Можна чи ні?
Так, можна.
Порядок виплати заробітної плати встановлено ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці). Ця норма передбачає, що у загальному випадку виплата зарплати здійснюється за місцем роботи, тобто готівкою в касі роботодавця.
За особистою письмовою згодою працівника виплата може здійснюватися через банки / небанківських надавачів платіжних послуг, які отримали право на відкриття і ведення обслуговування рахунків, або поштовими переказами на вказаний ним рахунок (адресу). При будь-якому з цих варіантів оплата послуг переказу / перерахування здійснюється за рахунок роботодавця.
Зауважте: ст. 24 Закону про оплату праці не конкретизує, чий саме рахунок (власний чи іншої особи) працівник має право зазначити у заяві на отримання заробітної плати в безготівковій формі. Це може бути, наприклад, рахунок дружини / чоловіка, батьків, дітей, друга тощо.
Той факт, що працівник має право зазначити в заяві будь-який напрямок перерахування належної йому зарплати, підтверджує і ч. 1 ст. 25 Закону про оплату праці. Згадана норма забороняє будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю зарплатою, крім випадків, передбачених законодавством.
Таким чином, працівник може звернутися до роботодавця з письмовим проханням щомісяця перераховувати його заробітну плату повністю або частково на банківський рахунок дружини / чоловіка, батьків, дітей, друга або іншої особи. І роботодавець не може відмовити працівнику, крім випадків, передбачених законодавством.
До речі, про те, що законодавство не містить заборони на перерахування зарплати працівника на рахунок іншої особи, йдеться і в роз’ясненні Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці від 19.06.2025.
«Слизькі» моменти
Заблокований рахунок. Описану схему часто обирають у випадку, коли рахунки фізособи заблоковані виконавчою службою у зв’язку з наявною заборгованістю зі сплати аліментів, податків, штрафів тощо. Як у такій ситуації діяти роботодавцю?
З’ясовувати причини, з яких працівник просить перераховувати належні йому грошові кошти на рахунок іншої особи, роботодавець не зобов’язаний
Тільки в тому випадку, якщо роботодавцю надходить виконавчий документ про стягнення заборгованості з працівника, необхідно виконувати вимоги виконавчої служби — утримувати необхідну суму з доходу працівника та перераховувати її за призначенням. Як це правильно робити, ви можете дізнатися зі статей «До нас надійшов виконавчий лист…» // «Податки & бухоблік», 2021, № 75 та «Відрахування за виконавчими документами та зарплата» // «Податки & бухоблік», 2023, № 42 (ср. ). Залишок суми перераховуйте на рахунок, зазначений у заяві працівника.
Виконавчий документ роботодавцю не надходив? Тоді на рахунок іншої особи може бути перерахована вся сума зарплати, якщо працівник про це просить.
Оподаткування доходу. Роботодавець оподатковує зарплату в загальному порядку та відображає її в Об’єднаному звіті з ЄСВ/ПДФО/ВЗ з реєстраційним номером облікової картки платника податків працівника. При цьому не має значення, що перераховувалися кошти на рахунок іншої особи.
А чи не виникає в отримувача грошових коштів оподатковуваний дохід? Це може залежати від кількох факторів.
Так, якщо йдеться про членів сім’ї працівника першого та другого ступенів споріднення — резидентів, то від отриманих сум ПДФО (а отже, і ВЗ) не сплачується (див. п.п. «а» п.п. 174.2.1 та п. 174.6 ПКУ). Тому перерахування зарплати на рахунок чоловіка / дружини, дітей, батьків буде абсолютно безпроблемним.
Зверніть увагу! Податківці не вважають чоловіка та жінку, які перебувають у цивільному (тобто незареєстрованому) шлюбі, подружжям (див. БЗ 103.02). Тому при отриманні коштів від цивільного подружжя вимагають, щоб доходи оподатковувалися так само, як при отриманні коштів від сторонньої особи (друга, сусіда тощо).
Водночас навіть у сторонньої особи отримані кошти не завжди підлягають оподаткуванню. Наприклад, грошовий подарунок включається до оподатковуваного доходу фізособи-одержувача. А ось отримання грошових коштів у рахунок погашення заборгованості за виданою раніше позикою до виникнення оподатковуваного доходу не призводить. Тобто тут усе залежить від причини перерахування грошових коштів.
Але незалежно від того, виникає у фізособи-одержувача оподатковуваний дохід чи ні, підприємство, що перераховує грошові кошти, не є для нього податковим агентом. Адже це працівник розпоряджається належною йому сумою. З погляду підприємства-роботодавця, відбувається звичайна виплата зарплати працівнику за реквізитами, зазначеними ним у заяві.
Якщо ж оподатковуваний дохід виникає, то, вважаємо, отримувач зобов’язаний сам сплатити ПДФО та ВЗ за підсумками річного декларування.
Оформляємо виплату
Як ми зазначили раніше, щоб роботодавець перераховував зарплату працівника на банківський рахунок іншої особи, необхідно отримати від такого працівника заяву. Її приклад ви можете побачити нижче.
Висновки
- Забороняється обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю зарплатою, крім випадків, передбачених законодавством.
- У законодавстві немає заборони для перерахування зарплати працівника на рахунок іншої фізичної особи.
- В Об’єднаному звіті з ЄСВ/ПДФО/ВЗ зарплата, що перераховується на рахунок іншої особи, відображається з реєстраційним номером облікової картки платника податків працівника.
- Підприємство не є податковим агентом для фізособи, на рахунок якої за заявою працівника перераховується зарплата останнього.