Теми статей
Обрати теми

Мінбазна податкова накладна

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Неминучим супутником дешевих продажів є застосування так званої мінбази. Це ситуація, коли товар / послуги / необоротні активи продаються дешевше за ціну придбання (або звичайних цін / балансової вартості), а податкові зобов’язання дотягуються до рівня ціни придбання / звичайної ціни / балансової вартості. А отже, на суму такого дотягування потрібно скласти окрему ПН.

Особливості мінбази. Правило мінбази встановлене абз. 2 п. 188.1 ПКУ. Детально не описуватимемо всі тонкощі, зазначимо лише, що при постачанні за ціною нижче мінбази складаються дві ПН (п. 15 Порядку № 1307):

1) перша (на покупця) — на фактичну ціну постачання (договірну вартість). Заповнюється вона у звичайному порядку (залежно від того, є покупець платником ПДВ чи ні). Складається вона на дату першої події (отримання оплати від покупця або відвантаження товарів / робіт / послуг / необоротних активів). Причому якщо товар / послуги / НА передаються безоплатно, то точно так само складається ПН з нульовою вартістю;

2) друга — на суму перевищення «мінбази» над фактичною ціною (ПН на «мінбазу»).

Саме про цю ПН ми й поговоримо. Складається ця ПН за вибором платника податків:

— або зведено (навіть якщо така операція була лише одна) — не пізніше останнього числа місяця, в якому були дешеві або безоплатні постачання;

— або індивідуально. У такому разі ПН повинна складатися тією ж датою, що й ПН на фактичне постачання.

У деяких випадках мінбаза не працює (пільгові, нульові (у т. ч. експортні) постачання, а також операції, за якими встановлена своя база). Це важливо передусім для тих, хто здійснює розподіл ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ.

Строки реєстрації та штрафи. Є особливості зі строками реєстрації зведених мінбазних ПН. Як відомо, на сьогодні (під час воєнного стану + 6 місяців після) діють трохи продовжені строки реєстрації ПН/РК (п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Імовірно, такі продовжені строки повинні поширюватися і на зведені мінбазні ПН. Але останнім часом з’являються роз’яснення податківців, де вони виділяють з нових строків реєстрації зведені ПН, у тому числі складені на мінбазу (101.27 БЗ). Тобто вони вважають, що зведені мінбазні ПН повинні реєструватися в загальні, старі строки реєстрації, встановлені в п. 201.10 ПКУ. А оскільки зведена мінбазна ПН складається останнім днем місяця, то граничний строк її реєстрації — до 15-го (а не 18-го) календарного дня (включно) наступного місяця. Ми з такою позицією не згодні (детальніше див. «Строки реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60).

Що стосується штрафів за несвоєчасну реєстрацію зведених мінбазних ПН, то щодо них повинні застосовуватися старі, звичайні штрафи (п.п. 1201.1 ПКУ). Безпосередньо це в пп. 89 і 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не написано. Там просто перелічені ПН з певними строками реєстрації та штрафи за порушення строку реєстрації. Але в п.п. 1201.1 ПКУ ці ПН виділені окремо, а в пп. 89 і 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ про них спеціально нічого не сказано. Виходить, раз про них спеціально нічого не сказали, отже, щодо них застосовуються звичайні, старі штрафи (п.п. 1201.1 ПКУ).

Якщо ж ідеться про індивідуальну мінбазну ПН, то вони нічим не відрізняються від будь-яких інших звичайних ПН. А отже, на ті з них, які датовані 16.01.2023 і пізніше, поширюються і нові строки реєстрації, і нові штрафи за несвоєчасну реєстрацію.

Особливості заповнення. Перейдемо до особливостей заповнення мінбазних ПН. Ця ПН не надається покупцеві, а залишається у продавця (тип причини в полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» — «15»). У рядках, призначених для даних продавця, і в рядках, відведених для даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані (п. 15 Порядку № 1307). У тому числі заповнюється і реквізит «податковий номер». І для продавця, і для покупця платник зазначає свій податковий номер (так само як і ІПН).

Якщо складаємо:

— індивідуальну ПН, то робимо відмітку «Х» у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» і вказуємо тип причини «15»;

— зведену ПН — у полі «Зведена податкова накладна» ставимо код ознаки «3» (п. 11 Порядку № 1307). При цьому тип причини в полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» також вказується «15».

У графі 2 «Опис (номенклатура) товарів / послуг продавця» табличної частини ПН, окрім власне найменування товару, продавець прописує такий текст: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання».

При цьому графи 3.1, 3.2 (точніше, нові 3.2.1 і 3.2.2), 3.3, 4, 5 розділу Б у мінбазній ПН не заповнюються (п.п. 9 п. 16 Порядку № 1307).

У графі 7 ПН зазначається різниця між мінбазою і фактичною ціною постачання без ПДВ. Інші графи ПН заповнюються без особливостей.

Наведемо приклад заповнення мінбазної ПН.

Припустимо, платник продає об’єкт основних засобів — автомобіль AUDI A8 за 240 тис. грн (у т. ч. ПДВ — 40 тис. грн). Балансова вартість автомобіля на початок місяця постачання — 300 тис. грн

У цьому випадку потрібно скласти дві ПН: одну на договірну вартість (у загальному порядку на 240 тис. грн, у т. ч. ПДВ — 40 тис. грн), другу — на перевищення мінбази на суму 100 тис. грн (300 тис. грн — 200 тис. грн).

img 1

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі