлива вартість дорівнює звичайній ціні.
№ з/п | Зміст господарської операції | Кореспонденція рахунків | Сума, грн | |
дебет | кредит | |||
1 | Отримано від керівника як подарунок (оформлено договір дарування): | |||
— 9 свиноматок | 155/свиноматки | 745* | 90000 | |
— 1 кнура | 155/кнурі | 745* | 30000 | |
2 | Переведено до складу ДБА: | |||
— 9 свиноматок | 163/свиноматки | 155/свиноматки | 90000 | |
— 1 кнура | 163/кнурі | 155/кнурі | 30000 | |
3 | Нараховано ЄП на вартість ДБА, отриманих безоплатно від керівника ((90000 + 30000) х 5 %)* | 92 | 641/ЄП | 6000 |
* Щоб не платити ЄП, варто оформити отримання поголів’я у вигляді внеску голови-засновника до статутного (складеного) капіталу ФГ і відповідно відображати у бухобліку за Кт 422. |
Висновки
- Щоб керівник ФГ міг подарувати поголів’я тварин ФГ, слід оформити договір дарування, який підпише від імені підприємства довірена особа, а не керівник-дарувальник.
- Якщо керівник — засновник ФГ, то поголів’я, отримане від такої особи, як у статусі подарунка, та і у вигляді додаткового внеску до статутного (складеного) капіталу, не вплине на бухдохід ФГ. Але краще тут договір дарування не використовувати.
- У випадку, коли керівник — засновник ФГ — платника ЄП групи 3 подарує поголів’я ФГ, то з вартості такого подарунка податківці можуть вимагати сплатити ЄП. Якщо ж оформити передачу як внесок до статутного капіталу, то платити ЄП не доведеться.
- Сільгосппродукція, отримана від утримання подарованого чи отриманого як внесок до статутного (складеного) капіталу поголів’я, буде визнана сільгосппродукцією власного виробництва. А тому дохід від її реалізації потраплятиме у сільгоспдохід при розрахунку сільгоспчастки.